Muhit Kütüphanesi 📖

(🚀🌌Uzay'a meraklı Astronot) #2102

Beyaz zambaklar ülkesinde kitabını alıcağım ama hangi yayın evinin baskısını alacağıma karar veremedim
Sizce yakamoz yayınlarını mı koridor yayınlarını mı alayım ?

(meşe) #2103

Koridor’dan okumuştum çevirisi gayet güzeldi.

(🚀🌌Uzay'a meraklı Astronot) #2104

@idk teşekkür ederim.

(ÖEÜ) #2105

Bir bilim-kurgu okurunun kitaplığında bulunması gereken ilk yazar kim diye soracak olurlarsa;

Sakın Jules Verne’den önce bir isim soyleme gafletine düşmeyin ey dostlar. Bunu size bir Asimov, Clarke ve Wells fanboyu olarak soyluyorum.

Artık Ithaki mi tercih edersiniz, yoksa Alfa mı bilemem :))

(Boş İnsan) #2106

‘‘Çağdaşı Jules Verne ile bilim kurgunun temelleri konusunda ters düştü ve hep daha sert metinler kaleme aldı.’’

-İthaki H.G. Wells kitap önsözünden alıntı.

Jules Verne’nin bilim kurgunun en önemli yazarlarından olduğu su götürmez bir gerçek. Ama distopya üzerindeki her eserin ağa babası H.G. Wells’dir kanımca. Yani günümüzde okuduğumuz bilim kurguda, Wells’in payı daha büyük.

(Mert Özden) #2107

Jules Verne romanları günümüzde insana fazla prototip gelir mi? Demek istediğim, yazdıkları artık birçok şeyin mihenk taşı olduğundan, roman hala sürükleyici ve kaliteli mi, yoksa okurken insana fazla mı tanıdık geliyor?

Birde, hiç Verne okumamış insana hangi kitabı önerirsin? :slight_smile:

(alana) #2108

Biraz önce hesapladım, şimdiye kadar sadece İdefix’e 1129 lira 55 kuruş harcamışım. Fakir ama mutlu hissediyorum.

(ÖEÜ) #2109

Edebi olarak diğer Bilim-kurgu eserlerinden daha güçlü Verne kitapları. Bu noktada çoğu kitabı Dünya Klasikleri altında da anılır hatta. Ancak bilimsellik açısından günümüzde gerçekçilğini bir nebze yitirdikleri doğrudur. Mesela Wells de, Dünyalar Savaşını yazarken Mars’ta çokça su olduğunu düşünüyordu ve zamanın bilimsel gelişmeleri de aksini kanıtlayamıyordu. Düşün ki Verne’in kitapları yarım asır daha eski. Dolayısıyla bir Space Opera tüketir gibi okursan çok daha fazla keyif alırsın.

Başlangıç kitabı olarak Ay’a Yolculuk ve Arzın Merkezine Seyahat’i öneririm.

Jules Verne’nin bilim kurgunun en önemli yazarlarından olduğu su götürmez bir gerçek. Ama distopya üzerindeki her eserin ağa babası H.G. Wells’dir kanımca. Yani günümüzde okuduğumuz bilim kurguda, Wells’in payı daha büyük.

Zaten Jules Verne daha naiftir ve görkemli bir gelecek portresi çizer çoğu kitabında. Dolayısıyla aralarında bir üslup farkı var. Ancak daha çok kültleşmiş ve ilham verici eseri ile, bilim-kurgunun en büyük atası bence Jules Verne’dir. Wells’i hiç kuşkusuz hemen onun arkasına 0,00001 lik bir farkla koyarım. :slight_smile:

(Mert Özden) #2110

Bu benim için iyi bir şey. Retro Futurism’e bayılırım da :smiley: Bilgiler için çok sağol.

(Fransuva'nın Ayranı) #2111

Ben de şunu ekliyim: Jules Verne kitaplarında dönemi çok iyi yansıtır. Dünyanın merkesine seyahat kitabı o dönemki çekirdek teorilerini barındırır mesela.

(Boş İnsan) #2112

Doğal seleksiyon yine iş başında.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #2113

http://www.darwinawards.com/

(Doğan) #2114

Bazen birinci baskı almamak işe yarıyor.

(fza) #2115

Link olarak vermeleri çok hoş olmuş.

(Boş İnsan) #2116

Ben niye bunu buraya atmışım ya? Gece havucu fazla kaçırdım sanırım.

Bir de İthaki’yi neden seviyorsun diyorlar, sevmeyelim de taşa mı dönelim?

(Iron Man) #2117

Üstüne 15 beğeni gelmiş. Havucu fazla kaçıran sadece sen değilsin.

(Boş İnsan) #2118

Kimse de dememiş ki ‘’Tavşan bu nedir?’’

(Boş İnsan) #2119

Öhöm neyse. Şimdi de kitap haberlerine devam ediyoruz.

Her önüne gelen kit… Gerçi Can Bonomo bey bizden biri ya.

(Doğan) #2120

Diyecektim ben ama büyük bir gönderme söz konusu ve ben farkında değilim zannettim.

(fza) #2121

‘‘Tesbihini kemiren Kutsi yavaşça Cezalandırıcı’ya döndü ve ağzından şu sözler döküldü: Haçen kadin deduğun lig tv de izlemeludur’’