Muhit Kütüphanesi 📖

(And Now My Watch Begins) #2959

Font farkı hakkında dediğine o kadar katılıyorum ki

Gerekirse her kitap 1000 sayfa olsun ama benim gözüm rahatça seçebilsin kelimeleri

(🔫) #2960

Aynen öyle.

(Hande) #2961

Bir hanımefendi romanları geçtikleri şehirlere göre haritalandırmış. İlginç, güzel bir fikir bence.

Romanlar hakkında kısa bilgiler ve site için,

https://www.turkiyeromanharitasi.com/

İlgili haber için,

(Sapere Aude!) #2962

Neredeyse hiçbirini duymamak da benim ayıbım olsun.

Ama en azından yeni bir liste edinmiş olduk.

Doğu ekspresi okuma listesi mesela.

(Oğuzhan) #2963

Yüzüklerin efendisi, Hobbit ve Silmarillion okumaya başlamak istiyorum. Sizce ilk hangisini okumalıyım? Açıklamalı notları olanlardan mı başlamalıyım?

(Ata (Ö)zkan) #2964

bunu geçende bulmuştum. Güzel gibi duruyor…
Okuyan varsa fikirlerini ricacık edicem

(Boş İnsan) #2965

Ben Silmarillion-Hobbit-Yüzüklerin Efendisi sırasıyla gitmiştim. Böylece Yüzüklerin Efendisi bittiğinde bir devir kapanmıştı benim için. Silmarillion birazcık zor okunan bir kitap olsa da en çok zevk aldığım kitap olmuştu. Çünkü diğer kitapların çoğu olayını filmlerden öğrenmiştim. Silmarillion’dan başlamak evrenin nasıl oluştuğunu anlamak için de güzel bir yol bence bu sıraya göre okuyabilirsin.

(Ahyoka) #2966

H.G Wells okumaya başlayacağım da önerilerinizi alabilir miyim? Jules Verne önerilerine de açığım :smiley:

(Fatih Kaya) #2967

Hobbit’ten başlamak daha mantıklı bence. Önce yazarın yayımladığı kitapları(Hobbit, Yüzüklerin Efendisi)okuyup, sonrasında ardıllarının piyasaya sürdüklerini(Silmarillion, Unfinished Tales, Lost Tales vs.)okumak bence daha iyi bir okuma şekli. Yayımlanma sırasına bakıldığında da Hobbit, Yüzüklerin Efendisi’nin öncülü olduğundan seriyi daha iyi anlamanı sağlayabilir. Sonrasında ,eğer evreni seversen, Silmarillion ve diğerlerini okumak istersin zaten(evet Silmarillion ve diğerleri)

(🔫) #2968

H.G Wells için șu sırayla git bence ;

Dünyalar Savaşı
Görünmez Adam
Zaman Makinesi
Dr.Moreau’nun Adası
Efendi Uyanıyor
Garip birşey geliyor bu tarafa doğru.

(Berk Kaynak) #2969

Gidilmesi gereken sıra kesinlikle şu:

Zaman Makinesi
Dr. Moreau’nun Adası
Dünyalar Savaşı
Görünmez Adam

İlk üçü Wells’in düşünce yapısının nasıl geliştiğini ve kendine anti-tez ürettiğini birebir anlatıyor. Her bir sonraki kitapta öncekine referans olabilecek olaylar var. Görünmez Adam’ın yeri belki o kadar önemli değil ama ilk üç bu şekilde olmalı.

(🔫) #2970

H.G Wells’in kendi demiş bu sırayla okuyun diye. Ki bence haklı. Dünyalar Savaşı ve Gorünmez Adam’ın yazarın üslübunu ve tekniğini anlamak için daha önce okunması gerektiğini düşünüyorum.

Birde bu sırayla giderse bence daha çok zevk alır çünkü cidden Zaman Makinesi ve Dr.Moreau en iyi iki kitabı bence. Yani her okuduğu kitap diğerinden daha iyi olsun manasında.

(Berk Kaynak) #2971

Ben Wells ile aynı fikirde değilim. :slight_smile: Wells 1946 yılında ölmüş birisi. Zaman Makinesi’ni dördüncü boyutla ilgili olduğu için “ağır” diye adlandırırken yeryüzünde eşi benzeri çok az bulunan bir eserdi. Günümüzde bilim kurgunun aldığı ivmeye bakarsak kesinlikle anlaşılabilir bir kitap. Acıklı olduğu için bir kitabı sonraya atmak da yine modern okuma/izleme alışkanlıklarımıza pek uygun değil. Zaman Makinesi’nde hikaye belli bir konuda çözümlenirken Dr. Moreau’da bunun kökenine iniyor. Dr. Moreau’nun sonunda yaşanan olay ise Dünyalar Savaşı ile bir anti-tez oluşturuyor. Belki Görünmez Adam üslup için başa alınabilir, ama Wells burada eski moda bir okuma alışkanlığını baz alarak sıralama yapmış, orası kesin.

@Hanife_Aldemir Sen benim dediğime gel, pişman olmazsın. :slight_smile:

(🔫) #2972

@Hanife_Aldemir ben direk farketmez derim ya çok önemli değil bence. :joy:

(Ahyoka) #2973

İkinize de teşekkür ederim :blush:. YKS sonrası için sepetime ekleyeceğim kitapları seçiyordum o yüzden beğendiğiniz kitapları sormuştum ama gönderilerinize bakılırsa siz bayağı seviyorsunuz, önemsiyorsunuz hepsini kitapları alıp iki türküsünü de denerim sorun olmaz başlarım devam edemezsem bir de diğer türlü denerim :grin:

(Fransuva'nın Ayranı) #2974

Nadir kitaptan kral katili fiyatlarına baktım sonra siteden çıkıp dr’nin mağaza fiyatlarına baktım dr daha ucuz. :thinking:

(Son akşam yemeğinde ki garson. ) #2975

Orbital çizgiromanını okuyan, benimle fikirlerini paylaşabilir mi?

(Fatih Kaya) #2976

Arkadaşlar, Codex Alera serisi Türkiye’de basıldı mı, basıldıysa hangi yayın evinin ne isimle yayımladığını biliyor musunuz?

(Doğan) #2977

İthaki Bilimkurgu serisi 36. Kitap yayınlamış.

(Doğan) #2978

https://www.facebook.com/112164229131281/posts/652558035091895/

resim