Justice League Gözcü Kulesi 🌟

(Onur) #13143

DC filmlerinde espri mevzusu sürekli konuşuluyor. Özellikle jl’de batman baya tartışıldı.

Bence su sahne ve yine Batman’in i m real when it is useful sahnesi(filmde yoktu) DC’nin benimsemesi gereken mizahın çok güzel örnekleri.

Batman’in something is definetly bleeding sahnesinde olduğu gibi karakterizasyonunu bozmadan, cool bir tavırla şu espriyi yapması ya da barry sussun diye ı’m rich demesi vs. dediğim gibi benimsenmesi gereken bir mizah.

Yani şurada superman’in duruşu, gülümsemesi, mimikleri, bruce wayne’in hal ve tavırları… İşte beklediğim mizah bu.

Ayrıca Zack Snyder’in Batman’i ne kadar iyi anladığını, daha goğrusu bu kahramanları ne kadar iyi anladığını gösteriyor bence.

(Muhsin Bayram) #13144

(Onur) #13145

Bunu daha önce yazmıştım, sinema ve çizgi roman aynı şey değildir. Batman’e bazuka atarken adamın ‘‘aman ben kimseyi öldürmeyeceğim sakın ateş etmiyim’’ demesini beklemiyorsunuz herhalde. Ya da kendisine bomba atılırken ne yapsın bombayı…

Bunu çizgi roman sayfalarına yedirebilirsiniz ama beyazperdeye yediremezsiniz. Yedirirseniz Nolan’ın filmlerinde olduğu gibi tatmin etmeyen dövüş sekansları koymanız gerekir.(tek yumrukla adamlar 4 saat baygın mı kalıyor) Bu nedenle de adam akıllı bir batmobile sekansı görmedik nolan filmlerinde. Olanlar beni tatmin etmedi en azından.

Knightmare sekansı ise başka bir hikaye, orada öldürülen adamları saymak salaklık abi kusura bakmayın. Filmi sırtın dönük mü izledin derler adama…

Keşke şu like almak için hazırlanan videoları tartışmanın ana argümanı yapmasak. Filmlerde batman’in aksiyonları sonucu ölen adamlar hakkında ne düşündüğümüzü adam akıllı tartışsak geekler olarak :smiley: Herkes farklı düşünebilir…

(Muhsin Bayram) #13146

Ne alakası var? Batman öldürmez. O kadar.

Cool dövüş sekansları, 80 yıllık karakterin içinin boşaltılmasına değmez, kusura bakmayın. Karakter aksiyondan önce gelir.

Videoyu iyi izle bence. Knightmare sahnesi bitince sayacı geri alıyor zaten.

(Onur) #13147

Yahu the league of shadows’un mekanında dövüşürken bir sürü insanı kendi aksiyonları sonucu öldürmedi mi?

Nasıl ne alakası var? Bu kadar muhafazakar olmaya gerek yok bu konularda. Batman öldürmez takıntısı yüzünden şu güne kadar doğru düzgün bir batman dövüş sekansı izleyemedik. Geçin artık bunları.

Ben Batman çıksın filmlerde eline silah alıp adam öldürsün demiyorum. Anlaşılmazı zor bir şey değil dediğim fakat filmler ne kadar fantastik de olsa gerçek hayatın bir yansıması. Animasyon ya da çizim gibi değil.

E adam kendine ateş eden bir araba dolusu insana ne yapsın? aa dur harika bir fikrim var. Öyle bir sekans filmlerde hiç olmasın. Onun yerine üç beş tane kıytırık polis arabası batman’i kovalasın, buna da gerçekcilik diyelim.

lastiğine bir şey ateşlese araba takla atacak yine içindekiler ölecek, büyük ihrimalle.

Al 80 yıllık külliyat:

Örnekler var, başka da bulursun. Zaten benim dediğim adam öldürme niyeti değil, girdiği çatışmalar sonucu insanların ölmesi. Araba sekansında olduğu gibi…

Batman’in adam öldürmeme olayı 80 yıllık bir karakterizasyon falan değil, sonradan ortaya çıkmış bir şey

Çizgi romanlarda karakterin farklı yorumlamaları var. Sinemada da izleyiciye iyi bir seyirlik sunmak için farklı bir yorum getirilebilir. Nitekim bvs de bu farklı yorumlamanın bi ürünüydü batman açısından. Akıl sağlığı çok da yerinde olmayan bir batman… Çok enterasan bir şey değil bu yıllarca suçla savaştıktan ve robin’i katlettikten sonra…

(Mert Özden) #13148

Bazılarının hala jetonu düşmedi ama, yeni kurulan bir evreni depresyona girmiş bir Superman ve kafası kırık bir Batman ile açamazsın. Bunu yazılı olmayan bir kural olarak düşünebilirsiniz. İnsanlara ilk olarak karakterinizi olması gereken hali ile eksiksiz bir biçimde tanıtırsınız. Daha sonra canınız isterse, sağlam bir villain’a aynı şekilde sağlam motivasyonlar vererek, karakterlerinizi yerin dibine sokabilirsiniz.

Did you mean:

İyi dövüş sahneleri görmemiz için Batman’in adam öldürmesine gerek yok. Bruce Lee dövüşürken çatır çatır adam mı öldürüyordu?

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #13149

Ben Batman’i yapsaydım nadir dövüş görürdünüz.

Bir insanın o kadar kişiyle dövüşüp, o kadar hasar alıp, kariyerini o kadar uzun sürdürmesi imkansız gibi bir şey.

Benim yaptığım Batman işini tuzaklarla ve gizlilikle hallederdi. Gerçekten mitik bir yaratık izlenimi oluştururdu. Çok gerekliyse veya bu mitik yaratık izlenimini oluşturmak için, zaten kontrolünde olan kavgalara girerdi.

(Boş İnsan) #13150

İnsanlar istiyor ki Batman harika kaslı olsun muhteşem dövüş koreografileri olsun 15 kişiye dalsın vursun vursun saymasın. Aman ha sakın biz World Greatest Detective’ini görmeyelim.

(was never real) #13151

Şu ‘‘filmde eğlenmedim, gülmedim’’ kafası bitmedikten sonra Watchmen gibi BvS gibi Man of Steel gibi ciddi, gerçekçi filmler daha gelemeyecek maalesef… :confused:

komedi türünde thor izlemeye bayılıyor insanlar…

(Mert Özden) #13152

Dediğin çok doğru aslında. BvS’de Batman neden çat diye 25 kişinin arasına dalıyordu? Sonra adamı pelerininden çekiştirip, omzuna falan bıçak sapladılar. Daha çok gölgelerde hareket edip, adamları paket etmesi dediğin gibi hem daha iyi olurdu hem de daha estetik dururdu.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #13153

Çizgiromanında anlatılana göre eskiden öyleymiş, sen fark etmeden paketliyormuş seni, sonradan sertleşmiş.

(Salih Alp Gökçek ) #13154

Bir insan hangi savaş zırhını giyerse giysin, yıllar boyunca bu kadar çatışmaya girip, sağlıklı kalması pek mümkün değil. Çizgi romanlarla filmlerin de benzer paralellerde değerlendirilmesi bana çok doğru gelmiyor. Yıllarca Gotham’ı korumaya yemin eden biri mecburen harici yollara başvurmak zorunda. Sürekli bir şekilde bir oda dolusu, çoğu eğitimli adamla dövüşemezsin ki. Kick Ass’i şu noktada örnek verebiliriz; karakter kostümü giydi ve ilk günden bıçaklanıp hastanelik oldu. Az kalsın ölüyordu ki gerçek hayatta bu çok muhtemel bir şey. Evet bu karakter Batman değildi ama Batman’in de düşmanları boş karakterler değil ki; bir gün olmaz belki beş yıl sonra başına bir iş gelir ve bu insan vücudu, biraz daha gerçekçi bakmak lazım. Benim, Batman direk gidip yığınla adam öldürsün gibi bir kastım yok ama yapacağı işi çabuk ve etkili yapmak zorunda. Bu sırada da çevrede kaç kişinin öldüğünü sürekli düşünemez. Hani öldürmeme kuralı gerçek hayatta bu kadar olabilir bir hadise değil bence.

(Mert Özden) #13155

Zaten bu adam hep bedenini gösterse, 20 sene geçmesine rağmen Gotham’daki suçluların hala onu gerçek bir yarasa sanması açıklanamazdı.

(Muhsin Bayram) #13156

Bir yanda dolaylı olarak başkalarının ölümüne sebep olmak var, diğer yanda makineli tüfekle önüne geleni delik deşik etmek var.

Hala dövüş sekansı diyorsun. Batman “cool” bir şekilde 10 kişi arasında dalıp stilize bir şekilde öldürmeden dövüşebilir. Burada yönetmenin niyeti önemli. Snyder bariz bir şekilde Batman’in sağlı sollu öldürmesini istedi. Karaktere saygısı olan bir başka yönetmen bunu diğer şekilde yapabilir, çok zor bir şey değil sonuçta.

E BvS’de bunu yaptı? Ha eline silah almış ha Batmobile ile ortalığı delik deşik etmiş ne farkı var?

Eğer önüne geleni öldürecekse “cool” dövüş sekansı olmasın, bana uyar. Karakter > Aksiyon.

5000+ sayılık Batman külliyatından 6 sayı seçmişler, bravo çok önemli bir şey kanıtladılar. Çizgi romanlarda da yanlış kararlar verilebilir. Ayrıca 1. sıraya koydukları All Star Batman and Robin çizgi romanı genel kitlelerce gelmiş geçmiş en kötü Batman hikayelerinden biri kabul edilir.

Doğru. Karakter 1939’da yaratıldı, öldürmeme kuralı 1941’de kondu. 80 yıl deği 78 yıl diyelim o zaman. Çok fark etti.

Batman’i özel kılan şey tüm yaşadıklarına rağmen ilkelerinden vazgeçmemesi. Bu ilkeleri karakterden çıkarırsan geriye ucuz bir Punisher-lite kalır.

(Mert Özden) #13157

Bunlar hep, bir şeyleri realite tabana oturtmaya çalışmaktan kaynaklanıyor.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #13158

Nope.

(Mert Özden) #13159

Öyle öyle.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #13160

Hiç adam öldürmeyen vs. realist bir Batman yapabilirim. Asıl herkesin arasına dalan bir Batman realist değil. Ben nigh-sci-fi ve mistik fantastik bir Batman taraftarıyım ama insan biyolojisinin sınırlarını (eğer bunu sağladığı belirtilen bir şey yoksa) aştırmadan.

(Mert Özden) #13161

Nolan’ın versiyonu böyle bir şeydi.

Elbette, katılıyorum.

Buna da katılıyorum. Elbette Batman bir insanın yapamayacağı şeyler yapmasın. Ama bu adamın hareketlerinde ve Dünya’sında bizim Dünya’mızdan farklı şeyleri de olmalı. Kendine has bir stili olmalı.

Batman batclaw ile bir binaya kendini çektikten sonra hızlı bir şekilde havada süzülüp, adamın üzerine hamle yapıp, daha sonra yanındaki adamın silahını etkisiz hale getirebilmeli. Veya Neil Gaiman’ın, “Whatever Happened to the Caped Crusader?” romanında yaptığı gibi, aslında Batman kimliğinin reenkarnasyona bağlanması gibi şeyler eklenebilir.

(•) #13162

Nolan’ın filmlerinin hiçbirisinde dan diye 20 kişinin arasına girmedi, bilmem farkında mısınız? O kadar koreografilere laf atılıyor ama Begins’in dövüş sahneleri Batman’i en iyi anlayan dövüş sahneleriydi.

Şuna da sonsuz +rep.