J.R.R. Tolkien Halk Kütüphanesi

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #264

Eru omnipotent, güç azalması vs. yok onda, insan kavrayışının dışında,

(Can) #265

Hayır, kaybetmiyor. Eru hepsinden verdiğini alabilecek pozisyonda ama bunu neden yapmadı, yaptı mı bilmiyorum. Bilen varsa benide aydınlatsın.

Ama Melkor, Ainulindale'i söylerken müziğe keder kattı, Eru'da onları uyarınca, Melkor öfkelenip gitti. Eru'da diğer tüm Valalara peşinden gitmelerini söyledi. Olaylar böyle. Eru'nun kızdığı tek valar Melkor değil, Aule örnek olarak cüceleri yarattığında Eru ona çok kızmıştı, Aule ellerine büyük bir çekiç alıp onları yok etmeye kalktığında daha sonra kabul etmişti yanlış hatırlamıyorsam.

(FyyZ) #266

Verdiğini almak derken, Melkordan bahsediyosan,
Onun öyle olacagını biliyodu ve gösterdi de. Müzik bozuldugu için, onlara gösterdiği dünya'da, karanlık olan bi tarafta vardı. Fakat aydınlık ve guzel olan taraf onları o kadar çok cezvettiki, karanlığı görmediler bile. Ayrıca Arda'da, herhangi bir topluluk haddini aşmadığı sürece, yani haddini aşmak derken, Valara baş kaldırmaktan felan bahsediyorum.(Numenorluların yaptığı gibi). Birde Manwe yardım istemediği sürece, Eru hiçbir şeye müdahele etmez.

(Samet Yalçın) #267

Orta dünyada güç konusu biraz muallaktır Melkor'un manipüle ettiği bir Maia olan Ungoliath Melkor'a ecel terleri döktürmüşken Balroglar Ungoliath'ı def ediyorlar ki bu güç dengesinin ne kadar belirsiz olduğunun en iyi örneğidir. Ama şöyle de bir durum var Morgoth's ring denen kavram... Sauron bir yüzüğe gücünü aktararak gücüne güç katmış, tüm canlılar üstünde mutlak hakimiyet şansı yakalamıştır. Morgoth ise gücünü toprakları ve üstünde yaşayanlarla tüm Beleriand'a aktarmıştır bu yüzden güçten düşmüş gibi görünür ama aslında Beleriand üstünde hakimiyeti varken Ondan güçlüsü yoktur. Büyük bir kumar oynamıştır Melkor ve bunu kazanmıştır da herkesi telef edip Beleriand'ı darma duman etmiştir ama Eärendil'in son bir umutla Valar'ın kapısını çalmasıyla tüm Valinor Angband'a savaşa gitmiştir. Ama ne savaştı ya ejderhalar gökte gemisiyle süzülen Eärendil, savaşçı Vanyar... Nirnaeth Arnoediad okumayı en sevdiğim savaştır ama bu kadar görkemli değildir.

(Oneironaut) #268

-> Profil fotoğrafımla hava atmak istiyorum.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #269

Belli olmuyor ki pp'nin ne olduğu, PP'nizin anlamı nedir de gönderini okumasam (sanırım okudum ve sanırım senin oranın altında bir gönderin var) bilemezdim, anlamazdım

(Oneironaut) #270

Aynen replik attım, ancak bir kaç kişi anladı. İnsan üzülüyor :smile:

(Enes) #271

Benim kitabı okumam lazım , kitabı okumadığım halde anlıyorum konuşmaları ama dünyanın içi e girebilmem için okumalıyım .

Not = 250 sayfa yazdığım hikayemi Tolkienin evrenine nasıl şekil verdiğini arkadaşımdan duyduğumda silmiştim, utancımdan kitabı bile okuyamamıştım.Kitabı okumalı ve o dünya da kendime ufacık bir yer edinmeliyim.

(FyyZ) #272

Silmarillionun filmi çıkıyormuş !!!!!!!

(Aklı olan delirsin) #273

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #274

Evet beyler, gözlerinizi hazırlayın, çok güzel olsa da kanayacak, çok kötü olsa da... Tabi haberin gerçekliğini bilemem

Edit: 1 Nisan olduğunu yeni fark ettim

(Can) #275

1 Nisan şakasıydı, sabah atacaktım buraya ama, baya ciddi duruyordu :frowning: Beklemeyin, PJ ben yapmam gibisinden bir şey demişti

(Hebele Höbölö) #276

Hobbit'i insanlar, The Lord of the Rings ile cita yukseldigi icin begenmemis olabilirler. LOTR kadar efsanevi bir sey beklediler ve bulamamis olabilirler. Benim oyle bir beklentim yoktu, bu yuzden filmi begendim ama LOTR kadar degil. Neden o kadar degil cunku cuce irkini sevmiyorum. Eh haliyle de onlara odaklanmis bir oykuden zevk almiyorum.
Lakin su da bir gercektir ki her daim kitabi okumus olanlar filmini cok begenmiyorlar. Hobbit'i okumadigim icin de sizin kadar bilgim yok, ve bir kiyaslama yapamam.

(Enes) #277

Bence ilk hobbit baya baya iyi ya.Bunu her zaman savunacağım !!!11

(Hebele Höbölö) #278

Evet en cok ilkini begenmistim ben de.

(Oneironaut) #279

Hobbit'in hatası bir kitabın üçe bölünmesi ve iğrenç derecede yapay duran cgi kullanımıdır. (bence)

(Hebele Höbölö) #280

Dogrudur olabilir dedigim gibi kitabini okumadim.

(Aklı olan delirsin) #281

Geri kalanı okuyamadım.

(Hebele Höbölö) #282

(Can) #283

(bkz: nick post uyumsuzluğu)