Muhit Kütüphanesi 📖

(Doğan) #2204

Bu ay İthaki yine çılgın atıyor. Artemis şimdilik ön siparişe açıldı. 16 Şubat’ta da satışa çıkıyor.

(fza) #2206

Eksik var mı?

(-küçük çay bardağı artık yıldı-) #2207

Bunlarda eksik yok.Sıkıntı bir önceki siparişteydi.Ondan sonra Kitapyurdu’nu kullanmaya başladım zaten.

(Fransuva'nın Ayranı) #2208

Tuğlalarda bugün.

(Geek Velet) #2209

(Why do we fall, Bruce?) #2210

Arkadaşlar, herhangi bir kitap alırken hangi siteyi tercih edersiniz?

En Çok Kitap, Çizgiroman Satın Aldığınız Siteler?
(Son akşam yemeğinde ki garson. ) #2212

Kargolama ve fiyat açısından her zaman tercihim Babil’ dir.

(elif) #2213

Alfa’nın bastığı bu güzelliklerin çevirisi nasıldır bilen var mı?

(Cem Ekiz) #2214

Binbir Gece Masalları için YKY baskısından başkasını ben önermem. Genel olarak Alfa iyi bir yayınevi gibi duruyor bu arada. Umberto Eco’nun Ortaçağ eserine biraz bakmıştım, güzeldi. Maddi şartlar nedeniyle alamadım ne yazık ki :frowning:

(Oneironaut) #2215

Brandon Sanderson okumuş muhitkarlar başlangıç için hangi serisini önerirler?

(Berk Kaynak) #2216

Kitap okuyan Muhitkarlar arasından merak ettiğim bir ortalama çıkarmak istiyorum. Konumuz genel olarak ne kadar hızlı okuduğumuz ve okuduğumuzu ne kadar anladığımız.

Ülkemizdeki eğitim sistemi yüzünden ülkedeki çoğu kişi aslında okumayı tam olarak doğru bilmiyor. Bu ne demek? Şu demek: Okurken kelimelerin görsel şekillerini anlamak yerine içten seslendirme yapılıyor. Subvocalization. Çünkü genel olarak heceleyerek ve ses vererek okumayı öğrenmişiz. Her ne kadar dudaklarınız veya diliniz kıpırdamasa bile nefes alışverişiniz çok ince değişikliklere uğruyor ve ses telleriniz eser miktarda titreme yaşıyor. Bu ise kelimeleri tek tek içinizden seslendirmenize ve yavaşlamanıza sebebiyet veriyor. Hem her kelimeyi tek tek görmek zorunda kaldığı için göz yoruluyor, hem de bir satırda fazla oyalanan göz odak kaybı yaşayıp sağa sola kayıyor ve konsantrasyonu bozuyor.

Bunun için ne yapmak gerekiyor? Öncelikle her kelimeyi tek tek görmekten vazgeçip gözün görme alanını hesaba katarak iki üç kelimeyi aynı anda kavramamız lazım. Sonra içten seslendirmeyi bırakmak için bazı alıştırmalar var. Mesela bu metni okurken dışınızdan sürekli bir-ki-üç-dört diyerek okuyun. Eğer hızınız ve anlama kabiliyetiniz azalıyorsa siz de muhtemelen subvocalization yapıyorsunuz. Bu alıştırmayı düzenli yaparak kelimelerin seslerini kafada canlandırmak yerine görsel şekillerini anlayarak daha hızlı okuyup konsantrasyon bozukluğunu azaltabilir, anlama düzeyini arttırabilirsiniz. Aşağıya iki adet test bırakacağım. Müsait olanlar ne kadar hızlı okuduklarını ve anladıklarını test edebilir. Ya da direkt tahmini bir cevap da verebilirsiniz, size kalmış.

Türkçe Test

İngilizce Test

Dakikada kaç kelime okuyabildiğinizi düşünüyorsunuz?

• 80-160
  • 160-220
  • 220-350
  • 350-520
  • 520-800
  • 800-1300

0 oylayan

Anlama oranınız ne kadar sizce?

• %0-30
  • %30-50
  • %50-75
  • %75-100

0 oylayan

Tamamen Muhit’in nasıl bir okuyucu olduğuna dair merakımdan açtım anketi. Bu konu hakkında fikirleri veya taktikleri olan da beri gelsin.

Edit: Subvocalization yüzde yüz kanıtlanmış bir olay değildir bu arada. Spesifik olarak bu konu hakkındaki düşüncelerinizi de bekliyorum. Mantıklı mı, işe yarar mı vb.

(Burak) #2217

+1, şu soru cevaplansın lütfen ben de merak ediyorum.

(büşra) #2218

Ben hızlı bir okurum. Lisedeyken bununla ilgili bir kurs aldım ancak kursta verilen egzersizler ahım şahım şeyler değildi. Belli bir disiplinle her insanın yapacağı şeyler aslında. Yukarıda bahsettiğin şeyler çok doğru, bu işin de büyük kısmı iç sesi susturmak ve gözle okumayı koordine etmek denebilir. Fikir ve taktiklere gelecek olursam her gün göz egzersizleri yapmak daha doğrusu göz kaslarını eğitmek gerek; bunun için makaleleri ya da dergileri fosforlu kalemle ișaretleyerek çalışabilirsiniz. Önce kalın çizgiler sonra daha ince çizgiler şeklinde. İç ses mevzusu için sakız çiğnemek önerilmişti ancak ben çok faydasını göremedim ve aşırı saçma buldum. Bunun yerine metronomla okumayı tavsiye ediyorum. İşaretlenen kısımlarda metronomun her vuruşunda gözlerinizi kaydırırsanız biraz daha kolay ilerleyebilirsiniz. İnternette de bununla ilgili alıştırmalar var sanırım. :cherry_blossom:

(Oneironaut) #2219

Şu uygulama da çok faydalı :slight_smile:

Edit: neden böyle saçma bir şekilde paylaştığını anlamadım.
Uygulama Türkçe.

(Sapere Aude!) #2220

İlk soruyu testi cevapladıktan sonra işaretledim. İkinci soru, tamamen şahsi düşüncem. Öncelikle bunu belirteyim.

Devam edecek olursam ben değişken hıza sahip olmakla birlikte görece hızlı okuduğunu düşünen okurum. Hızımın biraz okuduğum metinle alakalı olduğunu düşünüyorum. Örneğin en son Rehber’i baştan okumaya başladım. Kitabın hızlı temposu beni de etkilemiş olacak ki bir günde bitirdim. Ondan daha önce başladığım Marcus Aurelius’un kitabını ise aynı hızla okuyamıyorum. İçimden tekrar ediyorum, cümlelerin üzerinden geçiyorum. Yavaş ilerliyorum. Ama akılda kalma, anlama bakımından bir fark olduğunu düşünmüyorum.

Şunu da söylemeliyim; yazıyı okuduktan sonra subvocalization yaptığımı, özellikle akademik metinlerde bu yola sıkça başvurduğumu fark ettim. Okuldan bu yana yaptığım bir şeymiş aslında, anlamadığım noktaları önce içimden sonra yüksek sesle dışımdan tekrar etmek. Bu hızı azaltıyor, ama benim okurluğum özelinde otomatikleşmemi de engelliyor. Çünkü bazen, özellikle akademik metinlerde kopup gittiğimi, iki sayfayı çok hızlı okuduktan sonra aslında hiçbir şey anlamadığımı fark ettiğim oluyor. Subvocalization bunu önleme açısından bana yardımcı oluyor, sanırım. Elbette yorucu olduğunu kabul ediyorum. Bir süre sonra, bütün gününüz çalışmakla geçtiyse mesela, akşam uyurken bile iç sesimin devam ettiğini hissederdim. Kaç kere gece kalktığımı hatırlıyorum.

Ancak şu an için kendi idealimi bulduğumu düşünüyorum. Bunu yaparken biraz hızlı okuma egzersizlerine baktım, biraz da okurluğumu çeşitlilik bakımından değiştirmeye çalıştım. Özelllikle tek bir türde, alanda okumayıp dengeli bir liste oluşturmaya uğraştım. Bir süre sonra farklı metinleri benzer hızda bitirmeye başladığımı gördüm. Çok bilimsel veya faydalı olacağını iddia etmiyorum, ancak böyle bir yöntemi de tavsiye ederim.

(Fransuva'nın Ayranı) #2221

Sanırım yukarılarda cevaplanmıştı ama ben tekrar cevaplayım. Elantris tek kitaplık bir hikaye olarak iyi bir başlangıç olabilir.

(Oneironaut) #2222

Teşekkürlerr :bouquet:

(Fransuva'nın Ayranı) #2223

Hem elantris bir başyapıt sayılabilecek fırtınaışığı arşivine hazırlık niteliğinde iyi olur.

(Oneironaut) #2224

Ona da dalacağım. Zaten Elantris kalbimi çelerse tüm paramı diğer kitaplara harcayacağım.

(Berk Kaynak) #2225

Zaten her tarz metinde aynı hızda okumak mümkün değil, evet. Akademik metinler kelime dağarcığı dışına taştığı için anlamak için biraz daha zaman harcanıyor cidden. Kelimeyi içten seslendirerek anlamını kafada oturtmaya çalışıyorsun. Akademik metin dışında alt metni yoğun ve fazlasıyla mecaz kullanan romanlarda da aynı şey yaşanıyor benim için. Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu’yu normal bir kitaba nazaran daha yavaş okumuştum mesela. Her bir cümlenin altında bir şey arıyordum.

Ama genel olarak hızlı okumanın yavaş okumaktan daha avantajlı olduğunu düşünüyorum. Tabii ki ortalamanın biraz üstü bir hızdan bahsediyorum. 800+ okuyanlar mutlaka anlamada kayıp yaşıyordur. Yavaş okumanın en büyük dezavantajı beynin okuma hızından çok daha hızlı çalışması. Böylece zihinde kullanılmayan büyük bir boşluk kalıyor. Bu da okurken normalden daha sık dikkat dağılmasına ve hayal kurmaya sebebiyet verebilir. Anlama kaybı yaşanmayacak şekilde okuma hızını metne göre maksimize edebilirsek hem zaman kazanır hem de daha fazla kitap okumuş oluruz. Daha fazla kitap deyince bile bir hoş oldum.

https://www.spreeder.com/app.php?intro=1

Şöyle de bir site var bu arada. İnternetten okuyacağınız herhangi bir metni buraya yapıştırıyorsunuz, uygulama size kelimeleri tek, çift veya üçlü halde belirli bir hızda karşınıza sunuyor. Yavaştan başlayarak günden güne hızlandırabilir ve görsel olarak anlama kabiliyetinizi arttırabilirsiniz. İnternette sürekli uzun metinler okuduğumuz için oldukça pratik bir yöntem sunuyor site. Tabii felsefi makalelerde denemeyin lütfen. Kötü kötü oluyorsunuz.