J.R.R. Tolkien Halk Kütüphanesi

(Salihalpo Anısına) #344

Pan'ın Labirenti fazlasıyla hakediyor ama nasıl LOTR'dan bir film olmaz aklım almadı...

(Batuhan Burak) #345

Eleştirmenler sıkıntılı

(Can) #346

Bu kadar filmin arasında Piyanist'i de aradım, harbiden böyle liste mi olur?

(Miraç) #347

Piyanist vardı altlarda.

Bu sosyal ağ nasıl bu kadar filmden yüksek sıralamada nasıl listeye girebiliyor aklım almıyor.

(Can) #348

Aynen gördüm varmış, buna rağmen başka bir çok film eksik.

(anon17803553) #349

Dünyanın en kıytırık sıralaması.

(Ali Demirci) #350

çok saçma filmler var. şu' hayat ağacı' filmini öve öve bitiremediler ne buldular hiç anlamadım :slight_smile:

(ufkclk) #351

Ahali! Yav "Sosyal Ağ" falan demişsiniz, Spring Breakers var listede. Hani listedeki her filmi izlemedim o yüzden ahkam kesmeyeyim ama "Spring Breakers" nedir ya? Hemde 21. YY'nin en iyi 100 filmi içerisinde.

(Oozaru) #352

Bu adamın kaç kitabı var? Alttaki kitabı İthaki basacakmış.

(Salihalpo Anısına) #353

Var bayağı, sırf bende ( Yüzüklerin Efendisi’ni tek kitap sayarsak ) 11 kitabı var. Bu kitabı da Pandora’dan alacaktım bir türlü denk gelemedim, Noel Baba’dan mektuplar diye bir kitabı da var, o da bende yok. 2-3 tane daha bilmediğim kitap var desek yaklaşık 16-17 kitabı vardır.

(Batuhan) #354

Middle-earth evrenine dahil olmayan kitaplarida var onlardan biridir belki.

(ufkclk) #355

Bu arada arkdaşlar burada birisi sormuştu aradım nerde sormuştu bulamadım. Şu aşağıda resmini atacağım kitabı alayım mı var mı fikri olan diye sormuştu.

Bu kitabı almayın. Ben aldım siz almayın.

(Salihalpo Anısına) #356

Tolkien’le alakası yok bu kitabın tamamen pazarlama hilesi.

(Batuhan) #357

Ben sormuştum sonrada alta yazdım cidden almayın. Tolkienle alakası yok adamın teki yazmış ülkede çok satsın diye tolkien yazmışlar oraya. The white tree de sorup öğrenmiştim bende

(Boş İnsan) #358

En son Beren ve Luthen’in kitabını İthaki basıcak deniliyordu ama.

(ufkclk) #359

Ya azalarak bitsin şu Tolkien kitapları lütfen. Hala ekmek yemeye çalışıyorlar, hayır yeni birşey üretseler içim gam yemeyecek ama yeni bir şey de yok. Olan karakterlerin zaten anlatılmış hikayelerini ısıtıp ısıtıp yeni diye önümüze koyuyorlar.

(Boş İnsan) #360

Ya bunu sanki hep söylüyormuşum gibime geliyor ama Silmarillion okuduktan sonra evrende anlatılan hikayelerin %70 sine felan sahip oluyosun zaten. Gerisi ya Silmarillion’da anlatılmayan bir kaç hikaye ki bunlardan en önemlisi Hobbit, ya da Silmarillion’da anlatılıp kendi kitaplarında biraz daha açılıyor. Yani Hurin’in Çocukları kitabını okumayan biri Silmarillion’u okursa çok bir şey kaybetmiyor. Beren ve Luthien de böyle olucak muhtemelen.

Kullervo ise bütün kitaplarda çok az bahsedilen Fin Destanı Kalavela hikayesini anlatıyor. Tolkien bu kitabı basmayı çok istemiş ama diğer bir çok kitabı gibi kendisinden sonra tamamlayamamış. Kullervo, Turin’in atalarından biri.

‘‘Kalervo oğlu Kullervo, Tolkien’in karakterleri arasında belki de en karanlık ve trajik olanıdır. Tolkien’in deyişiyle “Bahtsız Kullervo”, doğaüstü güçlere ve trajik bir kadere sahip oldukça şanssız bir yetimdir.
Babasını öldürüp annesini kaçıran ve o daha küçük bir çocukken onu üç kez öldürmeye çalışan karanlık büyücü Untamo’nun hüküm sürdüğü topraklarda yetişen Kullervo’yu yalnızlıktan kurtaran şey, ikiz kardeşi Wanona’nın sevgisi ve Musti isimli büyülü siyah bir köpeğin korumasıdır. Kullervo köle olarak satıldığı zaman büyücünün üzerine intikam yemini eder, fakat intikam anında bile zalim kaderinden hiçbir kaçış olmadığını öğrenecektir.
Tolkien kendisi Kullervo’nun Hikayesi için “yazdığım efsanelerin girişi için bir tohum niteliğinde” olduğunu söylemiş ve “ilk çağın efsanelerinin asıl hususu” tanımlamalarını kullanmıştır. Tolkien’in Kullervo’su, Silmarillion’un ensest ilişkide bulunmuş kahramanı Túrin Turambar’ın apaçık atasıdır. Kullervo’nun Hikayesi kendi başına güçlü bir hikaye olmasının yanı sıra, yazarın çalışma notlarını, taslaklarını ve üzerine aldığı notları da ilk kez barındırıyor. Kalevala, Tolkien’in yarattığı dünyanın temel taşıdır.’’

Daha fazla bilgi için;

(Can) #361

Tolkien’in daha basmak isteyip ömrünün yetmediği dünya kitap var, ama ne durumde bilmiyoruz. Belki çoğu Tolkien’le mezarında yatıyor.

(Oneironaut) #362

Soruyu sormak için doğru yer olmayabilir, affedin. lotro oynayan var mı?

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #363

Biraz oynadım. Fazla değil. Sıkılıp sildim hemen zaten. Hiç LoTR tadı yok.