J.R.R. Tolkien Halk Kütüphanesi

(Salihalpo Anısına) #224

Arwen insan olmuyor derken?

(Aklı olan delirsin) #225

(Mert Özden) #226

Arwen'in sonu şimdi cidden kötü mü bitiyor dostlar? Duyduğuma göre Sam sonradan ölümsüz topraklara gidebilmiş. Arwen'de gitseymiş.

(Salihalpo Anısına) #227

Arwen Aragorn vefat ettikten sonra oradan ayrılıp, sonsuz uykuya dalıyor malesef vefat ediyor.

(Mert Özden) #228

Tabi o ara bizim kayınpeder ölümsüz topraklarda buzlu badem yiyor. :smiley:

(Salihalpo Anısına) #229

Lembas da yiyor olabilir :smile:

(Kürşad (Chieh-she-shuai) Şahin) #230

Peksimet, lütfen. .

(Salihalpo Anısına) #231

Hangi yaprağa sarılmış olsun​:smile:

(John Tolkien) #232

Hardcore tolkien'cilerin tartıştığı bir şeydir bu, arwen ölümlülüğü seçtim falan dediği için ama aslen öyle ben seçtim demekle insan olunmaz. daima elf olagelmiştir Arwen, ha ölmüştür Aragorn'dan sonra ama yine de elf ölmüştür.

(Oneironaut) #233

Milletin insan oldu derken ırkını kastettiğini düşünmüyorum şahsen. Ölümlü olduğu kasıt ediliyor. Ve hocam kusuruma bakma, ancak merak ediyorum, siz hardcore tolkienciler tam olarak neden bunu tartıştınız? Kitaplarda ucu açık mı bırakılıyor, şüpheli mi görünüyordu? (yıllar oldu hatırlayamıyorum)

(Can) #234

Kitaplarda ucu açık kalıyor Aragorn'dan sonrası diye biliyorum. Ama elfler ölümsüz de tam ölümsüz değil yani, sadece normal şartlar altında ölmezler. Ama öldürücü darbeler aldıklarında (Örneğin Thranduil'in yüzünün yarısı yanmıştır, elf tılsımı ile yüzünü saklamaktadır, Hobbit üçlemesinde görebilirsiniz) kurtulamazlarsa ölürler, onları yok edebilecek hastalık yok denecek kadar azdır. İnsanlar 200 yıl yaşar, elfler 5000. Aralarındaki fark bu yani.

Arwen ben ölümü seçtim derken, ırkı yine yarı insan yarı elf, sadece Ölümsüz Diyarlara gitmeyi reddediyor diğer Elflerle, çünkü Elflerin zamanı bitti. Dagor Dagorath'a kadar da geri dönmeyecekler.

(Oneironaut) #235

Silmarillion'u uzun zaman oldu hatırlamıyorum, ancak okumadığım Bitmemiş Öyküler'de Aragorn'dan sonrasını yeterince açıklıyor diye biliyorum.

(Ömer Taşkaya) #236

ya Lotr aleminde insanlar 200 küsür falanmı yaşıyor yoksa normal insan yaşı kadarmı ?

(anon17803553) #237

Zamanında Elros diye bir yarı elf yarı insan var o insan olmayı kardeşi Elrond'da elf olmayı seçiyor.Elros'un soyundan gelen insanlar (mesela Aragorn) 200 küsür yaşıyabilir.

(Mert Özden) #238

Dagor Dagorath nedir? Elf çağının yeniden başlayacağı bir dönem mi var? :open_mouth:

(Muhsin Bayram) #239

Savaşların savaşı. Ainur'un müziği ile başlayan Arda diyarının sona ereceğinin ve yerine yepyeni bir dünyanın yaratılacağının habercisidir.

(Mert Özden) #240

Dur tahmin edeyim bu savaş anlatılmadan Tolkien vefat mı etmiş?

(Muhsin Bayram) #241

Tolkien bu savaşı anlatmayı hiçbir zaman planlamamıştı. Hatta ömrünün sonlarına doğru LOTR'a The New Shadow adlı bir devam hikayesi yazmaya başlamıştı da sonradan vazgeçmişti.

(Mert Özden) #242

Acilen kitapları okumaya başlamam lazım.

(Ekskalibaa) #243

Dagor Dagorath Akallabeth'te anlatılan savaş mı?