Muhit Kütüphanesi 📖

(Oozaru) #2387

İthaki’nin bastığı hobbit kitapları:

https://www.ilknokta.com/index.php?p=Products&q_field_active=0&ctg_id=&q=Hobbit&search=&q_field=&sort_type=rel-desc&prpm[pub][1698]=1698

(Boş İnsan) #2388

@Doancruka

(Mert Özden) #2389

Cep boy Hobbit aldıktan sonra psikolojim kalıcı olarak bozuldu. Aslında bu baskı beni sevindirmedi desem yalan olur.

(Oozaru) #2390

Neil Gaiman’in “Yokyer” adlı eserinin, Amerika’da resimli versiyonu çıkacakmış.

İthaki beni duy ve bize bunu bas!

(Boş İnsan) #2391

Bu arada her ne kadar geçen kullanıcılarına azıcık kızsak da Kayıp Rıhtım da bizdendir. Kardeş forumun en yararlı başlığına bakmanızı öneririm.

(Doğan) #2392

@Bunn-Y eferans olayı olsaydı güzel prim yapardım.

Hobbit çizgi romana bittim. Haberim bile yoktu bundan. Nadir Kitap’ta 75 TL’ye var en ucuz. Acaba İthaki onu da basar mı tekrar? Sormak lazım.

(Doğan) #2393

İş Bankası Kültür Yayınları, “İş Çocuk Klasikleri” adı altındadaki seriye devam ediyor. 80-100 sayfa aralığındaki klasiklerin etiket fiyatı oldukça uygun, tüm fiyatlar 4,00 TL iken satış fiyatları ise daha da şaka gibi bir fiyat: 2.60 TL ! Çok hoş yahu. Yine hepsi özel çizim ve özel renklere sahip. Benim bunlardan haberim yoktu. 3 yaşındaki yeğenim için şimdiden toplamaya başlayacağım.

Modern Klasikler 113. kitap da yayınlanmış.

(Ahyoka) #2394

Daha önce kredi kartı kullanmadığım için soruyorum tam olarak nasıl kullanılıyor bi ara ininal kart mı ne vardı öyle bir şey değil değil mi ? Bunda hesabın falan olması gerekiyordur (cahilliğimin kusuruna bakma şu ana kadar kredi kartı ihtiyacım pek olmadı ama üniversitede olur belki)

(Oneironaut) #2395

Bu yazı son derece ciddiyetsiz bir düşünceler topluluğudur.

Elantris - 10/10

Brandon Sanderson adlı zeka küpünün evrenine yolculuğumda bana eşlik eden ilk hanımefendiydi.

Direkt "özensizce"kurgudan girmek istiyorum. Basit başlayan, karmaşıklaşan ama bu karmaşıklığı bunaltıcı bir şekle büründürmeyen, kaliteli, enfes bir hikaye. Bazı şeyleri sayfalar önce fark ettim (sadece iki sayfa önceden gerçi), ama çoğunlukla şaşkınca bakakaldım. Yer yer coştum. En az dört beş kez “hadi be!” diye ciyakladım. Gerçekten çok zekice örülmüş bir kurgu vardı. Detay hakimiyeti beni mest etti. Önceden verilmiş detaylardan açıklanmayan tek bir tane dahi yoktu. Yer yer, sonlara doğru, “bunu da açıkladı mı? Yok canım, unutmuştur.” diye yazarı sınamaya başladım ama yok efendim, adam iki üç sayfa sonra yüzüme çarptı bu detayları.
Yukarıda dediğim, bazı şeyleri önceden fark ettim, cümlesi çok önemli. Yazar tek kitaplık bir serüven anlattığından dolayı karakter detaylarına uzun uzun derinlemesine girmek yerine, kitap boyunca yüzeysel olarak ama her seferinde daha derine inerek karakterleri işliyor. Kitabın hemen başında, (başı derken şahsi kanaatimce fantastik bir eserin 100 sayfalık bir girişi, bir başı olur), karakterlerle bir olamıyoruz. Bu yüzden bazı şeylerin okuyucuya erken tattırılması, kitap boyunca kendini kaptırmasını kolaylaştırıyor. Karakterlerin arkasında olmak yerine onların yanında düşünüyorsunuz. Onlar yabancı ama tartışmalarınız sizi onlara yakınlaştırıyor. Çok karmaşık ve beceriksizce anlattım. Kusura bakmayınız. Önemli olan kurgunun enfes olması.

Karakterler

Üstte defaatle dediğim gibi uzun vadeli ve yüzeysel bir işleme tercih edilmiş. Daha somut bir örnek vermek gerekirse 100 sayfalık bir Kvothe tanıtımı yerine (ki ben onu tercih ediyorum), 300 sayfalık her bölüm 4-5 cümlelik tanım tercih edilmiş. Ama önemli olan bu dört beş cümlenin önem sırasına göre verilmesi. Saçma sapan bir bilgiyi saçma sapan bir zamanda öğrenmiyoruz. Üstelik ucuz kurgu olayı olan bilgiyi tam da ihtiyacımız olan bir anda da almıyoruz. Son derece zekice ve kitap özelinde yeterli bir bilgi veriliyor.
Karkterler arası diyaloglar sevdiğim türde. Atışmalı, sıcak, olması gerektiği gibi. Eve misafir olarak girdiğinizde yeni bir yemek hazırlanmıyor, hali hazırda devam eden yemeğe buyuruluyorsunuz. Yemekte devam eden sohbetin doğallığını kaybetmesine tanık olmuyorsunuz.

Fantastik unsurlar yeterliydi, merak uyandırıcıydı. Aon sistemi basit ama zekiceydi. Elantris ilginç bir fikirdi ve çok iyi işlenmişti. Dor merak uyandırıcıydı ve bana Force’u hatırlattı.

Diyaloglar yeterliydi. Özentilik veya gereksizlilik söz konusu değildi. Doğallığın yanında yer yer etkileyici çıkışlar içeriyordu.

Son olarak; biraz daha şairane bir anlatım tercih ederdim ama bu benim isteğim sadece; kitabın bir eksikliğinden kaynaklanmıyor.
Bir kaç şarkı olmasını da dilerdim, daha çok sanat tarihini, kültürünü görmek isterdim ama tek kitaplık bir serüven olduğundan yazarın tercihine saygı duyuyorum.

Ek: nasıl unuturum yav.

POLİTİKA VE DİNİN HİKAYEDEKİ YERİ(hikayenin kendisi bunun üzerine kurulu zaten), KULLANIMI MÜTHİŞTİ!

Not: dostlar, vallahi yazım hatalarını kontrol falan etmiyorum. Bazen cümleyi değiştirirken dahi ilk cümleden kalan fazlalıkları silmeyi unutuyorum. Bir süredir hep böyle ama bir dönem bu sadece. Azıcık mazur görünüz, üzerimdeki üşenmişliği atar atmaz özenle yazmaya döneceğim.

(Doğan) #2396

Evet bu İninal kart gibi birşey. Kredi kartı değil. Nakit kart diyebilriz. Ttüm bilgiyi sitesinde bulabilirsin , videolarla gayet iyi açıklamışlar.

(Ahyoka) #2397

Siteye bakayım o zaman teşekkür ederim😊

(Oozaru) #2398

^^

(Oozaru) #2399

Sonunda ya. Can Yayınları’nın kaç senedir şu kitabı basmasını bekliyordum

(Doğan) #2400

Her sitede Mart ayı ile başlayan indirim fuarı çılgınlığına İlk Nokta’nın cevabı: Özel Set kampanyaları.
%40-45 indirimli setler çok avantajlı.

https://www.ilknokta.com/ozel-setler-m422.html

(Gizem) #2401

%30 %40 indirimler havada uçuşuyor. yerdenize baktım %20 abv metis :frowning:

(Oozaru) #2402

Kuveyt Türk’ün “Senin Bankan” adlı karttan evdekilere de alsam mı diye düşünüyorum. :smiley:

(Doğan) #2403

Kampanyalar bölümünde zaten sövdüğüm için tekrar sövmeye üşendim burda.

(Emre) #2404

Senin Bankan kartı varsa Kitapyurdu’ndan 66 Tl’ye alınabilir Yerdeniz.

(Mert Özden) #2405

Kütüphanedeki Ulysses’in içinden çıkan gazete kupürü.

(⏬) #2406

Ya bilimkurgu setinde vakıf ve imparatorluğun hala eski kapağı gözüküyor insanı gereksiz ümitlendiriyolar.