Muhit Kütüphanesi 📖

(Liquidman) #2226

Steelheart serisini çok övdüler, listeme almıştım

(Taylor Swift Fanboi) #2227

Ah ah kursu bitirdiğimde dakikada 1000 kelime okuyordum, şimdi 260lara düşmüşüz.

(Sapere Aude!) #2228

Hızlı da okusak yavaş da okusak okumanın aktif bir süreç olduğunu unutmamak gerekiyor. Aktiflikten uzaklaşıldığı an okumayı bırakmak en iyisi. Neticede anlam kaybı, gerçekleşmesini istediğimiz bir şey değil. Hızı artırmak gayet kolay, evde herkesin başarabileceği bir şey. Anlamada kayıp yaşamadan hızlanmak da elde kalemle, not almaya hazır bir şekilde okuyarak sağlanabilir bence. Okurun metin karşısında sürekli tetikte olması gerekiyor.

(Oneironaut) #2229

Teşekkürler :bouquet:

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #2230

(Doğan) #2231

Ağlıyorum muhit. Eyvahlar olsun. Kara haber getirdim.

Vakıf ve İmparatorluk kitabının kapak baskısının sahibi lanet olasıca herif kıllık yapmış 2. ve 3. kapakları kullanamazsınız diye. Kapak baskısı durdurulmuş. Şu an yeni kapak basılıyormuş. Satış siteleriyle de kapakların güncellenmesi için görüşülüyormuş. Kitabın baskının da hafta içerisinde bitirilip dağıtımı yapılacakmış. Yeni kapak baskısı da bugün yarın ortaya çıkacakmış…

Böyle saçmalık olmaz yahu. Aynı seri içerisinde birbirinden uyumsuz kapaklar en sevmediğim şeylerden biri. Bakalım ne çıkacak ortaya ama hiç bir kapak bunun kadar güzel olamaz sanırım. Nazar değdirdik resmen. Daha az övseydim keşke geçenlerde…

(Pello) #2232

Brandon Sanderson’ın kozmer evreninde geçen serileri ve o evrende geçmeyen serileri var.
Kozmere ait dilimize çevrilmiş seriler Elantris (tek kitap ama aslında bir yan kitabı daha varmış), Sissoylu (bu serisinde era1, era2, era3 şeklinde ayırıyoruz ama era 3 henüz yazılmadı) ve Fırtınaışığı Arşivleri serisi (3. Kitabı çeviride). Bu üç seri aynı evrene aittir ama farklı dünyalarda geçer. Konu olaak ayrıdır ama bazı karakterleri birden fazla seride görebiliyoruz. Belirli bir sırası yok ama genelde Elantris > Sissoylu (ilk üçleme) > Fırtınaışığı şeklinde okumayı öneriyorlar ki bence de okuma zevki açısından güzel bir sıralama. Sen de bu şekilde okuyabilirsin. Daha sonra sissoylunun 2. Üçlemesine geçebilirsin (istersen ilk üçlemeden sonra da devam edebilirisn aslında ama henüz 2. Kitabı yeni yayınlandı türkiyede).

Bir de kozmer evrenine ait olmayan serileri var. Steelheart, Ritmatist, Lejyon ve Alcataz. Bunlar genellikle genç yetişkin türündedir. Bunu ve fırtınaışığı kalitesinde olmayacağını bilerek okursan gayet eğlencelidir. Tabi okuduğum steelheart ve ritmatist için diyebiliyorum bunları çünkü lejyon ve alcatrazı bende okumadım.

(Fransuva'nın Ayranı) #2233

Bunlarda aynı evtende olacak diyorlardı.

Bu arada her hikaye bu evrendeki başka bir gezegen.

(Oneironaut) #2234

Teşekkürler :bouquet:

(Pello) #2235

Steelheart ve lejyon kozmere dahil değil. Bunlar ve Ritmatist fantastik ögelere sahip olsa da dünyamızda geçen hikayeler.

(ÖEÜ) #2236

Yeni kapak; İlknokta’dan alışveriş yaparken denk geldim ve şaşırdım ben de. Bu da fena değil ancak aynı sanatçıdan olmaması üzücü bir durum. Eski baskı’nın üzerinde olan resmin büyümüş hali sanırsam.
Olsun, Vakıf’tır. Gelmiş geçmiş en iyi seridir der bağrımıza basarız tabi.

(Doğan) #2237

Fena değil ama hiç olmadı ya. Acayip keyfim kaçtı.

(ÖEÜ) #2238

Aynen benim de. Yeşil en sevdiğim renkti oysa ki

(Oolong) #2239

O zaman ilk kitabın da kapağını değiştirsinler!

(Martha Kemal) #2240

Ben en çok buna üzülüyorum ya.

(Oolong) #2241

Çizer neden g.tlük yapmış acaba?!

(Martha Kemal) #2242

İnşallah kendine göre nedenleri yoktur, sırf p.çliğine yapmıştır da rahat rahat sövebilirim.

(Doğan) #2243

Bu konudaki tek açıklama; çizerin son anda böyle bir karar verdiği, İthaki’nin olabildiğince ısrar ve baskı yapması ama çizerin kararını değiştirmemiş olması…

(Martha Kemal) #2244

Adama düzenli bir şekilde sövebileceğimiz bir başlık açalım.

(Gizem) #2245

Ben aldım kitabı ama daha hazır görünmüyor sitede hangi kapak gelir acaba :thinking: