Muhit Siyaset Başlığı

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #246

Doğal sosyal süreçlere müdahale edince neler çıkıyor. Bütün ülkelerin öğrenmesi gereken bir ders.

(Gizem) #247

Video güzele benziyor keşke İngilizcem olsa…

(Volkan Şahin ) #248

Zincirleme reaksiyon. Bölgede lider devlet olmak için harcanan efora bak…

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #249

Çevirebilirim boş vakit olursa.

(Overpowered Matter Core) #250

*koca yürek spoiler text

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #251

@Gizem ne yazık ki topluluk katkısına açık değilmiş. Transcript’ini çevirebilirim istersen, biraz anlamsız olabilir ama bu da bir şeydir.

(Gizem) #252

Kendini yorma istersen ben boş bir anımda yavaş yavaş çevirerek dinlerim

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #253

(Burak) #254

Vox çok güzel içerik hazırlıyorlar da ABD devlet kanalı gibi devletçilik yapıyor. Öyle bir sunuyorlar ki Amerika’nın olanlarda parmağı yokmuş gibi anlaşılıyor. Ama içerik güzel.

(Franz Joseph ) #255

Bu içerik olayı özetliyor, ben hiç bu tarafından topluca bakamamıştım olaya. Cidden Sünni-Şii soğuk savaşı, grupların sebepleri sadece dolaylı…

(Gizem) #256

Tam olarak hangi başlığa yazacağımı bilemedim.Tarih başlığında da sorabilirdim ama orası pek aktif değildi.
Neden 2.dünya savaşı onlarca filme kitaba konu olurken 1.dünya savaşı bu kadar geri planda?

(Volkan Şahin ) #257

İkinci Dünya Savaşı’nda ölü sayısının özellikle sivil ölü sayısının daha fazla olmasından dolayı. Ayrıca çok fazla ülkeye tramva yaşatacak olayların yaşandığı bir savaş olmasından. (bkz. Hiroşima ve Nagasaki atom bombaları, SSCB ve diğer ittifak devletlerinin Almanya’yı dümdüz etmesi, İspanyol İç Savaşı (dolaylı), vb.)

Birinci Dünya Savaşı İngiltere/Fransa ve Almanya’nın sidik yarışıydı daha çok. İkinci Dünya Savaşı ise tam anlamıyla küresel ve daha kaotik bir savaştı.

Ayrıca Birinci Dünya Savaşı’nın bir diğer ismi de Son Centilmen Savaşı’dır.

(Deniz) #258

Mizah çok güzel bir şey

(Must) #259

Çok güzel özetlemişler ya.

(korhan) #260

Biraz yavan ve eksik geldi bana. Bu ülkede yaşamayan birinin gözüyle yazıldığı çok bariz. Son darbe girişimini seküler kesimin yaptığını söylüyor, gerçekle uzaktan yakından alakası yok. Özet geçelim derken batırmışlar biraz.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #261

Bu ülkede yaşayan birinin de pek haklı olabileceğini zannetmiyorum, zira bu ülkede olup da gerçekleri söyleyen neredeyse hiç kimseye rastlamadım.

(öğnkü) #262

tayyip-in-diploma-savunmasi_1081059

(Geek Velet) #265

Çocuğum, ama çoğu oy verenden daha bilinçli olduğumu düşünüyorum.

(Franz Joseph ) #266
  1. Sebebi : Amerika’nın WWII’da çok büyük rol oynaması ve güncel film sektörünü elinde tutması
  2. Sebebi : I. Dünya Savaşı politika anlamında çok büyük hasarlar yaratmamış Osmanlı dışında. Fakat II.Dünya Savaşında yaşanan harita değişikliği neredeyse Kavimler Göçü kadar.
  3. Sebebi: Süper güç dengeleri I.Dünya Savaşında aynı kalıyor, II.Dünya Savaşında ise takla atıyor. ( Örnek : Birleşik Krallığın II.Dünya Savaşından sonra yerini Amerika’ya kaptırması)
  4. Sebebi: Çok fazla topluma hitap ediyor, WWI sadece Yakın Doğu, Avrupa ve Asya’nın bir kısmına hitap ediyor.

@Ege_Topoyan : Çocuklara oy kullandırılmamasının sebebinin akıl olgunluğundan ziyade çocukların ailelerin dediğini yapacağındandır. Zira ülkemizde farklı partiye oy attıklarından ben küsen çok anne baba gördüm.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #267

Öhöm, Orta Doğu Problemi, öhöm.