Muhit Siyaset Başlığı

(meta) #2371

Bunun ne alakası var bu durumla? Burada mı yaşandı bu dediklerin?

Bir taraf, polisler geçmişte bize zarar verdi biz de şimdi durduk yere onlara saldıralım; diğer taraf, eylemciler bize geçmişte zarar verdi biz de şimdi durduk yere onlara saldıralım desin dursunlar o zaman. İyice batsın her şey bataklığın içine sonsuza kadar.

Bu adalet arayışı değil, rövanş. Kişiler bu gözü kapalılığın bir tarafı olmaya devam ettikçe sonu da gelmeyecek.

( ◉) #2372

Yahu bu konudan bağımsız bir şey söyledin sen bana. Dayak özelinde. Dayak hiçbir zaman savunulamaz dedin. Ben de dayak ile ilgili fikrimi söyledim. Bu konuya çeken sensin. Hayırdır, ergen kavgası mı yapıyoruz sürekli bi eksen değiştirmeler, haksız çıkarmaya çalışmalar?

(meta) #2373

Okuduğunu tekrar bir gözden geçir bence. Pek sağlıklı bakamıyorsun konuya.

( ◉) #2374

Ben de diyorum ki sana meşru müdafaa olmasına gerek olmadan şiddetin meşru olabileceği anlar da vardır. BANA GÖRE.

(meyve) #2375

Kominist bir kaç çocuk demenin karşılığı bu olmamalı ama neyse kusura bakma yanlış anlamışım.

Bu lafın tam tersini yazalım.
‘’Tüm ülkücüler en küçük hadisede tutuklanıyorlar. Ama ben adam öldürene kadar içeri giren kominist görmedim!‘’
Oku bakalım olmuş mu?

Baskınlık konusunda herkes mahallesinde baskındır burda sana katılıyorum ama otoritenin bu iki düşünceye karşı taraflı olduğunu düşünüyorum.

Destekle demiyorum zaten, sana göre kötü olanı desteklemen saçma olur.
Ve polisler kanunları gereği düşünceleri dahilinde insan dövemezler.
Gerçek kötülüğü görmen dileği ile kardeş.

(meyve) #2376

Bak bu olayı çok net açıklıyor kardeşim.

( ◉) #2377

Seninle bir sonuca bağlayabildik tartışmamızı, yazdıklarına itirazım yok.

Sadece buna bir şey demek istiyorum.

Devlet sence haksız mı bu konuda? Bir devlet, devlete gönülden bağlı, milliyetçi duygularla canını verebilecek insanlarla, devleti kökten yıkmak isteyen devrimcilere neden aynı davransın? Rusya sosyalist devriminde Çar yanlılarına öyle mi davranılıyordu?

Ben bir devrimci olsam devletten bunu beklemezdim.

(meta) #2378

Bu yaklaşımın bir şeyi düzelteceğini düşünenlerin olması korkutuyor beni açıkçası. İlla eylemci giysileri, flamalar da olması gerekmiyor bu şiddete bu ülkede maruz kalmak için. Umarım bu “meşru” şiddet senin veya değer verdiklerinin başına gelmez o zaman, ne diyeyim.

(i) #2379

Sence burada ilk müdahaleyi kim yapıyor gibi duruyor ?

Tek taraflı bir açıklamayla bir şeylerin yalan olduğunu kanıtlayamazsın. Polise küfür ve bıçak çekilme iddiaları var. Ha diyeceksin ki bunlar masum liseli ama bak bu da eylemde gözaltına alınan liseli(!)lerden biri.

Ayrıca röportaj güzel Hdp virali, Ahmet Şık, Musa Piroğlu falan…

(meyve) #2380

Önce devlet nedir onu bir açıklığa kavuşturalım. Devlet bütün herkesin devleti olursa sosyal bir devlet olur. Taraf tutan devlet huzuru zor bulur bence.

Ya kardeşim kimse Canını vermesin. Şu ırkçılık duygusunu içimizden bir atabilsek öf be ne kadar güzel yaşar gideriz tüm dünya

(meta) #2381

Kanıtı iddiayı ortaya atan sunar. Burada bir bıçaklı saldırı göremiyorum? Ayrıca burada olsun veya olmasın, bu ve benzeri kamuya açık yürüyüşlerde, amacı farklı olan kişilerin de her zaman kalabalığa karışma ihtimali zaten var. Polisin görevi o kişileri mazeret gösterip geri kalan herkese işkence yapmak mı? Öyleyse, ne kolay meslek ya bu?

Bir de benim dediklerimi tekrar okursan, benim karşı çıktığım şeyin şiddeti meşru kılmaya yönelik tavırlar olduğunu fark edebilirsin. Elleri hali hazırda kelepçeli kişilere, araç içerisinde ve sonrasında şiddet uygulandığı kanıtlı bir durum. Buna karşı çıkmak için taraf olmaya gerek yok.

( ◉) #2382

Devrimci biri bu devletin sistemini kabul etmiyor ki devlet herkesin devleti olsun. Devrimci birinin emeli düzen değiştirmek olmalıdır. E düzen sahipleri de buna engel olmak zorunda değil mi sence?

Sistemini mi değiştirmeli sence devlet devrimcilerin de devleti olması için?

(i) #2383

Şu şiddete karşı olan tavrınızı pkk, dhkp-c gibi şiddetten beslenen ve sayısız cana sebep olmuş örgütlere karşı da gösterdiğiniz zaman samimiyetinize inanacağim mr.freedom fighter. Yoksa ; bu iddialar yalan, o adamlar araya karışmış, masum gençler sınav sistemini protesto ediyor ekseninde dönmeye devam edebilirsin.

(meyve) #2384

Eminim bu devletin sistemini sen de kabul etmiyorsundur. En azından yanlışlar bulursun. O zaman sen de devrim istiyorsun demek bu.

Devrimden kastın kominizm ise bence sosyal hukuk ile bütün düşüncelere eşit davranılabilir ve bir arada yaşanabilir.
Evet bence hukuk sistemini acilen değiştirmeli.

(meta) #2385

Evet, konu üzerinde verecek cevap kalmayınca yine aynı kalıba dönülüyor. Siyasiler alıştırdı insanları bu şekilde tartışmaya, kolaya geliyor argüman üretmek yerine sonuçta. Benim o örgütlerin yaptıklarına karşı hangi tavırda olduğumu, desteklediğimi nereden çıkarıyorsun? Fikir alış verişi yapmak yerine, ezber kalıpları sunmaya çalışacaksak tartışmayı devam ettirmenin pek manası yok. İyi günler.

(Gazapkulu) #2386

Polise bıçak çekilip çekilmediği net değil ise kesin yargılarda bulunmak haksızlık olur.Üstelik çocukların sınav sistemini,yani kaderlerini belirleyen şeyi protesto etme hakları sonuna kadar vardır.
Polisin görevi ise en az kişinin zarar görmesini sağlayarak olaylara müdahale etmektir elbette bir saldırı aldıysa.
Eğer başlıbaşına zararsız bir eylem var ise söz konusu darp etme olayının savunulacak en ufak bir tarafı yoktur hukukun geçerli olduğu bir ülkede.

Beyin yıkama ve tek yönlü propaganda hangi görüş tarafından dayatılırsa dayatılsın tehlikeli birşey.

Şiddetten beslenen kim olursa olsun yanlış içindedir.PKK,DHKP-C ,IŞİD gibi oluşumlar terör yolunu seçtiği için herhangi bir meşru tarafı yoktur zaten.Bunu illa özel olarak büyük puntolar ile belirtmek gibi gerekir?Bunu özellikle belirtmek zorunda olmak faşistçe bir dayatma değil midir ? PKK’nın yaptığının silahsız versiyonu demek değil midir bu?

Not : Etnik ve dinsel ayrımcılık temelli siyaset güden hiçbir partiye sempatisi olmayan biriyim

( ◉) #2387

“Bütün düşüncelere eşit davranmak” sence de çok muğlak bir konu değil mi?

Konu düşünce ise ari ırktan faşizme hatta düşünce özgürlüğünü kabul etmeyen bir çok düşünce yok mu?

Faşist düşünceye göre komünist düşünce kabul görmezden komünist düşünceye göre de faşist düşünce sakat kabul ediliyor.

Sence nasıl mümkün olabilir bu? Modern tarihte bir örneğini biliyorsan öğrenmek isterim.

(Bungalow Bill) #2388

(meyve) #2389

Bence tüm dünya düşünüldüğünde, muğlaktan öte ütopya ama distopya değil.
Değişik yollardan giderek, göreceli olarak kimi ülkeler bu ütopyaya yaklaşıyorlar. Bu ülkeler huzur seviyelerine göre tahmin edilebilir. Şimdi isim vererek unuttuklarımı kırmayayım.

İnsanlara medeni bir eğitim verildiğinde, bu düşünceler yok olacaktır diye umut ediyorum.

( ◉) #2390

Sana ‘‘bu düşüncelerin yok olması gerektiğini’’ telkin eden, yine senin düşüncen değil mi? Kendi düşüncenin bunlardan üstün olduğunu düşünmeye başlayınca çıkmaza giriyoruz zaten. Ve bunun çözümü tüm düşüncelere ‘‘saygı’’ duymak veya ‘‘eşit yaklaşmak’’ değil.
Hepimiz böyleyiz, değişik sebeplerden değişik düşüncelere sahibiz. İtiraf edemesek de asıl temennimiz tüm insanların bizim düşüncemizde olduğu bir gelecek hayal etmek. Çünkü ‘‘bizce’’ en doğru ve mantıklısı o.

Ama sonuca bakıldığında nasıl kansız devrim olmazsa, kansız da devrim bastırılmıyor.(Bunu sen bu düşünceye sahipsin diye söylemedim, popüler bir atıf sadece.)