J.R.R. Tolkien Halk Kütüphanesi

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #304

Yüzüğü hüküm dağına götürmeselerdi hala bir Sauron olurdu, sadece tam gücüne kavuşamazdı. Yüzüğü yok edince Sauron çok büyük bir bağ kurduğu için yok oldu. Yüzüksüz haliyle bile o kadar hafife alınacak bir şey değildi.

(ufkclk) #305

Güç Yüzüklerine Dair diye bir kitap var orda ayrıntılı anlatılıyor yüzüklerin hikayesi. Kısaca anlatmak gerekirse güç yüzüklerini yapmayı Eregion'daki elflere Sauron öğretiyor ve Celebrimbor'un yaptığı 3 yüzük haricinde diğer yüzüklerin de hepsinin nasıl yapıldığı biliyor. Celebrimbor yaptığı 3 yüzüğü Sauron'dan gizli de yapsa, yüzük yapma irfanını Sauron'dan öğrenmiş durumda. Sauron daha sonra Hüküm Dağına gidiyor, orası aktif bir yanardağ aynı zamanda, yani dağdaki ateş yerin derinliklerinden geliyor. Oradaki gücü kullanarak diğer yüzüklere hükmedecek tek yüzüğü yapmaya başlıyor.

Amaç şu; Sauron tek yüzüğü taktığında diğer yüzükleri takan kişilerle mental bir bağ oluşuyor ve onları kontrol etmeye başlıyor, bu yüzükleri Orta Dünya'daki güç sahibi kişilere dağıtarak onları takanları kontrolu altına alacak en sonunda da Orta Dünyanın hakimi olacak falan.

Sauron'un problemi ise şu; yapacağı tek yüzük diğer yüzüklerin gücünü bastırması gerekiyor yani hepsine hükmetmesi gerekiyor. Bunun için iki şey kullanıyor Sauron; birincisi Mordor'a giderek oradaki yanardağı kullanıyor. Böylece demirci ocağından elde edilecek ateşten çok daha güçlü bir ateşi olacak. İkinci olarak yapacağı yüzüğün baskın gücü için kendi yaşam enerjisinin çoğunu yüzüğe aktarıyor. Böylece hepsine hükmedecek tek yüzüğü yapabiliyor.

Sauron tek yüzüğü taktığında, Eregion'da o anda yüzük takan elfler Sauron'un bilincini hissediyorlar ve ihanete uğradıklarını anlıyorlar. Tabi bu arada onlarca yüzük yapılmış çeşitli güçlerde, tam sayısı kitaplarda verilmiyor daha sonra başka bir kaynakta verilmişse ben bilmiyorum. Sauron benim sayemde yaptınız o yüzükleri bana verin diyor elfler tabi kabul etmiyor, Sauron Eregion'a saldırıyor bu arada elfler yok edebildikleri yüzükleri yok ediyor yok edemediklerini kaçırmaya çalışıyorlar. Celebrimbor'da kendi yaptığı 3 yüzüğü bu arada şehirden kaçırıp başkalarına yolluyor.

Neyse çok dallanıp budaklandırdım mevzuyu, özgür halklar birleşip Sauron'a karşı savaştıklarında, Isildur Sauron'un elini kesip yüzükle olan bağı koparıyor. Sauron'un kendi gücünün çoğunu yüzüğe aktardığı için, bağ koptuğunda Sauron tabiri caizse dağılıyor. Zihni bedeninden kopuyor, rot balans ayarı bozuluyor, gazı kaçmış sıcak koladan beter oluyor. Öyle ki minyonlarına hükmedecek kadar toparlanması binyılını alıyor.

Varlığının büyük bölümünü yüzüğe aktardığı için yüzük var olduğu müddetçe kendisi de varolmaya devam edecek. Elfler, bu dünya siz insanların dünyası, zaten Sauron'un hala yaşamasıda sizin yüzünüzden o yüzden alın siz ilgilenin diyorlar. Gandalf'da bunlara diyor ki Sauron yaşadığı müddetçe bize huzur yok. Ha neden huzur yok dersen burda şöyle bir sıkıntı var, Tolkien orc'ların nasıl ürediğini açıklamıyor. Bir şekilde Sauron'la, aynı ondan öncede Morgoth'la bağlı oldukları gibi, bir şekilde bağlılar. Yani Sauron varlığını sürdürdüğü müddetce orkların bitirmek mümkün değil gibi duruyor.

Ölümsüz diyarlara götürme teorisi direk çürüyor çünkü yüzük bir Orta Diyar problemi, Ölümsüz diyara yüzükle kabul edilmeyecekler. Yani yüzüğü alıp oraya götürmek ihtimal dahilinde değil.

(Enes) #306

Soluksuz okudum eyv, dallandırıp budaklandırmadan demişsin bir yerde ama hocam 50 sayfa yazsaydın da okurdum yani emeğine , klavyene sağlık :slight_smile:

(ufkclk) #307

Valla bir yerde baktım baya baya kitabı anlatıyorum sildim yazdıklarımı. Hep zamanında kompozisyon ödevlerini sallamadığımdan oluyor galiba özet vererek anlatamıyorum birşeyleri. Neyse beğendiysen teşekkürler.

(Kürşad (Chieh-she-shuai) Şahin) #308

Orta Dünya hakkında öğrenmek için the white tree sitesini/forumunu tavsiye ederim
http://www.thewhitetree.org/forum/index.php

Sitede kaybolup saatlerce okuduğumu bilirim.
http://www.thewhitetree.org/kategori/ortadunya/

(Mustafa) #309

Denildiği gibi keşke cücelerle ilgi bir kitap olsaydı,şahsen elflerden çok cücler benim merakımı cezbediyor.:confused:

(Mithrandir the Grey) #310

Christpher Tolkien'nin cuceler hakkinda yazmis oldugu yanilmiyorsam iki ciltlik ek kitap var. Bizim burda bir kitapcida gormustum...

(Mustafa) #311

Kitabın ismi ne,türkçe baskısı varmı ?

(Aklı olan delirsin. ) #312

Türkçe olması şart değil ad söyle yeter​:fire:

(Can) #313

Ben hiç duymadım, bitmemiş öyküler ve rohan ile ilgili var bir hikaye ama dediğini hiç duymadım. Olsa bile türkçe çevirisi kesinlikle yok.

(Mithrandir the Grey) #314

@KendinceOkur @arjinonuk @sauerkrautpie yok yok turkce cevirisi yok. Benim gorduklerim ingilizceydi zaten. Dwarves ti kitaplarin adi. Bundan 2, 3 yil onceydi bide cok pahaliydilar ogrenci oldugum icin alamamistim. Hazir konusu acildi tekrar gidip bakicam hala var mi diye varsa resim cekip gondericem size...

(Muhammed Raşit Tetik) #315

Marcus Heitz'ın Dwarves'i ile karıştırıyor olabilir misin? Çünkü benim bildiğim cüceler hakkında kitap yok.

(Mithrandir the Grey) #316

Bunlarin uzerinde Christopher Tolkien yaziyordu...

(FyyZ) #317

Aynı sorunu bende yaşıyorum. Bende tek yüzük sipariş ettim. Birde bir zincir ayarladım, kolye olarak takiyorum. Ama özellikle bayan akrabalar, nişan yüzüğü mu o, oo hayırdır, parmağına takman gerekmio mu, ne ara nisanlandın?, gibi salak salak şeyler söylüyorlar. Açıklayasım bile gelmio.

(FyyZ) #318

Pellennor Çayırları savaşını bilirsin, Minas Trith'in önündeki savaş. Orada bile death Army yardım etmesine rağmen zar zor temizlenen, müthiş fazla bir ork ordusu olduğunu görmüşsundur. 10.000 den fazla. Iste bir o kadar da hala Mordor'da vardı ve sayıları sürekli artıyodu(Nasil artiyo bende bilmiyorum, nasıl bir mayoz geciriyolar, onu bende çözemedim ama) ayrıca nazguller, troller ve diger mahlukatlar felan derken yenilmesi imkansız olan bi ordu vardı hala Mordor'da. Yani Orta dünya Sauronun eline yüzuksuz de olsa yavaş yavaş geçerdi. En son heralde Valinor dan yardım felan gelirdi,

(And Now My Watch Begins) #319

Lotr Wallpaper ararken bunu buldum şu anda gülmekten ölüyorum görüşürüz

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #320

Aynen, bu benim de daha önce uydurduğum, sonra yapılmış hâlini bulunca çok sevdiğim bir "caps" idi.

(Kürşad (Chieh-she-shuai) Şahin) #321

Orta Dünya da gündem yine yoğun.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #322

Oooooo yeni video mu çıkmış, koşun ey ahali, koşuuuuuuuuuuun!

(And Now My Watch Begins) #323

Youtube bildirimleri sağolsun
:smiley: