Muhit Siyaset Başlığı

(Berkay Küçük) #2250

Bir Karadenizli olarak söyliyorum ki hayır alamazsın.
Annem Ordu’lu, Babam Giresun’lu.

(*) #2251

Ben tekirdağlıyım bilmiyorum dkdkdl

(meyve) #2252

ne alınmıyor?
ben de karadenizliyim ne demek istedin şimdi?
e o zaman ordu yu bir sor ailene anlatsın

(y) #2253

Bana göre türkler çok uçmuş.Milliyetçilik kavramı başka yerlere çekiliyor.Almanların şuan bulunduğumuz yıllar da o kadar milliyetçi olduklarını sanmıyorum. Biz de şunlar deniyor türkiye en güçlü ülke,abd kim falan deniyor.Osmanlı uzaya çıkmıştır belki bilemezsin diyenleri bile gordum :smiley:

(Berkay Küçük) #2254

Ne Ordu da ne de Giresun’da kime sorsam ben Türküm der çünkü bilirler ki Türklük sadece kandan gelmez. Ben daha farklı bir durumla hiç karşılaşmadım en azından. Kusura bakmayın ama benim büyük dedem Rum’lara karşı halkı örgütlerken (korucu) Kürtler Doğu Anadolu’da ayaklanıyordu.

(Mert Özden) #2255

Ben anlatamıyorum galiba. Yönetim Türkiye Cumhriyeti’nde. Çünkü savaşı kazananlar Türk milliyetçisiydi. Kuralları koydular. Olabildiğince toprak aldılar. Misak-i Milli sınırları çizildi. Olay bitti.

Daha kimseye toprak verilmeyecek. Verilmesi teklif dahi de edilemez. Türkiye Cumhuriyeti eyalet sistemi ile yönetilemez, çünkü insanımız öyle bir sistemi kaldıracak düzeyde/yapıda değil. Kürtlerin kendi valilerini seçmeleri demek, Kürt milliyetçisi bir valinin gelmesi demek, Kürt milliyetçisi bir valinin gelmesi demek, insanların giderek Türklerin kurduğu yapılanmadan ayrılmaları demek, Türklerin kurduğu yapılanmadan ayrılmaları demek, olayların, ‘‘biz kendi toprağımızı istiyoruz’’ noktasına sürüklenmesine izin vermek demektir. Bu olursa da, Türkiye Cumhuriyeti toprak kaybına uğrar.

Şimdi bu yazdıklarımdan, ‘‘Öhhh ağbi biz Güneydoğu’yu bombalayalım, asalım, keselim, ağızlarına edelim’’ gibi bir anlam çıkarırsan, senin adına çok üzülürüm. Diğer bölgelere muamele nasıl yapıyorsan, oraya da öyle davranırsın, her alanda sağlık, ulaşım vb… her alanda orayı geliştirirsin, insanların refah içinde yaşamalarını sağlarsın.

Tabi tüm bunlar belirli bir medeni çerçevede gerçekleşir. Medeni hal ve tavır gösteriyorsan, karşı taraftan da aynı nezaketi beklersin. He tüm bunlara rağmen, onlar ‘‘biz sizin…’’ diye birbirlerini Türkiye Cumhuriyeti’nden ayrıştırıcı cümleler kurmaya devam ederlerse medeni olmayan yoldan olaya müdahale etmeye başlarsın.

(meyve) #2256

Kardeş muhatabın ben değilim. şu;

Benim demek istediğim. Her kimi kültüründen tarihinden zorla uzaklaştırmaya çalışırsa, halk direnç gösterir.
Bu durum geçmişte orduda yaşandı. Orduda sol belediye başkanı var diye asker girdi mesela.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #2257

Karadeniz çok daha uzun süre önce asimile edilmiş bir topluluk. Çoğu Lazların ayrı bir millet olduğunun bile farkında değil. Kürtler ise zorla asimile edilmeye çalışılmış bir topluluk, dolayısıyla bir milli “farkındalık” kazanmışlar. En başından Kürtlere Lazlara yapıldığı gibi muamele edilseydi bu olay çözülebilirdi.

Ama yok eğer Kürtçe konuşmayı yasakladıysan, bu insanlara her gün “Türküm, doğruyum, çalışkanım” okuttuysan, çeşitli ölümlere neden olduysan, "Kürt diye bir millet yoktur, bunlar bir takım dağa çıkmış Türklerdir, Kürt ismi de botlarının karda çıkardığı ‘kart, kurt’ seslerinden çıkmıştır diyorsan, sanırım karşı taraftan da aynı "nezaket"i beklemek zor.

(Şanslı13) #2258

Nasyonal sosyalistler etnik milliyetçilik yapıyorlardı. Ülkemizde Atatürk’ün attığı milliyetçilik temelleri kültür ve tarih ile birleşen toplum üzerinden geliyor. İstisnalar kaideyi bozmaz, kürtler ile türkler (şu anki mesele bu odakta ilerlediği için diğer etnik gurupları saymaya ihtiyaç yok, ama durum hepsi için geçerlidir.) kültür ve tarih olarak birbirlerine bağlandıkları için bölünmeyiz, bölünmeyeceğiz de. PKK gibi terör örgütlerine rağmen.

(Berkay Küçük) #2259

Türklüğün kanla alakalı bir şey olmadığını kaç defa daha söylemem gerek.

Ki benim sınıf arkadaşlarım küfürler saydırarak İstiklal Marşı okurlardı daha ilkokuldayken sorun düşündüğünüzden çok daha büyük. Andımızı yasaklayarak çözülecek bir mesele değil bu.
Bu insanlar eğitimin ne denli önemli bir şey olduğunu bilmiyorlar. Ailelerin çoğu bir yerden Pkk ile bağlılar istemeyerekte olsa ve bizim bu ailelerin can ve mal güvenliklerini sağlayıp onları bilinçlendirip çocuklarını rahatça okutabilmelerini sağlamalıyız. Bilinçli ve gelişmiş bir nesil bence her şeyin çözümü.

(meyve) #2260

Şu yazdıklarına ne diyim. ayakta alkışlıyorum.
Vali konusuna gelirsek hala kürt olmasının bir sakıncasını görmüyorum. Muğla’ya kürt vali atasalar Muğlalılar nasıl hisseder? Ama daha da önemlisi bu tarz atamalrın halk tarafından en azından halk meclisi tarafından yapılması daha iyidir.

(Berkay Küçük) #2261

Sol sağ ayrımı biraz farkli irdelememiz gereken bir konu bence. Ancak verdiğin örneğin yanlış olduğu anlamına gelmez.

(Can) #2262

Muğla’lıyım ama orada oturmuyorum ancak benim için sorun yok. Kürt, Laz, Alevi, Hristiyan farketmez benim için.

(Mert Özden) #2263

“Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir” Atatürk’ün Türk tanımı bu. Oradakilere Andımızı okutmakta da bir problem göremiyorum. Sorun, yazındaki diğer bölümde. Onların etnik kökeni ile dalga geçip, çeşitli zulümlere tabi tutmak elbette çok yanlış.

(I sexually Identify as an Attack Helicopter. Ever since I was a boy I dreamed of soaring over the oilfields dropping hot sticky loads on disgusting foreigners. People say to me that a person being a helicopter is Impossible and I’m fucking retarded.) #2264

Geçen yine mağduruz.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #2265

Türklük kanla alakalı bir şey değilse, o zaman neden “Türk”? O zaman neden Türk tarihi denince eksik bir Türk ırkı tarihi anlatılıyor?

Hem madem bu ideal bir şey, kimlikle ilgili bir şey, neden insanlara zorla dayatılıyordu bu kimlik?

Allah aşkına, bu boş laf değilse ne? Argüman mı şimdi bu?

Ben daha fazla konuşmuyorum, yeterli bu kadar.

(Bordomavi) #2266

İlkokuldayken.

Hayır, Türk’lük kanla alakalı bir şey. İstediğin kadar olmadığını iddia et. Öyle. Atatürk diyor diye körü körüne bağlanmamalıyız. O insanlar “Türk” olmak istemiyorsa bu milliyetçi olduklarındandır. Senin, onların Türk olmasını istemen de milliyetçi olmandandır.

İlla bir taraf mı milliyetçi olacak ve diğer taraf milliyetçilikten vaz mı geçecek? Bunun neden bir orta yolu yok?

Neden “Türkiye’li” lafına bu kadar karşıyız?

(Berkay Küçük) #2267

Ben bu konuda sana katıldığımı zaten daha önce belirttim.

"Türkiyeli lafına karşıyım çünkü Türk ile aralarında bir ayrım görmüyorum. ben Türküm demek senin ben Kürdüm demeni engellememeli bence asimile yapmaz yapmamalı. Türk, Laz, Çerkes, Kürt, Rum vs fark etmeksizin hepimizin dedeleri kurdu bu ülkeyi bu Türkiye olmamızda hepimizin dedelerinin emeği varken Türk, Türkiyeli ayrımı bence konuşulması gereken en son mesele.

(*) #2268

Çünkü kulağa kötü geliyor. :hatched_chick:

(Devrim) #2269

Çünkü Türkiyeli bitişik yazılır.

Ortam yumuşatma postu.