Muhit Kütüphanesi 📖

(Cem) #2897

Çok önemli bir mevzu. Okuyucu ve yayıncıları gelecekte neler bekliyor? Şu an ne durumdayız?

(Cem Ekiz) #2898

Bu tarz yaklaşımları gördükçe ister istemez banka yayınevlerine saygı ve sevgi duymaya başladım. Bu tarz yayınevleri kar odaklı hareket etmiyor, zararını zaten bankanın yüksek karından karşılayabiliyor. Fakat yayınevleri görüldüğü üzere sıkıntıya düşüyor.

Bakın, bu söylediğimi sadece bir teori olarak düşünün: Dergiciliğin bırakılması, bu sıkıntıları daha da büyüttü. Dergi sadece okuyucunun eğlenip depolayacağı, güncel ve güzel bir kaynak değil. Aynı zamanda yayınevleri için aylık (ya da haftalık ya da üç aylık, süresine göre) olarak belirli bir sirkülasyon sağlayan önemli bir kaynak. Burada bahsi geçen yayınevlerinin büyük kısmı (Maya’yı bilemiyorum, onun hakkında konuşamam) aylık dergi çıkaracak maddi güce sahiptir. Hazır böyle bir boşluk varken bunu düşünmeleri gerekiyor.

(Boş İnsan) #2899

Yeni okudum ve inanılmaz moralim bozuldu. Yerli yazarlara yönelicez derken alttan altta wattpad kitabı çıkarıcaz işte mesajı aldım daha da moralim bozuldu.

(Cem Ekiz) #2900

Bu sorun kitabevlerinde daha rahat görülebiliyor. Dost’un hemen girişinde sağda devasa bir wattpad rafı var. Yahu sevgili Dost Kitabevi yöneticileri; sen burayı 50 yıldır kör topal işletiyorsun, adınla müsemma bir karaktere sahipsin, gelip wattpad rafı kuruyorsun girişe. Olacak iş mi? Turhan’ı zaten hiç söylemiyorum. Gerçi o kayyum idaresiyle yine iyi bile sayılabilir. Eskiden (öyle çok da eski değil ha. Ankara’ya ilk geldiğim yıllarda, bundan 5-6 yıl öncesinde falan) dergi deyince aklımıza Turhan’dan başka bir kitabevi gelmezdi. Şimdi böyle bir kitabevinin olduğunu bile unutuyorum çoğu zaman. Yazık, çok yazık.

(Aklı olan delirsin. ) #2901

Canon soruyorsan “Karanlık mürit,kan bağı,kayıp yıldızlar, 40.Yılında 40 Öyküyle Farklı Bir Açıdan” bide biraz daha 10-15 yaş için yazılmış olan ama Yinede fena olmayan “bir jedi ve silahı,kaçakçının kaçışı ve hareketli hedef” romanları var. Kayıp yıldızlar kitabını ekstradan öneriyorum.

(√) #2902

Teșekkürler :+1:

(Aklı olan delirsin. ) #2903

Rica ederim.

(Liquidman) #2904

Tatsız bir isimmiş :thinking:

(Aklı olan delirsin. ) #2905

Hem de çok. orjinal adı Dark disciple.

(√) #2906

Ya birşey sorabilirmiyim, benle aynı fikirde olan varmı merak ediyorum.

Şu aralar İthakinin “Bilim Kurgu Klasikleri” dizisini bitirmeye çalışıyorum. Sıra H.G Wells’e geldi.
Şimdi H.G Wells’in başyapıtları olarak bilinen

Dünyalar Savaşı
Görünmez Adam
Zaman Makinesi
Dr.Moreau’un Adası

Kitaplarını okudum. Ne bileyim hepsinin ön sözünde, internette, orda burda falan Wells’in bilim kurgunun babası olduğu söyleniyor.
Şimdi taşlanmak istemiyorum ama Wells bana biraz Overrated geliyor. Yani gerçekten romanların konusu yazdığı döneme göre baya ilginç ve güzel. Romanlarında anlatmak istediği konuyu, mesajı, ana fikri gerçekten çakıyorum ama ne biliyim bana biraz fazla abartılıyor gibi geliyor. Benim gibi düşünen acaba Muhit’te varmıdır yoksa benlik bir durum mu merak ettim.

(Ataberk ) #2907

Mesela çoğu insan Asimov’u Wells’in önüne koyar.Asimov’u etkileyen,Clarke’ı etkileyen Wells’dir.Öncüdür çoğu noktada.Jules Verne için de aynı durum geçerli.Böyle yorumlamayı tercih ediyorum ben.

Bu durum ile birçok alanda karşı karşıya geliyoruz.Felsefe,bilim,sanat ve spor gibi alanlarda da böyle tartışmalar çok oluyor.Öncü kişiler o işi en iyi yapanlar olmak zorunda değil.Ondan sonra gelen nesli nasıl etkilediği üzerinden değerlendirme yapılması gereken kişilerdir bence.

(Berk Kaynak) #2908

Bence yalnızca öncü olduğu için değil, felsefesini hikayelerine yedirme şekliyle de gayet kaliteli bir yazardır Wells. Ki kendi kişisel gelişimini de kitaptan kitaba yedirmeyi çok iyi başarmıştır. Fikirleri çoğu zaman sade ama rasyonel ve radikal işleyen fikirler. Günümüzde zaman yolculuğu hakkında, delirmiş bilim adamları hakkında onca eser çıkmasının yanında, hala fikrini Wells kadar sade ve direkt olan verebilen eser sayısı azdır. Kaldı ki adam 1800lerin sonunda yazıyor bu eserleri. :slight_smile:

Yakın zamanda Görünmez Adam’ı da okuyup eserleri hakkında kısa bir tavsiye yazısı yazmayı düşünüyordum hatta, iyi denk geldi.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #2909

En sevdiğim bilim kurgu yazarı olabilir Wells. Lovecraft okurken hissettiklerime yakın duygular hissettiren çok az yazardan biri. Zaman Makinesini okurken olanların gerçekten yaşanmış olabileceğini dahi düşündüm. H.G.Wells’i yedirtmeyiz!

(ÖEÜ) #2910

Kitaplığımın artık hava atabileceğim kadar zenginleştiğini düşünüyorum :sunglasses: Bu bahaneyle özellikle bilim kurgu ve fantastik sever arkadaşlar ile naçizane önerilerimi de paylaşacağım.

En üst raf bilim kurgu klasiklerine ait. Hepsinin zaten seçmece ve kaliteli kitaplardan oluştuğunu biliyoruz. Ancak benim en sevdiğim beşli;
1- Arthur C Clarke - Çocukluğun sonu
2- H. G. Wells - Dünyalar Savaşı
3- Pierre Bouelle - Maymunlar Gezegeni
4- H.G. Wells - Doktor Moureau’nun Adası
5- Frank Herbert - Dune
Aralarından henüz okuma fırsatı bulamadığım tek kitap Uzayda Piknik, okurken sıkıldığım tek kitap ise Işık Tanrısı oldu.

İkinci raf Jules Verne ağırlıklı, ancak oğul Herbert’in babasının notlarından derlediği Dune Hanedan ve Cihat serileri de burada. Hanedan serisini henüz bitirmekle birlikte, oğlun babasının şanına yaraşacak işler çıkarttığını düşünmüyorum. Belki Cihat üçlemesi fikrimi değiştirebilir.
Otostopçu serisi hakkında kelam edebilecek birisi zaten değilim. Ama serinin en sevdiğim kitabının ‘‘Elveda ve Bütün Balıklar için Teşekkürler’’ olduğunu söyleyebilirim. Neil Gaiman’ın '‘Paniğe Kapılma’'sını beğendim fakat ‘‘Ve Başka bir şey Daha’’ için aynısını söyleyemicem. Koleksiyon bozulmasın diye yeni baskısını da almış olmam hafiften pişman ediyor.
Bilim Kurgu’nun atası Jules Verne kitapları arasından ise en sevdiğim şüphesiz Buzlar Sfenksi.

Üçüncü raf; PKD ve Asimov külliyatı. Olduğu kadar da Lovecraft.
Vakıf serisi bence yazılmış en iyi roman serisi. Yeni baskıları ile birlikte ikinci kez bitirmek ise ilk okuduğumda aldığım zevkin birebir aynısını veriyor.
PKD için, 6.45’in rezil baskılarını zamanında el mecbur almış biri olarak Alfa yayınlarının hızır gibi yetiştiğini söyleyebilirim. Bu noktada favorim ise Dr. Kan Bedeli oldu. William Gibson’ın üçlemesine henüz el sürme fırsatım olmadı. Sadece baskısı tükenmeden almak istedim.

Dördüncü raf; Tolkien ve Ray Bradbury. Başıma bir şey gelmeyecekse Hobbit’i hiç bir zaman sevemediğimi söylemem gerek. Yüzüklerin Efendisi hakkında konuşmama zaten gerek yok. Yeni cep boy baskılar arasından en sevdiğim Ham’li Çiftçi Giles oldu. Bir gecede su gibi içtim. Büyük Wootton Demircisi’ni okuma fırsatım henüz olmadı.
Bradbury kitaplığından favorim ise tabii ki Fahrenheit 451. Yanlız eski baskısının çevirisinin daha iyi olduğunu söylemeliyim. BKK koleksiyonunu bozmamak gibi bir takıntınız yoksa bir yerlerden eski baskıyı bulun derim.
John Scalzi’den Yaşlı Adamın Savaşı ise bence en underrated kalmış romanlardan biri. Serinin diğer kitapları da çok lezzetli, Zoe’nin Öyküsü hariç. :))

En alt rafta Ursula olduğuna bakmayın. Kesinlikle kalite anlamında en üst rafta olması gereken bir isim. Yerdeniz serisini Orta Dünya’ya tercih ettiğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Mülksüzler de harika bir distopya.
Bestseller Bilim Kurgu beni pek açmasa da hediye gelen veya kendim imrenerek aldığım bir kaç roman da var. Amerikan Tanrıları gelecekte bir klasik olarak anılmaya aday bir roman bence. Değiştirilmiş karbonun çevirisi ise biraz kötü.

Bugünkü meramım budur arkadaşlar. Aklında soru işareti olanlara güzel tavsiyeler verebildiysem, görüntüler ile kitap okuma şevkinizi kabarttıysam ne mutlu bana :))
Ayrıca, daha büyük bir kitaplık bağışlamak isteyen olursa kapım açık

(√) #2911

ULAN KALP VAR KALP

(Fransuva'nın Ayranı) #2912

Kapı nerdeydi? Ben bi hava alayım.

(Kuyuya düşmüş it) #2913

Keşke spoiler içine alsaydın görselleri. Kalbim sıkışıyor gördükçe.

(Koala lordu/Koç Lisesi Bebeğim! ) #2914

Aynı kitaplar duvardan duvara raflarda bende, arada da babamın okuduğu kitaplar var.

(alana) #2915

Diyene bakar mısınız_?

(Kuyuya düşmüş it) #2916

Benim bilimkurgu kitaplığım @efendykaptan’ın kitaplığının yanına yaklaşamaz.