Muhit Siyaset Başlığı


(Kürşad the Falcone) #3829

Etkili bir politikayla karşılık verilmediği sürece ülkedeki herkes iflas edene kadar para birimindeki değer kaybının ve dış borcun GSYH’ye oranınındaki hızlı artışın süreceğine dikkat çeken Krugman, bir noktada para biriminin zayıf olmasının bir ihracat patlaması yaratacağını ve ekonominin de dış ticaret fazlasını temel alarak büyümeye, sonunda da krizden çıkmaya başlayacağını belirtti.

Dış ticaret açığı veren bir ülke olarak ihracat patlamasına güvenmek pek doğru olmaz. Diğer çözüm önerisi daha mantıklı.

Krizin maliyetini azaltmak için yapılması gereken şey kısa vadede geleneksel adımların dışına çıkan ancak aynı zamanda uzun vadede geleneksel politikalara geri dönüleceğine dair güvenilir garantiler veren bir yaklaşım benimsemek.
Bu şöyle işliyor: Panik sonucu yaşanacak sermaye kaçışını engellemek için geçici sermaye kontrolleri getirmek ve muhtemelen döviz cinsi borçları ödemeyi reddetmek yoluyla, borç rasyosunun hızlı artışını durdurmak. Diğer yandan da krizin bitmesinin ardından mali açıdan sürdürülebilir bir rejim oluşturmak için taşları dizmeye başlamak.


(Friendly Neighborhood Spider-Man ) #3830

Asya piyasaları açıldı ve sonuç


(Can) #3831

Dolar 7,20 iken euro 7,21? Çok saçma bence. Hala 6,50 gösteriyor ama, bence euro ile dolar arasında 1 kuruşluk bir farkın olacak olması mümkün değil.


(Friendly Neighborhood Spider-Man ) #3832

Az önce Bloomberg’e baktım. Ne yazık ki haber doğru. :frowning:


(Can) #3833

Bende inceledim, Euro 7,21 değil 7,32 olmuş. Eh, öncekine göre daha mantıklı. En azından dolar-euro arasındaki duruma bakarsak, dolar ilişkilerini de eklersek, normal.


(Burak) #3834

La Tahzen :point_up:️ Ümmet bu alçaklara gereken cevabı verir :+1:

Meanwhile in Turkey


(Kürşad the Falcone) #3835

Döviz .com hala 6.40 gösteriyor.
Edit: Bloomberg de döndü 6.40’a. Noluyo lan!


(Mert Özden) #3836

Benim için asıl komik olan, bu kekoların ajan çıkmaması olur. Çünkü hiçbir insan ne kadar aptal, ne kadar beceriksiz, ne kadar kaz kafalı olursa olsun, amacı kötü değilse eğitime, tarıma ve ekonomiye bu denli bir zarar veremezdi.

Eğer vermişse, IQ derecelendirme sistemine artık ‘’-’’ değerler de girilmelidir. Çünkü bu yeni bir rekor demektir.


(Seni özlüyoruz Emir... ) #3837

7.2 olmuş hakkaten inanılmaz


(Friendly Neighborhood Spider-Man ) #3838

Bloomberg’e kayyum atadılar herhalde. Bende 15 kuruş gözüküyor :joy::joy::joy:


(marko) #3839

Ziraat’e göre dolar 7 küsür arkadaşlar, adamlar ya beceriksiz ya da çok kötü niyetliler ki 1 haftada bizi iki kat fakirleştirdiler. İstesen bu kadar büyük kötülük yapamazsın he büyük yetenek. Anti-Amerikancılık oynamaya bakalım ne kadar devam edecekler.


(and this man a name) #3840

avrupa değil ama merkel gerçekten rte yi kıskanıyor olabilir. adam ne istese yaptırabileceği &50 ye sahip.


(nam-ı diğer) #3841

Piyasalar açıldığı anda çöküyoruz, sıkı tutunun.


(Kerem) #3842

(alana) #3843

Hala bu başlığa bir şeyler yazacak kadar istekli olmanız şaşırtıyor beni. Ben bayağı saldım artık. Türkiye çok yorucu bir ülke her şeyiyle.


(Şıpıdık öldürmeli) #3844

Bu ülkenin bana yaşatmadığı bi ekonomik kriz kalmıştı, sağolsun o da oluyor şu an tüm hızıyla.


(Can) #3845

Önemli bir AKP kitlesinin, -en azından seçim sonuçlarını değiştirebilecek kadar- bir kez daha oylarını gözden geçirdiğini düşünüyorum.

Twitterda cirit atan, PÖH, #DEVAM, Vatan ve Reis sevdalısı ak trollere aldırış etmeyiniz. Bu ülke Yeliz Adeley diye bir insanı tanıdı :smiley:

Ekonomik kriz özellikle beni çok güzel vurdu fakat ne mutsuzum ne de mutluyum bu durumdan. Bana çok sıradan bir olay gibi geliyor çünkü, sürekli bugünü bekliyorduk, pek de habersiz olmadı. Genel olarak hükümet politikası yanında ben halkın önemli bir çoğunluğunuda suçluyorum. Bu gözler öğretmenliklerden, bankacılardan sırf para var diye müteahhitliğe başlayan insan gördü. Açıkçası, rezil bir toplumumuz ve yaşam anlayışımız var. Aynı sofrada aynı tabaktan yemek yediği kardeşiyle bir parça toprak için küsen kardeşler var. Bence bırakın hükümeti genel olarak bir gün geleceği belli krizdi.

Bu arada toprak için küsme olayında tükürdüğümü yalama olasılığım %0, ailem bir önceki devalüasyonda borç ödemek için arsalarını satmak zorunda kalmış, facts :stuck_out_tongue:

Harbiden atadılar :smiley: Ekşide yayın yasağı geldiği yazıyor ama? Swap olayıda kısıtlanmış.


(marko) #3846

Ben hiç düşünmüyorum, umarım yanılırım. En iyi ihtimalle 2023’te gidecekler, 5 yıl boyunca böyle giderse mesela ülkeyi toprakla dış borç ödeme noktasına bile getirebilirler ki şaşırmam. Ona bile kılıf bulup destek görme durumları da olabilir tabi, toplumu ne derece yozlaştırdıklarını kestiremiyorum.

Buna katılıyorum, garanti meslek tanımımızı gözden geçirmemiz lazım. Genel olarak hayata bakışımızı geçirmemiz lazım hatta, ama bir faydası da olacağını sanmıyorum.


(Can) #3847

%50+1 kişi. En azından bu krizle %2-3 kadar bir azalma olur. Yani en azından bir sonraki seçimlerde durumu ikinci tura taşımaya yetecek kadar bir sonuç değişimi olur.

Bu ekonomi ile yani eğer sürekli çöküş devam ederse, AKP hükümeti 2023’ü göremez. Bunun halkın kararı ve iradesi ile bir alakası yok üstelik. Hem sürdürdükleri projeler hem de genel anlamda izledikleri ekonomik politika bu kriz süresince uygulanamaz. Şu an için “bilmiyoruz ama atlatacağız inşallah” modundalar. Bu modda 2 sene boyunca kalırlarsa, tüm ekonomi camiasından (bankalar, iş dünyası vs.) aldıkları desteği kaybedebiliriler ki, bu topluluğun neredeyse tamamı AKPyi destekler.

edit: bu grubun desteği, finanse ettikleri için çok önemli.

Dürüst olalım, AKP 95 senelik Cumhuriyet tarihinde gelmiş geçmiş en iyi propaganda yapabilen partidir. Evet bu bir övgü. Halkın özellikle kitlenin sevmediği şeyleri iyi biliyorlar, bunlar üzerinden kampanya yürütüyorlar. Ancak propagandalar bir yerde toslarlar. Alman halkı bunun farkına vardığında, müttefikler Almanya’ya girmişlerdi ve Goebbells hala Wunderwaffe deyip duruyordu. Tıpkı ATV’nin “yeni tabancalarımız” haberleri gibi :stuck_out_tongue:

Gerçi, yozlaşmış demek doğru olmaz çünkü AKP seçmeni kadar muhalif seçmende yozlaşmış. Biri sadece “ekonomik saldırı” diyor, diğieri ise “hükümetin hatasıdır” diyor. Aslında ikisininde olduğu gerçeği var ortada. Milli anlamda birleşirse herkes, yani meclisteki 4 partide el ele verir çözüm ararsa bu krizi çözebilir. Böyle durumlarda afedersiniz halk göt gibi kalıyor. En azından akp-mhp seçmeni devletin bekası için birbirlerine ettikleri küfürleri unuttuğu gibi, bunuda unutuverir.


(kısaca gökyüzü...) #3848

Son günlerde “aynı gemi” ifadesi yine popülerliğini artırmaya başladı. Direkt olarak bu ifade üzerine yazılmış bir yazıyı paylaşmak istedim.

http://www.birikimdergisi.com/haftalik/8678/gemide-miyiz#.W3EiDOgzaUk