Muhit Kütüphanesi 📖

(Kid A) #2917

Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri kitabını bekleyen Muhitkarlar, toplanın bakalım şöyle. Yeni duyumlar ile geldim.

2-3 farklı kaynaktan aldığım duyumlara göre kitabın yıl sonuna doğru basılma ihtimali epey yüksekmiş ancak bazı telif hakkı sorunları çözülemez ise kitabın telif hakları çözülemeyen bazı bölümlerinin kırpılıp kitabın o şekilde yayımlanma durumu varmış.

Oha. Kendimi şu an bilimum forumlarda futbolcu transferi duyumu veren kişiler gibi hissettim.

(Gizem) #2918

Okuyamadığımız bölümleri ilk baskıyı alan muhitkarlar mı bize anlatacak_?

(Kid A) #2919

Bilmem. Anlatsınlar mı? :face_with_raised_eyebrow:

(Cem Ekiz) #2920

Sonra iş buna dönmesin de :slight_smile:

(Can) #2921

(Fransuva'nın Ayranı) #2922

Bu sayı bende var. Bulrsam sonraki sayılara da bakacağım .

(Ahyoka) #2923

Şu an okuyorum daha doğrusu okumaya çalışıyorum ama gitmiyor bir türlü Hobbit sonrası Yüzüklerin Efendisi okuyacaktım ama hevesim kırıldı :pensive:

(Seni özlüyoruz Emir... ) #2924

Selam muhitkarlar.Birinci dünya savaşını anlatan roman tarzında kitap önerileriniz var mıdır? Savaşta yaşanan küçük bir hikaye olur, sadece bir tarafı anlatan olur, hepsini anlatan da olur farketmez. Yeter ki roman gibi bir anlatımı olsun.

(Fransuva'nın Ayranı) #2925

Kaptan bugün kütüphaneye Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu’yu almaya gittim ama bulamadım. Bir daha ki gidişimde almayı düşünüyorum ama bu kitaptan önce yazarın başka kitabını okumalı mıyım?

@SvartirSandar

(Hande) #2926

Öyle bir zorunluluk yok, yani ne anlamda soruyorsun bilemiyorum ama bir devam kitabı değil örneğin. Ancak, Görünmez Kentler kitabını şiddetle tavsiye ederim, benim en sevdiğim kitaplardan biridir.

Gerçi sorunun muhatabı ben değildim ama misyonerlik yapma fırsatını bulmuşken kaçırmayayım dedim.

(Fransuva'nın Ayranı) #2927

Hani her yazar her kitaptan başlanmaz ya o anlamda.

Berk çok bahsetti diye onu etiketledim

(Berk Kaynak) #2928

Bir zorunluluk yok ancak insanlar genelde bu romandan ne bekleyeceğini pek bilmediği için hayal kırıklığına uğrayabiliyorlar. Kendi bölümleri olmasına rağmen sınıfımda bile kitabı ilginç şekilde “çok sıkıcı ve gereksiz(!!)” bulan insanlar oldu. Kitap çok ağır derecede post-modernist bir roman. Kompleks bir yapıya sahip ve hikayesini kesinlikle standart roman naratifi ile anlatmıyor. Hikayenin strüktürü de bir mesaj ve anlatım içeriyor. Başı sonu belli olan ve olay örgülerini tek seferde anlamlandırabildiğin “descrittivo” bir roman bekliyorsan pek sana göre değil. Yazarın diline alışman için daha farklı bir kitaptan başlayabilirsin. Önerim, Atalarımız üçlemesi ve sonrasında Görünmez Kentler okuman. Atalarımız üçlemesi, Calvino’nun alegorik anlatımına alışman ve kendisini sevmen için çok ideal bir başlangıç olabilir. Görünmez Kentler ise anti-roman örneği olarak sıradışı ve strüktürel yapısıyla seni Calvino’nun standart-üstü noktasına çekebilir.

Tabii bu yazdığım tavsiyeler çok farazi. Eğer sen standardın dışında bir hikaye anlatımı benimsemiş ve yapı-sökümcü postmodern bir roman benim ilgimi çeker, kitaptan ne beklediğimi biliyorum diyorsan kesinlikle devam et. Tarihin bu konudaki en iyi romanlarından birini okuyacaksın. Ama beklentin daha farklıysa, bir adım geri atmanda fayda var.

(Fransuva'nın Ayranı) #2930

Çeker. Modern-Postmodern edebiyat sevdiğim bir edebiyat türüdür.

Aynı zamanda bu aralar modern yunan ve avrupa edebiyatına bir ilgim oluştu. Sınav geçsin daha derinlere gireceğim şimdilik daha başlangıç.

(büşra) #2931

Aslında edebiyat başlıklarında çok fazla kitap konuşuluyor, biraz bakınsan kendine göre bir şeyler mutlaka bulursun diye düşünüyorum özellikle En Son Ne Okudun? başlığında küçük küçük bilgiler de veriyor muhitkarlar; bunun dışında tavsiyeye pek inanmıyorum keşfetmek her zaman daha güzel. Verdiğin örneklerden distopya sevdiğin anlaşılıyor belki buradan yola çıkabilirsin.

Eğer maddi olarak zorlanıyorsan da bir kumbara yapıp şaka değil para biriktirmeni öneririm, emin ol birikiyor. Yine aynı nedenle sahaflara gidebilir hiç olmadı pdf bulup okuyabilirsin bence. :cherry_blossom:

(Oolong) #2932

(Fransuva'nın Ayranı) #2933

(Berk Kaynak) #2934

Hayatımın kitaplarından. :slight_smile: İyi okumalar.

(Sapere Aude!) #2935

“Hiç sözünü etmediğin bir kent kaldı.”

Marco Polo başını eğdi.

“Venedik,” dedi Han.

Marco gülümsedi. “Bunca zaman ne anlattım sanıyorsun ki sana?”

(Berk Kaynak) #2936

”Belleğin imgeleri bir kez dile vurulup sözlerle sabitleşti mi silinip gider,”

dedi Marco Polo.

”Belki de Venedik’i kaybetmekten, konuşarak onu bir çırpıda kaybetmekten korkuyorum. Kim bilir, başka kentlerden konuşurken azar azar onu kaybettim bile.

(Hande) #2937

Ne?! Etkinlik mi düzenlenecekmiş Görünmez Kentler için? Hadi canım! Berk açar diyorsunuz yani, hmmm…