Justice League Gözcü Kulesi 🌟

(Can) #13184

Batman olduğu gün bunun olacağını bilmesi gerekirdi zaten.

(Palyaço gibi giyinen ucubelerle kötü bir geçmişimiz var!) #13185

Ohooo aşırı ince düşünüyorsun. Hiç gerçekten kavga ettin mi bilmiyorum ama bir süreden sonra kural mural hikaye olur.

(Burak) #13186

Arkadaşlar orada bir düzine eli silahlı adam daha mantıklı dövülemezdi, warehouse sahnesini aşırı gerçekçi kılan da bu. Ama karakterin imajı zedelendiyse şayet burada yine suç Zack’te. En başta böyle bir sahne çekmek zorunda değildi, karakteri böyle bir duruma sokarsan bunları yapmak zorunda kalır. Batman’in yüzünü TV, sinema, oyun, reklam, oyuncak vs. derken fazla eskittikleri için benim karaktere olan ilgim yavaş yavaş azaldı, diğer bat family üyeleri daha ilgi çekici geliyor. O yüzden karakterdeki bu tarz radikal değişiklikler çok umurumda olmuyor, ama geleneksel Batman görmek isteyen arkadaşlar da sonuna kadar haklı. Meselenin cevabı bu filmleri bir sinema filmi olarak mı yoksa materyale sadık çizgi roman uyarlaması olarak mı gördüğünüzde yatıyor.

(Taylor Swift Fanboi) #13187

Kalbine değil omuzuna sapladı

(meta) #13188

Popüler olan tercihi yapmakla gerçekçilik aynı şey değil yalnız. Karakteri basit, normal, iradesiz birine indirgediğin zaman zaten özelliğini kaybediyor.

(Salih Alp Gökçek ) #13189

Ben motivasyonun önemli olduğunu düşünüyorum. “Karakter ne yapmak istiyor?” sorusu önemli bence. Gerçekçilik yönünden baktığımızda; tabi ki de bu kadar büyük mücadeleler içinde olan bir karakterin, istemeden de olsa öldürdüğü insanlar olabilir. Bugün hayat kurtarmaya çalışan doktorlar bile yanlışlıkla ölüme sebebiyet verebiliyor, tabi ki de eli silahli adamlarla girilen mücadelelerde de ölümün olması abes kaçmaz. Bence önemli olan orada karakterin ne istediği, karakter kimseyi öldürmek istemez ama filme uyarlanacaksa senaryo da ona göre yazılır. Eğer gerçekçilik istiyorsak, karakterin çoklu mücadelelerden kaçıp, teknik hareket etmesi gerek zaten. Bu biraz da karakterin özünün ne kadar kavrandığıyla alakalı bence.

(Palyaço gibi giyinen ucubelerle kötü bir geçmişimiz var!) #13190

Karakterin özü ilk çıktığı günden bu yana ‘‘öldürmeyeceğim’’ kuralı üzerine kurulu değildi zaten. Mor eldivenleri elinde silahıyla düşmanlarını öldürdüğü zamanlar da vardı. Yani her iki karakter karışımı sinemaya rahatlıkla yansıtılabilir. BVS den bahsediyorsak 20 yıl suçla savaşmış ve sinir sistemi istemeden de olsa harap olmuş bir batman bana göre düşmanına merhamet göstermiyorsa göstermesin. :slight_smile:

(Onur) #13191

He abi ya allah razı olsun :slight_smile:

Bakın evrenin böyle bir Batman ile başlaması yanlıştı ama ilk filmde batman ve superman’i karşıya getirmek için de başka bir şans yoktu çünkü aklı başında bir bruce wayne bu adamı öldürcem diye tutturmaz. E gerçek the dark knight hikayesini işlemek için de elinde kocaman bir evren olması lazım. O da olmuyor.

Bu açıdan da bakmak lazım filme.

Nolan mesela böyle işlere hiç girmedi ama oradaki dövüş sekansları da çok çirkindi açıkcası. Film o açıdan beni hiç doyurmadı. Batman, zekası kadar dövüş sanatlarındaki ustalığıyla da nam salmış bir karakter. Bunu da görmek istiyorsak maalesef warehouse sahnesi gibi sekanslar olmalı, oluyor işte.

Yine warehouse sekansında da Batman kimseyi niyetli bir şekilde öldürmedi. yaptığı her şey kendini korumak içindi. bomba sahnesi de geçerli.

(Muhsin Bayram) #13192

Batman öldürmez.

Yani gerçekten tartışılabilecek bir konu değil.

Arka sıradakiler için tekrar ediyoruz: Batman öldürmez. Öldürüyorsa Batman değil başka bir karakterdir o.

Yönetmen karakteri böylesine bir durumun içine sokuyorsa karakterin bariz bir şekilde öldürmesini istiyordur. İnsanların Batman’i öldürürken görmesini istiyordur. Snyder Batman’e saygı duyan biri değil. Öyle biri olsaydı karakteri kendi özünden koparıp kendi doğrusuna eğmeye çalışmazdı.

(Mert Özden) #13193

2:54, Zack’in röportajlarını seviyorum. Çok alem adam :smiley:

(was never real) #13194

Batman’de adam öldürür… Zack’in sinemaya uyarladığı yorumu da budur…

(•) #13195

Yahu dostlar ne zorunda kalması ne diyorsunuz?

Şu sahnenin 1:40’a kadar olan bölümünü izler misiniz? İzlemeye üşeniyorsanız ben anlatayım bak. Batman bir arabaya takla attırıyor, içeriden çığlık sesleri geliyor ve araba ters dönmüş haldeyken halatla Batmobile’a bağlayıp oradan orada vuruyor. Sonra da diğer arabanın üstüne atıyor halatla bağladığı arabayı. Hayır sanki çok ihtiyacı var bir başka arabayı etkisiz hale getirmek için. Hala neyi savunuyorsunuz anlamadım.

(Palyaço gibi giyinen ucubelerle kötü bir geçmişimiz var!) #13196

Tartışma hep warehouse sahnesi üzerinden yürüdü. Buradakinde haklısın.

(was never real) #13197

Parademon da öldürmesin hatta Batman. O da canlı.

(Palyaço gibi giyinen ucubelerle kötü bir geçmişimiz var!) #13198

Üstelik buna BVS JL de dahil değil.

(Mert Özden) #13199

Batman’in canlı öldürmeme kuralı yok, insan öldürmeme kuralı var. Superman, kainattaki her canın kutsal olduğuna inanır.

(Emre) #13200

Batman öldürür, öldürmez tartışması bile çok saçma. Batman insanları öldürmeyen bir karakterdir. Bruce Wayne’in Batman olmasının nedeni şehirdeki birçok insanın yozlaşması, polislerin, hakimlerin, jürilerin parayla satın alınması, işlenen birçok suçun suçluların yanına kalması, adaletin onlara erişememesidir. Kanunsuz olarak adalet dağıtma amacıyla Batman kimliğini ortaya çıkarıyor ve en büyük kuralını koyup çalışmaya başlıyor; öldürmemek. Öldürmemesinin nedeni ise ailesini öldüren adamdan bir farkının olmasını istemesidir çünkü ikisi de kanunsuzdur. Birini öldürdüğü zaman kendisininde o suçludan farkının kalmayacağını, katil olacağını biliyor. Ayrıca kanunsuz olarak çalışmak zorunda olduğunu da düşünüyor çünkü şehirdeki adalet sisteminin çökmüş olduğunu düşünüyor ve bu sistemi tekrar yerine oturtmayı amaçlıyor. Sonuç olarak Batman’in adam öldürmesi yukarıdaki yazılanların hepsini çöpe atıyor. Batman’in öldürüp öldürmeme durumu olsa olsa ancak Frank Miller’ın Dark Knight Returns’te yaptığı gibi en büyük villain’ı tarafından tüm kurallarının yıkılması sonucu kendisininde o anda bir katile dönüşmesi olur ki o da yapıldı. Peşini bırakın artık dahası da olmaz, olmamalı.
Benim bildiğim ve sevdiğim Batman budur. Yanlış veya eksik bir şey biliyorsam arkadaşlar tamamlasın.

(was never real) #13201

insandaki can da parademon’ınki can değil mi :wink: haters always hate…

(Onur) #13202

Bu olacak abi bundan kaçış yok, sabahtan beri bunu anlatmaya çalışıyorum ama konu aşırı saptı.

Abicim, biraz ne yazdığımızı okuyun, anlamaya çalışın. Kimse Batman adam öldürsün demiyor ama hareketleri sonucu insanlar ölüyor, bu normal bir şey diyoruz. Takılmayın buna. Batman’i, Batman yapan karakterizasyonu zaten ama bu karakterizasyon beyazperdeye adapte edilirken ufak yorum farklarıyla değişebilir. Aksi takdirde film çekemiyorsun. Bak yukarıdaki arkadaş video paylaşmış, biz de yazdık…

Anlatılmak istenen çok basit yani bu konu nasıl bu kadar saptı anlamıyorum gerçekten, çok enteresan…

(Umut) #13203

Değil. İnsanların iradesi ve duyguları var. Parademon’lar Darkseid tarafından sadece ona hizmet etmesi için yapılan askerler.

They are genetically created in Apokolips' laboratories and serve as his loyal army.