Muhit Siyaset Başlığı

(Can) #2262

Muğla’lıyım ama orada oturmuyorum ancak benim için sorun yok. Kürt, Laz, Alevi, Hristiyan farketmez benim için.

(Mert Özden) #2263

“Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir” Atatürk’ün Türk tanımı bu. Oradakilere Andımızı okutmakta da bir problem göremiyorum. Sorun, yazındaki diğer bölümde. Onların etnik kökeni ile dalga geçip, çeşitli zulümlere tabi tutmak elbette çok yanlış.

(I sexually Identify as an Attack Helicopter. Ever since I was a boy I dreamed of soaring over the oilfields dropping hot sticky loads on disgusting foreigners. People say to me that a person being a helicopter is Impossible and I’m fucking retarded.) #2264

Geçen yine mağduruz.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #2265

Türklük kanla alakalı bir şey değilse, o zaman neden “Türk”? O zaman neden Türk tarihi denince eksik bir Türk ırkı tarihi anlatılıyor?

Hem madem bu ideal bir şey, kimlikle ilgili bir şey, neden insanlara zorla dayatılıyordu bu kimlik?

Allah aşkına, bu boş laf değilse ne? Argüman mı şimdi bu?

Ben daha fazla konuşmuyorum, yeterli bu kadar.

(Deniz) #2266

İlkokuldayken.

Hayır, Türk’lük kanla alakalı bir şey. İstediğin kadar olmadığını iddia et. Öyle. Atatürk diyor diye körü körüne bağlanmamalıyız. O insanlar “Türk” olmak istemiyorsa bu milliyetçi olduklarındandır. Senin, onların Türk olmasını istemen de milliyetçi olmandandır.

İlla bir taraf mı milliyetçi olacak ve diğer taraf milliyetçilikten vaz mı geçecek? Bunun neden bir orta yolu yok?

Neden “Türkiye’li” lafına bu kadar karşıyız?

(Berkay Küçük) #2267

Ben bu konuda sana katıldığımı zaten daha önce belirttim.

"Türkiyeli lafına karşıyım çünkü Türk ile aralarında bir ayrım görmüyorum. ben Türküm demek senin ben Kürdüm demeni engellememeli bence asimile yapmaz yapmamalı. Türk, Laz, Çerkes, Kürt, Rum vs fark etmeksizin hepimizin dedeleri kurdu bu ülkeyi bu Türkiye olmamızda hepimizin dedelerinin emeği varken Türk, Türkiyeli ayrımı bence konuşulması gereken en son mesele.

(*) #2268

Çünkü kulağa kötü geliyor. :hatched_chick:

(Devrim) #2269

Çünkü Türkiyeli bitişik yazılır.

Ortam yumuşatma postu.

(meyve) #2271

Eyvallah can ben sana gurban :stuck_out_tongue:

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #2272

Şunu söylemem lazım:

Ufff ne laf!

(Deniz) #2273

Ya yeter sizin bu aşağılayıcı, saldırgan söylemleriniz. Anlamayacaksınız değil mi? Terör sevicisi değiliz. Andımız’dan rahatsız değiliz. Ama Andımız’ı Kürt’lere dayatmaya çalışırsan rahatsız olurum. Önce dinlemeyi öğrenin ya.

(Berk Kaynak) #2274

Eeey tamam artık konu kapansın. Geçenki gibi başlığı kısa süreliğine askıya almak istemiyorum seçim dönemi. Milliyet, vatan konusunu kapatalım da konu normal seçim analizi seyrinde devam etsin. Tatsızlaşıyor çünkü ortam.

(I sexually Identify as an Attack Helicopter. Ever since I was a boy I dreamed of soaring over the oilfields dropping hot sticky loads on disgusting foreigners. People say to me that a person being a helicopter is Impossible and I’m fucking retarded.) #2275

Bayrak yedim yav muhite yarın girenler göremeyecek.

(Oh Captain! My Captain! ) #2276

Bu dediğinin ne yazık ki pratikte bir karşılığı yok. Üst kimlik olarak kabul et, Atatürk’ün ve anayasanın tanımını önüme sür, eyvallah. Ama Türk’ü alt kimlik olarak konuşuyor, tartışıyor, ayrıştırıyoruz. Bence bunun gerçekliğinin hepimiz farkındayız.

(Berkay Küçük) #2277

Kusura bakmayın ama ben neden bu postun bayraklandığını anlamıyorum. Türk’lük kavramı kandan gelen bir mesele değil. Andımızdan ayrımcılık çıkartmanın arkasında aranması gereken çok başka meseleler var. Andımızda sayılan her ilkenin değerini yaşatmamız gerekirken ülkemizin bizim bu konuları konuşmamız çok acınası kendi adıma

(I sexually Identify as an Attack Helicopter. Ever since I was a boy I dreamed of soaring over the oilfields dropping hot sticky loads on disgusting foreigners. People say to me that a person being a helicopter is Impossible and I’m fucking retarded.) #2278

Flood olacak ama okumayabilirsin kimseye zorla okutulmuyor fakat okuyanada saygı duymak zorundasın.

(Hear me and rejoice) #2279

Siyasi politik tartışmalar biraz hararetli olabilir gayet normal.İyi gidiyor bence

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #2280

Ya hayır bir saniye, şu konu kapanmasın. Neden yaşayalım andımızda sayılan her ilkeyi yahu, neden yaşamak zorundayız?

Ben cidden bıktım usandım neredeyse doğumumdan bu yana bana endoktrine edilmeye çalışılan "değer"lerden yahu. Vatanperverlik, milliyetçilik, devlete adanmışlık, bireyselliği öldüren sağlıksız düşünceler bence.

(Deniz) #2281

Duymayan kim?

Ben de böyle olması gerektiğini savunuyorum.

Bu cümleden başka ne anlıyorsun?

edit: Ve hatta doğru bunu “okumak istemeyenler” olarak genişletmek lazım.

(meyve) #2282

Gel beraber enpati yapalım. Anan baban Kürt ve Türkçe bilmiyorlar. Sende belki çevrenden biraz Türkçe öğrenirsin belki. Neyse geldi okul vakti ilkokul1 her şey Türkçe bir şey anlamıyorsun ama başka çaren yok iyi kötü okursun. Sence başarılı olabilir misin?
Anadilde eğitim bütün bir eğitimin Kürtçe olması değildir. İlk okulda Kürtçe Türkçe verirsin dersleri çocuk geri kalmaz. (diğer memleketlerdeki gurbetçiler gibi)
Bunu yapmayıp üstüne bir de andımız okutunca olmuyor işte.