J.R.R. Tolkien Halk Kütüphanesi

(Can) #244

Dagor Dagorath, kıyamettir özetle, Ragnarok gibi.. Manwe ile Melkor'un orduları son bir kez çarpışacak, Melkor felaket bir yenilgiye uğrayacaktır. Daha sonra ilk müzik bitecek, yerine daha güzel bir müzik başlayacaktır. Bu sefer Melkor yoktur müziğin içinde.

Bu savaşta ölmüş olan tüm kahramanlar Manwe'nin safında yer alacak, aynı şekilde tüm lanetli yaratıklar Melkor'un yanında savaşacaktır. Melkor'un canını alan kişi ise Turin Turambar olacak, Hurin'in intikamınıda almış olacak.

(Enes) #245

Aklıma takılmışken sorayım melkor ve sauron orta dünyayı tehtid ederken neden Valalar yada Eru , olaya müdahele etmiyor ? Benim bildiğim Mânve olaylara müdahil olmak istemiyor ama diğer Valaların sebebi ne . (Kitapları okumayan cahil adam soruları)

Son olarak ilk başka müzik esnasında Melkor , ahengi bozduğunda neden yok etmiyorlar ?

Bu da son 2 olsun Galadriel soylu bir elf hanımı filmler de gandalf ile olan ilişkilerinde Gandalf , sanki Galadriel ondan üstünmüs gibi davranıyor , Istari olan Gandalf , galadrielden üstün değil mi ?

(Kitapları okuyana kadar cahilim)

(Can) #246

Melkor en güçlüleri, ayrıca kendi hizmetkarlarını yarattıktan sonra dahada güçleniyor. Müdahale ediliyor zaten, boşluğa hapsediyorlar. Ama kaçıyor oradan Dagor Dagoarth'ta. Kaçmadığı o aralıkta da yerini Smaug, Sauron gibi hizmetkarları görüyor.

Saygı ilişkisi. Galadriel Finwe'nin oğlu olan Finarfin'in soyundan geliyor, Nenya'yı taşıyor üstüne. Ayrıca hatırladığım kadarıyla Melian ile de dostlardı, sonucunda çok güçlü biri. Elf tılsımlarına fazlasıyla hakim. Ama Istarii'ler Valar'ın hizmetkarlarıdır bunuda unutmamak lazım.

(Oneironaut) #247

Manwë'den güçlü müydü? Silmarillion'u bir kez okumak benim için yeterli değilmiş abi onu anladım. Tam hakim olmak için 2 kez daha okusam yeter herhalde :smiley:

(Can) #248

Melkor ilk ve en güçlüleridir. Melkor çok kibirli ve zamanla kendisinde yok olmayan ateşi arama, her şeye sahip olma arzusu doğuyor. Melkor Arda üzerinde hakimiyetini kesin bir dille ilan edince, kardeşi Manwe ona karşı çıkıyor, orada kıyamet kopuyor zaten. Zamanla nihai amacı Arda Krallığı'nı ele geçirmek oldu.

(Kürşad (Chieh-she-shuai) Şahin) #249

Eru-Valar muhabbetleri tamamen bildiğimiz Tanrı-Şeytan hikayesi aslında.

(Can) #250

Aynen öyle, hatta mitolojilerden ortaya karışık bambaşka bir mitoloji. Eru herşeyin tanrısı, babası, Melkor oraların Luciferi oluyor. Ama işin işine girince diğer tanrılarda mitolojilerde rastlanan belli başlı şeylerin tanrıları oluyor. Aule, Yavanna gibi.

(Enes) #251

Tolkien koyu katolik değil miydi , bence normal yani .

(Can) #252

Kendisinin katolik olmasıyla çol alakalı olacağını sanmıyorum, zaten işin tek ilahi kısmı Eru, gerisi Mit tamamen.

Ama Nors Mitolojisinden örnek aldığını duymuştum daha çok.

(FyyZ) #253

Insanlar normal, bizim gibi. Fakat Eârandil'in soyundan gelenler, yani numenor kralları, onları yarı elf soyundan geldikleri için daha uzun yaşarlar. Bu da bir elf ve bir insanın evliliği sonucu olur.
Aslında orta dünya'da sadece 2 tane elf ve insan evliliği var. Biri Huor'un oğlu Tuor'un, adını yanlış hatırlamiyorsam Celebrindalle evlenmesi. Birde Beren ve Luthien.

(FyyZ) #254

Hepsi Feanor'un yüzünden desek yalan olmaz heralde. Çünkü Feanor öncülüğünde ki Noldor elfleri, Valinordan ayrılmak gibi kötü bir hareket yapıyorlar. Manwe de onlara, Ulmo nun iletisiyle:
"Eğer ayrılırsanız, size bir daha yardım etmeyiz." gibi bir uyarıda bulunyo. Tani Bunlar dinlemiyolar ve Orta dünya'ya gidiyolar. O vakitten sonra, Valinorun kapıları kapanıyo. Surları yukseltiliyo ve ne içeri ne dışarı kimse alınmıyo. Ta ki Earandil, Valinora tekrar gidip yardım isteyene kadar. Zaten ardından Öfke savaşı başlıyo ve Melkor boşluğa atılıyo.

(FyyZ) #255

Melkor en güçlüleri felan degil. Tulkas ve Manwe, Melkordan çok daha güçlü. Ayrıca bir şeyler yarattıkça da gücü azalıyo.

(Can) #256

Yaratılışta en güçlüleri Melkor, kitapta da ilk çocuğu ve en güçlüleri diye yazılmış bir kaç defa. Ben bundan eminim. Tulkas ise kuvvetçe en üstünleridir, Manwe ise en bilgeleridir.

(anon17803553) #257

Melkor en güçlüsü ama devamlı bir şeyler yarattığı için gücü azalıyor bu yüzden Tulkas ve Manwe'den daha altta kalıyor.

(Can) #258

Yarattıkları şeyler de bir yere kaçmadığını düşünürsek ( yine Melkor'a bağlı demek istiyor burada yazar ) aslında gücünden eksilmekte doğru olmaz. Böyle durum ama biraz da değil. Hizmetkarları yeterince çektiriyor zaten.

Bu arada Aule Melkor'a yardım ediyor mu teorisi vardı bir ara, bulursam paylaşacağım.

(anon17803553) #259

Souron'la yüzük gibi sayılır sadece daha büyük çaplısı.

(Can) #260

Ejderhalar, Örümcekler ve Balrog. Hepsini toplayınca zaten Melkor'un ne kadar güçlü olduğunu anlayabilirsiniz, dağlar taşlar dahil değil buna.

(anon17803553) #261

Dedim zaten en güçlü ama devamlı bir şeyler yarattığı için birebir de güçsüz kalıyor.

(Enes) #262

Hocalarım (senpailerim ) bu mantıkla Eru da her şeyi yaratıyor onda da bir güç azalması söz konusu mu ?

Bir de Eru Vaları yaratırken onlara çok fazla güç veriyor ama netice de adam, Tanrı baba verdiğini alamıyor mu ?

(FyyZ) #263

O teori şurdan çıkıyo.
Ilk olarak Sauron, öncesinde Aule'nin maiasi iken, Melkorun tarafina geçip, kötülüğü seçiyo. Bu Aule'ye vurulan ilk tokat.
Ardından Istari kuruluyo ve hepsine görevler veriliyo. Bunlar orta dünyaya gönderilmeden önce Saruman'da Aule'nin maiasi oluyo. Fakat hepimizin bildiği üzere Saruman'da 3. çağ da Sauron'un tarafina geçerek kötülüğü seçiyo. Aha buda 2. tokat. Bu yüzden millet artık Aule'nin de gizliden gizliye kötülüğe çalışıyor olabilecegini düşünmeye başladı. Ama alakası yok, sadece çok bahtsız.