Muhit Siyaset Başlığı


(and this man a name) #3840

avrupa değil ama merkel gerçekten rte yi kıskanıyor olabilir. adam ne istese yaptırabileceği &50 ye sahip.


(nam-ı diğer) #3841

Piyasalar açıldığı anda çöküyoruz, sıkı tutunun.


(Kerem) #3842

(alana) #3843

Hala bu başlığa bir şeyler yazacak kadar istekli olmanız şaşırtıyor beni. Ben bayağı saldım artık. Türkiye çok yorucu bir ülke her şeyiyle.


(Elif Mine Kılıçaslan) #3844

Bu ülkenin bana yaşatmadığı bi ekonomik kriz kalmıştı, sağolsun o da oluyor şu an tüm hızıyla.


(Can) #3845

Önemli bir AKP kitlesinin, -en azından seçim sonuçlarını değiştirebilecek kadar- bir kez daha oylarını gözden geçirdiğini düşünüyorum.

Twitterda cirit atan, PÖH, #DEVAM, Vatan ve Reis sevdalısı ak trollere aldırış etmeyiniz. Bu ülke Yeliz Adeley diye bir insanı tanıdı :smiley:

Ekonomik kriz özellikle beni çok güzel vurdu fakat ne mutsuzum ne de mutluyum bu durumdan. Bana çok sıradan bir olay gibi geliyor çünkü, sürekli bugünü bekliyorduk, pek de habersiz olmadı. Genel olarak hükümet politikası yanında ben halkın önemli bir çoğunluğunuda suçluyorum. Bu gözler öğretmenliklerden, bankacılardan sırf para var diye müteahhitliğe başlayan insan gördü. Açıkçası, rezil bir toplumumuz ve yaşam anlayışımız var. Aynı sofrada aynı tabaktan yemek yediği kardeşiyle bir parça toprak için küsen kardeşler var. Bence bırakın hükümeti genel olarak bir gün geleceği belli krizdi.

Bu arada toprak için küsme olayında tükürdüğümü yalama olasılığım %0, ailem bir önceki devalüasyonda borç ödemek için arsalarını satmak zorunda kalmış, facts :stuck_out_tongue:

Harbiden atadılar :smiley: Ekşide yayın yasağı geldiği yazıyor ama? Swap olayıda kısıtlanmış.


(marko) #3846

Ben hiç düşünmüyorum, umarım yanılırım. En iyi ihtimalle 2023’te gidecekler, 5 yıl boyunca böyle giderse mesela ülkeyi toprakla dış borç ödeme noktasına bile getirebilirler ki şaşırmam. Ona bile kılıf bulup destek görme durumları da olabilir tabi, toplumu ne derece yozlaştırdıklarını kestiremiyorum.

Buna katılıyorum, garanti meslek tanımımızı gözden geçirmemiz lazım. Genel olarak hayata bakışımızı geçirmemiz lazım hatta, ama bir faydası da olacağını sanmıyorum.


(Can) #3847

%50+1 kişi. En azından bu krizle %2-3 kadar bir azalma olur. Yani en azından bir sonraki seçimlerde durumu ikinci tura taşımaya yetecek kadar bir sonuç değişimi olur.

Bu ekonomi ile yani eğer sürekli çöküş devam ederse, AKP hükümeti 2023’ü göremez. Bunun halkın kararı ve iradesi ile bir alakası yok üstelik. Hem sürdürdükleri projeler hem de genel anlamda izledikleri ekonomik politika bu kriz süresince uygulanamaz. Şu an için “bilmiyoruz ama atlatacağız inşallah” modundalar. Bu modda 2 sene boyunca kalırlarsa, tüm ekonomi camiasından (bankalar, iş dünyası vs.) aldıkları desteği kaybedebiliriler ki, bu topluluğun neredeyse tamamı AKPyi destekler.

edit: bu grubun desteği, finanse ettikleri için çok önemli.

Dürüst olalım, AKP 95 senelik Cumhuriyet tarihinde gelmiş geçmiş en iyi propaganda yapabilen partidir. Evet bu bir övgü. Halkın özellikle kitlenin sevmediği şeyleri iyi biliyorlar, bunlar üzerinden kampanya yürütüyorlar. Ancak propagandalar bir yerde toslarlar. Alman halkı bunun farkına vardığında, müttefikler Almanya’ya girmişlerdi ve Goebbells hala Wunderwaffe deyip duruyordu. Tıpkı ATV’nin “yeni tabancalarımız” haberleri gibi :stuck_out_tongue:

Gerçi, yozlaşmış demek doğru olmaz çünkü AKP seçmeni kadar muhalif seçmende yozlaşmış. Biri sadece “ekonomik saldırı” diyor, diğieri ise “hükümetin hatasıdır” diyor. Aslında ikisininde olduğu gerçeği var ortada. Milli anlamda birleşirse herkes, yani meclisteki 4 partide el ele verir çözüm ararsa bu krizi çözebilir. Böyle durumlarda afedersiniz halk göt gibi kalıyor. En azından akp-mhp seçmeni devletin bekası için birbirlerine ettikleri küfürleri unuttuğu gibi, bunuda unutuverir.


(kısaca gökyüzü...) #3848

Son günlerde “aynı gemi” ifadesi yine popülerliğini artırmaya başladı. Direkt olarak bu ifade üzerine yazılmış bir yazıyı paylaşmak istedim.

http://www.birikimdergisi.com/haftalik/8678/gemide-miyiz#.W3EiDOgzaUk


(marko) #3849

Ekonomik kriz için hükümetin yanında olmayı biraz abartmamış mısınız acaba…


(Can) #3850

Beni şaşırtan bir durum.


(Friendly Neighborhood Spider-Man ) #3851

Ve İYİ Parti’nin dağılma süreci başlamış oldu. Tek şaşırdığım Devlet Bahçeli görevini sürdürürken bu gelişmelerin yaşanmaya başlaması.
Yerel seçimlere kadar daha da geçen olacaktır.


(Haydi gel (ayran) içelim.) #3852

Bence pek şaşırtıcı değil. :man_shrugging:

İtalyaya almanya vb. bakarsan…


(Can) #3853

Tam da Almanya’yı atıyordum, yani Almanya şaşırtıcı değil ama İtalyanın politik görüşü neticesinde beni şaşırttı.


(Haydi gel (ayran) içelim.) #3854

Bu durumda yemişler politik görüşü. Sen sana borcu olan birinin, sana gelecekte de ticari fayda sağlayabilecek birinin vb… ne kadar batmasını istersin?

Belkide biraz paranoyak yorumladım :man_shrugging: De aklıma böyle bir açıklama geldi.

He derseniz amerikaya daha fazla var onlar neden istesin diye diyebileceğim tek şey borcu başka şekilde tahsil etmeye çalışmaya daha rahat yeltenebilirler olur.


(Berkay Küçük) #3855

İtalya’nın uzun süredir çalkantılı bir ekonomiye sahip olması bu yüzden ekonomik yaptırımlardan çekinmesi bence büyük bir etmen.

Ayrıca Portekiz, İspanya, Yunanistan gibi Akdeniz ülkeleri de ekonomik olarak zor yılları geride bırakıyorlar. Akdenizde ekonomik olarak gerileyen bir ülke elbette diğer ülkeleri de etkiler. Akdeniz’de yeni kurulabilecek bir ekonomik ağın ayak sesleri bile olabilir bu durum. Gerçi İspanya ve Türkiye böyle bir oluşuma ne kadar destek verir bilemiyorum.

Birde Euro’ya geçmelerinin önemine değinmiş anladığım kadarıyla bu konuda tepki çekiyormuş İtalyan Hükümeti. Buna da yanıt vermiş bizi örnek göstererek.

Tabi bu benim yorumum. Yanlış yorumlamış olabilirim.


(Haydi gel (ayran) içelim.) #3856

Yo yo çok güzel bir noktaya parmak bastın. Daha geçen gün Hazar a kıyısı olan ülkeler arasında bir anlaşma imzalandı. Dünyada zaten dibine kadar bölgeselleşiyor. Olası bir Akdeniz anlaşması için belkide çok sert tutum sergilemek istemiyorlar.


(Can) #3857

Evet, Akdeniz ülkeleri son zamanlarda ekonomik açıdan çok çakıldı. Bence de bölgesel bir dayanışmaya gidilir mutlaka.

Bu arada, videoyu izleyemedim tamamen ama Uğur Dündar dolar çağrısında bulunmuş. Umarım herkes birlik olur, çözülür sonra devam ederiz kavgamıza güreşimize

Bunu da şu an okuyorum, saçma gibi duruyor ama, hayırlısı :


(evethearteyes) #3858

Dolar bozdurarak doların neden düşmeyeceğini açıklayacak biri var mı? Veya yeterli bir kaynak atacak?


(and this man a name) #3859

tam bilmiyorum ama galiba dolar bozdurmak sadece ağrı kesici etkisi yapacaktır bize tedavi lazım. öncelikle dış politikalar düzeltilmeli ardından yabancı yatırımcaya güven verilmeli. yol değil fabrika lazım. benim anladığım bu naçizane.