Muhit Siyaset Başlığı

(Volkan Şahin ) #206

İlla ki. Ülkeyi terörle tehdit edip oy toplamaya çalışmak bizde olur sadece. Ama hiçbir parti koalisyon kurmaya yanaşmazsa yeni bir kampanya sürecine girip, seçim yenileyeceklerdir mecburen. Merkel, Sosyal Demokratlar’ı ikna edemezse işi oldukça zor.

(Miraç) #207

Sosyal Demokratlar kesin bir sözle yapmayacaklarını söylediler. Onlarla uğraşmaktansa Yeşiller ve Sarılarla koalisyon yapacaklar gibi gözüküyor.

(Doğukan Çolak) #208

Yarın Kuzey Irak’ta bağımsızlık için referandum yapılıcak. Evet çıkması kesin. İran bugün Kuzey Irak sınırını bombalayarak göz dağı verdi. İranın sizce askeri müdahalede bulunma ihtimali ne? Açıkcası ben Türkiyeden daha olası görmekteyim. Bizim şu aşamada yapmamız gereken şey hava sahasını ve sınır kapısını kapatmak,Kuzey Irak petrolünün satılmasını engellemek. Petrol en büyük gelir kaynağı, kendini koruması için ordu lazım, onun içinde para.

(Volkan Şahin ) #209

Yine Orta Doğu, yine kaos, yine iki ucu boklu değnek durumu…

(Doğukan Çolak) #210

Askeri müdahalenin sonuçları tartışılır ama sınırı kapatmanın Türkiye’ye neredeyse hiç bir zararı yok, Kuzey Irak izole bi bölge, denize kıyısı yok. İran ve Irak hava sahasını ve sınırları kapattı. Türkiye’de kapatırsa sıkışıp kalıcaklar. Bu şekilde askeri bi müdahaleye bile gerek kalmayabilir. He tabi zamanında ‘Türkiye seninle gurur duyuyor’ diye alkışlattıklarından korkmuyo değilim.

(Volkan Şahin ) #211

Amerika bize bir şey demeden harekete geçebileceğimizi pek sanmıyorum. Tezkere süresi falan uzatıldı ama bunun sadece göz dağı olduğunu düşünüyorum, eyleme geçilmeyecektir. Gerçi İran ve Irak’ı arkamıza alıp hareket etmek ne kadar mantıklı, tartışılır. Ama öbür türlü bakıldığında da sınırlarımızın hemen dibinde bağımsız bir Kürdistan olacak… Ekonomik ambargo uygulayabilecek kadar büyük bir devlet değiliz. Ekonomik ambargonun bize de zararı olur.

Bilemiyorum, Altan… Bilemiyorum…

(Burak) #212

Aman Tanrım yeni bir diktatörlük mü doğuyor yoksa?

(Can) #213

“Yazın yediğin hurmalar, kışın kıçını tırmalar”

Aptal stratejilerin meyvesi şimdi veriyor. Uğraşıp duracağız, ne için peki?

(Friendly Neighborhood Spider-Man ) #214

Biz zamanında bas bas bağırdık yapmayın etmeyin diye. Diyarbakır’da birlikte bunların zihniyetinde olanlarla miting yaptılar. Onlara bu fırsatı yine bizim hükümetiz vermiş oldu. Çok geriye gitmeyelim başkanlık referandumunun hemen ardından IKBY bayrağı Türkiye topraklarında göndere çekilmişti.Yazık !

(marko) #215

Ülkedeki en militarist, en vatan-milletçi görüş şu an “bağımsız” Kürdistan’ı kuran insanlarla yıllardır dost ve ahbap. Bayraklarını ülke sınırında göndere çekmekten tut birlikte şarkı-türkü söylemeye kadar yakın zamanda bir sürü “yanak yanağa” pozları var. Suriye’deki türbeden tut Rusya’ya, Kürdistan’dan tut Avrupa Birliği’ne kadar tek bir doğru dış politika hamleleri yok ve bunu da “EEY AVRUPA” , “ONLAR BİZİ KISKANIYOR” , “BATI’NIN AJANI CHP-HDP” gibi söylemlerle günlük siyaset ile resmen görünmez kılıyorlar.
Adamların evlerini barklarını elinden alsalar Reis sarayda kalırken “Apartman batının icadı, Atalarımız mağaralarda yaşamış. EEEEY KILIŞDAROOOLU eğer çok özeniyorsan git Avrupa’da apartmanda yaşa ajan KE-MAL” diye bağrınırlar, fakat bir de bakmışlar kediyle köpekle aynı çöpü karıştırıyorlar. Birden ülkenin güney sınırında bir Kürdistan belirmesi sihirle falan olmadı yani.
Bana kalırsa ülkedeki en büyük sorun bize yaşattıkları sorunu yok sayıp başkalarına suçu atmaları ve toplumun da bunu çok kolay bir şekilde yemesi. Kısaca ülkenin en büyük sorunu kerizlik. Belki çaresizliğimizi de bunun yanına eklerdim ama ülkede keriz daha çok, o yüzden eklemedim. Kerizliğin tek gerçek olduğu ülke burası.

(evethearteyes) #216

Yarın da A Haber’de bu referandumun sebebini taaa Lozan’a bağlayıp İnönü’yü, Atatürk’ü falan suçlarlar.

(marko) #217

Sanırım Demirkırat belgeselinde vardı, zamanın Millet Partisi genel başkanı Osman Bölükbaşı (yıl 1940’lar sonu 1950’ler başı) halka seslendiği bir miting konuşmasında gaza gelip “İsmet İnönü var ya İsmet İnönü, askerliğini yapmamıştır, asker kaçağıdır!” tarzı bir cümle sarf ediyor. Bunu duyan halk gaza gelip “Asker kaçağı İsmet” falan diye slogan atıyor ve İsmet İnönü’yü yuhalıyor. Ülkedeki kerizlik tarihi net 60 yıla dayanıyor yani, ama bu kadar fazlalaştığı bir dönem hiç olmamıştı.

(Burak) #218

Referandumda %60 falan evet çıksaydı bu kadar tedirgin etmezdi de bu rakamlar çok yüksek. Barzani ne yaparsa yapsın kendi halkından %100’e yakın destek alıcak demek bu. Seçmeninin tamamını aynı noktada buluşturdu Barzani, ve oy verenlerin çoğunun da cahil kesimden olduğu düşünülürse bu şu demek oluyor; bunlar öfkeli ve etrafındakileri düşman olarak görüyorlar. Bizim Habur Sınır Kapısı’nı kapatma girişimimiz olursa tekrar terör saldırıları patlak verebilir ben ondan korkuyorum.

(marko) #219

“Ülkeyi Kürtlerin yaşadığı ülkelere bilerek sınır komşusu yapan Must*fa KA-MAL, aslında sözde Kürdistan’a komşu olmamızı mı istedi? Kendisinin diktatörlüğünde su yüzüne çıkmayan gerçekler, bu akşam 25.87’de A Haber’de!”

(Doğukan Çolak) #220

İşin en kötüsü de çıkıp ‘Aga yanlış bişeyler var farkındasınız dimi?’ dediğimiz de vatan haini, dinsiz oluyoruz. Ama ‘dünya liderimiz’ bir sınır kapısını kapatmaktan aciz.

(Doğukan Çolak) #221

Ne desem bilemedim.

(alana) #222

Dün gece Kadri Gürsel tahliye edildi. Çok mutluyum şahsen. Haksız yere neredeyse 1 sene tutuklu kaldı. Umarım mesleği yüzünden tutuklu olan tek bir gazeteci kalmaz bu ülkede. 31 Ekim günü umarım Ahmet Şık’ın da tahliye haberini alırız.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #223

Ahahahahahahahahahahahahahahahaha :smiley: Güzel espriydi.

(Burak) #224

Ahmet Şık öyle bi’ savunma yapmasa bir ihtimal salınabilirdi de mahkemede çok ağır konuştu. Bütün Türkiye’nin söylemek istediklerini dile getirdi aslında ama kendi ölüm fermanını imzaladı maalesef. Yakın dönemde kurtulabileceğini pek sanmıyorum.

(Burak) #225

Sıradan vatandaşın yanılma hakkı vardır, devleti yönetenlerin yanılma hakkı yoktur. Bir kişi istifa etmiyor iyice yüzsüzlüğe vurdular bu nedir ya. Senin stratejistlerin, Dışişleri Bakanlığı’n ne işe yarıyor diye sorarlar adama.