Muhit Münazara Salonu

(Sapere Aude!) #1

İyi akşamlar sevgili Muhitkarlar!

Bir süredir aklımda olan bir konuyu, birkaç güzel üyenin fikrini alıp, en son sevgili modlarımız @SvartirSandar ve @pasithea ile görüştükten sonra açıyorum.

Peki, bu başlıkta ne yapıyoruz?
En basit tabirle Abdülhamid’i savunuyoruz! ‘‘Savunmadım!’’ diye kendinden geçebilecek üyeler, sizleri de bekliyoruz. Biraz daha açmak gerekirse, belirli aralıklarla belirleyeceğimiz konular üzerine münazara yapıyoruz. Belirlenen konunun iki ayrı ucunu oluşturan iki fikir, yarışacak iki gruba rastgele veriliyor. Gruplar, konu üzerine düşündüklerini ifade ediyor, karşı tarafın argümanlarını çürütmeye çabalıyor ve yazılarıyla bizleri ikna etmeye çalışıyor.

Elbette, her oyunu eğlenceli kılmak ve bir ölçüde düzen içinde devam etmesini sağlamak amacıyla getirilen kurallar bulunduğu için, burada da birtakım kurallarımız var. Bu kuralların denetimini @SvartirSandar ve @pasithea hakem olarak sağlamayı kabul ettiler. Bendeniz ise grupları belirleme, anket açma, kuralları anlatma (başlık açmak da buna dahil) gibi işlerden sorumlu oldum. O halde açıklamalar gelsin:

1- Gruplar, 2’şer kişiden oluşacak ve katılmak isteyenler arasından rastgele belirlenecek. (İnternette bu konuda yardımcı olacak siteler varmış, bir tanesini kullanacağım.)

2- Gruplar, konuyu ve kimin önce başlayacağını aynı anda öğrenecek. 1 saatlik cevap hakkı içerisinde en fazla 5 paragraftan oluşan yazılar halinde düşünceler savunulacak.

3- Tartışma sıra ile devam edecek. Örneğin: Grup A’dan Tartışmacı 1 yazdıktan sonraki 1 saat içerisinde Grup B’den Tartışmacı 1 ona cevap verecek. İkinci turda Grup A, Tartışmacı 2 ile devam edecek vs.

4- Tartışma sırasında ad hominem’e başvurmak, konu dışına çıkmak, kavga çıkaracak derecede agresif davranmak yasak. Hakemlerimiz, her gönderiyi denetleyecek.

Her konu için yeni bir başlık açmayı, böylece tartışmaların arşivlenmesini istiyoruz. Çünkü çok kaliteli tartışmalar göreceğine inancımız tam. Onun dışında, bu başlıkta işin diğer önemli kısımlarına girebiliriz (öhöm, goygoy, öhöm). Sanırım, şimdilik bu kadar. Ancak değişiklik yapma hakkını saklı tutuyorum.

Katılacak arkadaşlara başarılar, keyifli tartışmalar dilerim.

(Berkay Küçük) #2

Bu inanılmaz güzel bir başlık :innocent::innocent::innocent:

Katılmak için can atıyorum.
tenor%20(33)

Peki konuları nasıl belirleyeceğiz @FordPrefect?

(Bulut ) #3

Kesinlikle katılmak istiyorum

(İbrahim Korkmaz) #4

@FordPrefect
Ben de katılabilir miyim?

(Sapere Aude!) #5

Isınma turları için elimde güzel konular var. Bir süre bu konulardan ilerleyeceğiz. Devamını ise henüz kestiremiyorum.

@Pinetree923 elbette katılabilirsin.

(Wet Meatball) #6

Aklıma takılan bir husus var.Mesela bir münazaranın ortasında grup dışındaki biri yorum yapabilir mi?Yoksa münazaranın sonuçlanması bekleyip ondan sonra mı soruları alacaksınız?

(Sapere Aude!) #7

Her konu için ayrı bir başlık açılacak ve izleyicilerden ricam, Berk ve Hande ile bu konuda konuşmadığım için net olamıyorum tartışma başlığında sessiz olmaları. Tartışma bittikten sonra bu başlıktan ya da tartışmanın kendi başlığından konuşabiliriz.

(Koala lordu/Koç Lisesi Bebeğim! ) #8

Adımı yazın,herhangi bir yardım gerekirse de kitleyin bana.2 yıldır bu başlığı bekliyormuşum.

(İbrahim Korkmaz) #9

Başlıkları ne diye açacağız? “Münazara konusu - bilmem ne bilmem ne” diye mi? Akademi başlıkları gibi mi? Yabancı dil platformları gibi mi?

(Sapere Aude!) #10

Münazara #1: X gibi olabilir.

(Geekiz ama ergeniz) #11

Muhteşem, başlasın hemen :blush:

(Koala lordu/Koç Lisesi Bebeğim! ) #13

Konuyu nasıl belirleyeceğiz?Anket mi yoksa modlar mı belirleyecek?

(Sapere Aude!) #14

Sadece konuyu henüz bilmiyorsunuz.

(Berk Kaynak) #16

Bu güzel fikirle çıkageldiği için Fordy’e teşekkür ediyorum. Umarım katılım olur da buralar biraz canlanır. Sıkıntı çıkması veya kurallara aykırı davranılması durumunda Hande ile hazır ve nazır duracağız. Kaliteli tartışmalar dönmesi dileğiyle.

(Koala lordu/Koç Lisesi Bebeğim! ) #17

Hmm,peki ikinci soru,ekipleri siz mi belirleyeceksiniz,yoksa önceden kurulup tüm münazaralarda aynı ekip yarışacak şekilde mi?Yani atıyorum,ben rastgele biriyle eşleşmek yerine seni ya da Audo’yu taciz edip sizinle ekip kurabilir miyim ya da İbrahim ile ekip kurabilir miyiz,yoksa herkesin oynama şansı olsun diye ekipler rastgele mi kurulacak?
Edit:Yazmışsın ama şansımı zorlamak istedim.

(Sapere Aude!) #18

İnternet üzerinden rastgele belirlenecek.

Aynı ekip ve aynı isimlerin sürekli tartışmasını istemiyorum açıkçası. Bir tartışmaya katılan üyeler, bir sonraki tartışmada dinlenecekler. Böylece katılmak isteyen farklı seslere de şans tanımış oluruz.

Ben ya da Audo ekiplerde yer almayacağız. Ben kesinlikle yer almayacağım, @Audomarus_Fridia ise belki ileride bir seferlik katılabilir. Ama onun dışında, kendisi küçükken kazana düştüğü için münazaraları uzaktan izlemesini rica ettim.

Muhitin Muhit Arşivi!
(İbrahim Korkmaz) #19

Pardon tam anlamadım da.

(Witch-Dentist of Muhit) #20

Birkaç münazara izledikten sonra ben de katılmak isterim, ilk başta katılmaya cesaret edemiyorum. Yetersiz kalırım diye. :slight_smile:

(Koala lordu/Koç Lisesi Bebeğim! ) #21

Ha bir de,münazara esnasında internet üzerinden link ile kaynak gösterebilir miyiz,yoksa sadece kendi yazdığımız bilgiler ile mi tartışabiliyoruz?

(s) #22

keyifli bir sey olacagina benziyor.