Muhit Hiphop Sokağı

(İbrahim Özalp) #164

Şarkının 30 saniyesini dinleyip protest olmayan bir şarkı hakkında yapılmış bir eleştiri.Oysa şarkı gövde gösterisi dışında hiç birşey anlatmıyor.Türkçe rapteki bu sokağı anlatıyoruz adı altındaki sahte tavırdan bahsetseydi hak verirdim.Oysa kendisi şarkının girişindeki birkaç kelimeden çıkarımla eleştiri yaptı.Jahrein’i eskiden takip ederdim, kendisinin şikayetçi olduğu konulardan biri yayın kesitlerine bakarak hakkında önyargının oluşmasıydı.Şuan aynı önyargıyı kendisi yapıyor.Birde Türkiye’de protest kültürün var olmadığından bahsetmiş.Galiba Cem karaca’dan,Selda Bağcan’dan haberi yok yada bundan 5 sene önceki gezi direnişini çabuk unutmuş.İnsanlara köşeli olun fikrinizi söylemekten korkmayın diyen adam giderek ortadan konuşan birine dönüştü.

(*) #165

İzlemeden ve bilmeden konuşmuş.

Arkadaşın dediği gibi haberi de yok.

(Ercan Berber) #166

Yaptığı iste kotu olan iki insan tartisiyor suan.

(Gökhan Ali Başkan) #167

Bence ne Ezhel ne de Jahrein yaptığı işlerde kötü insanlar değil hocam. İşlerinin hakkını vererek yapan 2 adam. Sadece tek hataları -bence son zamanlarda- işin ucunu yanlış yerden tutmaları.

(alifromboston) #168

Ikisi de popülist işte xd.

(Gökhan Ali Başkan) #169

Ama bu işlerini kötü yaptıkları anlamına gelmez ki.

(Ercan Berber) #170

Geldi bile.

(Berk Kaynak) #171

Yahu eleştirilmesi gereken noktalar var ama Jahrein o kadar yanlış bir noktadan tutuyor ki haklı da diyemiyorum. Polis ile ne alakası var durumun? Kendi de açıklayamayıp saçmalıyor. Daha benim okulumda ben 4 sene içerisinde onlarca polis şiddeti gördüm. Bu ülke gezi gibi bir dönem yaşadı. Polisin halk gibi küfür etmesi durumumuzu onlardan çok da farklı kılmıyor. Şarkı da protest bir şarkı değil zaten ki olsa bile dünyanın her ülkesinde protest bir kültür vardır. Ne alaka canım polisin ciddi olmasıyla? :smiley: Eleştireceğim derken saçmalamış biraz. Velakin klipte ellerinde palalarla ve silahlarla “gang wars” havasında takılmaları bana da aşırı yapmacık geliyor. Sanki öyle oldukları için rap yapıyorlar ve müzikle kendi hayat şekillerini dile getiriyorlar gibi değil de “biz rap yapıyoruz ve böyle olmalıyız.” dedikleri için olmuşlar gibi. Bence oldukça tırt bir dışavurum.

Ezhel’in Twitter’dan yaptığı yorum ise ayrı bir mevzu. “Sen bizi eleştiriyorsun ama sen de bir bok değilsin.” kafasındaki karşı yorumlar burnuma orta okul kokuları veriyor ne yalan söyleyeyim. Ortada aktif bir tartışma yok o yüzden bunu demek doğru mu bilmem ama düpedüz ad hominem yapmış. Birisinin bir eseri veya sanatçıyı eleştirmesi için sözde “bir bok” olması gerekmiyor. Eğer karşılık verilecekse yapılması gereken doğru hareket eserin ne anlatmak istediğini anlatmak ve eleştirdiği noktanın neden yanlış olduğunu göstermek. Twitch’teki chat tayfası gibi “sen sanki adamsın!” tavırları anca gündemi meşgul eder.

(Berkay Küçük) #172

Tahmin edeyim. İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü

(Berk Kaynak) #173

Tahmin mi, edinilmiş bilgi mi yoksa hokus pokus mu?

(Berkay Küçük) #174

Ablam aynı kampüste yerinde tahmin👍

(*) #175

Şehinşah baya iyi desem linç yer miyim yav ?

(imnotevensorry) #176

10 sene önceki ben direk sevdiği parçalarını paylaşır, övgülerde bulunurdu:)
Şimdi sadece yarım yamalak hatırladıklarım “vah vahap vah” tarzı flowları ve Sefalet’ten çıkan kalitesiz rapçi olmamasının kanıtlarından biri olması.

(Bungalow Bill) #177

Jahrein söylediklerinde genel olarak haklı. Türkçe rap ve kitlesi gerçekten sıkıntılı ve cahil. Asıl hip hop olan ABD’deki kültürden sadece 2pac ve Eminem’in hit şarkılarını ve son zamanlarda popüler olmuş trap/mumble rap ucubeliğini dinliyorlar. Tartışılan konulara uzaklar, Youtube 'dan bir kaç türkçe altyazılı 2pac videosu izleyip gaza geliyorlar. ‘‘Kültür’’ diye bahsettikleri şey neredeyse sadece Türkçe rapten oluşuyor. Dinleseler de anlamıyorlar sözleri. Başlıyorlar ‘‘rap protesttir, azınlıkların tepkisidir, isyandır’’ diye. Halbuki müzik temelde müziktir. Amaç eğlenmektir. Hip hop ise modern müzikte hikaye anlatıcılığıdır, bazen eğlendirir, bazen hayattaki sıkıntılardan bahseder, bazen de protesttir. Ama Türk muadillerine bakarsak sürekli sisteme küfretmeli ve ahkam kesmeli ve böbürlenmeleri gerekiyor. Başka bir halt hakkında konuşamıyorlar. Özenti ve poser’lar.

Türkiye’de polisle ilgili sıkıntılı durumlar ve olaylar olsa da sistemli polis şiddeti yok. Polisin yetkileri de ABD’deki kadar geniş değil. ABD’deki afroamerikan nüfusun sıkıntıları bizden farklı, kendilerini ‘‘Land of the Free’’ olan ABD’ye ve onun ideallerine ait hissetmiyorlar. Amerikan rüyası bir şakadan ibaret. Kendilerini ait hissetmedikleri devletin polisine de saygı duymuyorlar haliyle. Türkiye ise bir ulus devlettir.Her Türk vatandaşı ulus bilinciyle yetişir. Polisine ve askerine saygı duyar. Ülkede protest kültür olsa da kimse ‘‘Fuck The Police’’ diye gezmez Klipte tam bir polis karşıtlığı yok ama özentilik var, biz gang kültüründeniz iması var. Türk insanın sıkıntılarına dair bir şey yok. Eğlenceli değil, kültürümüze ait bir şey yok. Weeknd’in iki yıl önceki imajı ile Quavo’nun yasak aşkının meyvesi gibi gözüken ucubeler var.

Ayrıca twitter’daki tartışma göz kanatıcı. Sözde ezilenlerin sesi olanların eleştiri karşısında karşıdakini ezmeye çalışması trajikomik. Yanlış kişilere bulaştın diye ağlıyorlar, pleb seviyesi maksimum.

(yunus emre ) #178

Narkotik şubenin olay yeri yapacağı etkinlik resmen :smiley:

(Umur) #180

“This is America.”
Video ayrı bir güzel olmuş, şarkı da güzel de dönüp sonra dinlemek için açacağım bir tarz değil. En azından benim için.

(Umur) #181

Bu başlık arada sırada ölmeye mahkum sanırım, çok sessizleşti yine buralar. :smile:

(Burak) #182

Hip-Hop tarihinin en underrated şarkılarından biri bu. Zaman geçtikçe değeri anlaşılacak gerçek bir prodüksiyon harikası, asla eskimeyecek.

Bunlar da bu ara ağzıma takılan klasikler.

(Umur) #183

Beat aşırı hoşuma gitti, sözleri de beğendim. Şuan tekrar açtım şarkıyı :smile:

Until the cops came and said “There’s no skating here”

(Umur) #184

I know Abuela’s never really gonna win the lottery
So it’s up to me to draw blood with this pen, hit an artery