Muhit Kütüphanesi 📖

(Güven) #691

Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi? (7,63), Fahreneit 451 (7,69 )bence daha iyi bir puana layık.

Henüz okumadım ancak 2001: Bir Uzay Yolu Macerası (6.5) ve Bülbülü Öldürmek (6.5) gibi klasiklerin de sanki hakkı yenilmiş.

Sonsuzluğun Sonu herkese hitap etmez ama 5 de çok az bence.

(Sapere Aude!) #692

Güzel başlamıştı, ama bir yerden sonra sıkıldığımı hatırlıyorum. Diğer bilimkurgu kitaplarından farklı, farklı olması da güzel ama o farkı devam ettiremiyor gibi geldi bana.

@Guvenoner Hak verdim, az puan vermişler. Ben bütün bu kitaplara daha fazla puan vermiştim.

(Gizem) #693

Gerçekten neden bu kadar düşük ? Gayet güzel bir kitaptı :confused:

(Doğukan Çolak) #694

Benim kitapta en çok sevdiğim şey muhabbet havasında gitmesiydi. Man From Earth gibiydi hani, değişik ve ilginç bi konuyu muhabbet havasında anlatıyordu, çok hoşuma gitti o yüzden. Ama kesinlikle herkese hitap eden bir tarz değil.

(Güven) #695

Yalnız şunu da ekleyeyim Meazbaha 5’e 6 verdim ve vicdanım çok rahat :grinning:

(anon17803553) #696

Gerçek mi bu?

(Sapere Aude!) #697

Neden? Ben kitabı okumayı düşünüyorum da puanına bakayım demiştim. Kötü mü?

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #698

Puanlama başlıklarında Muhit’in kanser yüzünün açığa çıktığının kanıtı.

(anon17803553) #699

4 kişi vermiş. En azından fazla kişi değil.

Diğerlerini bilemem ama @FordPrefect sen 2001: Bir Uzay Destanı’na kaç puan verdin?

(Sapere Aude!) #700

9, bir puanı sonunu pek beğenmediğim için kırmıştım.

(Boş İnsan) #701

Ama böyle ifşa olmasın yahu. Yapacak bir şey yok puan verilsin insanlar neden az veya çok puan verdiğini açıklamak istiyorsa açıklasın sonra dağılalım. ‘‘Kim lan o 4 puan veren’’ muhabbetine dönmesin buralar :slight_smile:

(Güven) #702

Ben kitaba başlarken kaliteli bir savaş eleştirisi beklemiştim. Zira tanıtımları hep o yöndeydi. (Örneğin kitabın arka kapağında “Tüm zamanların en büyük savaş karşıtı romanlarından Mezbaha 5’te…” gibi bir ifade var.) Ancak kitap savaşa pek değinmiyor daha çok insanın pişman olduğu, unutmak istediği olaylara ve ölüm meselesine yöneliyordu. Bir nevi zaman felsefesi yapıyordu.

Ayrıca kitap bana çok amaçsız gelmişti. Ortaya koyduğu bir fikir veya net tespit yoktu. (Sanat toplum içindir diyenlerdenim.) ABD halkı hakkında güzel noktalara değinmiş olsa da bu itabın amaçsızlığını yok edememişti bence.

Eğer çok merak ediyorsan ve savaş eleştirisi beklemiyorsan oku. Belki beğenirsin. Ancak ona gelene kadar okunacak tonlarca şey var.

(anon17803553) #703

Kim la verdi o 4 pua… Yok ama ben twilight’a bile 2 veriyorum, neyse bir an şok oldum sadece.

(Sapere Aude!) #704

İfşa değil de farklı düşünenlerin hangi noktalarda böyle düşündüklerini tartışmalarından zarar gelmez bence.

@Guvenoner, Kurt Vonnegut’un kitaplarını seviyorum. Savaş eleştirisi olacağını bekliyordum aslında ama insanın pişman olduğu, unutmak istediği olaylara ve ölüm meselesine yönelmesi güzel. Alabilirim.

(Col Serra) #705

Kitabı anlayamayanlar puanlamasın lütfen.

Muhiti bırakıyorum.

(Boş İnsan) #706

Bazen İthakiyi aldatsam mı diye düşünüyorum ya. Ama aldatamam! Yooo yooo.

(Mert Özden) #707

O puanlar ne öyle? Arthur C. Clarke şu an mezarında parende atıyordur.

(Boş İnsan) #708

Muhitin bir gün böyle olmasını bekliyorum :smiley: Bu arada resim küfürden dolayı blurlanmıştır.

(Gizem) #709

Küfür olmasa da muhitin günlük durumu bu :grin:

(Col Serra) #710

Benim zaten kanım kaynıyor, kavga çıksın, linç olsun, birilerine laf çakalım falan. Bir kıvılcım bekliyorum resmen :smiley: