J.R.R. Tolkien Halk Kütüphanesi

(İsmail Korhan Tok) #1

Tolkien külliyatını hatmetmiş dostlar burada çılgın atsınlar. Kitaplardan, filmlerden, mektuplardan, her şeyden bahsedelim.

Ben mesela her ne kadar aklı başında çoğu insan gibi The Hobbit: The Battle of the Five Armies'i çok sevemedim ama Legolas'ın merdiven tırmanma muhabbetinin neden bu kadar tepki aldığını anlamıyorum.

Tolkien'ın elf tanımında zaten elflerden Orta Dünya'da bulunan diğer birçok canlıya hükmeden türlü kısıtlamalara tabi olmayan, peri benzeri varlıklar olarak söz ediliyor. Bu yüzden nereden baksam bu sahne üzerinden coşan kişileri pek anlayamıyorum.

Ha Peter Jackson önce Bolg'la Legolas'ı yarım saat dövüştürdü, sonra Legolas'a burnundaki kanı gördükten sonra Van Damme filmlerindeki gibi "Şimdi ananızı laciverde boyadım," triplerine soktu, daha sonra da tuttu böyle bir sahne çekti ve kendiyle çelişti falan derseniz tabii ki dev haklısınız.

George R.R Martin İle Beraber Orta-Dünya Tartışıyoruz
Muhit Kütüphanesi 📖
J. R. R. Tolkien - Hobbit Okuyoruz! #5
The Lord of the Rings (Yüzüklerin Efendisi) Hakkında
The Lord of the Rings (Yüzüklerin Efendisi) Hakkında
(Deniz G ) #2

Ya abi bunları söyleyince, "Sinemaya gitmeyin, oturun kitabı okuyun o zaman" tepkileri alıyoruz. Peter Jackson'ın metşn üzerinde yaptığı yorumlar bazen inanılmaz saçma oluyor. Tamam, anlıyorum film çekerken bazı şeyleri vermek mümkün olmuyor, herkes bizim gibi 27365834694386 saatini Orta Dünya'yı anlatan filmlere ayırmaya gönüllü değil vs. vs. Fakat bunların dışında keyfi olarak değiştirdiği şeyler var ki mantıklı bir açıklama bulamıyorum. Mesela neden Azog? Tamam ortada bir Necromancer var ama bu adam neden illa Azog'u diriltip Thorin'in peşine salıyor? Thorin çok mu önemli sanki? He bir de White Council, Lord of the Rings'deki olayların başlamasından 60 yıl önce Sauron'la kapışıyor ama The Fellowship of the Ring'de Gandalf hâlâ emin değil Sauron'un varlığından. -_-

O Radagast niye öyle maymun edildi mesela? Amaç neydi? LotR'de Gimli piç edildi, bu sefer de Radagast.

Cücelerin Bilbo'ya davranış şekilleri. Öfff, hatırladıkça sinir oldum.

(Mehmet Göksu) #3

Yobazlığın her türlüsü, her zaman kötü. Filmlere gelen eleştirilerin çoğu (hepsi değil) aslında Tolkien fanatiklerinin (yani yobazlarının), kendi hayal güçlerinde yarattıkları gibi olmayan her şeye bok atmaları yüzünden oluyor.

Bir kişi çıkıp da demiyor ki, "Yahu herif filmi değiştirmeseydi o cüceler şehirde değil mağarada yaşayacaktı ve hepsi pastel kırmızı sivri kukuletalar giyecekti". Aynı İKEA'da falan satılan bahçe cüce fenerleri gibi. Sanırım bu eleştiriler, çoğu kişinin aslında Hobbit'i çok eskiden okuması ve detayları hatırlamaması.

Filmlerin eleştirilecek yönleri tabi ki var. Ancak filmi seyrettikten hemen sonra kitabı tekrar okuyunca "iyi ki değiştirmiş" dediğim yerlerin sayısı onlarca kat daha fazla.

(İsmail Korhan Tok) #4

Ahah ya iyice film muhabbetine dönecek belki ama -kaçınılmazdı gerçi- ben bir de White Council'de Saruman belirir belirmez yükselen Isengard müziğine dev uyuz oldum. "Bu adama dikkat edin bak bu adama, bu adamdan bir itlik, bir şerefsizlik gelecek bak bu adamdan," mesajı veriyor direkt. Yahu dur hele.

Bir de extended versiyonda mis gibi 10-15 dakika Beorn sahnesi varken, acayip Tauriel sahneleri yüzünden canım Beorn'u 5 dakika görebildik, o da üzdü biraz. Bunun dışında özellikle ilk film falan bence Hobbit ruhunu harika yansıtıyordu ve Orta Dünya'ya geri dönüş muhabbetini yaşattığı için midir bilinmez, ben acayip sevmiştim. Hala da kitaba falan en bağlı film olmasından dolayı epey seviyorum.

Bu arada Thorin'in tüm cüce krallıklarını ve halklarını birleştirebilecek ve gelecekteki savaşlarda cücelerin önemli bir güç olmasını sağlayabilecek tek adam olmasından dolayı aslında önemi bir hayli büyüktü. Thorin'in ölümüyle Yüzük Savaşı'nda cüceler direkt saf dışı kalmış oldu. O kısımda bence bir abukluk yok. Aynı şekilde Thorin'in Bilbo'ya dellenişi falan da bence epey iyiydi. Fakat diğer cücelerin biraz daha Bilbo'nun safında gösterilmesi gerektiğini düşünmedim değil.

Son olarak da dreamy effect muhabbetine söveyim hadi. Flash TV gençleştirme tekniklerine ihtiyaç var mıydı gerçekten ya Legolas için falan? Ayıp be.

Son dedim ama durunamıyorum, biraz da öveyim: Bilbo'nun Thorin'in öldüğü sahnedeki replikleri "Thorin bokunu yiyeyim ölme, bak kartallar da geldi ALLAH KİTAP aşkına ölme ya...Lan hay sikeyim ölme ulan ölme!" şeklinde çevrilse bence hiç sırıtmazdı. Epey tatlı bir performanstı. :')

(Damla) #5

"Çocukluğumu yedi." diyorum ve uzaklaşıyorm.

(Light Yagami) #6

Ticari kaygılardan ötürü yapmış olsalar gerek 3 filmi de izlerken ulan kitapta bunlar oluyor muydu diye çok düşündüm. 3 filmi de ağzım açık çok severek izledim ancak şu aşk üçgeni beni rahatsız etti bir tek. Elf cüceye aşık olur mu hiç. Bi de Legolas'i yine boş bırakmadılar bolca artistlik yaptırdılar.

(İsmail Korhan Tok) #7

Tüm Tolkien külliyatındaki en ZALIM hareketlerden birinin Morgoth'un Húrin Thalion'u lanetleyişi olduğunu düşünüyorum. 28 yıl boyunca sen Thangorodrim'in tepelerinden evlatlarının, halkının yıkımını seyret ve hiçbir şey yapama. Düşündükçe insanın içi acıyor ya. Adam değilsin Morgoth. (Tolkien'ı teyze gibi okuyorum da bazen)

(Yiğit Berkay Gündoğmuş) #8

Ben ilk filmi sevmiştim, belki beyaz perdede Orta Dünya görmeye olan özlemdendir bilemem de, ikide uzaklaşmaya başladığım seriden The Hobbit 3: Legolas Returns filminden sonra hepten koptum.

(Light Yagami) #9

Elfleri dahil etti çok da iyi oldu çok da güzel de oldu ama abarttı. Cüceler üzerine olan konuyu fazla saptirdi bence. Özellikle savaş esnasında cüceleri görmek isterdim Legolas'tan ziyade. Ayarında bırakamadı. Cücelerden çıkıp Legolas'a odakladı. Lol mü bu adc focusluyon a be Peter amca. Üzdün bizi.

(Duygu) #10

Benim en büyük korkularımdan biri, bir gün olur da Peter Jackson Hurin'in Çocukları'nı çekmeye kalkışırsa, Beleg rolünü Orlando Bloom'a verebilir. Adam biz 'fangirl'lerden çok tapıyor Orlando'ya...

(Devrim Şahin) #11

"Yahu sinema bu, tabii ki değişiklikler yapılacak abartmayın" diyen arkadaşlara gözümde yaşlarla şu gifi hediye ediyorum cry

(Ata) #12

adamın karda iz bırakmadan yürüyebildiğini bilmeyenlere dert olmuştur.

(Light Yagami) #13

Bu sahne abartılı değil. Adamlar (elfler yani) nehri geçmek için köprü olarak ip kullanıyor. Abartı gelmedi bu sahne bana.

(Yiğit Berkay Gündoğmuş) #14

Sahneyi kabullenebiliyorum da kitapta olmayan Legolas'ın herkesi kurtarmaya çalışan her yerden fırlayan bir süper kahramana dönüşmesini kabullenemiyorum ben.

(Emrah Gunduz) #15

Halk kutuphanesi bunlarsiz olmaz. Kisa videolarla bu kadar guzel anlatilabilirdi.

(MBerkay) #16

Burası halk kütüphanesinden çok Hobbit tartışma yeri olmuş bence buranın adını değiştirip burda tartışmaya devam edelim başka yerde karakter analizleri, kısa kısa hikayeleri falan yazalım paylaşalım.

(Ozymandias) #17

Nefes aldığım o her an, Tolkien'in bana sayamadığım kadar çok kitabını ve Silmarillion'u hatırlatacak, yaşamdaki en ama en büyük mutluluk kaynağımın satırlarda çılgın atan üstadı hatırlatacak bana.. Şuraya bir kitap uzunluğunda yazı yazabilirdim, benim kalbimde orta-dünya inanılmaz bir anlam içermekte, ömrümün sonuna kadar o evrende yaşayacağım ben...

(Ozymandias) #18

Bu arada Hobbit filmleri tartışıyorsak son filmde yaşadığım o burukluk... Tarif edemiyorum..

(keelhauled) #19

kitapta karda ayak izi bırakmama olaylarını okuduktan sonra aklımda daha farklı daha güzel şeyler belirmişti bu sahne o elf fizyolojisi olayını tam yansıtmıyor gibi.

(keelhauled) #20

sinemayı ayrı değerlendirmekte fayda var. Peter Jackson ın altı filmini bir kenarda Tolkien in hobbitini silmarillionunu hurinin çocuklarını ve diğer kitaplarını bir kenarda değerlendirirsek rahat ederiz blush benim kitabı okurken düşündüğümle başkasının düşündüğü birbirini tutmayınca film sonrası polemikler kaçınılmaz oluyor tabii