J.R.R. Tolkien Halk Kütüphanesi

(Salihalpo Anısına) #204

Güzel olmuş :+1:

(Kürşad (Chieh-she-shuai) Şahin) #205

Shadow of War fragmanı bana böyle olayların geçtiği filmler göremeyeceğimizi hatırlattı ve biraz burktu. Yani zaten "The Silmarillion" diye film çekmesinler, ama ne bileyim "Curse of Feanor" olur "Rise Of Sauron" olur, Numenoru'un Düşüşü, Gondolin'in Düşüşü çuvalla ayrı hikaye var. Ama bir yandan da Hobbit gerçeği var. Eseri p.ç etmeden ne kadar yapabilecekler oda ayrı sorun

Ama Hobbit'in p.ç edilmesinde durum Hobbit'in özünde basit bir hikaye olması bence. Zenginleştirelim diye yola çıkıp b.k ettiler. Silmarillion hikayelerinin aynı Lotr gibi, böyle bir müdehaleye de pek ihtiyacı yok.

(Mert Özden) #206

Onların hakları WB'de değil ama.

(FyyZ) #207

Turin Turambar'ın öyküsü Bitmemiş Öykülerde daha da detaylı bi şekilde anlatılıyo. Fakat, silmarillion da anlatılan kısımlar, su sekilde yazıyo.
Iste Bu kısımları silmarillion'un bilmem kaçıncı sayfasında antalmıstir diye. Okumadıysan ve bu öyküyu sevdiysen kesinlikle bitmemiş öyküleri okumalısin. Çünkü oradaki detaylar ve silmarillionda anlatilmayan kısımlar çok önemli...

(Muhsin Bayram) #208

(İsmail Korhan Tok) #209

Hehe, TR çevirisini bekleyemeyip İngilizce metinden okumuştum ya, o derece. Teşekkürler yine de tavsiye için.

(Mehmet Can Taş) #210

Tolkien okuyanlar furyasına katılmak isteyen birine yardımcı olmak için okuma sırası yazabilir mi bir hayırsever yukarılarda yazıldıysa görmedim kusura bakmayın :slight_smile:

(Salihalpo Anısına) #211

1- Silmarillion
2- Hurin'in Çocukları
3-Hobbit
4-LOTR
5-Bitmemiş Öyküler şeklinde gitmen iyi olur, gerisini istediğin sırada okuyabilirsin...

(Mehmet Can Taş) #212

tamamdır keşke daha önce denk gelseydim bu konuya son parama Ay'da 172 Saat kitabını aldım :smiley:

(Salihalpo Anısına) #213

Daha çok vaktin var, rahat okursun​:wink:

(Doğan) #214

Bu konuda benim de yardıma ihtiyacım var aslında. @Fransuva 'nın ki sanırım kronolojik sıra. Bende ufak bir araştırmam sonucu orta dünyaya giriş için Silmarillion' un çok ağır olduğunu okudum bir çok kişiden. Bu yüzden şöyle bir sıralamaya denk gelmiştim.

Hobbit
Yüzüklerin Efendisi
Silmarillion
Hurinin Çocukları
Bitmemiş Öyküler

Ben aslında bu sıralamadan gitmeyi düşünüyordum. Hobbit'i de okudum çünkü üçleme filminin çıktığı vakit. Şimdi ise Silmarillion'a mı dönsem yoksa LOTR'a mı geçsem diye düşünmekteyim. Aslında Hobbit'i de baştan okumak hiç fena olmaz çünkü çok keyifliydi. Seriye sil baştan da başlayabilirim.

(Emirhan) #215

LOTR'a gir abi Silmarillion kafa yorar.

(Kürşad (Chieh-she-shuai) Şahin) #216

Ben ilk Silmarillion dan girdim ve büyük efor harcayarak okudum. Arkasında orta dünya sözlüğü gibi bişey olmasa hiç okuyamazdim.

(Salihalpo Anısına) #217

Aslında evet direk Silmarillion ile girmek yorucu oluyor ve anlaşılması da güç bir kitap. Fakat kitabı anladıktan sonra da her şey yerine oturuyor. Eğer size çok ağır veya anlaşılmaz geliyorsa LOTR la başlamanız daha iyi olur.

(Muhsin Bayram) #218

Dünyanın en güzel gifini buldum.

(anon17803553) #219

10 saniyelik aramayla bulduğum bu gifde benden gelsin.

(Mert Özden) #220

Dedeciğiiim

(Doğan) #221

Hocam yalnız o duman en son Smaug' a dönüştü yahu farkeden oldu mu ? Lake-Town'a doğru uçuşu gözümde canlandı.

(anon17803553) #222

Aynen bende gördüm sen söyleyince , bildiğin smaug en sonki duman.

(John Tolkien) #223

Ben de çok seviyorum Tolkien'in kitaplarını. Bunu söyliyim istedim. Ha bi de Arwen insan olmuyor, öyle bi şey yok. Bunu da söyliyim istedim.