Muhit Kütüphanesi 📖

(halı, kilim, travel) #2632

Bir yirmi otuz sene bekletsen daha çok eder belki.

(Koray ) #2633

Ben de 899,90 tl’ye satayım o zaman ama muhit özel indirimiyle 650’ye bırakırım :smiley:

(b.k) #2634

iPod ne kadar ?

(Doğan) #2635

Biraz anket gidelim.

Sizi kitap alışverişine iten etkenler nelerdir?

• İndirim ve kampanyalar
  • Yeni çıkan güncel kitaplar
  • Popüler eserler / En çok satanlar
  • Elinizde eksiği bulunan seriler
  • Limitli / Ciltli baskılar
  • Ruh haliniz
  • Belirsiz / Karışık / Kafanıza göre

0 oylayan

Satın almak istediğiniz eseri, hem ciltli hem karton kapaklı olarak buluyorsunuz. Önceliğiniz hangisidir?

• Ciltli
  • Karton kapak

0 oylayan

Aralarında 2 katı fiyat farkı varsa?

• Olsun yine de Ciltli
  • Karton kapak işimi görür

0 oylayan

Aylık kitap alışverişinizin tutarı ne kadar?

• 0-25 TL
  • 25-50 TL
  • 50-75 TL
  • 75-100 TL
  • 100-150 TL
  • 150-200 TL
  • 200-250 TL
  • 250 TL+

0 oylayan

(alana) #2636

Bu alınacak kitaba bağlı. Mesela V for Vendetta iki şekilde basılsaydı fiyat farkı çok çok çok abartı olmadığı sürece ciltli versiyonunu alırdım.

(Doğan) #2637

İlknokta, yine tozlu raflardaki bir kitabı daha satışa çıkarmış. Atlantis’in Çöküşü - Marion Zimmer Bradley. Birinci Baskı 2006 gözüküyor, ilginç. Böyle bir kitabın varlığından dahi haberim yoktu. Bu kitaplar nereden çıkıyor tekrar baskı yapmadıkları halde çok merak ediyorum. Noel Baba’dan Mektuplar da bu şekildeydi. Birinci Baskı 2005 olarak görünüyordu.

(Doğan) #2638

Orta-Dünya tarihinin en önemli hikâyelerinden biri olarak gösterilen “Gondolin’in Düşüşü” ilk kez kendine özel bir kitapla okurların karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Fantastik edebiyatın babası J.R.R. Tolkien‘in kitaplarından birini okudunuz mu yarattığı o uçsuz bucaksız dünyanın geri kalanı hakkında daha fazla bilgi edinmek için dayanılmaz bir arzuya kapılırsınız. İlk olarak Hobbit‘i okursanız bu küçük ahaliyi daha yakından tanımak istersiniz. Yüzüklerin Efendisi‘ni bitirdiğinizdeyse elflerin, cücelerin ve insanların onlarca elim hadise yaşadığı bu toprakların tarihini öğrenmek için yanıp tutuşursunuz. İşte bu noktada devreye Silmarillion ve Bitmemiş Öyküler gibi daha kallavi eserler girer. Ama işin kötü yanı ne biliyor musunuz? Yine de yetmez okuduklarınız… Yüzlerce sayfa içerisinde o kadar çok olay anlatılır ama hepsi de o kadar hızlı geçer ki az evvel değindiğim o “daha fazlasını bilme” arzunuzu bastıramazsınız bir türlü.

Neyse ki oğlu Christopher Tolkien var… Babasının yaşadığı günlerde ona tavsiyeleriyle destek veren, Tolkien rahmetli olduktan sonra da yarım kalan eserlerini düzenleyip yeni kitaplar olarak bizlere sunan o muazzam adam. Bildiğiniz gibi kendisi geçtiğimiz yıl Tolkien Derneği’ndeki başkanlık görevinden ayrıldı ve emekliliğine çekildi. Ama bizlere son bir hediyesi daha var: Gondolin’in Düşüşü (The Fall of Gondolin).

J.R.R. Tolkien’in ilk Orta-Dünya hikâyesi olma özelliğini taşıyan Gondolin’in Düşüşü (Birinci Dünya Savaşı sırasında, koğuşlarda otururken bir asker marşı kâğıdının arkasına karaladığı rivayet olunur) daha önce karşımıza Kayıp Öyküler Kitabı, Bitmemiş Öyküler ve Silmarillion ciltlerinde parça parça olarak çıkmıştı bildiğiniz gibi. J.R.R Tolkien tıpkı diğer çalışmalarında olduğu gibi bu öyküyü de zaman içerisinde değiştirip geliştirmişti. İşte şimdi tüm o versiyonların Christopher Tolkien tarafından gözden geçirilmiş hâli tek bir kitapta toplanıyor.

Tıpkı yurt dışında geçen sene satışa sunulan Beren ile Luthien‘de olduğu gibi, kitapta Gondolin’in Düşüşü’nün ilk versiyonu yer alıyor. Daha sonra öykünün zaman içinde nasıl değişip geliştiğini ve bizim bildiğimiz hâlini nasıl aldığını gösteren diğer versiyonları geliyor. Alan Lee tarafından resimlenen kitap 30 Ağustos‘ta Harper Collins tarafından yurt dışında satışa sunulacak. Ve muhtemelen Christopher Tolkien tarafından düzenlenip yayınlanan son Orta-Dünya kitabı olacak…

Bu arada Beren ile Luthien‘in haklarının İthaki Yayınları tarafından alındığını hatırlatalım. Daha da güzeli ve ümit verici olanıysa, İthaki editörü Alican Saygı Ortanca’nın Gondolin’in Düşüşü haberini sosyal medya hesabından paylaşması oldu bizler için. Acaba bu bir ipucu olabilir mi dersiniz?

kaynak

(Mert Özden) #2639

Yeterli bilgim yok. O yüzden çekinerek yazıyorum. 45 sene önce hayatını kaybetmiş bir yazarın, günümüzde 304 sayfalık romanını çıkarmak doğru bir şey mi? Acaba cidden karşımızda bir hikaye/roman mı var, yoksa para kazanmak için Tolkien’in birkaç notunu alıp, ekleme yapılarak basılan bir eser mi var?

(Kaan ) #2640

Bence Christhoper Tolkien’in böyle bir amacı kesinlikle yok. Tek amacı babasının yarattığı dünyanın detaylarını herkese ulaştırmak.

(Mert Özden) #2641

Daha önce, Estate’in Christopher hocaya çok kötü baskı yaptığını biliyoruz. Geçen Ağustos’ta Estate’ten emekli olmuştu. Şimdi de bu kitap çıkıyor. Ve denilene göre bunu da Christopher hoca yapmış. Bu yüzden şüphelenmiştim.

(Oolong) #2642

Bir zamanlar arzu objemdi.

(Berkay Küçük) #2643

Kuzenim Çinde çalıştığı dönemde tüm kuzenlerine hediye almıştı. 12 kişiye aldı.

(Oolong) #2644

Sakız fiyatına satıyorlardı galiba. : D

(Berkay Küçük) #2645

20 dolar demişti galiba. Ya bu yada Nano’ydu bak ondan emin değilim.

(Oolong) #2646

Nano da olsa, 20 dolar çok iyi fiyatmış.

(Berkay Küçük) #2647

Abim ve ablamınki 2 ayda bozuldu lol
Benim koca oğlan 4 yıl çatır çatır çalıştı.

(alana) #2648

4.5 yıl önce iPod Nano 300 lira civarındaydı. Son baktığımdaysa 900 lirayı bulmuştu :confused: Sad story…

(Berkay Küçük) #2649

Kaçıncı nesil olduğu da önemli tabi bana hediye geleli 8 yıl oluyor.

(alana) #2650

Doğru. Bahsettiğim 7. nesildi.

(Boş İnsan) #2651

Tam Ben, Robot’u okuduğum günde böyle bir olayı görmem çok hoş bir raslantı. Ben, Robot kitabında Stephen Byerley’in yemek yemeyip, su içmediğinden dolayı onu robot zannetmelerine sebep olmuştu. O da gözlerinin önünde elmadan küçük bir ısırık alıp aksini ispat etmeye çalışmıştı. Benzemiyorlar mı? :smiley: