Hayata Dair Kareler

(Yasin Duyar) #226
  1. Piyade Tümeni, Laos-Vietnam sınırı, 1970.

(🚀🌌Uzay'a meraklı Astronot) #227

Muhteşem değil mi ?
Uçak/Uçuş Mühendisi Tim Kopra 21, 2015 uzay yürüyüşünde

(Gökçe Yıldız) #228

Barış Manço ile Dünya Turu, Grönland (1990)

(Yasin Duyar) #229

Fuji Dağı, Japonya, 1961. Keşişler sabahın erken saatlerinde derin düşünceler içerisinde. Burt Glinn objektifinden.

(Gizem) #230

Başka bir ağacın üzerinde yetişen ağaç

(Umut) #231

Varg Vikernes, Mayhem adlı black metal grubunun bir üyesi. Hakkında, grup arkadaşı Euronymous’u bıçaklayarak öldürdüğü ve üç kiliseyi yaktığı için 21 yıllık hapis cezası verildiği açıklandıktan bir kaç saniye sonra kameraya bakıp gülümsediği an. (1994)

Varg

(Cem Ekiz) #232

Mayhem muhteşem bir gruptu zamanında. Öz hakiki İskandinav black metalin babalarıydı. Sonra bu fotoğrafını gördüğümüz piç çıktı ve her şeyi bombok etti. Teşekkürler Varg Vikernes. Gerçi Burzum da çok sevdiğim gruplardandır. Vikernes ırkçı şerefsizin tekidir ama müzikten anlıyor.

Bu arada kendisi yine aynı dönemlerde İsrailli Salem ve Orphaned Land gruplarına kargoyla bomba yollamıştı. Çünkü bu gruplar “Bütün dinler kardeştir, sevelim sevilelim” demeçleri veriyordu. Kendisi 2009’da salındı bu arada (bu esnada iki kere kaçmaya teşebbüs etti, her seferinde Rusya’ya giderken yakalandı). Şu aralar aynı kafada konuşmalarına, kitaplarına, Burzum’a falan devam ediyor. YouTube’a ırkçı videolar atıyor. Tabi Burzum eski Burzum değil, black metal eski black metal değil, ben eski ben değilim :slight_smile:

(Geekiz ama ergeniz) #233

Adam psikopat yani bayağı :unamused::unamused::unamused:

(Cem Ekiz) #234

Adam küçükken Irak’taymış, bu da bir trivia olsun. O dönemleri anlattığı ve aşırı ırkçı YouTube videoları var ki “Bu ne?” diye bakakalıyorsun. Hapishane anılarını da anlattığı bir video var. Bunlardan birinde konu Türk bir mahkum ve yine ırkçılık had safhada. Büyük pagan milliyetçisi baya. Norveç’in alfabesinin Latin alfabesinden çıkarılıp rûn alfabesine geçilmesini falan savunuyor. Değişik bir kafa yapısı ama şaşırmadım. Biz bu ülkede neler gördük, bir Varg Vikersen’e mi şaşıracağız yani? :slight_smile:

(Geekiz ama ergeniz) #235

Adam Gitar’ı zenci icadı diye kullanmayıp,sadece klavye kullanıyormuş.Vay canına.

(marko) #236

Varg Vikernes şu hayatta en otobiyografik filmi çekilmesi gereken insan olabilir ya.

(Cem Ekiz) #237

Film endüstrisinde ırkçılığın doruk noktası 1915 yapımı Birth of a Nation (ya da The Clansman) olan üç saatlik sessiz epik film. Zencilerin ne kadar pislik olduğunu, gerizekalı olduğunu, kadınlara karşı sürekli bir saldırganlık içerisinde olduğunu, Klu Klux Klan’ın aslında ne kadar mükemmel bir örgüt olduğunu, Lincoln’un katilinin ne kadar büyük bir iş başardığını anlatıyor.

Bu arada bu film Amerikan sinema tarihinin en önemli filmlerinden biri sayılıyor. Her şeyden önce edit denilen nanenin neden bu kadar değerli olduğu bu filmle beraber anlaşılmış. Rotten Tomatoes’ta %100 puanı var. Hayat gerçekten çok garip. Adamlar zenci oynatmayalım diye zenci rollerini beyazlara vermişler, yüzlerini boyamışlar lan.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #238

Bir de öbür Birth of a Nation var.

(Cem Ekiz) #239

Benim bildiğim aynı isimde üç şey var. En meşhuru bu. 2016 yapımı bir film var, var olması dışında hakkında herhangi bir fikrim yok. Bir de Lord Kinross’un Atatürk’ü ve Türkiye’nin kuruluşunu anlattığı bir kitap var. Bunların dışında bir de Türk yapımı, cumhuriyetin ilk yıllarını anlatan Bir Millet Uyanıyor var. Bunlar birbirine karıştırılmasın :slight_smile:

Bu arada bu son film hakkında bir eleştirim var: Sinemanın içerisine tiyatrocular girince işlerin ne kadar berbatlaştığı görülebiliyor. O dönemin (ki bu dönem Muhsin Ertuğrul’un sinemadan çekildiği 50’ler ortalarına kadar devam eder) filmlerini izleyenler, bugünün Enes Batur gibi tırıvırı filmlerine şükreder. Öyle diyeyim :slight_smile:

(marko) #240

Varg’ın enteresan olan şeyi sadece çarpık ideolojisi değil, komple hayatı. Bir insan daha yoktur ki böyle bir hayat yaşamış olsun, vallahi çok inanılmaz bir karakter.

(Cem Ekiz) #241

Arasan mutlaka bulursun. Tarihte böyle denyolara rastlamak çok normal. Geçenlerde siyaset başlığında ismini zikrettiğim bir politikacı vardı: Talleyrand. Bence kesinlikle filmi yapılması gerekenlerden birisi. Tarihte böylesi bir dönek ne geldi, ne de gelecek. Adam sıkıldıkça ihanet ediyor, yapısı böyle.

Bunun dışında yine ilginç karakterlere örnek olarak Dave Mustaine’i verebiliriz (sen yine kızacaksın ama :slight_smile:). Çok garip bir kafası var adamın. Bu yaz bir kamp düzenlemişti. Facebook’ta canlı yayın açıyordu. Hani övmeyi yermeyi geç, adam değişik biri.

Sadece kişiler değil, ilginç kurumlara da rastlıyoruz. Hicri 1189 yılında, Ödemiş’te bir vakıf kurulmuş. Amacı, hapishanedeki mahkumlara kış aylarında her cuma ve pazartesi akşamı birer denk kar vermek. Başka bir amacı yok. Kim neden böyle bir şeye ihtiyaç duydu anlamak zor.

(Geekiz ama ergeniz) #242

Değişik film fikirleri var elimizde bugün o zaman
1- THE MAN WHO KILLED DON QUIXOTE yapım aşamasının ayrı bir filmi
2-VARG VİKERNES otobiyografisi

(marko) #243

Dave kesinlikle ilginç bir karakter ama Varg’ın yanına bile yaklaşamaz bence ya. Dave emekli ve yazlıkçı asker dayı kadar ilginçken Varg Hannibal gibi bir şey resmen.

(Cem Ekiz) #244

Ya her şeyi unuturum da o kampta şeyi hiç unutamıyorum: Kampa gelen gençler ve Dave sahilde ateşin ortasında çember şeklinde oturmuş, ellerinde klasik gitarlarla slow bir şeyler çalıp söylüyorlar. Akdeniz Akşamları kafasının aynısı. Aklıma geldikçe hem gülüyorum bu nasıl bir saçmalık diye, hem de ağlıyorum ben bunun için mi kavga ettim arkadaşlarımla diye :slight_smile:

(Geekiz ama ergeniz) #245

Sizin yüzünüzden bu Varg denilen varlığın altını kazmaya başladım,kazdıkça da bitmiyor, aksine daha tuhaf şeyler çıkıyor :joy::joy: