İÇİNİZ SIZLAMADI MI: Ödülü Hak Ettiği Şüpheli 6 OSCAR KAZANANI!

(Geekyapar) #1

Yazının tamamını okumak için: https://geekyapar.com/konular/film/iciniz-sizlamadi-mi-odulu-hak-ettigi-supheli-6-oscar-kazanani/
image

Yazan: Kerem Özdamar Oscar ödülleri, artık toplumun mevcut durumunda gişe yönünde potansiyel barındıran ne varsa onu beyaz perdeye taşıyan Oscar yemleme filmlerinin hegemonyası altında kalite anlamında büyük bir gerileme yaşıyor olsa da bir zamanlar en iyi film dalında Pulp Fiction ile Forrest Gump’ın yarıştığı, en iyi aktör için Kuzuların Sessizliği’ndeki mühür performansıyla Anthony Hopkins’in yanında…(Devamı)

(Iron Man) #2

Gönlüm Pulp Fiction’dan yana olsa da Forrest Gump gayet kaliteli filmdi ve o yıl almış olması bence çok da dert edilecek bir şey değil.

Mulholland Dr. filmini izlemedim belki izlersem değişir fikirlerim. Fakat A Beautiful Mind filminin de gayet iyi olduğunu düşünüyorum. O yıla yeterince vakıf olmadığım için fazla yorum yapamayacağım

Moonlight’a lanet olsun. La La Land bile bundan daha fazla hak ediyordu. Tabi Manchester By The Sea almalıydı orası ayrı.

(Mert Özden) #3

%C3%96yle%20bir%20%C5%9Fey%20yok

(Durukan İlkhan) #4

(Arda) #5

Üslubunu keyifle okudum. Eline sağlık. Tebrikler.

(Martha Kemal) #6

Hem Oscar’ı tiye al, ciddiye alanla da makara geç, saygınlığını çoktan yitirmiş olduğu yönünde zirilyor kez beyanda bulun, hatta bunu default mod yap; sonra da saygın ve kaliteli bulduğun filmlerin asıl hak edenler olduğunu ileri sür ve kalitesiz bulduğun filmlerden de “bunun nesi hak ediyor Oscar’ı” diye bahset.
Eğer Oscar uzun süredir çok büyük oranda belli gruplara yaranma gösterisinden ibaret tırt bir ödülse kaliteli eserlerin Oscar ile gündeme gelmesinin bile üzücü olması gerekmez mi? Oscar bu filmleri kirletmiş olmuyor mu? Neden kaliteli eserler Oscar’ı “hak etsin” o zaman? Reva mı bu onlara?
Ödüllerin artık büyük oranda birilerine yaranma çabalarından ibaret olduğu bir dönemde asıl filmlerin hangi ödül’ün kendisiyle anılacağını seçmesi gerektiğini falan düşünmeniz gerekmez mi?
Veya bir filme “bunun nesi Oscarlık?” demek Oscar’ı yüceltmek olmuyor mu? Eğer olmuyorsa neden olmuyor bir tek ben mi göremiyorum?
Bu sorum genel olarak bu yönde düşünen ve aksi şekilde hareket eden ana sinefil akımı ve dolayısıyla Geekyapar’a. Tabii eğer kendisi de bu eleştirdiğim çevredense yazar da üstüne alınabilir.

(Umur) #7

Hani Gump konusunda hak etmediğini ben de savunabilirim, Mulholland’ın hak ettiğini de söyleyebilirim… Ancak…

Bir sanat eserinin aşağılanmasını geçtim, Hacksaw Ridge gibi Hollywood’un gördüğü en büyük ırkçılardan birisinin en büyük propaganda filmine daha çok hak etti demek… Ve yazıdaki dili kullanarak konuşmak… Sadece doğru düzgün sanatsal düşüncelere sahip olamayan bir yazar tarafından yapılabilirdi. I’m guessing, CS.

(Kürşad the Falcone) #8

5185FBF83C72309E8B11F8D5870416F4

@Evsiz Hacksaw Ridge’i çok gömmedin mi yahu? Propaganda tarafına tamamım da, ortalama savaş filmi propagandası düzeyinde vardı.

(Umur) #9

Daha fazla gömecektim ama kendimi zor tuttum.

(Kürşad the Falcone) #10

:man_shrugging:

ben sevmiştim

(Kerem) #11

buradaki esas problem zaman içerisinde oscar ödüllü film etiketinin herhangi bir sanat/özgünlük kaygısı taşımayı bırakması. oscar’ın artık gerçekten de dikkate alınmayacak bir late night show olduğunu kabul ediyor olsam da, akademi’nin saygınlığının önemli ölçüde azalması son birkaç yılın meselesi. yazıda da bahsettiğim gibi, 2017 yılını dışta tutarsak ismi anılan tüm filmler aralarında gözümüz kapalı seçim yapamayacağımız mihenk taşları. zaten esas sorun; oscar’ın rekabetçiliğinin yıllar içerisinde estetik bir kaygıdan çok, yıl içerisinde ana akım medya tarafından en çok şişirilen filme ödül verme seviyesine inmiş olması.

(Kerem) #12

a beautiful mind’ın yarıştığı yıl içerisindeki popülaritesine yönelik yorumum yalnızca 2001 yılının aday filmlerinin pre-nom / post-nom gişe rakamlarına dayalı. adaylar arasında adaylığı açıklandıktan sonra en çok izlenen film a beautiful mind.

(Kaan Yıkıcı) #13

bebek

La La Land şokundan sonra Moonlight açıklanınca ben

(Taylor Swift Fanboi) #14

Shape of Water’a laf atılmış mı diye geldim. Atılmamış. Bb

(evethearteyes) #15

Hacksaw Ridge mi? Yok Dağ 2. Hadi abi ya. Ayrıca Shape of Water adlı leşten neden konu açılmadı?

(Taylor Swift Fanboi) #16

Çünkü hak etti. Hadi yallah

(evethearteyes) #17

Ömrümü yedin leş sevici adam hadi git aynı sahnede kasılan zenci ve eşcinsel duyarını izle

(Kerem) #18

three bilboards dışında kim alsa boşa gider şeklinde bir yıldı, pek heyecanlı değildi benim açımdan.

yine de lady bird gibi bir yersiz pump faciası coming-of-age filmi yerine, shape of water’ı tercih ederdim. del toro sonuçta, uzaylı sevişmesi falan.

(bkz: ayda sevişenler)

(Enes Çelik) #19

Bayılıyorum böyle aşşşırı bireysel yazılara ya. Sonra başka birisi geliyor bence diyor, öbürü geliyor hayır şöyle şöyle diyip kendi zevkini savunuyor. Sonra sayfalarca tartışma. Imhs.

(Prison Mike) #20

Açılın ben zaman yolcusuyum!

Geçtiğimiz bir kaç seneye kadar ben Shawshank, Gump ve Pulp filmlerini izlememiştim. Ardından üçünü de kısa aralıklarla izledim.

Sıralamayı Gump > Shawshank > Pulp olarak yapmıştım. O yüzden 1995’in simülasyonu olarak görebiliriz. Sonuçta Oscar ödülleri o sene için veriliyor. Filmlerin nasıl yıllandığı önemini kaybediyor.