Harry Potter Sevenler Kaymakbirası Şefliği 🍻

(Serkan of İzmir) #321

Scorpius serinin tümünde Fred-George ve Snape'ten sonra en sevdiğim karakter olabilir ya. Çok tatlıydı.

(Pureblood Witch) #322

Bence hikayenin en berbat yanı yeni nesil karakterlerin pek de karakter olmayışıydı. İki başrol de Slytherin ve bu hanenin hiçbir karakteristik özelliğini taşımıyorlar. Karakterler bir şekilde sevdirdi kendini, ona katılıyorum çünkü Albus'ta Harry'nin pervasızlığını filan gördük biraz. Yeniden Hogwarts'a dönmek hoşumuza gitti çoğunlukla. Yine de Albus Gryffindor, Scorpius Hufflepuff olsaydı kafam daha rahat olabilirdi. Rose zaten "Scorpius ve Albus çok yakın ama gay değiller" demek için var resmen. Delphi zaten tüm zamanların en lüzumsuz kötü karakteri.

Bizim golden trio ve genel olarak eski kadro zaten fenalarda. Hermione daha sıradan bir kadın, bizim dahi kıza ne olmuş bilmiyorum. Ron yedi kitapta müthiş büyümüş, özgüvensiz veletten (Weasley is our king) kralımız olmaya evrilmişti, burada yine gevşek enişte rollerinde görüyoruz. JKR'in bu karaktere olan güvensizliğine gıcık oluyorum. Harry ve Draco nedensizce ergen ki cidden ergen ve düşman oldukları yıllarda bile birbirlerinin hayatlarını kurtarmışlıkları var? Ginny nedense aile içinde yaşananlara pek taraf değil, kitaplardaki güçlü kızın değil de filmlerdeki baygın bakışlı Ginny'nin ebeveyn hali gibiydi. Sen Molly'nin kızısın lan, yak ortalığı! Cedric ile ilgili alternatif gerçeklik mevzusuna hiç değinmiyorum bile. #keepthesecrets

Yine ortalığı yakıp geçen bir tek Snape var. :heart: "Snape looks at him,every inch a hero, he softly smiles." :cry:

İlk anda aklıma gelen karakterler ve onların rezil edilişine dair örnekler bunlar. Hikayedeki mallıkları zaten konuşmak bile istemiyorum. Epeydir kendimi tutuyordum, o yüzden biraz sert olmuş olabilir yazı, kişisel bir şey değil :slight_smile: JK ve yazar ekibine hala kızgınım.

(.) #323

Cursed Child'ı okumadım, bu yorumlardan sonra da okumayı düşünmüyorum zaten ama merak ettiğim şey kaç kitaptır, kaç filmdir yazılan karakterlerin nasıl bu kadar içine edebilmişler? Fanfic'ler bile daha sağlam.

(The Red Viper of Dorne) #324

Şu yazının her kelimesine katılıyorum ya. Yeni karakterlerin kötü yazılmasını geçtim, Harry'nin albusa çıkıp keşke benim çocugum olmasaydın tarzında şeyler dediği, Mcgonagall'a emir verip terslediği yerlerde kitabı kapatıp atmak istedim. Draco zaten Scorpius'tan daha ergence davranıyordu tüm kitap boyunca. Scorpius daha sempatik bir karakterdi ama neden Slytherin ? Çoğu yer sırf fanları tatmin etmek için yazılmıştı. Hikaye basitti ama gerçekten güzel karakterler yazsalardı affettirebilirlerdi kendilerini.
Ben bu saçmalıklarını bir tiyatro oyunu olmasına yıktım. Neyseki Fantastic Beasts baya gümbür gümbür geliyor bu kitabı unutturabileceğini düşünüyorum.

(Taylor Swift Fanboi) #325

Cursed Child'a biraz haksızlık yapıldığını düşünen biri olarak biraz avukatlığını yapmak istiyorum
Öncelikle;

Seçmen şapka Harry'i de Slytherin'e göndermeye çalışmıştı :smirk:

yani sonuçta bu bir tiyatro oyunu olduğu için her karaktere derinlik verecek yeri yoktu bence.

Sihir Bakanı?

Adam şaka dükkanı sahibi. + Her zamanki Wesley şapşikliği işte :smile:

Aksine Harry her düştüğünde onu kaldıran bir Ginny gördüm ben. 'Ben iyi baba değilim' dediğinde onu toplayan Draco'yla kavga ettiğinde ortamı yumuşatan hep oydu.

Draco'nun en değer verdiği kişi(ler) ile ilgili kötü söylentinin bakanlık tarafından servis edildiğini düşündüğünü düşününce çok gereksiz değil gibi ayrıca sonra toparlıyorlar zaten.

ben orayı sevdim çünkü kötü olduğu için kötü olmuyor Harry Potter'da (tamam Bellatrix hariç :smile:) Yani Voldemort kötü çünkü çocukluğu falan. O bölümde de Cedric gibi birinin bile aşağılandığında, hor görüldüğünde neye dönüşebileceğini gösteriyordu. Ayrıca 'fazlalığın' ne kadar önemli olduğunuda. Her kayıp önemlidir.

(Pureblood Witch) #326

Çünkü Harry o sırada bir Slytherin'in hortkulukuydu? Salazar Slytherin'in son varisinin ruhundan bir parça vardı içinde?

James Sirius ve Lily Luna'nın kaderini paylaşmalıydı o zaman. Karakteri kötüye kullanmışlar.

Sosyal statüsü zekasını yansıtmıyordu maalesef. Sihir bakanı ama illegal şekilde kütüphanesinde time turner saklıyor? Bir de öyle kibirli ki kişisel kütüphanesinde saklıyor. Bizim Hermione?

İyi de George ve Fred böyleydi. Şaka dükkanı onların hayaliydi. Ron auror olmak isterdi. Hayatı boyunca ciddiye alınmak, ön plana çıkmak derdinde olan bir adamın kendine yenilişini mi okuyacaktık? JKR zaten hep Ron'a haksızlık ediyor.

Ginny altı erkek kardeşe sahip ve Molly Weasley'in kızı. Üstelik HP serisinde açık ara en sevdiğim kadın karakter. Bu kadar yumuşakbaşlı olması onun kadın/anne/eş profiline çok zıt düşüyor bence. Sadece Harry ve Draco'nun ergenliklerinin yanında bir tık yetişkin görünmüş olması da bence karakterin ne kadar Ginny olmadığını ispatlıyor.

Bakınız bu bir dramdır, yazar ekibin karakteri anlamamasıdır. Zaten genel olarak şikayet ettiğim şey de bu. Draco bir pureblood yani en çılgın rüyasında bile sinirlendiğinde birine yumrukla girişmez çeker asasını yapıştırır lanetini, basar gider. Sinirlenmesi abes değil, davranışları abes. Hikayede herkes muggle gibi.

Ya Cedric masumiyetin vücut bulmuş haliydi, tam anlamıyla beyaz atlı prensti. Onunki kitaptaki en anlamlı ölümlerden biriydi ve JK en saf haliyle iyiliğin öldüğünü göstermek için öldürdüm ben o çocuğu dedi. Sırf insanlar onunla dalga geçti diye Voldemort'un tarafına geçebileceği düşüncesi Cedric'e ihanettir. Deseler ki ailesini esir aldılar zorla kendileri için çalıştırdılar, işkence ettiler, imperius kullandılar vs anlardım. Yüreği iyilik ve nezaketle dolu bir adamı, üstelik ölümü kitap serisinde iki yerde kilit rol oynuyorsa öyle kağıt peçete gibi kullanıp atmamalılardı.

(Pureblood Witch) #327

Fikir kötü değil aslında ama tiyatro sahnesinde ortaya koyulabilecek bir fikir değil. Sinema uyarlaması olsaydı hikayede bazı saçmalıklar olmazdı diye düşünüyorum. Üstelik karakterleri JK yaratmamış, sadece konuşturmuş gibi bir izlenime kapıldım. Çünkü çok garip davranıyorlar ama genellikle doğru şeyleri söylüyorlar. Bu ikilik beni deli etti.
Fanfic yazanlar bizim gibi bu karakterlerle büyümüş kişiler. Thorne ve Tiffany bu kadar kişisel bir hikayeyi devam ettirmek için fazla "profesyoneller".

(Taylor Swift Fanboi) #328

orada seçmen şapka "Çok cesur, akıllı da ve kendini kanıtlama arzusu" diyor. Bence hortkuluktan değil çünkü devamında bu arzuya ithafen "Slytherin muhteşem yerlere gelmeni sağlayabilir" diyor. Aynı arzudan Albus'ta da var.

katılmıyorum. Çünkü Albus ve Scorpius'un gay olmadığının vurgulayan Delphi ve Polly Chapman var zaten. Bence Rose'un orada bulunma sebebi tren sahnesi ile alakalı. Harry Potter ilk kitapta kendisi ile arkadaş olmak isteyen Draco'yu "Arkadaşlarımı kendim seçebilirim" diyerek reddediyordu ve Ron'la arkadaş oluyordu. Bu kitapta da Albus bir anlamda "Arkadaşlarımı kendim seçebilirim" diyerek Rose Wesley'i reddederek bir Malfoy'la arkadaş oluyor. Harry ve Albus'un zıt gözükmelerine rağmen ne kadar benzer olduklarını gösteren bir işlev oluyor Rose'un.

Bu konuya çok takılan olmuş ama bence mantıklıydı. Öncelikle Sihir Bakanlığı Harry Potter evrenindeki en güvenli üçüncü yer (Hogwarts ve Gringotts'tan sonra) Ayrıca time turner bir söylenti ve gerçek olduğu düşünülse bile hepimiz gibi onu geçirmek isteye kişi onun Hogwarts veya Gringotts'ta olduğunu düşünür. Bir şekilde bakanlıkta olduğunu öğrense bile direk bakanın odasını aramasını gerektiğini bilemez, hadi onuda öğrendi diyelim time turner'ı kütüphaneye saklayacak kadar Hermonie'yi tanıması ve bilmeceyi çözmesi içinde bir kitap kurdu olması gerekiyor. Bir de bilmecenin kolay olmasına takılanlar olmuş ama serinin önceki kitaplarında üç tane çocuğun Gringotts ve Hogwarts'ı soyduğunu düşünürsek zaten bir şekilde çözülecekti.

Evet isterdi ama biz savaştan sonra Ron nasıl düşünyordu bilmiyoruz. Gerçekten savaş yaşamış ve o savaşta ailesinden kayıp vermiş biri olarak nasıl düşünüyordu acaba. Seherbazken yaşayacaklarının en sertini yaşamış ve abisini kaybetmiş birinin abisini hayalini gerçekleştirmek istemesi o kadar saçma olmaz bana göre.

Draco bir safkan ama aptal değil (yani o kadar aptal değil :smile:) Gidipte Sihirli Yaptırımlar Daire Başkanına lanet atacak hali yok. Ayrıca işler kızıştığında büyüyle kavga ediyorlar.

İşte zaten o saydığın sebepler Ginny'nin olayları olgun karşılamasını sağlıyor. Yani o zaten daha zorlarını görmüş o yüzden bu kadar sakin tepkiler veriyor. Bunun dışında neredeyse her diyaloglarında laflarıyla Harry'nin kulaklarını çekiyor ve bu kadın artık bizim bildiğimiz kişi değil zaten. artık 40'ına yaklaşmış biri birazcık olgun olması normal.

İşte o kısımın muhteşemliği burada zaten ama buranın aşırı subjektif olduğunu kabul ediyorum. benim Harry Potter'ı sevme sebeplerimden biri bu, bir beyaz atlı prens yok, bir seçilmiş kişi yok. Seçilmiş kişi dediğimiz annesinin fedakarlığıyla hayatta kalmış ve düşmanının en büyük saplantısı nedeniyle ona karşı koyabilmiş biri. Cedric olayını da bu yüzden sevdim. Orada Cedric "Benimle dalga geçtiniz ben size gösteririm" mantığıyla o hale gelmiyor ki, ortada iki grup varsa ve biri seni sürekli itiyorsa, aşağılıyorsa bir noktada illa kırılırsın ve kabul göreceğin yere gidersin. Cedric gibi biri bile olsan kırılırsın.

(Pureblood Witch) #329

Yine söylediklerinin hiçbirine katılmıyorum maalesef ama inatlaşır gibi çok da uzatmayayım istiyorum :slight_smile: Bence iyi niyetli olduğun ve biraz da kitabı sevmek istediğin için hep alt metinler kurarak memnun kalmışsın. Keşke senin bakış açına sahip olsaydım.

(Taylor Swift Fanboi) #330

İnatlaşma değil ya ne güzel konuşuyoruz işte. :blush:

(Çağlayan) #331

(Ayşe Duygu) #332

Görmüş müydünüz bilemiyorum. Ama burada paylaşmak istedim. Güzel olmuş :slight_smile:

(Kadir Yılmaz) #333

Kitaplarda detaylıca açıklanmıştı bu teori.

(Muhitin En Boş Beleş İnsanı) #334

Bugün Cursed Child bana hediye geldi ve bitirdiğimde ilk düşündüğüm(her ne kadar ortak yapım olsa da) "Rowling bayağı paslanmış." oldu. Bu konuda yapmam sorun olmayacaksa minik çaplı bir inceleme yazacağım.
Spoilersiz kısım:
Bazı sahneler düpedüz "WTF?" dedirtti, bazı sahnelerde itiraf ediyorum ki gülmekten yerlere yatacaktım. Ancak çoğu sahne gereksizdi, bazıları duyguyu iyi verememişti(bunun tiyatro oyunu olmasıyla mı bir alakası var bilemiyorum), bazı sahneler ise düzgündü, olayı hissettirmişti. Senaryonun kurgusu fena değildi, ancak çok saçmasapan yerler vardı elbette.
Spoiler olabilecek şeylere dolu kısım:

Kitap boyunca sorduğum iki soru: Bellatrix Voldeort'u çocuk yapmaya nasıl ikna etti? Hadi o bir şekilde başardı Scorpius'un babası kim şimdi? Bu ikisini Rowling veya diğer yazarlardan birisi yakında açıklar umarım. Diggory'nin Ölüm Yiyen olması yarı yarıya mantıklı. Dün kelebek etkisini araştırmış iken bugün Cursed Child'i okumasaydım daha çok etkilenirdim sanırım, olayların iç içe geçişi biraz yüzeysel olmuş.
Ron'dan ilk sahnede soğudum -,- , Harry fena değildi, Hermione ise daha az olaylara odaklanıyor gibiydi, Profesör McGonagall ise kitapta kişiliği mükemmel olarak nitelendirilebilecek tek karakterdi sanırım. Yeni karakterlerden ise Scorpius'u özellikle sevdim. Tüm başarıları Albus'a yüklendi bence -,- .
İki zaman döndürmeden sonra kısa normalleşmedeki Albus ve Scorpius'un azarlanma kısmı "Ama hepimiz yaşıyoruz dağılalım." der gibiydi. Bazı sahneler fazla saçmaydı ama Harry-Albus atışmaları ayağı iyiydi, Ginny'nin mutfağında gerçekleşen Harry-Draco "düellosu" da yarım yarım yardı beni ne yalan söyleyeyim. İyi günler.

(Yiğitcan Erdoğan(seni özlüyoruz reyiz ) :slight_smile:) #335

(Fesleğen Kafa) #336

GEREKSİİİZ

(Muhitin En Boş Beleş İnsanı) #337

Bunu bana neden yapıyorsun hayat. Üzüntüden ölmek mümkün olsaydı şu an ölüydüm bu nedir ya?

(Yiğitcan Erdoğan(seni özlüyoruz reyiz ) :slight_smile:) #338

Harry Potter Çizgi Roman Oluyor Çizeri De Jim Lee
Öncelikle şunu söylemeliyiz proje J.K. Rowling onayından geçti. Hem Rowling'in onayını alması hem de seriyi Jim Lee gibi bir çizerin çizmesi bizi epey heyecanlandırdı. Serinin ismi Love Is Love. Seriyle ilgili tek bir görsel yayınlandı şu ana kadar. Görselde Harry, Hermonie, Ron ve Dumbledore var hepsi asalarını kaldırmış ve bir gökkuşağı çıkarmış durumda. Görselin hemen altında da Ateş Kadehinde Dumbledore'un sözlerinden bir alıntı var. "Eğer hedeflerimizin aynı, kalplerimiz açık olduğu müddetçe farklılıklarımız ya da dillerimiz hiç bir şey değil." Seri IDW ve DC ortak işbirliğiyle yayınlanacak, tek sayı olacak ve buradan sağlanaacak kazanç Orlanda Pulse saldırısında hayatını kaybeden insanların ailesine dağıtılıcak.

(The Red Viper of Dorne) #339

(Yiğitcan Erdoğan(seni özlüyoruz reyiz ) :slight_smile:) #340