Muhit Siyaset Başlığı

(meta) #2411

Ben de bu bölünmelerin önüne geçmek için bir yaklaşım değişikliğinin işe yarayabileceğini söylemeye çalışıyorum. “Dış güçler” insanların bu kavram tartışmalarını körüklüyorsa, bunun başka bir çözümü olamaz bence. Çünkü insanlar inat ediyor, mantığını dinlemiyor. Bir kere reddettiği bir şeyi kabul ettirmeye çalışmak yerine, yeni bir ortak payda bulunsa daha ideal olmaz mı? Kavramları ve hatıralarını feda etmek anlamına gelebilir bu, ama sonuçta fedakarlıkta bulunmadan bir şeyleri başarmak zor.

(Can) #2412

Yani bunun tek bir çözümü var, okumak okumak okumak. Ve insanları ideolojilerin bir hayat tarzı getirmediğine ikna etmek tabii. Ama her şeyin başı yine okumaktan geçiyor. Eğer bir ideoloji ya da fikir 3.ağızdan değil 1.ağızdan öğrenilirse işte o zaman her şey olması gerektiği gibi olur. Türkiye okumuyor ki.

Eğer bir düşünce için diyorsan, her düşüncenin bir ortak paydası var zaten. Ayrılıklar bokundan püsüründen çıkıyor açıkçası. O bahsettiğim Çin-Sovyet ayrılığı (Stalinizm-Maoizm yazmışım. Kusura bakma, Mao aslında Stalin’i savunduğu için ayrılık yaşanıyor) tamamen bir devletin diğerinin iç işlerine karışmasıyla ortaya çıkan bir sorun. Örneklerden anlaşılıyor sonuçta.

Ama eğer dünya için bahsetiyorsan rekabet olmadan hiç bir şey yürümüyor.

(meta) #2413

İnsanları bir şeylere ikna etmeye çalışmak zor iş. Doğrulara ikna etmek ise imkansıza yakın. Okumak kadar, hangi gözlükler ile okunduğu da önemli sonuçta.

Ayrıca kavramlar da taze iken en etkilidir genelde. Çoğu topluluk yeni bir fikir üzerinde birleşip, bir şeyleri değiştirmiştir tarihte. Daha sonra ise çöküşleri de aynı yolu takip etmiştir. Ben insanlığın nihai barış ve huzura kavramları aşarak ulaşabileceğine inanıyorum.

(Can) #2414

Kendimden örnek verirsem, Toplum Sözleşmesinden sonra Cumhuriyet sistemine ve doğrudan demokrasiye karşı çıkmaya başladım. Okumaya çalıştığım bakış açısı aslında “neden Cumhuriyet?” şeklindeydi. Ama okuduğuma kesinlikle pişman değilim, okumasaydım bu bakış açısına sahip olamazdım.

(meta) #2415

E ne güzel, açık fikirli bir şekilde değerlendirebilmişsin. Bir de kendi istediğinle okumuşsun sonuçta. Okumayan birisi, senin hayatını nasıl sürdüreceğine, nasıl düşüneceğine de karışabiliyor günümüzde. Bu kişileri okumaya mı zorlamak çözüm? Öyle bir algı ile makul bir değerlendirme yapabilir mi bu kişi? “Okuma” eylemi tek başına bu yüzden yeterli değil.

(Can) #2416

Zorlamaktan ziyade, tabiki herkesi okumaya zorlamak, davet etmek imkansızdır. Fakat gençler arasında her zaman entel bir kesim olur: belli bir ideoloji dışında, sanatla, siyasetle, tarihle, felsefeyle, edebiyatla ya da bilimle ilgilenen , okuyan yeri geldiğinde eleştiren, tartışma kültürüne sahip kesim. Normalde, yabancı liselerde ya da İstanbul Erkek gibi benim üst düzey nitelendirdiğim liselerde olur böyle çocuklar. Dünyaya bizi temsil edecek kişiler onlar olur.

Fakat eğitim sistemimizde başlıyor bu karmaşa. Bu liselere insanlar bir kere yazılı sınav yanında sözlü sınavlada alınmalı. Olmadığından dolayı, İstanbul Liselerinin hepsi sadece zeki ve çalışmış çocuklar ile dolu. Böyle olmamalı. Fen liseleri ne için var? Eğer böyle okullar okuyanlar, fikir sahibi olanlar için açılırsa, yine herşey bir çözüme kavuşur. Her neyse, bu entel kesim halkı etkiler. Eğer bir gruba imrenilirse, o grup yanlış olduğu bile bilinsede fikirlerine bir şans verilir.

Gerçi, ülkede öyle platformlar var ki, boş muhabbet yapmada on numaralar. İnsan profillerini karalamakla da bir yere varılmaz… Kısaca, Türkiye’de bir bok olmaz.

(meta) #2417

askjdsal bir yerde konunun buraya bağlanacağı çok belliydi ama.

(Can) #2418

Gerçek bu maalesef. Konu her türlü buraya çıktığı için. Biz çözüm sunsakta, çözümü iletme yolunda çok eksiklikler var. Yaptığı şeyi bilmeyen bir insanımız var.

Yani, aslında gerçek olan siyaseti politikayı her zaman ki gibi burada tartışarak başlasak ne kadar güzel olur. Hep gündem konuşuyoruz, ama boş da konuşuyoruz. Tek taraflı siyaset yapıyoruz, karşı taraf çıkınca hemen başını ezmeye kalkıyoruz. Bu olmaz, bu yanlıştan bir an önce vazgeçilmesi gerek. Siyasetteki "öcü"leri atmak gerek artık. Gelin, herkes burada Türkiye’ye uygun bir siyasi profil çizsin. Tartışalım, emin olun daha yararlı olacaktır.Öğretelim, öğrenelim, düşünceler paylaşmak içindir.

Tabii bu tartışmalarda asıl görmek istediğim, pek katılmayan kişiler. Ya da eleştiren insanlar. Çünkü eleştirinin kaynağını görürsek, eleştirileri o kadar ciddiye alabiliriz.

( ◉) #2419

Reis senin gibi bir hatibe yakışıyo mu ya :d

(i) #2420

Görüntüleri kontrol ettim, kesinlikle fotoşok. Orada aslında prompter yok.

(Koray ) #2421

Bu büyük oyunu bozduğun için Allah senden razı olsun. İnşallah bu iftiracılara gününü göstesshsdhadsbabd :sweat_smile:

(Can) #2422

Çok başarılı bir iş olmuş, diğer videoları da sabırsızlıkla bekliyorum :clap:

(Friendly Neighborhood Spider-Man ) #2423

Biz geldiğimizde Andımız da geri gelecek
Konuş ablam konuş

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #2424

Normalde bunu uzun süredir yapmıyorum ama bana atılan lafı beğendiğin için ve o laf da bu konuyla ilgili olduğu için:
Öhöm, “dahi” manasına gelen “da” ayrı yazılır.

(‪Ya arkadaşlar Marvel çocukça diyenler cidden sıktı artık.13 yaşında çocuklar Dark Knight izliyor karanlık efekt görüyor sonra buraya geliyor hemen ''off çok büyük işi filmm marvel çok çocukçaa'' diyor.Marvel'da Daredevil,Blade,Ghost Rider‬) #2425

Yapay zeka unutur mu sanıyosunuz olm :crazy_face::crazy_face: Adam belleğe atıyor :joy::joy:

(Boş İnsan) #2426

Sivas olayları hakkında eğilip bükülmeden yüzüne soru sorulması çok güzel olmuş, Temel bey de güzel güzel cevap vermiş. Ama ne yazık ki bu yine Sol taraftarlarından gelen linç kampanyasını durdurmayacak, ama inşallah yavaşlatır bir nebze.

(and this man a name) #2427

bu başlıkta yazılanlar hakkında ne düşünüyorsunuz. Şahsen yazılanlardan utanıyorum.
https://eksisozluk.com/robert-de-nironun-trumpa-kufur-etmesi--5684313?a=popular

(Can) #2428

Uçmuş mu entry ben anlamadım?

(Can) #2429

Bugün de Akşener geliyormuş.

@Bunn-Y yavaşlattığına inanıyorum ben, en azından verdiği cevaplar vs. ikna ediciydi.

(and this man a name) #2430

entrylerin çoğunda de nironun küfür etmesi desteklenmiş. Birine hakaret etmek ne zamandan beri haklı görülür oldu. eleştirirsin tamam hadi küfredersin ona da tamam ama edilen küfrü desteklemek, haklı bulmak bir tek bana garip geldi galiba.