Muhit Kıraathanesi ☕

(Kürşad (Chieh-she-shuai) Şahin) #31463

Şu uber-taksi tartışmasında kafam karışık. Ben hiç denk gelmesem de birçok insan sorunlu taksilerden/taksicilerden şikayet ediyor, heralde haklılardır. Öte yandan taksi plakası taksi ehliyeti gibi birçok masraflı sermaye aracı ile yapılan bu mesleği uberin çok daha kolay yapması ortaya haksız rekabet çıkarıyor gibi geliyor. Bilemiyorum.

(“Daisy Ridley Fanboi” ) #31464

( ◉) #31465

İstanbul’da tam 40 yıldır 17.500 taksi plakası var. An itibari ile bir taksi plakası 2 milyon TL.
Ancak İstanbul 40 yıl önceki nüfusunu üçe katlamakla kalmadı, taksi halkın geneli tarafından kullanılan bir ulaşım aracı haline geldi. Taksi plakalarının fiyatının bu raddeye gelmesinin sebebi ise, az sayıdaki ‘‘emek sömürücüleri’’. Yeni plaka çıkartılmasını engelleyerek kendi plakalarını şişiriyorlar.

Taksi şöförleri, plaka sahiplerine aylık 6800 lira ödeme yapmak zorundalar.(Benzin ve masraflar da kendilerine ait) Bu sebeple canhıraş bir şekilde rekabet ediyor, kazıklıyor, trafik canavarlığı yapıyorlar.
Suç tek taralı değil yani, tepelerdeki ‘‘besili plaka sahipleri’’ de suçun bir parçası.

Biz İstanbul halkının ‘‘tekel sarı taksi’’ ile yaşadığı sorunlar: kaba muamele, tekellikten gelen umarsızlık, taciz derecesinde muhabbet, kazıklanma korkusu, tehlikeli ve konforsuz sürüş.

Uber’in getirdiği çözümler: Daha konforlu Mercedes minibüsler. Ödeyeceğin fiyatın bindiğinde belli olması.
Daha saygılı şöförler, çünkü yolculuk sonunda şöföre puan veriyorsunuz. Puanı düşük olan biri artık bitmiş demektir. Oysa sarı takside bir önceki müşteri öldürülse dahi, yolculuk sonunda yeni bir sayfa açma imkanı var. Yaptığı öküzlüklerin sonucunu görmüyor taksici.

E ben bu durumda birkaç kalantorun yıllardır sömürdüğü taksi plakası ‘‘uf’’ oldu diye mi üzüleceğim?
Aynı fiyata daha iyi bir hizmet alacaksam neden almayayım?
Benim seyahat özgürlüğümü devlet ne hakla birilerine satıyor?

Bu son madde fazlası ile önemli ve arkasında durmamız gereken bir madde. Tekelleşmenin yasak olduğu bir ülkede, taksi konusundaki tekelleşmeye neden kimse bir şey demiyor?

Ben yıllardır taksi kullanan biri olarak, inanın plaka sahiplerini zerre umursamıyorum. Uber iyi ediyor.

Neyzen üstadın bir mısrası ile bitirelim.

Su veren itfaiyenin hortumunu sikeyim.

https://odatv.com/avrupadaki-taksiciler-gibi-sagi-solu-yakip-yikmak-istemiyoruz-12031842.html

(Fransuva'nın Ayranı) #31466

Hatta daha ucuz.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #31467

Aynı anda hem liberal ekonomiyle hem de sosyal ekonomiyle çelişen bir olay bu aslında. Çok ilginç.

(Fransuva'nın Ayranı) #31468

Apply bau sinema televizyondan %35 burs vermiş bana. Hiç vermeseymiş daha iyiydi.

(meta) #31469

Kesinlikle. Şurada da bundan bahsetmişler.

(Kürşad (Chieh-she-shuai) Şahin) #31470

Ama bütün taksiler tek bir taksi şirketinin değil ki bu tekelleşme olsun? Yada taksi sistemi benim bilmediğim bir şekilde mi işliyor?

( ◉) #31471

Piyasada sadece 17.500 plaka olması, bu sayının arttırılamaması ve sarı olanlar dışındaki ulaşımların ‘‘korsan’’ sayılması tekelleşmedir.

Ben A noktasından B noktasına istediğim araçla, istediğim ödeme modeli ile gidebilmeliyim. Devletin 17.500 kişiye ‘‘siz alın bu plakaları, ben sizi zengin edicem, söz’’ demiş olması beni bağlamıyor.

• Edit. Aslında 17.500 kişi bile yok. İkişer üçer plaka ile dolaşıyor adamlar. Muhtemelen 20 milyonluk İstanbul’un taksi ulaşımı, 5 bin civarı kişiye gidiyor.

(Berkay Küçük) #31472

Burada biz sarı taksilere iyi gözle bakmayız. Kırmızı taksi :heart:

( ◉) #31473

Silivri civarındasın herhalde :slight_smile: Onlar daha da pahalı be.

(Berkay Küçük) #31474

Beylikdüzü

(*) #31475

Üniversiteye taksi çağırdım Görükleye gidicem yazıcağı maksimum 10-15 lira ama göt taksici daha aradığımda taksimetreyi açmış geldiğinde 8 liraydı 20 lira ödedim. Ben bir daha neden taksi kullanayım ki ? Hele geceleri alkollüyken para üstü vermemeye kalktıkları bile oluyor çoğu kişiye de vermiyordur. Uber koskoca vitoyla geliyor vericeğini daha gitmeden veriyosun koskocaman zaten paşalar gibisin. Taksi plakasına o kadar parayı verirken herhalde müşteriyide satın aldıklarını falan sanıyorlar. Uber köşkem Bursadada olsa

(Fransuva'nın Ayranı) #31476

Birde tekel denmesinin sebebi bir kişinin pek çok plakaya sahip olması.

(Burak) #31477

Türkiye’deki şark kurnazı esnafların ve tüccarların sadece kendi ceplerindeki para azalınca sisteme tepki göstermesi ne kadar ironik. Yıllarca sistemin açıklarını sömürerek ve yavaş yavaş içine ederek saadet zinciri kuruyorlar, tekelleşiyorlar, günün birinde ekonomi bozulup ibre tersine dönünce sisteme isyan ediyorlar. 5 sene önce Gezi Parkı’ndaki insanlara terörist diyorlardı ‘‘sözde devlet malına’’ zarar verdikleri için, gözümün önünde kafasına plastik mermi yemiş arkadaşımı taksilerine almadılar. Şimdi bu Uber muhabbeti yüzünden etrafı yakıp yıkmaktan bahsediyorlar. Ama kimse bunlara terörist diyemez, neden? Çünkü bunlar esnaf ya ensaf her zaman haklıdır, kafa yapıları bu çünkü. Ben böyle empatiden yoksun, sadece kendini düşünen, cahil ve açgözlü insanların zor duruma düştüğünü görünce acayip keyifleniyorum. Bu insanların birçoğu da dünyada petrol fiyatları düşerken akaryakıt fiyatlarını şişiren ‘‘hükümete’’ tam gaz destekle oy veriyorlar ya. Devlet = Hükümet sandıklarından, ‘‘vatan haini’’ gibi gözükmemek için yetkili mercilere tepki koyamıyorlar, insanlar daha ucuz ve güvenli ulaşım için diğer alternatifleri tercih ettiğinde köstek olmak istiyorlar bir de utanmaz arlanmazlar. Umarım ülke ekonomisinin sözde lokomotifi olan inşaat sektörü de yakın zamanda böyle bir şekilde patlak verir de bu bilinçlenme bazı değişimlerin habercisi olur, temennim bu yönde.

(Beni unutmayın dostlar. Buralarda bi cizgidelisi vardı dersiniz...) #31478

En son taksiye binişimde adam Bahçeköy yolundan gideceğine beni köprüden götürdü. Giren fiyat: 110 tl. Birdaha da binmedim taksiye hep Uber’i kullandım.

(Berkay Küçük) #31479

Rybak Eurovisiona dönmüş.

(Umut) #31480

Bu adam yaşlanmamış mı bana mı öyle geliyor :thinking:
Neyse, Rybak kimmiş zaten, biz sahnede canlı gemi yaptık

(Fransuva'nın Ayranı) #31481

Tam keman olmadan bir şeye benzememiş dediğim an kemanı çıkardı. :grin:
Yinede bu sene kazanamaz.

(Geekiz ama ergeniz) #31482

Adam 31 yasında,ne kadar değişmesini bekliyorsun