Muhit Kıraathanesi ☕

(Boş İnsan) #20797

(Kid A) #20798

Tavşan bi dur allasen zaten ortalık karışık.

(was never real) #20799

@Colruzgari @solien Dinden uzaklaşmamanız dileğiyle.

(Mert Özden) #20800

Her zaman olduğu gibi inanç konusu insanları birbirine düşürüyordu…

(Boş İnsan) #20801

Birbirine düşecek bir şey yok aslında fikirler neredeyse aynı ama kişilerden kaynaklanıyor. @solien ve @Colruzgari üzerinize alınmayın lütfen.

(Kürşad (Chieh-she-shuai) Şahin) #20802

That’s “fitne” bro. Tatlıya bağlamışlar işte yukarda.

(Kid A) #20803

İnsanları birbirlerine düşüren inanç konusu değil, insanların kendi egoları.

Bu her zaman her konuda böyle olmuştur, böyle olmaya devam edecektir.

(öğnkü) #20804

Konunun egoyla alakası yok, Türkiye gibi bir ülkede gençlerin dinden uzakta bir gelişim gösterdiklerini söylemek çok komik sadece.

(‪Ya arkadaşlar Marvel çocukça diyenler cidden sıktı artık.13 yaşında çocuklar Dark Knight izliyor karanlık efekt görüyor sonra buraya geliyor hemen ''off çok büyük işi filmm marvel çok çocukçaa'' diyor.Marvel'da Daredevil,Blade,Ghost Rider‬) #20805

Boş boş tespit yapma arslanım.

(Kürşad (Chieh-she-shuai) Şahin) #20806

Benim 18.30 da sınavım var. Hardcore tartışma dönecekse uzuyorum ben, kafamı doldurmayım yok yere.
Edit:

2

(Miraç) #20808

İşte aradığım habercilik. Tarafsız, şeffaf, dosdoğru(!)

(Fransuva'nın Ayranı) #20809

Dine inanmıyorum :joy:

Sevgi ile kalman dileğiyle.

(Kid A) #20810

Maalesef laiklik elden gideli çok uzun zaman oldu.

Belki boş tespitler de egoyu beslemek içindir.

Şaka bir kenara din tartışmalarına bakıyorum: Adam “Ben müslümanım, sen değilsin. Yanacaksın putperest pezevenk.” diyor. Karşıdaki adamın da argümanı “Sen dünyanın zevklerinden kendini mahdum tut. Malsın olm, hayatını yaşasana. Öpmüşüm dinini imanını.”

Şimdi bu ego savaşı değildir de nedir yani?

Bu arada efendi gibi oturup argümanlarını sıralayan kişileri tabii ki konudışında tutuyorum.

(Dread it. Run from it. Tinkywinky still arrives.) #20811

Sizi Mevlana’nın muhteşem sözleriyle başbaşa bırakıyorum değerli muhit sakinleri ;

“Gel, ne olursan ol, muhite gel! İster kafir, ister mecusi, ister putperest ol, gel! Bizim dergahımız ümitsizlik dergahı değildir. Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine muhite gel!..”

(öğnkü) #20812

Wattpad’çi Elifnaz da mı gelsin? Bu mudur?

(I'm not fine.) #20814

Gelsin belki de bir şeyler öğrenip wattpad’çi olmaktan vazgeçer.

(Burak) #20815

Şu an kendini içinde bulunduğu topluma ait hissetmeyen, eskiden inançlı ama şimdiki durumu belirsiz olan en az 20-30 kişi var çevremde. Bu gruba ben de dahilim. Bu insanlar inandığını söyleyen insanların yaptıkları yüzünden bu hale geldi. Buna biz sebep olmadık, ortada yapılan bir yanlış var ve mağdur olan biziz. Asıl bizim kızgın olmamız gerekiyor, inanmayanları veya inancını kaybedenleri suçlayan ‘‘çok inançlı’’ kişilerin değil. Suçlu onlar zaten.

Edit: Yukarıda yapılan dini kitabı parçalama hareketi son derece yanlıştır, bunu yapan insanın küfür ettiği insandan hiçbir farkı yoktur.

(Mert Özden) #20816

Din, inanç olmaktan çıkıp gelenek halini almıştır. Türkiye’de ki kaç müslüman Kur’an-ı Kerim’i anladığı dilde okumuştur acaba?

Hükümet zaten dini çok güzel sömürüyor. Millette okuma sıfır. Hal böyle olunca, sağcısı solcuyu, solcusu sağcıyı boğmak istiyor.

(Doğukan) #20817

Viral Video izledim geçen Youtube’da, bir oğlan var 10,12 yaşında falan. Samsung Galaxy Tab 3 aldığını iddia ediyor ve açacağını söylüyor ve açınca içinden Salatalık (kendi deyimi ile Hıyar) çıkıyor ve kendisi de küfür ediyor bu durum üzerine. Gerçekten baya bilinen bir videoymuş daha önce hiç duymadığıma şaşırdım. Ama yinede güzel bir Viral Video hakikatten.

(Burak) #20818

Sen ne anlatıyorsun yeğenim