Muhit Siyaset Başlığı

(Emirhan) #2324

ya normalde başlığa girmeyi düşünmüyordum fakat bugünlerde muharrem bey in afişlerini bolca gördükten sonra bir şey aklıma takılmadan edemedi.

başlığın gidişatıyla alakalı olmayabilir bu arada şimdiden böldüğüm için kusura bakmayın.

şimdi chp nin özeline baktığımızda yürüttüğü politika herkesin başkanı vs yani kapsayıcı bir anlayışla gitmeye çalışıyor bariz bir şekilde. malum yüzde elliden fazlasını alması için bu farz gibi bir şey türkiyemizde.
amma ve lakin muharrem inceden duyduğumuz bu kadar kapsayıcı şeyin yanında ben hiç bir şekilde muhafazakar kesme (ki bu kesim ülkenin en çok yüzdesini elinde bulunduran kesim yani bu kesme okay vermessen başkanlık sisteminde işin biraz zor) doğru yapılan söylemler ya eksik ya arada kaçırma ya da hemencecik pek bi derinliği olmayan söylemler.

şimdi benim aklıma da şu takıldı. chp nin şu anda net bir şekilde kapıştığı parti olan ak parti bu söylemlerin eksikliği ve eskiden muhafazakar kesmi (28 şubat) hedef almış olaylardan en fazla kar sağlayan parti. malum chpnin yaptıkları da muhafazakar kesimde bir travma boyutunu almışki herhangi bir net fayda görmeseler dahi en ufak olay da akp nin yani kendi savunucuları olan partiye sığınıyolar (hatta kemik kitlesini oluşturuyorlar)

asıl gelmek istediğim nokta ise şu: chp bu oluşan travmaları hiç hatırlatmak istemiyor mu? ki bu imkansız çünkü akp bunla besleniyor.
ya da umursamıyorlar mı?
Bugün aklıma gelen şey eğer umursansa ve gerçek bir özür dilense veyahutta özüre yakın bir şeyler
bi gönül alınmaya çalışınsa muharrem ince nin ne kadar başarılı olabileceği. baktığımızda bu adamın hitabeti ve hükümete geldiği noktalar bazı yerlerde gerçekten haklı olabiliyor. ama zaten elinde bulundurduğu kitleyi bunla sadece entelektüel argümanlar vererek gazlamış biraz da entel kesmi eklemiş oluyor. muhafazakar kesme dokunan yok.

sizce chp nin muhafazakar kesme açılımı nasıl olmalı peki ?

bu noktada aklımıza 2 soru geliyor.
chp direk isim olarak kazındığı için muharrem beyin bunu yapması mantıklı mı?
Ya da muharrem ince ayrılıp başka bir parti kursa ayakta kalabilir mi

bu iki sorunun cevabı da bence çok ucu açık hatta biraz da muamma
ilkinin cevabı biraz zor çünkü kitle çektiği acıların sahiplerini chp olarak biliyor bu yüzden chp akıldaki travmada baya baş rolde
ikincisine cevap daha zor çünkü chp den ayrılanın hayatta kalma ihtimali düşük 1. si
ikincisi ise bu chp nin kemik kitlesini (kemalist kitle) elden kaçırma riski.

ben böyle düşünüyorum farklı düşünen varsa buyursun cevaplasın aklımda tonlarca soru var da fakat gündem siyaseti de yani ımmh yani bi garip bir şey konuşulmaya gelmiyor.

biraz şizofrenik olabilir uzun da olabilir kusura bakmayın yazıcak başka yerim yoktu muhitim yine yardıma koştu ama baştan okuyup düzeltmeye de üşendim ya

(Bungalow Bill) #2325

Ben artık İnce’nin hedefinin cumhurbaşkanlığı değil, CHP genel başkanlığı olduğunu düşünüyorum. Sürekli Erdoğan’a laf yetiştirerek CHP seçmenini konsolide ediyor. CHP’li de zannediyor ki İnce her laf attığında kendisi gibi sağ seçmen de coşuyor ama işin aslı öyle değil. İkinci turda Akp’yi bırak Saadet’ten ve İyip’ten ne kadar oy alabileceği şüpheli.

Akp’nin 2002’den beri stratejisi Chp ve sol korkusu üzerine giderek sağ seçmeni bütünleştirmek, konsolide etmek. Bu yüzden muhalefet ilk turda çok aday çıkardı ki odaklanamasın, kendi seçmenini konsolide edemesin. Ama gerek medyanın İyip, Saadet, Hdp ambargosu, gerek de İnce’nin performansı yüzünden olay İnce vs Erdoğan’a, Akp vs Chp’ye döndü. Erdoğan’a yeni dönemi hayırlı olsun.

İnce’nin performansından sonra Chp seçmenin Kılıçdaroğlu’na sabredebileceğini zannetmiyorum. Genel başkanlığa oynuyor. KK tam İnce’yi bitirdim derken olay tersine döndü.

Çok yapılabilecek bir şey yok aslında. Hem sağ hem sol, hem modern hem de muhafazakar olamazsın. Chp, Chp olmaya devam ettikçe muhafazakar seçmen Chp’ye oy vermeyecek.

Sıkıntı Chp’de de değil aslında, yüzde 25 oy baya iyi bir oran ama Türkiye’deki siyasi denklem sıkıntılı. Chp’nin yanına farklı kesimlere hitap edebilecek siyasi partiler lazım. Şimdilik bu İyi parti gibi duruyor ama ne kadar işleyeceğini göreceğiz.

24 Haziran 2018 Seçimleri :package:
(Muhittin) #2326

Facebook’ta gezerken bir fotoğrafa denk geldim. Bizim mahale AKP çoğunluğudur. Öncelikle mahalleden çoğu kişi AKP sayesinde iş sahibi oldu. Bunların AKP yerine başka bir partiye atması beklenilemez. Fotoğraf ise çok cahilce buyrun. Bunu paylaşan adam bir kurumda müdürlük yapan biri.

(Burak) #2327

Çok doğru bir tespit ve bence bu hamle için geç bile kalındı. Açık konuşmak gerekirse Kılıçdaroğlu iyi niyetli bir insan, İnce kadar çakal değil ve daha dürüst olduğunu düşünüyorum. Ama bu siyaset ortamına uygun birisi de değil işte fazla şeffaf. Lafı çevirmeyi ve yalan söylemeyi beceremiyor. Erdal İnönü örneğinde olduğu gibi iyi niyet yetmiyor iyi bir siyasetçi olmak için. Kibarlık, eziklik olarak algılanıyor, böyle davranan siyasiler direkt pasifize ediliyor. En kısa zamanda İnce’ye devretsin artık fazla hırpalamasın kendini.

(Bungalow Bill) #2328

Pek katılmıyorum. Şu noktada Chp’nin kendi başına iktidar olabilmesinin imkanı yok. Bu sebepten yapıcı politikalar izlemeli ve ittifaklar kurmalı Chp. KK da hep buna uygun davranıyordu. İnce başa geçerse Baykal gibi ulusalcı, ses çıkaran ama yapıcı olmayan Chp geri döner diye tahmin ediyorum.

([Godwoken]) #2329

Olayın doğrusunu bir türlü öğrenemiyorum. Bir taraf polis saldırdı diyor öbür taraf polise bıçak çekmişler diyor.

Yapılan her eyleme fetö/pkk damgası yapıştıran andavallar ayrı dursun. Eleştirel görüşü “anarşik” olarak tanımlayan aptallar doldurmuş bilgi kanallarını.

(Burak) #2330

Bu saatten sonra kolay kolay ulusalcı çizgiye kaymaz bence CHP. Muhafazakarlar “bunlar monşer, bunlar batılı” yaftasını yapıştırdığı an dediğin döneme dönüş yapılır ki bu da sıfır noktasına geri dönmek olur. Partinin başına kim geçerse geçsin, önceki dönemlerde yapılmış hatalardan ders çıkarıp orta yolcu davranacaktır bence, ki şu zamana kadar Kılıçdaroğlu da İnce de bunun aksi bir şekilde davranmadı zaten. Yeni dönem CHP’nin politikasında herkesi kucaklama eğilimi olacak gibi duruyor, ben siyasilerin söylemlerini bu şekilde yorumladım.

(i) #2331

Ne demek kardeşim Muharrem İnce muhafazakar kesime hitap edemiyor. Daha bugün cuma namazını bir köy camisinde eda eylemiş.

( ◉) #2332

Bu olayın üzerine ben de gittim epey ama ilk haberi paylaşan BirGün, ilk twitleyen hesaplar terör yanlısı hesaplar. Ve sadece bu görüntüleri paylaşıyorlar. close enough

(Geek Velet) #2333

İremsu Abla Türkiye yanlış hatırlamıyorsam ilk anayasadan beri bir ulus devleti. Çok uluslu bir devlet değil. Okullarda kürtçe ders okutulamaz ama geçmişte imam-hatiplere olduğu gibi özel okul statüsünde olduğu gibi kürtçe eğitim verilen okullar yaygınlaşabilir. :slightly_smiling_face:

(alana) #2334

Anadilde eğitim bir haktır. Ben eğitimci değilim, nasıl yapılması gerektiği hakkında konuşamam. Gerekli şekilde düzenlenir. Nasıl daha iyi eğitim verilebiliyorsa öyle yapılır.

(Geek Velet) #2335

That’s the point. :grin:

(Can) #2336

Hayır anayasımızda Türkiye Cumhuriyeti, Türk ulusuna aittir gibi bir madde yok. Fakat:

Madde 7 – Yasama yetkisi Türk Milleti adına Türkiye Büyük Millet Meclisinindir. Bu yetki devredilemez.

Madde 9 – Yargı yetkisi, Türk Milleti adına bağımsız ve tarafsız mahkemelerce kullanılır.

Gibi maddelerde, “Türk Milleti” adına söylenmiş. Çok uluslu devletlerdeki hiyerarşi ile alakalıdır bu konu. Çoğunlukta olup, yönetimde olan ya da kurucu durumunda bulunan halk o devletin en önde gelen sahipleridir. Bu yüzden anayasanın “Türk Milleti” adına hitap etmesi normal.

Kürt okulları diye okul ayrılmasını pek doğru bulmuyorum. Yabancı liseler statüsüne de pek uymuyor. İsteyen bence seçmeli olarak Kürtçe alabilmeli. Kürtler bağımsızlık hedeflediğine göre, Kürt okulları propaganda için 10 numara mekan olur.

(Mert Özden) #2337

Geçen yine arşivcilik kasıyorum. Sizi 8:35 dakikaya alalım. Adam zamanında Superman Theme’i cover’lamış :smiley:

(Koala lordu/Koç Lisesi Bebeğim! ) #2338

Can Türkdoğan mı lan o seslendiren?!

( ◉) #2339

17 Haziran’a planınız varsa iptal edin, İstanbul trafiği iptal olacak. Ayrıca oksijen tüplerinizi her ihtimale karşı dolu tutun, ilgili tarihte yoğun kalabalıktan ötürü İstanbul’un oksijen sıkıntısı çekebilme ihtimali var.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #2340

İstanbul’da böyle bir mitingin sığabileceği yer var mı yahu, koskoca Perinçek geliyor.

( ◉) #2341

Bir ucu Bolu ormanlarına diğeri ucu Beşiktaşa uzanacak bir hortum olmadan bu işe girişmek ölüme davetiye resmen. Devletimizi kınıyorum.

(I sexually Identify as an Attack Helicopter. Ever since I was a boy I dreamed of soaring over the oilfields dropping hot sticky loads on disgusting foreigners. People say to me that a person being a helicopter is Impossible and I’m fucking retarded.) #2342

Perinçkek xDDD

(Ertunç Doğan) #2343

Bu miting Perinçek geldiği sıra az gözükebilir çünkü miting öncesi yaşanan karmaşa çok kişiye zarar verecek. Ambulanslar tam kapasite dolucak.