Kadınlar Rüyalar Ejderhalar / Ursula K. Le Guin / "Bilimkurguda Mit ve Arketip"

(Sapere Aude!) #162

@thargalin ve @Fransuva da başlığa teşrif etmişler, hoş gelmişler, yorumlarınızı keyifle okudum. Kralkatili ve Yerdeniz serilerini okumadığım için muhabbeti şimdilik uzaktan takip edeceğim, ancak her an bir şekilde tekrar karşınıza çıkabilirim. Şimdilik, izninizle, son okuduğumuz denemeden devam etmeyi düşünüyorum. Ama elbette, hepimizin yolları kesişecek, bu başlıkta hepimiz aynı yolculuktayız.

Çünkü anlatmak istiyoruz. Bizden geriye bir iz kalsın, yitip gitmeyelim, adımız hatırlansın istiyoruz. İstek kuvvetli olunca, üşengeçliği yüzünden canından bile olan insan harekete geçebiliyor. Düşündüğüm diğer cevapları sen vermişsin; eğlenceli olması, gerçeklerden kaçışı sağlaması. Bunlar, insanı yazmasa deli edecek kadar kuvvetli olan bir anlatma isteğiyle birleşince anlatmak kaçınılmaz oluyor bana kalırsa.

Bir diğer önemli nokta da yine senin dediğin gibi;

Burada güzel bir nokta var esasında. Belki de sıkılmışlık, ezilmişlik karşısında bir şeyleri değiştirmek, adım atmak, çabalamak için fazla üşengeciz. Gerçek hayatta bazı şeyleri değiştirmek zor, bunu bilerek harekete geçmek daha da zor. Üşengeçlik, biraz da yılgınlıktan kaynaklanıyor belki de. Çünkü yaşadığımız dünyada elimizde olmayan sebeplerden ötürü, istemediğimiz ya da daha farklı bir versiyonunu tercih edeceğimiz bir hayatı yaşıyoruz. Önümüze sunulan yaşamı yaşamak ya da farklı bir yola sapmak, ikisi arasında kalıyoruz. Seçimin zorluğu karşısında da uzaklaşmak için hikayelere gönül veriyoruz. Çünkü orada her şey kalemin ucunda, beğenmediğin takdirde silgin de yanı başında. İstediğimizi yapabiliriz, olmayacak şeylerin hayalini kurabiliriz, istediğimiz gibi gerçekleşmeyen şeyleri eğip bükebiliriz, hepsi kelimelere bakıyor. Kelimeler de bize bakıyor.

Belki fazla depresif bulacaksınız ama bazı şeyleri gerçek hayatta değiştirmeyi denemek için üşengeç olabiliriz, böyle durumlarda hikayelere sığınmak bana tatlı bir uzaklaşma yolu gibi geliyor.

Şu ifadeye bayıldım, belirtmeden geçmeyeyim.

Son olarak;

Ben böyle bir dünya hayal edemedim, çünkü tıpkı senin her şeyi şiir olarak görmen gibi ben de her şeyin öykü olduğunu düşünüyorum. Mızraklı adamlar, iyi anlatıcılar değiller; muhtemelen dinlemeyeceğim/okumayacağım tekdüze, boğucu hikayeler anlatırlardı. Ama yine de hikaye anlatırlardı. Çünkü ‘‘Bugün mamut avladık.’’ cümlesi bile çok başarılı olmasa da bir hikaye aslında. Yalnızca anlatıcısının kurbanı olmuş bir hikaye.

(İbrahim Korkmaz) #163

@Truevoyageisreturn
bu başlıkta ne yapılıyor?
Katılmak istiyorum ama anlamadım :frowning:

(Fransuva'nın Ayranı) #164

Kadınlar rüyalar ejderhalar kitabındaki denemeler üzerine tartışılıyor.

(İbrahim Korkmaz) #165

oooh tamam :open_mouth:

(Fransuva'nın Ayranı) #166

Sende gel.

(İbrahim Korkmaz) #167

Ben o kitabı okumadım ama.

(Sapere Aude!) #168

Kitap farklı denemelerden oluşuyor, sırayla okuyup üzerine konuşuyoruz. Daha önceden okumuş olmana gerek yok.

(Deniz) #169

Öncelikle tarikata @thargalin ve @Fransuva katılmış onlara kocaman bir hoş geldin diyorum.

@Pinetree923 şu an kitaptan Çuval Kuramı ve Kurgu denemesi üzerine konuşacağız. Katılabilirsin bize tabi ki :sunny:

@thargalin Kral katili ile karşılaştırman çok hoş olmuş. Sanırım ciddi ciddi benziyor :smile: Ama henüz Kral katilini okumadığım için bir şey diyemiyorum. Ancak listemde, okuyacağım. Sen Yerdeniz’i, ben Kralkatili serisini okuyunca konuşalım sözüm olsun.

Bunu fark etmen harika. Aslında o tasarlamıyor, “keşfediyor”. Denemeleri okuyunca anlayacaksın.

Yerdeniz spoiler’ı

Gölge meselesi ilk kitabın bütün konusu gibi bir şey. O yüzden ona girmemeye çalıştım. Azcık girmiş olabilirim :smile: Bir de Ged kızıl mıydı ya? Aslında esmer olarak tasvir ediliyor. Hatta tüm Yerdeniz halkı esmer. Bizim Güney Asya milletlerine benziyorlar.

Bu arada Ejderha binicisi amca harikaymış. Çok şiirsel bir diyalog değil mi? Başlığa yakıştı :smile:

Denemeyle ilgili de yazacağım. Bir türlü elim gitmiyor ona nedense. Ama yazacağım :sunny:

(sergen) #170

okudum ve bu kısmı gördüğümde sevindim.

yerdeniz spoiler

direk kızıl olarak belirtilmiyor ancak osskil’e giderken tayfa ona kelub adını takıyordu ve kelub, kızıl manasına geldiği belirtiliyordu. ondan ötürü kızıl olduğunu düşündüm ben.
ayrıca bir insan hem kızıl hem esmer olabilir :wink:

bir deneme geriden geliyorum. onu da okuyup burada denemeler hakkında da yazmak istiyorum :yum:

(Deniz) #171

Tamamdır. O ara ben de elimi çabuk tutayım :dancer:

(Fransuva'nın Ayranı) #172

Bende sonraki denemelere geçeyim diyordum.

(İbrahim Korkmaz) #173

Değişik bir kafa gerçekten. Ama hoş.
(okudum)

(Deniz) #174

Eren Bey, siz hızlı hızlı okuyorsunuz ama hiç yazmıyorsunuz ki :smile: Öyle olmaz, en az 50 kelimelik yorum bekliyorum bu sefer.

(Fransuva'nın Ayranı) #175

Ben ne yapayım bu son denemeler çok konuşalacak şeyler değil. Gölge denemesi de kirli çamaşırları ortaya saçmadan yazılamazdı. Hem ben tam zamanlı mobilden giriyorum.

(sergen) #176

gayet yazmışlardı ben okudum hepsini

bu bahane değil :yum:

(Fransuva'nın Ayranı) #177

Kendi adıma konuştum. Hem o kadar da kötü değil yazdım ben o kadar yorum.

(sergen) #178

yazmışsın ama daha fazlası bekleniyor senden eren, anla :wink:

(Fransuva'nın Ayranı) #180

Yapma thargarlin denizi gazlayıp üstüme mi salacaksın ? Yapma acı bu kaddeşine.

(İbrahim Korkmaz) #181

Boob.

That’s all I’m gonna say.

(sergen) #182

başlığa ilk gelen üyelerdensin, bence denizi gazlamama gerek yok yazmalısın :wink:
ben geriden geldim yetiştim bak o kadar