Hayata Dair Kareler


(Salih Alp Gökçek ) #1

Muhitte bir resim galerisi var, kendi çektiğimiz fotoğrafları paylaştığımız bir başlık da var ama çekilmiş, bize göre önemi olan fotoğrafların paylaşıldığı bir başlık yok. Burada beğendiğimiz, bizim için önemi olan, tarihe tanıklık eden ya da sadece öylesine hoşumuza giden fotoğrafları paylaşalım.
İlk paylaşımı da yapayım:

Titanic’in batmadan önce çekilen son fotoğrafı:


Muhit Resim Galerisi
Fotoğraf Stüdyosu :camera:
(Umur) #2

1,83’lük Allen Iverson smaç basarken, 2,16’lık Shaq’ın bakışları ve Kobe’nin ifadesi…

Bu da Vince Carter zerafeti.


(Berke) #3


(Salih Alp Gökçek ) #4

John Lennon’ın, öldürülmeden çok kısa süre önce, Paul Goresh tarafından çekilen son fotoğrafı. 8 Aralık 1980 / 17:00-17:30 suları, fotoğraf çekilirken “flash hatası” olduğu için görüntü biraz bozuk.


(Loony Lovegood) #5

Dorothy Counts, ABD’de yalnızca beyazların gittiği bir okula giden ilk siyahi kız, 1957

29163c19-5967-47de-8c98-077a8365886a

“En Güzel İntihar” - Empire State binasından atlayan Evelyn Mchale, 1947


(Salih Alp Gökçek ) #6

View from the Window at Le Gras / 1826-1827 / Fransa

image

Joseph Nicéphore Niépce tarafından çekilen, tarihin ilk fotoğrafıdır. Fotoğrafın doğduğu ev ve konu hakkındaki daha detaylı bilgiler için, şu video ve bağlantıları inceleyebilirsiniz:

http://www.hrc.utexas.edu/exhibitions/permanent/firstphotograph/history/#top

http://www.hrc.utexas.edu/exhibitions/permanent/windows/southeast/joseph_nicephore_niepce.html


(Deniz) #7

"İzlediğiniz fotoğraf 1900′lü yılların başında, Belçika Kralı II. Leopold’un Afrika’daki sömürgelerinden biri olan Kongo’da, bir din adamı tarafından gizlice çekilmiş.

Fotoğraftaki adam, kendisi gibi köle olan ve yeterince kauçuk toplayamadığı için cezalandırılan 5 yaşındaki kızının kesilen sol eli ve sağ ayağına bakıyor. Bu korkunç fotoğraf 1885 ve 1908 yılları arasında Kral Leopold’un Afrika’daki hakimiyeti süresince işlenen 5 milyon cinayet ve sayısız işkenceden sadece birisinin tanığı ve Kral Leopold’un, Afrika’da sahip olduğu topraklardan elini çekmesi ile sonuçlanan medya tepkisini başlatan belgelerden birisi."

"İzlediğiniz fotoğraf Philippe Halsman’ın meşhur Dali Atomicus eseri. Fotoğrafta yer alan kişi de sürrealist ressam Salvador Dali’den başkası değil. Bu fotoğrafa dair birkaç şey söylemeden evvel, mühendislik eğitimi almış Halsman’ın yaşamından bir kesit aktarayım.

Yahudi bir aileden gelen Halsman’ın gençliği biraz ‘çalkantılı’ geçmiş. Örneğin, 22 yaşına girdiği 1928 yılında Avusturya Alp’lerinde çıktıkları bir yürüyüşte babası beyin travması geçirerek hayata gözlerini yumunca, Halsman Avusturya’da ‘cinayetten’ hüküm giymiş. Avrupa’da o yıllarda tırmanmakta olan Yahudi karşıtlığının sonuçlarından birisi olan bu olay, babasını kaybetmenin üzüntüsünü yaşayan Halsman’ın 4 yılını hapishanede geçirmesiyle sonuçlanmış. O zamanlar genç bir bilim insanı olan Albert Einstein’ın yazdığı destek mektubunun Halsman’ın hapishaneden çıkışında önemli rol oynadığı düşünülüyor.

Halsman’ın bu fotoğraftan daha meşhur olan Einstein portresi yerine bu fotoğrafına yer vermemin iki nedeni var. İlki “fotoğrafta sürrealizmin dijital tekniklerle birlikte hayat bulmadığını” hatırlamak. İkinci neden de Halsman’ın insanları zıplarken fotoğraflamakla ilgili sözlerine değinebilmek: “Birisinden zıplamasını istediğinizde, tüm ilgisi zıplama eyleminin kendisine yoğunlaştığı için düşen maskelerin ardından gerçek kendisi ortaya çıkıyor”.

Salvador Dali’nin fotoğrafa yansıyan çocuksu ifadesi de, Halsman’ın hipotezini doğrular nitelikte."

Kaynak: http://meren.org/blog/2012/03/13-fotograf-13-yorum/

11 tane daha çok güzel fotoğraf var bakabilirsiniz.


(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #8

images (1)

Kaiser Wilhelm II


(Burak) #9

İspanya İç Savaşı’nda İsa heykelini infaz etmek isteyen anti-klerikalist solcuların fotoğrafı, 1936’da çekilmiş.

Başlık çok hoşuma gitti, buranın müdavimi olurum ben.


(evethearteyes) #10

Ferhat ve arkadaşları basketbol oynamaya giderken.


(Salih Alp Gökçek ) #11

Hindenburg Crash / Hindenburg Felaketi - 1937
“Hindenburg Felaketi, 6 Mayıs 1937’de New Jersey, ABD’de gerçekleşen ve modern havacılığın başlamasına sebep olan tarihin en büyük zeplin kazasıdır. Bu kazada 36 kişi hayatını kaybetmiştir.”


(Althide) #12

1989 Pink Floyd Venice konseri
pinkfloyd_1


(Burak) #13

Bak isimler ve PP’ler geç yüklendi ama resmi görür görmez bunu kesin Ersin atmıştır dedim. Bir kere şaşırt beni be lanet olası herif.

Edit: Arkadaşlar Ersin’i sallamıyoruz bu başlık temiz kalmalı. Dikkatli olun lütfen.


(Salih Alp Gökçek ) #14

The Last Jew in Vinnitsa / Ukrayna / 1941

One of the iconic images of the 20th century let alone the war or the Holocaust. Found in a German’s photograph album with the words: ‘The last jew in Vinnitsa’ written on the back.


(Fransuva'nın Ayranı) #15

ilk insan fotoğrafı.
images
Fotoğraftaki kişini kim olduğu bilinmiyor ve onunda fotoğrafının çekildiğinden haberi yok.


(Berke) #16


(Burak) #17

(Salih Alp Gökçek ) #18

Times Meydanı / Ağustos - 1945

Fotoğrafta yer alan hemşirenin ismi Edith Shain. Amerika’nın II. Dünya Savaşı’da Japonya’yı yendiği gün olan V-J Day’de, Alfred Eisenstaedt tarafından çekilmiş ikonik bir fotoğraf.

image


(İbrahim Kaya) #19

Harika başlık.
Başlığa karşın ben tarihte çekilmiş ilk video kaydını buraya bırakmak istiyorum.

Ve New York şehrinin yer altından bazı karelerle devam edeceğim.


(Salih Alp Gökçek ) #20

Stanley Forman of the Boston Herald American took this terrifying image of a 2-year-old girl and her godmother falling from a broken fire escape, a photograph that won the Pulitzer Prize in 1976. The girl survived the fall; her godmother did not.