Muhit Kütüphanesi 📖

(İnadına Reylo(Geekiz ama ergeniz)) #2162

Senin okumadığın kitap var mı ya Büşra Abla? :joy::joy:

(Gizem) #2163

Okuma listemdeki kitaplar bittiğinde okuyacak bir şey bulamazsam okurum o zaman. Yorumun için teşekkürler :innocent:

(Doğan) #2164

Ben bir arkadaşımın tavsiyesiyle okumuştum. Pek bir şey katmaz ama güzeldir. Yer yer gözünü bile yaşartabilir. Çünkü oldukça sıkı bağ kurabiliyorsun karakterler ile. Yazarın hakkını vermek lazım bu konuda. Hayatımda okuduğum ilk, tek ve son aşk romanı olabilir. Ama en güzellerinden birini okumuş olduğuna eminim. Filmi de vardı bunun Anne Hathaway oynuyordu. İzlemedim ama paunı da 7 IMDB’de. Şu zamanda bulunabilen ktabın kapağı çoğunlukla filmin de afişidir zaten.

(Gizem) #2165

Benim elimde ilk baskısı var. Film afişli olan kapağı değil :smiley:

(Ty Lee) #2166

Ben de bundan yaklaşık 4 yıl önce evde kitaplıkta bulup okumuştum ama elimde sürünmüştü kitap günlerce, zar zor bitirdikten sonra filmini izlemiştim. Direkt filmini de izleyebilirsin bence, tatlı bir film olmuştu.

(Kuyuya düşmüş it) #2169

Dinlere ait mitolojileri hep merak etmiş biri olarak hayatımda ilk defa bu konuyla ilgili okuma yapma isteği duydum ama nereden başlayacağıma dair en ufak bir fikrim yok, var mı bi’ bilen? Dinlere ait mitolojilere nereden (hangi kitaplardan) başlanmalıdır. Mümkünse İslam ve Hristiyan mitleriyle ilgili kaynak önerirseniz sevinirim.

(Sonlu Bir Varlık) #2170

belki biraz offensive olacak ama incil direk mitoloji gibi o oraya gitti bu buraya geldi.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #2171

Dinlerin kendileriyle dinlerin mitolojileri farklı şeyler olabilir.

Mesela İslam konusunda, İslam’ın ana materyali vardır, bir de yazarlar, yorumlayıcılar, eski Arap mitleri ve asıl dini metnin bazı parçaları üzerine inşa edilmiş İslam mitolojisi vardır.
@Shine
Mesela Hz.Ali ile ilgili fantastik hikayeler, Cinler, Hz.Süleyman ile ilgili fantastik hikayeler, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Peygamberler Tarihi kitabı, bunların hepsi İslami bir lore oluşturmaları yönünden İslam mitolojisinin temsilcileri sayılabilir.

Ama burada seni uyarmam gerek zira edebi açıdan çok okuma zevki olan şeyler İslam mitolojisinde pek yok.

Öte yandan mitolojiyi belli bir inanışla ilgili lore olarak tanımlarsak İncil’in belli kısımlarını gerçekten okuması zevkli. Hem bu konularda detaylı bilgiler veriyor hem de Hristiyanlığın poetik/spiritüalist yanı edebi yönde aşina olduğumuz ve zevk aldığımız bir metin oluşturuyor.

(Fransuva'nın Ayranı) #2172

images (1)

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #2173

Bu tarz kitaplar genelde önyargılı ve Freudian bir bakış açısıyla yazılmış kitaplar.

Freud’un bu konudaki teorileri ise artık arkeolojik olarak pek geçerliliklerini korumuyor.

(Tabi elbette ateistler için “Musa aslında Akhenatonmuş moruq” demeye yetiyor hâlâ ama :smiley: )

(Berk Kaynak) #2174

Öyle deme ama Horus ile İsa aynı kişiymiş. Bizzat tanıştım.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #2175

Allah aslında Ay tanrısı :smiley:

(sergen) #2176

Yalnız bu şirktir :smile:

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #2177

Bu baya meşhur bir “teori”

(Burak) #2178

Selamlar arkadaşlar, bana ezoterizm ile ilgili şöyle bir güzel kafa açacak kitap önerisi olan bir vatandaş var mıdır burada? Bu konu hakkında çoğu başat eseri tükettim, lakin belki gözümden kaçanlar vardır falan, bilemiyorum. Önerilerinizi bekliyorum.

(*kahkaha atan çay bardağı*) #2179

Bir miktar yakınma ve söylenme içeren gönderi.

İlk Nokta beni inanılmaz sinirlendiriyor ya.Herkesin işini düzgün düzgün halleden site konu bana gelince niyeyse sıkıntı çıkartıyor,benim suçum neydi ki :sob:?

Önce kitaplarımı aşırı geç yolladılar,olur öyle dedim geçtim.Sonra bir kitap için bir hafta boyunca bekletip aradığımda bilgilendireceğiz dediler.Bir gün ‘Stoklarda yok’ yazıp eksik haliyle kargoladıklarını gördüm.

Bu sefer de içinde iki kitap bulundurması gereken kargodan çıkan tek kitap sorunu var.Aradım,yollarız kitabı dediler.Kitap tabii ki gelmedi.Mail falan attım,Pazartesi bir daha arayacağım ama…

Yahu iki kez bir şeyler sipariş ettim ikisinde de sorun çıktı.Niçün?

-Behriyeler ağlıyor,Behriyelerin gözü yaşlı.
Kargo yolu beklemekten ciğerim soldu.Zalimler yollayın kıymetlilerimi artık :cry::cry:.Kitaplıkta onlar için ayırdığım yer boş,yüreğim boş…
Beni kitaplarımdan ayıranlar utansın…

(fza) #2180

Bir daha kullanma bence, ayıp yaptıkları.

(Oozaru) #2181

İlknokta güya İthaki’nin ama kendi yayınlarını bile geç gönderiyorlar!

(*kahkaha atan çay bardağı*) #2182

Bilge Karasu okumaya başlamak istiyorum ama başlangıç için hangi kitabı seçmem gerektiği konusunda kararsız kaldım.
Anlamayacağım,ağır gelebilecek bir kitabını seçip de soğumak istemiyorum.Okuyan varsa bana bir yol gösterebilir mi?

(Sapere Aude!) #2183

Ne Kitapsız, Ne Kedisiz güzel bir başlangıç olur bence. Kitapta yer alan bazı yazılar ikinci bir okumayı isteyebiliyor ama onlar dışında gayet akıcı bir kitap.