Muhit Kütüphanesi 📖

(Umur) #3039

Tamam ama belki yüzde bir falan bu şans… Ben yüzde bir için üç günlük sigara paramı vermek istemem sanırım.

(Sapere Aude!) #3040

Ortaokul ve lisede okuduklarımı düşününce, sanırım ben de istediği kitabı alırdım.

(Sapere Aude!) #3041

Eski tarz dedektiflik kitapları okumak istiyorum. Önerebileceğiniz kitaplar var mı?

(büşra) #3042

Aklıma Peyami Safa’nın Cingöz Recai karakteri geldi Ford. Sanırım geçen sene filmi de çıkmıştı. Okuyalı olmuştur biraz, azıcık çakma buldum diye hatırlıyorum ama belki bir göz atmak istersin. :cherry_blossom:

( ◉) #3043

Arsen Lupen’e karşılık, milliyetçi hislerle yazılmış bir kitap. En azından Peyami Safa öyle ifade ediyordu diye hatırlıyorum.

Bu arada lütfen filminden uzak duralım…

@FordPrefect Ben de tüm serisini okudum çocukluğumda, keyiflidir. Serinin sonu olan Arsen Lupen İstanbul’da kitabında, Cingöz, Arsen Lupen’i alt eder ve emekliliğe ayrılır.

Dedektiflik yönünden ziyade, hırsızlık yönü baskındır. Dedektif Mehmet Rıza her ne kadar iyi bir memur olsa da, Cingöz ile çoğunlukla baş edemez.

(Mustafa) #3044

Kıyamet Gösterisi adlı kitap kimde var ise okumalığına ödünç verirse çok memnun olurum. Kitabın baskısı yok ve çok fahiş fiyatlara satıyorlar. İstanbul Üsküdar da oturuyorum. İstenen yere gelebilirim. Okuyup geri vermek üzere istiyorum.

(Doğan) #3045
  1. kitap çıkar çıkmaz almak lazım. Bu kadar önemliyse çok çabuk tükenecektir.

resim

kaynak

(Palyaço gibi giyinen ucubelerle kötü bir geçmişimiz var!) #3046

(Umur) #3047

Buraya sormak en mantıklısı gibi geldi. Aralarından bir tanesine başlayacağım, aklımda bir fikir var ama tam da emin değilim… Sizce hangisi?

• Dünyanın Sefaleti/Pierre Bourdieu
  • Quo Vadis?/Henryk Sienkiewicz
  • Yaşanmayan Zaman/Jean-Paul Sartre

0 oylayan

(Doğan) #3048

(Boş İnsan) #3049

Karanlık Kitaplık Serisi ilk başta beni heyecanlandıran bir işti. Ama şu ana kadar seriye kattıkları altı kitabın üç tanesi yeniden basım. Yeniden basım kitaplarının çevirilerini bile yenileme gereği duymamışlar ki ikisi de çok eleştirilen Dost Körpe çevirisi. Şimdi de Arthur Gordon Pym’in öyküsünü basıyorlar, ki bu öykü daha önce basılan Edgar Allan Poe’nün Bütün Hikayeleri kitabında vardı.

Yani İthaki ya piyasadaki kötü gidişattan dolayı ya da yanlış bir stratejiden dolayı yeni kitapların telifini almak yerine eski kitapları bu seriye dahil ediyorlar. Hatta İthaki hali hazırda piyasada bulunan H.P. Lovecraft kitaplarını da yeniden basarak bu seriye dahil edeceğini söylemişti. Kötü bir tercih ya. Ben zaten bütün hikayeler kitabında aldım bu kitapları şimdi de tek tek, parça parça mı satacaksınız yeni seri yapıyormuş ayağına.

(Oolong) #3050

Aynen öyle yapıyorlar.

(Berk Kaynak) #3051

Ya ben çok sıkıldım bu çakallıktan. Aynı kitapları bir seri dahilinde güzel kapakla basıp insanlara tekrar satmaya çalışıyorlar. Karanlık Kitap Serisi’ndekiler daha önce yok diye sevindim resmen.

(Boş İnsan) #3052

İlk başta ‘‘Uğursuz Bir Şey Geliyor Bu Yana’’ yı aynı çeviri ve aynı kapakla bastılar sesimi çıkarmadım çünkü piyasada bulunmuyordu kitap. Daha sonra Brom Stoker’ın Dracula’sını yeni kapakla çıkardı güzel dedim, çünkü piyasada bulunmuyor. Ama hali hazırda sattığın bir öyküyü ‘‘Bir de beni tek bas’’ dercesine seriye katmak ayıp.

(Cem) #3053

Bulunuyordu.

Dost Körpe’nin çevirisi bu kadar yerden yere vurulmuşken niye Karanlık Kitaplık içinde çeviri ona emanet edildi? Hadi koçum bi’ daha dene gibi değil mi bu? Karanlık Kitaplık içinde bir daha basıyorsan eseri, o zaman bir öncekinin çok olumsuz eleştiri alan çevirmenine verme bir zahmet.

(Berk Kaynak) #3054

Hayır ama bu sefer de koleksiyon yapmak isteyenler açıkta kalıyor. Bende önceden Frankenstein ve Zaman Makinesi vardı mesela, onları seri içinde tekrar basmışlar. Şimdi ya Bilim Kurgu Klasikleri serim eksik kalacak ya da yeniden almak zorundayım, bende olduğu halde.

@Nemo Eleştirileri umursadıklarını sanmıyorum. Bırak adama “tekrar” emanet etmeyi, Fahrenheit 451’i başkasından alıp ona verdiler. :smiley:

(Boş İnsan) #3055

İthaki’nin kendi Dracula baskısından bahsetmiştim. Yoksa rekabet için piyasada olan bir korku romanını basmasına bir itirazım yok.

Aynen öyle bir de numara basmışlar hepsine çakallık yapıp. Şimdi kütüphanede 1-2-4-5 diye gidecek ve ben kanser olacağım.

(Cem) #3056

Tüm Poe ve Lovecraft kitapları da Körpe’de.

Demek istediğim zaten piyasada basılacak kitabın “muhtemelen” daha iyisi varken beklemen gerekli değildi diye. İllaki İthaki’den okuyacağım diyorsan orasını bilemem tabii. :smiley:

(sergen) #3057

Dost körpenin çeviri mafyasından olduğunu duymuştum. Sanırım bunu söyleyen yanılmıyor.

(John Watson) #3058

Daha küçük olsa alırdım.