Harry Potter Sevenler Kaymakbirası Şefliği 🍻


(Uğurcan Erdem) #1

Bir jenerasyona yuvarlak gözlük taktırmış bir aslan yürekli. Bir dava adamı.

Evet o, Seçilmiş Kişi, Sağ Kalan Çocuk ya da Ölüm'ün Efendisi. Sayfalardan beyaz perdeye sıçrayan en önemli kurgu karakterlerden biri. Modern fantastik edebiyata yeni bir soluk kazandıran seri.

Bu sayfada Kaymakbirası eşliğinde Hogwarts günlerimizi yad ediyoruz.


(Tuğçe) #2

Hogwarts günlerini yad etmek deyince "Geçen yine pilav günü için Hogwarts'taydım" diyesim geldi.

Zamanında ne gereksiz Yüzüklerin Efendisi mi Harry Potter mı tartışması yapardık. Ayrıca ilk kitabını Dost Yayınlarından alıp yıllarca ikincisinin çevrilmesini bekleyenlere de selam olsun.


(İlkyaz Salmanlı) #3

Zamanında kalemleri asa olarak kullanır, büyü defterimizden seçtiğimiz büyüleri kullanıp düello yapardık be...hey gidi günler, hey! Bu arada, Slytherin arkadaşlara selamlar. #slytherinpride


(Alper Gökhan) #4

Hey gidi günler... Ezberlemiştim büyüleri, sağda solda gıcık tiplere 'AVADA KEDAVRA!' demek suretiyle hayalimde cartayı çektirirdim kendilerine.


(Yiğit Berkay Gündoğmuş) #5

Kapıları "Alohomora!" demeden açmazdık, yaşlandık, biz bile çok yaşlandık...


(Uğurcan Erdem) #6

11 yaşına geldiğinde Hogwarts'tan mektup bekleyen yüce gönüllü Potterhead'leri, her kitapta giderek vahşet dozajı artan ölümlerle üzdüler.

Selam olsun Sirius'lara, Albus'lara, Severus'lara, Remus'lara.


(...) #7

Favorim olan 3. kitabı o kadar çok okumuştum ki kitap parçalanmıştı artık... Yeri ayrıdır. Gateway Fandom'dır bizim nesil için.


(İlkyaz Salmanlı) #8

Aslında Marauders diye bir spin-off kitabı olsa çok efsane olmaz mıydı? Sirius'a, Remus'a, James'e doyardık. Gençliklerini görürdük, 70lerin Hogwarts'ı nasılmış öğrenirdik.


(Uğurcan Erdem) #9

Bence de Çapulcular'ı anlatan bir kitap olması çok daha mantıklı. Voldemort o dönemde de tehlikeli çünkü. Hatta yenilmez. 20-30 yaş daha genç bir Albus'un, ilk savaşta Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nı örgütlemesini okumak beni her şeyden çok mutlu edebilir.

Bir ara James Potter Jr.'ın başından geçenlerin anlatılacağı bir roman yazılacağını işitmiştim diye hatırlıyorum. Ama bomba haber de olabilir bilemedim şimdi.


(İlkyaz Salmanlı) #10

@erdemug ya o fanfiction tarzı bişey olacaktı, J.K Rowling bir tane adama telif hakkı vermişti galiba. Ama şu an hala devam ediyor mu, etmiyor mu bilemedim.


(bilge) #11

https://www.pottermore.com/
Ben de buralarda özlem gideriyorum.


(o k) #12

Ortaokulda bilgisayar derslerinde Excel'de Hogwarts hocaları ve öğrettikleri derslerden oluşan az tablo yapmadım.


(Uğurcan Erdem) #13

Geçenlerde 4. kitabı tekrardan okudum. Resmen çok ince bir foreshadowing tespit ettim diye düşünüyorum. 262. sayfada Harry ve Ron, Kehanet ödevlerini yapıyorlar ve rüya uydurmaları gerekiyor. Önce Harry, "yanma tehlikesi"nin onu beklediğini söylüyor. Ondan sonra ise Ron'un "kıymetli bir eşyasını" kaybedeceğini tahmin ediyor. Hemen ardından Ron, Harry'nin "dost sandığı biri" tarafından ihanete uğrayacağını iddia edip, "kavgada yenileceğini" öngörüyor. Son olarak "iddia mevzusu" ortaya atılıyor. Buraya kadar her şey normal. Okurken hayli eğlenceli gelen bir sahne.

Benim tahminim ise şu yönde. Rowling bütün kitabı tek sayfada özetlemiş bence. Önce ilk görevde Harry ejderha tarafından "yanma tehlikesi" geçiriyor. Sonra ikinci görevde "kıymetli bir eşyası" kayboluyor. Son görevde ise "dost sandığı" Moody tarafından Voldemort'a teslim ediliyor.

Kitabın genelinde ise bir "iddiaya girme" teması var. Önce Quidditch Dünya Kupası'nda Fred ve George, Ludo Bagman'la, Snitch'in Krum tarafından yakalanacağı ancak maçı İrlanda'nın kazanacağı yönünde iddiaya giriyor. İddiayı kaybettiği için borca giren Bagman ise Üçbüyücü Turnuvası'nı Harry'nin kazanacağı yönünde cincücelere karşı bahis oynuyor. Cedric'le Harry'nin berabere kalması neticesinde ise parasını alamıyor.

Resmen komplo teorisi gibi yazı yazdım ama bana çok değişik geldi. Sizce acaba hakikaten komplo teorileri mi kurmaya başladım yoksa yazdıklarımın bir gerçeklik payı var mı?

Bu arada resimdeki, şahsımın 1. Baskı Kasım 2001 tarihli kitabıdır. Az kuyruklarda beklemedik şunları almak için.


(gamze) #14

bu kitap serisi 11 yaşımda bana 1 yıl boyunca gelmeyecek bir mektubu bekletti. eminim burdaki herkes o mektubu beklemiştir. ayrıca SLYTHERIN PRIDE


(Oğuz Güdek) #15

"İşe yaramaz bir insan olduğuma bütün samimiyetimle yemin ederim"


(Rıza Gökbudak ) #16

11 yaşında seçilmemiş olmama rağmen Sırlar odasıyla beraber "Kofti" kavramını ve Argus Filch'in bi numaralar yapabiliyor olduğunu öğrenerek umutlanmıştım. Belki bikaç numara çekilse, bi asam olsa hiç değilse nesneleri yükseltemesem bile patlatırım diye.

Ama üstünden seneler geçti, yaşlandık, hayal dünyamız sona erdi, kalmadı umutlaar umutlar....


(Osman ) #17

Benim fantastik dünyalara ilgim bu kitaplarla başladı onun yeri hep ayrıdır bende, hala da kütüphanemin en güzel yerinde dururlar.


(Batuhan Erarslan) #18

oha. böyle şeyleri okuyunca çok beyinsiz hissediyorum lan kendimi, 1283712 kere okuduğum kitapta hiç görmedim böyle bi'şey. helal olsun.


(İlkyaz Salmanlı) #19

Ya asıl şu yeni çıkacak Fantasik Canavar Nelerdir spin-off filmi hakkında ne düşünüyorsunuz? Eddie Redmayne Newt Scamander olmuş artık kesin.


(Light Yagami) #20

Quiddicth oyunu vardı dünya şampiyonası az oynamamıştık zamanında. Yine de en zevklisi 1. oyundakiydi, uçuşu daha güzeldi serbesttik. Quidditch görevine gelip bırakmıştım(oyunu bitirdikten sonra tabi) canım sıkıldikca uçuyordum