Muhit Siyaset Başlığı

(Can) #3325

Altından bir oyun çıkar, birleşirlerse bu seçim bu oyunun kurbanı olur. Bana bir koku geliyor, sanki iki ihtimal için de ayrılmışlar gibi geldi şimdi. Tekrar birleşirlerse şaşırmam.

(ali bayraktar) #3326

bu kitap hakkında ne düşünüyorsunuz

(Friendly Neighborhood Spider-Man ) #3327

Bahçeli gidince olacak olan oydu zaten de bu kadar erkenden iyi ilişkiler kurmalarını beklemiyordum.

(Haydi gel (ayran) içelim.) #3328

Balon hava kaçırmaya mı başladı ne?

(Can) #3329

Zaman kaybı, kağıt israfı, gereksiz emek.

(ali bayraktar) #3330

Bu tarz önerebileceğin kitap varmı objektif ve nesnel olması önemli

(Can) #3331

Komplo teorileri ile ilgili hiç bir kitap önermiyorum. Çünkü, komplo teorilerinin %90’ı yalan ve yanlış. Kimsenin kimsenin üzerinde dev oyunlar oynadığı yok. İstihbarat oyunlarının istihbarat oyunu olmasının sebebi zaten gizli olması. Herhangi bir üniversite hocasının araştırıp öğrenebileceği bir şey değil bu.

(Can) #3332

Hazır sosyalizm konuşmuşken bir kaç gün önce, sizce Rusya birden sosyalizme geçse, nasıl olurdu dünya? Dış politikaları SSBC politikalarıyla neredeyse aynı. Rus tanıdıklarım ne kadar “yok olmaz öyle şey” dese de sizce?

(i) #3333

Sanmıyorum. Rusya bile bıraktı sosyalizmi. Bir bizimkiler bırakamadı swh.

(Can) #3334

Doğrusu bende net bi anlam veremiyorum. Ama Rusyanın dış politikaları hala aynı. Çoğu siyasetçi komünist kökenli tabi bilmiyorum. Tabi alternatif senaryoyu sormuştum, ne olur?

(Kürşad the Falcone) #3335

unnamed%20(2)

( ◉) #3336

Politik olarak Sovyet tavrı sürse dahi ticari olarak dünyaya adapte olmuş durumda Rusya. Dış etkilere karşı daha savunmasız ve ‘‘kendine yetebilirlik’’ konusunda çok büyük açıkları var.

Dahası bir önceki tecrübe halkında yaralar bıraktı. Gerek izlediğim röportajlarda gerek oyunlarda tanıştığım Rus arkadaşlarda sovyet döneme karşı bir kin bulunmakta.’‘Halka rağmen sosyalizm’'in başarı getirmeyeceği de bariz olduğu için bunu deneyeceklerini sanmıyorum.

(Can) #3337

Rusyanın müttefikleri (İran hariç) ya eski SSCB cumhuriyetleri ya da sosyalist-komünist ülkeler. Hala Amerika ile bir soğuk savaş var. Bana göre bu dağılma tamamen “ekonomik”. Bunu kanıtlamak için de birliğin dağıldığı yıla gitmemiz gerekiyor. Baltıklar ekonomik bağımsızlık talep ederken birden Boris Yeltsin bağımsızlığını ilan ediyor, sonra hep beraber ediyorlar. İşte tartışmamıza dönüyoruz: sosyalizm bu açıdan kapitalizme yeniliyor. Ülkeler birden kapitalizme kayıyor fakat rekabet yine devam ediyor, kavganın sebebi Sosyalizm-Kapitalizm kavgası değil miydi?

Stalin’in politikasının en büyük hatası buydu, iyi niyetli bir politika olsa bile, en önemli yıllarda (II.Dünya Savaşının sonları) batıdaki komünist parti ve örgütleri boş yatırım olarak gördü ve bunun yerine merkezi güçlendirmeye gitti. Merkezi politikalar yüzünden Doğu-Batı kavgasına dönmüş olabilir bu sistem. Kruşçev bir nevi bunu “destalinizasyon” ile düzeltmeye çalışsada, bu sefer Çin’den oldu. İş iyice ikinci Rus İmparatorluğuna dönmüş oldu.

Kendine yeterlilik konusunda, sovyetlerden yadigar çok araştırma var. Hepsi de hükümetin elinde. Yani, teknoloji konusunda Amerika’dan geri değiller. Amerika’nın bilimsel alt yapısının çoğunu diğer milletlerin oluşturduğu da bir gerçek. Ama ekonomi konusunda haklısın, hatta bence Kapitalizme geçmek de bir hataydı. Rusya da zenginler ve çok fakirler var.

Daha önce dediğim gibi Rus bir arkadaşımla konuşmuştuk konusu açılmıştı. Yeltsin nesli sosyalizme karşı, fakat Putin’den sonra internetin ülkede yayılması mı, troll-meme falan onların verdiği merakdan mı şimdi bile genç kitle arasında burada ki dedelerin mezarını okuma merakı gibi bir ilgi başlamış. Ancak, zararlı bir ilgi değil. Çünkü “ah nerede o eski devrimciler”

( ◉) #3338

Kendine yetebilirlikten kastım daha çok ticaret konusundaydı yine. Savaş veya medya teknolojisi olarak değil. Yoksa yandex, vk gibi halkta karşılığı olan medya güçleri var.

Ancak tarım ve doğalgaz konusu dahi çok büyük açmazlara neden olabilir Rusya açısından. Çünkü yakınlarında paslaşabileceği bir ülke mevcut değil. (Böyle bir durumda Türkiye’yi müttefik olarak göremeyeceklerdir) Eski sovyet artığı devletlerin birçoğu NATO ile ilişkilere girmeye başladı. Bir anda eskiye dönüş, Rusya’yı bölgede hiç olmadığı kadar yalnız bırakacaktır. Ekonomisi doğal kaynak satımına bağlı bir ülke böyke bir risk alamaz.

Genç nesilde “eski ihtişamlı günler” in karşılığı olsa dahi bunu Almanya’daki neo-nazi akımına benzetiyorum. Halkın genelinin uzak duracağı bir durum yani.

(Can) #3339

Zannetmiyorum, Amerika’nın Almanya’yı Rusyaya bağımlılıkla suçladığı olay tam olarak doğalgaz. Doğalgazı bildiğim kadarıyla büyük çoğunlukla Avrupa’ya Rusya sağlıyor. Çoğu ülke kömürden doğal gaza geçmişken, Rusya’nın elinde ki tek ve en büyük kozu bence bu.

Rusya Türkiye’nin NATO’dan koparıp almak istediği bir ülke. Çünkü Küba krizinde Türkiye SSCB’nin başına büyük dert olmuştu ki, Küba’dan füzeler bu yüzden çekildi biliyorsun. Ben ABD’nin kriz ortasında birden ılımlı davranmasını buna veriyorum. Bizimkiler de batı bizi kıskanıyora getiriyor. Üsler kapatılırsa ve NATO’dan çıkılırsa, Rusya ve İran istihbaratları zarar görür ve bölgede askeri üstünlük Rusyaya geçer. Bence Rusyanın bir politikası bu ve başarı olacaklar.

Zaten “NATO mu EU mu?” sorusunun cevabını artık EU alıyor Avrupa’da. UK’nin EU’dan ayrılmasıyla, birlik içinde NATO’yu bağlayacak hiç bir şey kalmadı. Hatta Margaret Thatcher bu durumu önceden görmüştü sanki? Almanya şimdilerde tekrar Avrupa’nın lideri konumunda.

Look Who is Back (Es ist wieder da) diye bir film var, izledin mi bilmiyorum ama buna cevap vermek için bu filme başvuracağım.

Filmde, Hitler yeniden ortaya çıkıyor. Ve herkes komedyen zannediyor Hitler’i. Çok benzediğinden dolayı herkes başarılı buluyor ve adama televizyon programı veriyorlar. Filmde bir daha olmaz diyen halk Hitler konuştukça değişiveriyor.

Yani ana fikir şu, iyi bir liderin ikna edemeyeceği halk yoktur. Kabul edelim, isterse dünyanın en kötü adamı olsun Hitler Alman halkı için iyi bir liderdi. Hazır bir kitle varken, hele hele doğru propagandalar ile kullanılabilecek bir güç varken, devrimin tekrar orda gerçekleşmesi için bir lidere ihtiyaç var.

Bana kalırsa, samimiyetsiz bir dünyada yaşıyoruz. Tekrardan sosyalizmin Rusya’da gerçekleşmesi, Dünyayı kesinlikle kötüye götürmez, bence iyiye götürür. Sol rezil durumda, alın size örnek Türkiye. Ki SSCB politikalarıyla hareket eden Rusya dahi, PKK’ya destek vermiyor artık. Bundan ben şunu çıkarıyorum: PKK-YPG-PYD her ne ise bu hareket sosyalist bir hareket değil, olsa desteklenirdi. Kürt sorunu Türkiye’de solu mahvetti, fakat dediğim gibi böyle bir şey olursa neyin doğru neyin yanlış olduğuna karar veren bir güç olacak sol tarafında, tıpkı Amerika gibi.

( ◉) #3340

Filmi izledim, absürtlüğü bir yana güzel de bir filmdi. Ancak filmde genel olarak “tüm yollar otoban olsa güzel olmaz mıydı” sorusuna “tabiki” diyen halka, “o zaman sizi Hitler paklar” tarzında bir cevap var.(misal)

Filmden örnek vermek gerekirse halkın göçmen karşıtlığı konusu sürekli Hitler ile bağdaştırılıyor.

Direkt olarak asıl soru sorulduğunda cevap değişecektir.

Öte yandan diğer tartışma Rusya bir şeyler yapmadan sonuca bağlanabilecek bir tartışma değil. Oldukça farazi konuşuyoruz.

Benim olmaz deme sebebim, “ekonomisi kapitalizme entegre olmuş hiçbir ülkenin sosyalizme geçişi düşünmeyeceği, çünkü bu durumun aşırı sarsıntısı olacağı” düşüncesi üzerine. Toplumların tüketim ve lüks alışkanlıkları çok fazla değişti çünkü geçen zamanda.

(Can) #3341

Doğrusu evet, komedi filmi olsa bile bence pek komik değildi. Parodi sahneleri ise çok saçmaydı. Sadece Sözcü gazetesi esprisine gülmüştüm. Ama evet, komedi filminden çok bir anlamı vardı.

Türkiye solundan bahsetiyorsan, varsayım olduğunun farkındayım fakat ben bundan oldukça eminim. Eğer SSCB hala devam etseydi, Kürt sorunu bu kadar ilerlemezdi ve bundan bu kadar eminim.

Sadece tek bir durumda bu olurdu: oda Türkiye tehlikeli bölgeden (ki burası doğu anadolu olur) uzaklaştırılmak için kukla bir ülke kurulabilirdi. Ancak 1960’lı yıllarda değiliz, günümüzde işler çok değişti. Kürtler adına ayrılıkçı bir devlet kurmak, Türkiye’de sosyalist bir devrime ön ayak almak hem daha masrafsız, hem daha geniş bir kitleye hitap edecektir.

İşte diyorum ki, Rusyada ya zengin ya da çok fakir var. Zenginler kapitalizmle gelen marka zincirlerini tercih ediyor. Moskovaya gittiğinizde zengin gençlerin hepsinin iPhone kullandığını, hemen hemen hepsinin pahalı markalar giydiğini, pahalı mağaza zincirlerinde takıldığını görürsünüz. İnanmayan, yolu düşerse bir inceleyiversin.

Fakir çocuklara baktığımızda da, aslında durum şaşırtıcı değil ki bahsettiğim “ah eski ihtişamlı günler” konusu bu kitlede çıkıyor. Önceden herkes fakirdi, şimdi fakir kitle daha fakirleşti ve zengin bir kitle çıktı. Bundan bahsetiyorum. Zaten bakınca, St.Petersburg, Moskova ve Vladivostok dışındaki çoğu şehirde bu kadar refah seviyesi yoktur.

( ◉) #3342

Burada iktidarın bu konuya yaklaşımı önemli aslında. Bu kitleler kendiliğinden oluşmadığına göre devlet düzeyinde bir kapital anlayıştan bahsetmek gerekli. Başta iktidar böyle bir şeyi istemeyecektir.

O nedenle “sosyalizme geçiş” olmayacaktır. Ha halkın bu duruma isyan edip bir devrim ile bunu gerçekleştirmesi ihtimali her zaman var, ancak olasılıktan bahsedeceksek bu olay Amerika’da bile yok mu?

(Can) #3343

Putin’in oligarşisi bu zaten. İnsanların şikayet ettiği de bu sanırım.

Evet ama Amerika’daki ihtimal %1’se Rusya’da bu %50 değil midir? Ve hala sosyalizme ve komünist düşüncelere ilgi duyduğunu iddia eden bir lider var. Hatta bence Putin, Stalinist biri dediklerine bakılırsa. Sürekli bahsettiğim tek ülkede sosyalizm mantığına değinmiş burada. Bence de yanlış olan o. Tartışılsa çok güzel konu.

( ◉) #3344

Bu önermedeki tez “gelir uçurumu” olduğu için öyle dedim, yoksa bu oran daha da artar. Amerikan halkı komünizm lafı duyduğu an öcü görmüş tepkisi veriyor fakir dahi olsa.

Peki şunu sorayım. Rusya’nın sosyalizme tekrar bir dönüş yaşaması halinde değişen ne olur?