Muhit Siyaset Başlığı

(Can) #3821

Bu ülke hiçbir şeyden ders almadı ama açlıkla terbiye olacaklar. Şundan 3-5 sene sonra yiyecek ekmek bulamayıp, BM’nin insani yardım kolilerine razı olduklarında göreceğim malum kitleyi. Kendimizi az çok yurtdışı için ayarladık. Üzülerek yazıyorum ama şu tablo aydınlık insanları hak etmiyor. Bir kere geliyorum bu hayata, onu da böyle harcayacak değilim.

(mea culpa) #3822

Bunun üretmekle ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Yaygın kanının aksine ülkemiz üreten bir ülke. Bizim sorunumuz üretmek değil, doğru şeyi üretmemek ve ürettiklerimizi de satamamak. İhracat kalemlerimize baktığımızda hep düşük teknoloji mallar ihraç ediyoruz. İhracat yaptığımız ülkeler (örneğin Almanya) onlara sattığımız bu düşük teknoloji malını “girdi” olarak kullanıp ürettikleri şeyleri bize satıyorlar. Ve bunu almaya mecburuz, bunların bir çoğu (zaruri olmayanlar da dahil) yoğun tüketilen şeyler.

Ve ortada şöyle bir tablo oluşuyor. Farazi konuşuyorum, bir makine parçası ürettiğimizi farz edelim:

• Bu parçanın tonunu 200 dolardan ihraç ediyoruz.
  • Bu parça Almanya’ya satılıyor. Bu 1 ton parça x makinesinde kullanılıyor. x makinesinin bu parça dahil total masrafı 60 dolar tutuyor.
  • Biz bu makineyi 150 dolardan ihraç ediyoruz.

Bizi bulunduğumuz duruma sokan zincirleme aksiyon bundan ibaret. Üretmesine üretiyoruz ama ürettiğimiz şeyin bir kıymeti yok, bu yüzden kimse bize muhtaç değil. Demem o ki bizle aynı düşük teknoloji malları üreten 200 ülke daha var ve bu sebeple kur sisteminde, borsada bizim paramızın zerre kıymeti olmuyor. O yüzden tek tweetle paramız %50’nin üzerinde değer kaybı yaşayabiliyor.

Dolar tüm dünyada tekrardan yükselme trendine geçti, kabul. Ama bundan 1 ay öncesine kadar Amerikan doları tüm dünyada düşüşteyken bizde yine yükseliyordu. O yüzden yapılan açıklamaların hepsi doğru. Evet bu değer kaybının sebebi siyasi ve evet bu değer kaybının sebebi üretimsel.

Not: Tarım mevzusu çok daha uzun ve içler acısı. Sadece şöyle bir anekdot vereyim. Dünya’da bizim kadar tarım arazisi olan çok az ülke var. Mesela biz çok fazla portakal satıyoruz Almanya’ya, öyle böyle değil çünkü Almanya’da portakal yetişmiyor. Ama portakal ihracatında ilk 10’u geçtim, ilk 20’de bile değiliz. Peki kim ilk 3’te biliyor musunuz? Almanya. Çünkü yok pahasına sattığımız portakalı, satmayı bilmediğimiz portakalı, tüm Avrupa’ya Almanya satıyor.

(Can) #3823

Yine demokrasi dersi, NTV 20dk, HalkTV 50dk verdi. Meral anne konuşuyor, ama çok farklı konuşuyor. Düşüncelerimi tekrar kazandı.

Sanırım bu kurultaydan sonra İyi Partideki sallantı biter. Keşke CHPde aynısını yapsa.

(Can) #3824

(and this man a name) #3825

arkadaşlar istanbulda yaşayanlar söyleyebilir mi bu mega proje adı altında yapılanlar gerçekten fayda sağladı mı? Mesela 3. Köprü.

(Süt Satan Kabadayı (İBO)) #3826

Meral Akşener: resim

(Can) #3827

3.Köprüyü ben defalarca kullandım hem otobüsle hem normal sivil araçla. Yol güzel, etraf ormanlık, dinlenme yerleri vs. var. Ama çok gereksiz.
İlk olarak, İstanbul içindeysen, en iyimser şekilde Esenyurt taraflarından 21km kadar köprünün anayoluna çıkman gerekiyor. Onun dışında Tekirdağ üzerinden bir yol var o da Saray ilçesinden bağlı sanırım ki, bir Tekirdağlı olarak söylüyorum yine çok uzun yol. Üstelik varış noktası Pendik. Yani, uzun yola gitmiyorsan hiç bir sivil bu yolu kullanamaz. Anca Edirne ve ya Avrupa tarafından, Ankara ya da daha uzak bir mesafeye gideceksen işe yarar.

Göt kadar arazide 17 milyon insan yaşarsa bu trafiği istersen boğazın her noktasından yol yap yine azaltamazsın. Trafik zaten belli noktalarda oluyor. Bunun yerine daha güvenli toplu taşıma alternatifleri sunulsa böyle bir yoğunluk kalmaz. İstanbul trafiği zaten sabah 7-9 ve akşam 5-8 saatleri arasında olur. Aklı olan adam keyfine bu saatlerde dışarı çıkmaz. Bunun dışında hafta sonu trafik olur.

(Fransuva'nın Ayranı) #3828

Giriş ve çıkışları çok uzak. şehre uzak yani.

(Kürşad the Falcone) #3829

Etkili bir politikayla karşılık verilmediği sürece ülkedeki herkes iflas edene kadar para birimindeki değer kaybının ve dış borcun GSYH’ye oranınındaki hızlı artışın süreceğine dikkat çeken Krugman, bir noktada para biriminin zayıf olmasının bir ihracat patlaması yaratacağını ve ekonominin de dış ticaret fazlasını temel alarak büyümeye, sonunda da krizden çıkmaya başlayacağını belirtti.

Dış ticaret açığı veren bir ülke olarak ihracat patlamasına güvenmek pek doğru olmaz. Diğer çözüm önerisi daha mantıklı.

Krizin maliyetini azaltmak için yapılması gereken şey kısa vadede geleneksel adımların dışına çıkan ancak aynı zamanda uzun vadede geleneksel politikalara geri dönüleceğine dair güvenilir garantiler veren bir yaklaşım benimsemek.
Bu şöyle işliyor: Panik sonucu yaşanacak sermaye kaçışını engellemek için geçici sermaye kontrolleri getirmek ve muhtemelen döviz cinsi borçları ödemeyi reddetmek yoluyla, borç rasyosunun hızlı artışını durdurmak. Diğer yandan da krizin bitmesinin ardından mali açıdan sürdürülebilir bir rejim oluşturmak için taşları dizmeye başlamak.

(Friendly Neighborhood Spider-Man ) #3830

Asya piyasaları açıldı ve sonuç

(Can) #3831

Dolar 7,20 iken euro 7,21? Çok saçma bence. Hala 6,50 gösteriyor ama, bence euro ile dolar arasında 1 kuruşluk bir farkın olacak olması mümkün değil.

(Friendly Neighborhood Spider-Man ) #3832

Az önce Bloomberg’e baktım. Ne yazık ki haber doğru. :frowning:

(Can) #3833

Bende inceledim, Euro 7,21 değil 7,32 olmuş. Eh, öncekine göre daha mantıklı. En azından dolar-euro arasındaki duruma bakarsak, dolar ilişkilerini de eklersek, normal.

(Burak) #3834

La Tahzen :point_up:️ Ümmet bu alçaklara gereken cevabı verir :+1:

Meanwhile in Turkey

(Kürşad the Falcone) #3835

Döviz .com hala 6.40 gösteriyor.
Edit: Bloomberg de döndü 6.40’a. Noluyo lan!

(Mert Özden) #3836

Benim için asıl komik olan, bu kekoların ajan çıkmaması olur. Çünkü hiçbir insan ne kadar aptal, ne kadar beceriksiz, ne kadar kaz kafalı olursa olsun, amacı kötü değilse eğitime, tarıma ve ekonomiye bu denli bir zarar veremezdi.

Eğer vermişse, IQ derecelendirme sistemine artık ‘’-’’ değerler de girilmelidir. Çünkü bu yeni bir rekor demektir.

(Karpuz&Peynir&Rock'n Roll) #3837

7.2 olmuş hakkaten inanılmaz

(Friendly Neighborhood Spider-Man ) #3838

Bloomberg’e kayyum atadılar herhalde. Bende 15 kuruş gözüküyor :joy::joy::joy:

(marko) #3839

Ziraat’e göre dolar 7 küsür arkadaşlar, adamlar ya beceriksiz ya da çok kötü niyetliler ki 1 haftada bizi iki kat fakirleştirdiler. İstesen bu kadar büyük kötülük yapamazsın he büyük yetenek. Anti-Amerikancılık oynamaya bakalım ne kadar devam edecekler.

(and this man a name) #3840

avrupa değil ama merkel gerçekten rte yi kıskanıyor olabilir. adam ne istese yaptırabileceği &50 ye sahip.