Muhit Kütüphanesi 📖

(Deniz) #2777

Bi kitabini okumak sayilir mi?

(Taylor Swift Fanboi) #2778

Maalesef ben de bir kitabını okudum. Devam etmek için hangi kitabı önerirsiniz diye soracaktım. Sen hangi kitabı okudun?

(Deniz) #2779

Yükseklik korkusu. Güzeldi diye hatırlıyorum, tavsiye ederim.

(Taylor Swift Fanboi) #2780

Konusuna baktım. Evet bu olabilir, teşekkür ederim :blush:

(halı, kilim, travel) #2781

Ben de sadece Kış Günlüğü’nü okudum. Tavsiye ederim.

(Taylor Swift Fanboi) #2782

Tamam bakacağım buna da, teşekkür ederim.

(kısaca gökyüzü...) #2783

Okuduğum ilk Paul Auster kitabı Görünmeyen ile birlikte Leviathan ve New York Üçlemesi’ni tavsiye ederim. Şayet bulabilirsen Kırmızı Defter de kısa ama zevkli öykülerin yer aldığı, su gibi akıp giden bir kitap. Hoş, Auster’ın bütün kitapları için söylenebilir bu :slight_smile:

Keyifli okumalar…

(Oolong) #2784

(Doğan) #2785

Nihayet yahu sağolasın. Emre Aygün kayıprıhtım forumunda yeni seri dediğinden beri bakınıp duruyorum İthaki ve İlknokta’nın sosyal medya hesaplarına. Ama yine bombayı Alican Saygı Ortanca patlatmış. Şahsen ben el sürmem bu seriye, benden uzak olsun :smiley:

(Oolong) #2786

(Boş İnsan) #2787

Yine İthaki’den gariplikler. Yine hiç çeviri değişikliği olmadan kitapları alıp kapaklarını değiştirip yeniden bastı. Hadi yine Uğursuz Bir Şey Geliyor Bu Yana bulunmuyordu ama H.P. Lovecraft kitaplarına ne gerek var. Ayrıca Uğursuz’un kapağı da değişeceği için muhtemelen seri için yeniden almak gerekecek.

(Oolong) #2788

Aynı kitabı 10 farklı kapak ile alana bir şey diyemem ama bunlar bildiğin keriz silkeliyor.

(sergen) #2789

Tam öyle değil ya, o kitap bende yok ve piyasada da bulamadım. Açıkçası benim gibi insanlar illa ki vardır ve bu kitap biz bulamayanlar için çıkıyor. Ancak seri yapanlar da ister istemez etkileniyor…

(Cem Ekiz) #2790

Can Yayınları bazı kitapların kapaklarını değiştirip o güzelim sade formatını abuk subuk bir çocuk oyuncağına çevirdiğinde acayip sinirlenmiştim. Bir dönem hiçbir Can kitabı almadım, kitapçılarda ya da internet sitelerinde (en sevdiğim, en çok almak istediğim bir kitap bile olsa) pas geçtim. İthaki’nin politikasını gördükçe Can Yayınları’nın aslında ne kadar mükemmel bir yayınevi olduğunu düşünüyorum şimdi. Aptallık etmişim diyorum.

(Doğan) #2791

Günümüzde kitapların “güncelliğini kaybetme” gibi bir durumu söz konusu. Bu, özellikle yayınevinin önceden bastığı kitabın kapağının artık yeni tasarım kapaklara uymaması durumundan ve ya belirli bir seriye ait olmayıp, başı boşmuş gibi olmasından kaynaklanıyor. Çoğumuz ktiap kapaklarına ve ya hangi seriye ait olduğuna bakmaksızın, sadece çeviri kalitesine göre kitap satın alıyor. Ama unutmayalım ki günümüzde ben de dahil olmak üzere bir çoğumuzda bibliyomani olarak adlandırılan kitap satın alma hastalığı mevcut. Yayınevleri bu tarz adımlar atarak ikinci gruba oynuyor evet ama “günümüzde ticaret” bunu gerektiriyor bana göre. Bu yüzden ben yayınevlerini çok da suçlayamıyorum bu durumda.Sinema sektörüne de baktığımızda eski filmlerin tekrar çekimlerini, müziğe ve ya başka dallara baktığımızda dahi benzer durumları görüyoruz.

Yayınevinin elinde önemli bir eserin telifi var, kitap kapağı yıllar öncesine ait, tekrar baskı sayısı oldukça yükselmiş ama satışlar düşük. Yeni bir kapak yapıp okurların dikkatini çekmeye çalışarak kar etmeye çalışmak bana göre normal geliyor. Bu sadece kitabı daha önce satın almış ve okumuş kişiyi üzer biraz. Şahsen eski kapak Zaman Makinesi’ni okuduktan sonra Bilimkurgu Klasikleri’ne katılarak tekrar yeni kapaklı satışa çıkması baya koymuştu. Şimdi Bilimkurgu Klasikleri’ni topluyorum sırayla. O sıra Zaman Makinesi’ne de gelecek. Alacak mıyım? Tabi ki evet. Ama eski kitabı da birine hediye edeceğim.

Dostum, Can Yayınları kitap kapağı tasarımında cidden çok başarılı bence. Avrupa’dan ödül bile almışlığı vardı sanırım bu konuda. İşte tamamen zevk meselesi. Senin güzel bulduğun kapaklar sanırım beyaz kapaklar? Bende onları hiç sevmezdim :smiley:

(Protogonos (Ali)) #2792

Var bende bu güzel kitap

(Boş İnsan) #2793

(Doğan) #2794

Oh o ne güzel fiyattır.

(Cem Ekiz) #2795

Christopher Lee de muhteşem okur bunu:

Ama özellikle Alan Parsons Project’in şarkısı (diğer bütün şarkıları gibi) çok iyi derecede:

Gerçi bunu kütüphanede paylaşmak ne kadar doğru, bilemeyeceğim :slight_smile:

(Berke) #2796

Ya bir yerde satista degil falan gibi bir ibare yok degil mi?