Muhit Kütüphanesi 📖

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #2347

Esinlenmeler taşımadığını iddia etmiyorum -ki böyle bir şey de mümkün- , direkt olarak bir çalıntı veya isim hakları satın alınamamış bir uyarlama olduğu iddialarına cevap olarak yazılmış bir yazı o, yazının içinde de bu ifadeler sürekli olarak geçiyor.

Devamında da ayrıntıyla bir olasılık incelenmesi var ama bahsi geçen ifadenin bağlamına bakarsak:

(halı, kilim, travel) #2348

George Lucas’ın beynini açıp bakamayacağımız için pek tabii mümkün olduğunu söyleyebiliz. Ama benzerliklere bakarak sanki fazla esinlenildiğini söylemek daha akla yakın. Yine de “İyi sanatçılar kopyalar, büyük sanatçılar çalar”.

Edit: İddialar tekil olarak gerçek olamaza nasıl geliyorsun anlamadım. Ayrı ayrı üç farklı eserden de araklar olabilir. (Gerçi, “Dune filmi yapacakmış cesareti yetmemiş” biraz abartılı bir iddia, onu ben de elerdim.)

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #2349

Diyorum ki, biri diyor ki Valerian filmi çekmiş birkaç şeyi değiştirmiş, biri diyor ki Dune filmi çekmiş isim haklarını alamamış, biri diyor ki Seven Samurai’ın uzayda geçen hâli. Bu iddiaların hepsi aynı anda doğru olabilir mi?

(halı, kilim, travel) #2350

O şekilde olamaz tabii. Biraz oradan almış, biraz buradan almış şeklinde olur.

(Burak) #2351

Merhaba insanlar,

Bana bir konuda yardımınız gerekiyor. Kardeşim inşaat mühendisliği okuyor ve bir adet İngilizce ders kitabı lazım, ben de abi olarak ‘‘tamam olm hallederiz :)))’’ diye söz vermiş bulundum bir kere. Ama kitabın satışı sadece bu sitede yapılıyor ve stokları tükenmiş. Getirtmeye kalksam anca 45 gün sonra elime ulaşacak, maalesef fazla uzun bir süre.

Sizce ben bu kitabı İstanbul içinde (özellikle Avrupa Yakası’nda olursa daha iyi olur) nereden, hangi sahaflardan bulabilirim?

Edit: Bu sorunun yeri burası mıdır bilmiyorum, o yüzden buraya yazdım kusura bakmayın.

(Doğan) #2352

Beyazıt Sahaflar Çarşısı’na bakabilirsin. Eğer yoksa bile yönlendirebilirler farklı ilçelerdeki yerlere.

(Burak) #2353

Ben en son Beyazıt Sahaflar Çarşısı’na gittiğimde Türkçe yazacağım tezim için bile kaynak bulamamıştım, bu kitabı da orada bulabileceğimi hiç sanmıyorum açıkçası ama mecbur ilk olarak oraya bakacağım.

(Pello) #2354

Yeni Bahar ana konudan öncesini anlatsa da seriye ve karakterlere hakim olduktan sonra okursan daha çok zevk alırsın. Ben 6. ya da 7. kitaptan sonra okumuştum.

(Salih Alp Gökçek ) #2355

İdefix illere göre okuma indexi çıkarmış. İllere göre tercih edilen kitaplar ve hangi ilin ne kadar kitap aldığına dair de bir harita çıkarmışlar, isteyenler buradan ulaşabilir:

http://www.idefix.com/turkiye-ne-okuyor

(Fransuva'nın Ayranı) #2356

Bu harita okuma oranında çok idefix’in satış oranını gösteriyor.

(Salih Alp Gökçek ) #2357

Öyle tabi ama genel projeksiyon anlamında da çok büyük değişiklikler olmaz. Yine buna yakın sonuçlar çıkar.

(non) #2358

Merhaba dostlar. “Tüfek, Mikrop ve Çelik” kitabını arıyorum. Sanırım basımı yok artık. Baktığım hiçbir e-satışta da yok. Bulabileceğim bir yer var mı ?

(Salih Alp Gökçek ) #2359

Bu da çok eski sayılmayacak oranların verildiği bir video, okuma oranında ülke olarak vahim durumdayız:

(Geek Velet) #2360

Ben sana gönderebilirim,babamda var? :slightly_smiling_face:

(Fransuva'nın Ayranı) #2361

Yenisi basılacak o kitabın birkaç aya çıkacaktı.

(⏬) #2362

Bunlar sadece Spider-Man :neutral_face:

(Deniz) #2363

Akmarı deneyebilirsin desem cok mu gereksiz bir öneri olur? Bir de Beyazitta pasajlar var ders kitabi satilan , oralara da bakabilirsin.

(Burak) #2364

Yarın ilk iş Akmar’a ve Beyazıt’a gideceğim :+1: Yoksa da Pandora’dan siparişi veririm artık gözü kararttım fjsdjks

(elif) #2365

Paradise Lost okuyan var mı? Var ise tavsiye edeceğiniz bir baskısı var mı?

https://www.nadirkitap.com/kayip-cennet-paradise-lost-kitap2583943.html

Bunu almayı düşündüm ama çevirisi nasıl hiçbir fikrim yok ve Paradise Regained baskıya dahil mi bilmiyorum.

https://www.nadirkitap.com/from-paradise-lost-to-paradise-regained-ingilizce-kitap9070384.html

Eğer düzgün bir baskı bulamazsam orijinalini okumayı deneyeceğim.

(Mert Özden) #2366

Ben Pegasus Yayınları’ndan çıkanı almıştım. Çevirisi gayet güzeldi.