Muhit Kütüphanesi 📖

(*kahkaha atan çay bardağı*) #2184

Çok teşekkür ederim.
Neden bilmiyorum ama oldukça kabarık listemde her şeyi boşverip bu adamın kitaplarını okumak gibi bir istekle doluyum şu an.

İlk Nokta’nın bana çektirdiği acılardan sonra Kitapyurdu kullanmaya başladım.Umarım çok geç yollamazlar da hemencecik okuyabilirim :blush:.

(Sapere Aude!) #2185

Tuhaf bir istek, ama pişman olacağını sanmıyorum. Ben keyifle okumuştum.

(Gizem) #2186

Bu yazarın ismini duyduğumdan beri kadın zannediyordum. Şu an şaşkınım

(Protogonos (Ali)) #2187

Ne okudun? Ona göre kitap ve site önereyim

(Burak) #2188

Ya ben en son lisede merak sarmıştım bu konuya, üstünden baya zaman geçti ama geçen gün okuduklarımı kontrol ettim, o kadar da hakim değilmişim ezoterizme ksjdksks. O yüzden sen istediğini öner en iyisi, ben zaten büyük ihtimalle okumamışımdır.

(Cem Ekiz) #2189

Agrippa von Nettesheim isminde, 16. yüzyılda yaşamış bir Alman filozof, simyacı ve tarihçisinin Gizli Felsefe ya da Büyü Felsefesi isminde üç ciltlik bir eseri var. Türkiye’de yayınlandı. İlk cildinin İdefix linki burada. Tavsiye ederim.

(Protogonos (Ali)) #2190

@roland_deschain Cornelius Aggripa yeni başlayan birisi için çok fazla değil mi sence de? :slight_smile:
Şöyle ki Aggripa ezoterizmden çok okültizm ve simya yazarı. Gerçi üçü de iç içe geçmiş ve pek çok noktada ayrımını yapmak zorlaşıyor.
Ezoterik bilgi gizli öğretiler/sadece hak edenlere verilen bilgiler olarak (yüzeysel bir şekilde) açıklanabilir.
Okültizm (görünmeyen şeylerin bilimi/ben böyle demeyi havalı bulurum )ise anlatması çok zor bir konu,ben ne şekilde özetlersem ozetleyeyim tam anlatamam,bu noktada bilmeniz gereken tek şey halk arasında cin/ruh çağırma, kısmet bağlama gibi şeylerin bu bilime girmediğidir. Kalanını google’lamanız daha sağlıklı

Simya ise bir şeyi başka bir şeye dönüştürme (transmutation) sanatıdır, en ünlü uygulaması Ortaçağ ve Rönesans’ta ünlenen “metallerin dönüşümü" 'dür,ki bazıları bu işlemin tamamen sembolik olduğunu iddia eder.

Daha da genişletilebilir.Okültizm ve Ezoterizmi kesişen küme olarak düşünün,simya,astroloji (gazetedekiler değil)vb ise bu ikisinin ortak elemanları

Bu özeti yazmanın sebebi,neyle ilgilendiğini bilmek istemem. İlgi alanına göre kitap onerirsem daha isabetli olur.

Bu arada hermetics.org 'u bu konulara merak duyan herkese tavsiye ederim.Biraz dağınık gözükse de dilimizdeki en detaylı kaynaklardan birisi
@Eazy-B

(Burak) #2191

Bu ayrıntılı cevap için teşekkürler öncelikle. Ben daha çok ezoterik bilgiler ve okültizm kısmıyla ilgileniyorum açık konuşmak gerekirse, simya ilgimi çekemedi. En azından şimdilik. Paylaştığın site de çok süpermiş ayrıca, çölde bir vaha buldum sanki harika yav.

(Protogonos (Ali)) #2192

Pek de detaylı bir cevap olmadı :grin: direk evrensel kümeyi verdin.
Benim hatam,önce konu başlıklarını tamamiyle vermem gerekirdi.Ben aşağıya önerdiğim kitapları yazayım,sen kategorileri Google’layıp öğrenirsin

Öncelikle genel olarak ezoterizm ve sembolizm alanında yazılmış en detaylı ve öğretici kitaplardan birisi olan Tüm Çağların Gizli Öğretileri(Manly P. Hall) kitabını öneririm.Muhtesem bir kitap ve bilgi kaynağı olmasına rağmen kusursuz değil, özellikle okült konularda. Bunun sebebi yazarın bulunduğu dönemin ve çevrenin sosyal durumu.Bu yüzden“ruhu şeytana satmak" gibi absürt iddialar vardır kitapta,pek de ciddiye almamak lazım. Kitabın diğer bir kötü yanı da çok pahalı olması :frowning: Kitapta yüzlerce el yazması simya vb. konulu el yazmalarından alınmış hoş çizimler var, sayfalarının kalitesi ve sayfa sayısı da kitabın 90 TL’lik değerini açıklıyor.

Hermetisizm öğretisine gelirsek, yeryüzünün en eski olmasa da (9000 yaşında olduğu tahmin ediliyor) günümüzü en çok etkileyen gizem okuludur (Platon ve Pisagor’un Hermes inisiyesi olduğu iddia edilir). Batıdaki hemen hemen bütün ezoterik (hatta egzoterik) okullarda etkisi vardır.

Bu konuda tavsiye edebileceğim en önemli kitap Kybalion’dur. Önce onu okumalısın, daha sonra kalanını konuşuruz :slight_smile:

Bunun dışında genel olarak ezoterik ve okült konularda Helena Petrovna Blavatsky’nin yazılarını ve kitaplarını tavsiye ederim, başta biraz kafa karıştırıcı olsa da sonra oturuyor

Bu arada hermetics gibi siteleri okumayı ihmal etme

Bu önerdiklerim ezoterizm ile ilgili kitaplardı,ama dediğim gibi hepsi ister istemez kesişiyor
Teorik kısım bittikten sonra okült pratiğe geçmek istersen ona da başka kitap öneririm.

(Doğan) #2193

Modern Klasikler 110 ve 112 gelmiş. 111 henüz görünmüyor. Sürpriz falan mı acaba?

(Oozaru) #2194

Stefan Zweig’in öykülerini bir araya getirip ciltli bassalar daha güzel olur aslında.

(Boş İnsan) #2195

Modern Klasikler 2: Bilinmeyen Adanın Öyküsü kitabı neden hiç yok ya? Kitabın ismini sadece listelerde gördüm resmini bile görmedim. Sineklerin Tanrısı-1 ve Otomatik Portakal-3 ü gördükçe aklıma geliyor sinir oluyorum.

(Doğan) #2196

İş Bankası bastıktan sonra telif hakkını başka yayınevi almıştı, bildiğim kadarıyla. Aslında güzel olmuş. 112 kitabı toplamaya kalkacaktık yoksa?

(Fransuva'nın Ayranı) #2197

Bayağıdır okumak istediğim bir kitaptı. Dün kütüphanede denk geldim. Birazdan başlayacağım.

Bu arada nasıl yayın evi olunmaz.:point_down:

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #2198

Here, I fixed it for you.

(Fransuva'nın Ayranı) #2199

Orada bir espri vardı.

(Deniz Lala) #2200

Yaşasın fotokopi fanzinler :slight_smile:

(Boş İnsan) #2201

(Cem Ekiz) #2202

Uzun zamandır hiçbir fanzine denk gelmiyorum Ankara’da. Nerede bulabileceğime dair bir bilginiz var mı? Bizim bu underground kültüre dair çok sağlam işler çıkıyordu bir dönem. O adamlara n’oldu hiçbir fikrim de yok. Büyük ihtimal evlenip çoluk çocuğa karışmış, bankanın birinde masa başı memur falan olmuştur.

(Winston Smith) #2203

Diskdünyanın bütün kitapları almaya değer mi ?