Muhit Ahalisini Bezdiren Şeyler

(Ice Clown) #904

Herhangi bir konuda (sosyal ilişkiler, iletişim becerisinden tut bilimsel/kültürel/siyasi konulara kadar hatta atıyorum dünyanın en basit konusu denilebilecek bir şeyde bile) çoğunluktan daha bilgili/becerili olan bazı insanların ondan görece düşük durumda olan (ya da olduğu düşünülen) insanlara yardımcı olmak, onların kendi seviyesine hatta daha yukarılara çıkmasını sağlamaya çalışmak (en azından bunu denemek) yerine bu kişileri gerek tutumları gerek kibirli, dışlayıcı dilleriyle dışarıda tutmaları.

çok ciddili ve uzun cümle içeren bir post oldu şuraya bir gülücük koyalım bari :slight_smile:

(Ece) #905

Herhangi bir şeye/birisine olan sinirini başkasından çıkaran insanlar. Huzurla çayımı yudumlarken günümü mahvetmeye ne hakkınız var? Büyük düşüncesizlik gerçekten.

(i) #906

Sosyal medyadaki, özellikle de Instagram’daki akım furyası. Yol üzerinde arabadan inip dans edeni mi dersin, yaprak kürek şarkılara bir o kadar pespaye klip çekmeler mi dersin -burada şahıs kendisinin çok tatlı falan durduğunu düşünüyor herhalde- makyajlı değişim şeysilerinden mi dersin inandığınız şeyler adına durun artık. Koca koca insanlar yapıyor bunları bir de ya. Küçükken Xanax tenceresine mi düştünüz, kronik beyin yetmezliği rahatsızlığınız mı var, yoksa ben tuvaletteyken Amarika toksit maddeli gaz mı saldı noldu neye maruz kaldınız alüminyum ? 97474833 kişinin yaptığını siz de yapınca özel mi oluyorsunuz ne oluyor bana da anlatın arkadaşlar ben de yapayım. İnsan küçükken babasından hiç tokat yemeyip, hiç travmaya maruz kalmayıp bir de sahip olduğu zihnin muhteviyatı vasatı aşamayınca böyle saçma bir insan oluyor herhalde. Odin bizi korusun bunlardan.

(nam-ı diğer) #908

Herkesin ikiyüzlü olması mesela. Herkesin ama. Bir sürü şey sanki yokmuş gibi davranıyoruz. Bilmiyormuş gibi yapmak, farkında değilmiş gibi davranmak nedense norm olmuş. Yapmayalım şunu, olmuyor mu? Savunduğumuz değerleri gerçekten uygulasak ya?

(🔄) #909

images%20(4)

((Aslında Değil)) #910

Beni de aşırı rahatsız eden bir olay, bu iki yüzlülükten kaçabildiğim kadar da kaçmaya çalışıyorum.

(Witch-Dentist of Muhit) #911

Herkes iki yüzlü mü gerçekten? Buna inanmak istemiyorum. Bu kanıya nasıl varabildin ki? Yani bir insan nasıl davranırsa iki yüzlü oluyor? Kastettiğin yüzüne söylenenle içten düşündüğü şeyin farklı olması mı?

(Can) #912

İnsanların iki yüzlü olduğunu düşünmüyorum en azından hepsinin. Fakat herkes değişebilir, sizi bezdiren konu da bu aslında. Kime sorsanız hep aynı kişidir ama değiştiği çok bariz bellidir ya.

(nam-ı diğer) #913

Kimse “hayatını şekillendirdiği doğrular” doğrultusunda yaşamıyor bence. Kimse “Ben bencilim” demiyor mesela; kime sorsan “Aaa insan biraz da başkalarını düşünür canım.” duyarı kasıyor. Ne bileyim, insanların ağızlarından çıkanlar ile davranışlarını bir türlü örtüştüremiyorum ben. Belki de bana dandik insanlar denk geliyor, kim bilir?

(Witch-Dentist of Muhit) #914

Ben de dediğin gibi insanlarla karşılaştım tabii ki de ama herkes öyle değil. Bu bir önyargıdır ve gerçekten önyargı insanı yıpratıyor, üzüyor. Güvenmeni de engelliyor.

Herkeste tabii ki de bencillik duygusu var, kendini düşünmek zorunda. Ne boyutta olduğu önemli sadece. Kim ben bencil değilim dese bence yalan söylüyor, hangimiz yeri geldiğinde bencillik yapmadık, küçük veya büyük.

İnsanlara güvenin, inanın. Şans verin. :blush:

(nam-ı diğer) #915

Birilerinin hatalarını başkaları ödüyor. Güvenmemeyi öğretenler gideli çok olsa da, güvenilir insanlara güvenemiyor insan. Of, şu cümleyi yazarken yoruldum vallahi. Öğrenilmiş çaresizlik benimki, artık gider böyle :smiley:

(Witch-Dentist of Muhit) #916

Ben bunu yaşadım, o kadar acıtıyor ki insanın kalbini. Çatırdağını hissediyorsun, bir de gerçekten değer verdiğin biriyse…

İnşallah gitmez Umur dostum, çünkü ben de çok sarsıldım. Çok kolay güvenen biriyimdir, kullanan oldu bunu, ne bileyim güvenip değer verince kendini çok yükseklere çıkaranlar oldu. Arkamdan bıçaklandım. Hiçbir şey söylenilmeden çekilip gidildi. Dımdızlak ortada kaldım ama her zaman güvenirim sadece hemen olmaması için uğraşıyorum, güven güzel bir şey. Sen de benim gibi hemen güveniyorsan, onu engelle. O zaman sanırım her şey daha güzel olacak. Daha ben de yapamadım, net konuşamıyorum.

(Iron Man) #917

Şu an birinin güvenini kazanmak için her şeyi ama her şeyi yapıyorum. Ama güvenmemeyi öğreten kişi öyle bir yıkmış ki ben ne dersem diyeyim inada bindiriyor kendini. Ben de inatçıyım ve kıracağım onun inadını.

(nam-ı diğer) #918

Baya bir süredir “hayatına güvenmek zorunda kalacağın kimseyi sokma” taktiğini uyguluyorum. 1 Ocak 2015’te verdim bu kararı, hala devam ediyor. Şimdilik, bazen can sıkıcı olsa da, gidiyor bakalım. Yalnız biraz, o da çoğu zaman sıkıntı değil zaten :smiley:

Kolay gelsin, işin zor.

(Iron Man) #919

Biliyorum fakat yapacağıma inanıyorum. Güvenmeyenlerin her zaman belli çizgileri oluyor. Ben de o çizgiyi geçmeye çalışıyorum. İçe doğru ufak bir adım attığım an ona ulaşacağım ve her şey daha güzel olacak.

(nam-ı diğer) #920

Güzel amaç, asil amaç. Sonrasını düşündün mü? Benzer bir şey yaşadığım için soruyorum; sonrasında kendini bulduğun yeri sevmeyebilirsin. Bir insanın güvenini kazanmak bu kadar zor olmamalı. Gerçekten buna sahip olduktan sonra karşıdakinin her hatasında “ben senin için ne kadar uğraştım biliyor musun?” düşüncesi -sen kendine öyle birisi olmadığını söyleyip dursan da- arka planda seni rahatsız edebilir.

(Witch-Dentist of Muhit) #921

Bu düşünce seni odunlaştırıyor mu peki insanlara karşı, yanlış anlama bir şeyi analiz etmeye çalışıyorum da. :blush:

O çizgiyi aşman için çok çok çok değer veriyor olman lazım. Çok zor. Ben genelde sinirleniyorum, dayanamıyorum, bırakıyorum uğraşmayı öyle insana denk geldiğimde. Değer vermek kolay benim için ama o kadarı zor. Uğraştığım ve kazandığım da oldu. Kendime güvendiğin sürece sıkıntı yok. Devam. :blush:

A-ha! Buyur sana bencillik ama doğal bencillik. Yani ben sana bunları yaptım ve sen bana hak ettiğim değeri vermiyorsun. Haklı bencillik. Kastetmek istediğim buydu. :blush:

(nam-ı diğer) #922

Kesinlikle. Özlüyor bazen insan, ama böylesi uzun vadede daha iyi. Ya da en azından ben kendime bunu söylemeyi seviyorum.

Hak etmek ile alakası yok bence bunun. Kimse hiç bir şeyi hak etmiyor çünkü. Bu konsepte karşıyım ben. Başına kötü şeyler gelmesi bunların “hatalarının karşılığı cezaların” olduğu anlamına gelmediği gibi, hayatında olan her iyi şey de yaptığın başka bir şeyin ödülü değil. Bunlar bizim dandik beyinlerimizin bağlantı arayıp bulamayınca uydurmasının sonucu. Tabi bu benim görüşüm.

Bencillik mi peki? Sanırım evet. İnsan bir şeye çok emek verdiğinde, haklı olarak, bunun fark edilmesini istiyor. Tabi bu demek değil ki iyi bir şey yaptığın herkes sana sonsuza kadar borçlu kalacak; fakat insanların neredeyse hepsinin kendilerine yapılan iyiliklere, onlar için yapılan fedakarlıklara ve etraflarındaki insanların çektiği sıkıntılara kör olmaları canımı sıkıyor.

(Iron Man) #923

Bunu önceden de yaşadım. Yine zor birinin güvenini kazandım fakat sonra maalesef uyuşmadık. Tecrübeli olduğum için bu tarz düşüncelere kapılmayacağımı umuyorum.

Ben de hep zor insanlarla uğraşıyorum neden bilmiyorum. Nerede ulaşılmaz duran biri varsa ona ulaşmaya çalışıyorum.

Edit: Niyetimi ve nerede olmak istediğimi o kişinin gözüne her fırsatta sokuyorum zaten. Eğer çizgiyi geçersem yerimi ayarlamak kolay

(Witch-Dentist of Muhit) #924

Sen kendine ne söylemeyi seviyorsan. Neyi doğru buluyorsan, ne seni mutlu ediyorsa o yolda ilerlemen en doğrusu ama odun insanlar beni çok üzdü, üzmeye de devam ediyor be Umur. Acaba hepsi böyle şeyler yaşayıp mı bu hale geldiler…

Evet bu bahsettiğin durumdaki insanların sayısı çok fazla ama herkes değil ve bu durumun içinde olmayan bir insan sana denk gelebilir, güvenemezsen fırsatı elinden kaçırabilirsin.

Her şey karşılık beklemiyor mu? Bence öyle. Bu karşılık beklemek kötü bir şey değil. Karşılıksız seven iki kişi olur seni hayatta annen ve baban. Ben böyle düşünüyorum. Ben bir kızı seviyorsam. O beni sevmiyorsa, bu durum zamanla beni ondan soğutur. İlgi göremediğim insanlardan soğuduğum gibi, bir arkadaş bile olsa. Sonuçta, seninle ilgilenmedikten sonra, bir sevgilinin bir arkadaşın ne önemi var?