Muhit Siyaset Başlığı

(Xάος) #3010

Linkin başında boşluk varsa link olarak kalır, satırın en başında boşluksuz direk koyarsan açılır.

(Batuhan Burak) #3011

Teşekkür ederim:)

(Can) #3012

Kazanacaklarını yazmıştım, 1.tur ya da 2.turla. Sadece bir konuda yanılmışım, ben hile yaparlar diyordum, adam da öldürdüler.

Umutsuz muyum, evet düne kıyasla. Her neyse ki artık yapacak bir şey seçimler konusunda, hakkımızı arayacağız sadece.

edit: YSK dün gece ve. şu an sandığımızdan çok karışıkmış. Haberler ne neticede doğru bilmiyorum ama, Muharrem İnce’ye bir telefon gelmiş, 15-20dk konuşmuş. Bana bu kısım inandırıcı gelmedi ama, YSK’dan istifa eden 6 hakim ve 4 saatte açılamayan %5’lik sandık dilimi anlatıyor bir şeyler.

Komplo teorilerini sevmem, ama yine gördüğümü aktarmak zorunda hissediyorum : 12’de İnce’nin açıklama metiniyle çıkacağı söyleniyor, mitinglerden farklı olarak. Oradan zorunlu açıklamaya bağlayan olmuş.

24 Haziran 2018 Seçimleri :package:
(nam-ı diğer) #3013

Hadi hayırlı işler ne diyim

(Can) #3014

12’de İnce ve Kılıçdaroğlu aynı anda çıkıp İncenin CHP başına geçtiğini söylese keşke. Ama büyük ihtimal olmayacak. Partinin başına bir daha talip olmam demişti. Ama ortada çok kötü bir sonuç var… Yüzde 30 gayet iyi bir başarı bu başarının arkasını getirmeliler.

(Can) #3015

İnce belki geçmek istemez ama Kılıçdaroğlu bu seçimden sonra bir daha etkin isim olamaz. İnce vekillikten düşse de ilk sıradaki isim olacaktır artık. Halk açısından diyorum. Elbette önce bu adam kazandı konusunda insanların gönlünü alması farz.

(Deniz) #3016

“Kılıçdaroğlu’nun karşısına aday olarak çıkmam” demişti.

(meta) #3017

7 Haziran ve 1 Kasım’la karşılaştırınca tablo oldukça net gibi gözüküyor:

7 Haziran’a göre;

7 Haziran’da AKP’ye verenlerin, %3’ü MHP’ye
7 Haziran’da MHP’ye verenlerin, %8’i İYİP’e
7 Haziran’da CHP’ye verenlerin, %2’si İYİP’e, %0.4-%8’i HDP’ye
7 Haziran’da Saadet’e verenlerin, %0.7-%0.9’u AKP’ye
7 Haziran’da HDP’ye verenlerin , %2-%3’ü AKP’ye

1 Kasım’a göre;

1 Kasım’da AKP’ye verenlerin, %7’si MHP’ye, %0.5-%1’i Saadete
1 Kasım’da MHP’ye verenlerin, %8’i İYİP’e,
1 Kasım’da CHP’ye verenlerin, %2’si İYİP’e, %0.5-%1’i HDP’ye

geçmiş 24 Haziran’da.

AKP - MHP Toplam oyları

7 Haziran - %57,2
1 Kasım - %61,4
24 Haziran - %53,5

CHP - İYİP - Saadet Toplam Oyları

7 Haziran - %27,1
1 Kasım - %26
24 Haziran - %34,3

HDP Oyları

7 Haziran - %13.1
1 Kasım - %10.8
24 Haziran - %11.5

1 Kasım’da AKP’ye giden (%2.5) HDP oylarının 24 Haziran’da HDP’ye döneceğini umuyordum. Bu olmadı. Ya gerçekten dönmedi o oylar, ya da doğuda bu oyların gasp edilmesi engellenemedi. Ben geri dönmemesi için pek bir neden bulamıyorum.

AKP-MHP bloğundan İYİP’e sadece %8 geçiş olması da beni hayal kırıklığına uğrattı. Buradan %10-%11’lik bir geçiş olmasını umuyordum.

Eğer İYİP %13.5-%14’lere, HDP de %13.5-%14’lere çıkabilseydi, Cumhur ittifakı mecliste çoğunluğu sağlamayazdı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi de meclis seçiminin bir yansıması sadece. %53’5’luk ittifakın sadece %1’i Erdoğan lehine oy kullanmamış. Mecliste sonuç böyleyken, diğer tarafta herhangi bir zafer söz konusu değildi zaten.

(Haydi gel (ayran) içelim.) #3018

O kadar bile değil. %5-6, çok zorlarsan %7. Akşenerin %7,5 lik oyu bunu kanıtlar nitelikte.

(meta) #3019

CHP’nin oy kaybına bakarak o anlaşılabiliyor. %8 civarında bir geçiş var. CB seçimi pek iyi bir gösterge değil, İnce’yi Akşenir’e tercih eden de bir kitle var İyip’te.

(Haydi gel (ayran) içelim.) #3020

İnce’yi Akşener e tercih eden kitle tabi ki var ama CB seçimi kısmında bu bakış doğru. Ama millet vekili kısımında değil. CB de inceye millet vekilliğinde ip e veren chp liler anahtar burada. İp millet vekilliği kısmında hdp gibi chp den oy çekti. İp Akp den hatırı sayılır düzeyde oy çekemedi pek. En başta mhp den çekti, mhp ise konumu sebebiyle akp den oy çekecekti zaten ama ittifak ın hdp politikaları sebebiyle ip ye kayacak oyların belli oranda mhp ye geri dönmesine sebep oldu. (Bu yüzden mhp o kadarda sürpriz değil)

Kısaca İp millet vekilli konusunda %3 lük kısmı Chp den. + yeni bir parti olmasından dolayı kazanabildiği ham seçmen.

(Can) #3021

Bir değerlendirme:

Sağcılar ile solcular bu ülkede bir değiller. Ülkücülerin çoğu silahlılar, kalan AK Parti seçmeni ya çok radikal ya da çok inatçı. Zor bir kitle. Dolayısıyla İnce değil Atatürk Anıtkabirden kalkıp gelse bu milleti %100 bir araya toparlayamaz. İnce’nin apolet konusu hariç hassas bir hatası yoktu. Rakı içmesi, onlarca erotik şiirler yazması bir yanlıştı.

Bu durumda CHP’nin yapması gereken solcu kitlesini güçlendirmek. Çünkü solcular Türkiye’de hep ezilen taraf olmuş. Bu kitlesel büyüklük anlamında değil, güç anlamında. Bu yüzden ülkücülerin tehlikesini azaltacak derecede önlemler alınmalı, gerekirse karşı olarak silahlı. Bunu vursunlar diye değil, öldürülen Erzurum İyi Parti İlçe Başkanı ve onun cenazesini almaya giden kardeşi için söylüyorum. Darp edilen müşahitler için söylüyorum. Ayrıca, yabancı yerli her türlü güçten destek alınmalı.

Ve CHP yerli seçimlerden bir şey beklememeli. Çünkü belediyecilik mantığıyla oylanıyor bu seçimler. CHP belediyeleri çalışsada AKP’li çoğunluk mutlu değil ve sürekli yeriyorlar. CHP Cumhurbaşkanlığı seçimlerini olabileceği kadar erkene çekmeli.

İyi Parti ise zafer beklememeli. Bu seçimde hedefleri MHP’nin yerini alma olması gerekirdi. Temel Karamollaoğlu ise seçimde hakettiğini alamadı, ama hepimiz şahsen kendisi gibi siyasetçilerin olduğunuda öğrendik. Beni mutlu eden şey, Türkiye’nin imajının bu seçimde biraz düzelmesi, çünkü biz içeride tartışırken dışarısı kimin ne olduğunu öğrenmiş. Erdoğan’ı tebrik edecekler yine kendisi gibi olan liderler olacaktır. Fransız televizyonlarını bizzat izledim, pek bir sevinç yoktu. Alman televizyonlarını da dolaştım ama pek bir şey göremedim. Konuşabildiğim dillerde burada bitiyor.
Macron gibi isimlerin çok içtenlikle tebrik edeceğini hiç düşünmüyorum. Bence kutlayacak olan biri varsa o da Vladimir Putin’dir.

Erdoğan’ın bundan sonra ekonomiye mükemmel bir dokunuş getireceğini düşünmüyorum. Beni üzen en önemli şey Kanal İstanbul projesi ve adının kaynamış olması. İstanbul’u kaza kaza, eşeleye eşeleye mahvettiler. Engellemek zorundayız bu projeyi.

Ülkeden gideceğime dair bir kaç şey söylemiştim. Muharrem İnce galip olsaydı en azından zorunda kalmadıkça gitmemeyi düşünüyordum. Şu an hem zorunluluktan, hem de 5 sene boyunca radikal islamcı kitleye katlanamayacağımdan gideceğim.

24 Haziran 2018 Seçimleri :package:
(Finn) #3022

Bu başlığın dışında bir konu ama kafasında yurtdışı olanlar nereden başlamalı ? Bununla ilgili bir başlık açılabilir mi ?

(Haydi gel (ayran) içelim.) #3023

(Can) #3024

Şu an ki durumunuza bağlı. Başlık açmaya gerek yok. Ben doktoramı yapmak için gidebiliyorum. Türkiye’de mümkün görünen pek yol yoktu bana. Kişisel hayatımdan paylaşmak istemediğim için bilgileri bu kadar anlatabiliyorum ancak.

Bunu atacağına açıklayabilirdin. Vaktine yazık olmuş

(Kürşad the Falcone) #3025

Şu an da Muharrem İnce’ nin siyaseten bir mevkisi var mı?

(“Eğer benden saygı bekliyorsanız saçmalayan saygı falan yok bende") #3026

Olmaması için bir neden yok. İyi bir kampanya yürütü ve 41 yıldır aşalamayan 25 üstü baraşın aştı.

(Friendly Neighborhood Spider-Man ) #3027

Ben milletvekillği seçiminde İYİ’ye verip cumhurbaşkanlığı seçiminde İnce’ye verdim mesela. Bunu yapan binlerce kişi var.

(Bungalow Bill) #3028

Bence bunun sebebi doğru düzgün oluşmuş bir Kürt bilinci olmaması. Hepsi Hdp’ye veya Pkk’ya sempati duymuyor. Çözüm süreci döneminde Hdp’nin barışı sağladığı, Kürtleri temsil ettiği gibi bir algı vardı(Yanlıştır demiyorum). Çözüm sürecinden sonra Akp, HDP’yi kriminalize ederek bunu tersine çevirdi.

Siyasi fikirlerin uçlarda yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. Merkez sağın güçlü olduğu yıllarda radikallik tabanda bu kadar etkili değildi. İyip bu dönemde merkez sağ oylarını diriltmeye çalıştı ama marjinal fikirlerin yaygınlaştığı zamanlarda bu pek işe yaramıyor. Yine de bence İyip zafer kazanamasa da başarılıdır. Bundan sonra ne olacağı çok önemli, tersine göç yaşanabilir.

İyip’e iki eleştirim var. Chp’yle ittifak yapmaları, İyip/Saadet olarak girseler daha iyi oy alırlardı. Chp’nin yancısı gibi göründüler. Hem medyada Chp’nin altında kaldılar, İnce söylemlerini kullandı, hem de sağ seçmenin gözünde solcular ile bir olmaları hoş karşılanmadı. Akp’nin hain suçlamaları cabası.

İkincisi, İyip ve Saadet’in daha sosyal demokrat, merkez sol seviyesinde propaganda ve politika üretmesi. Özellikte bu seçimde milliyetçiler nüfüzlarını arttırdılar. Onlara hitap etmek yerine sosyal medyada sesi çok çıkan ama sandığa yansımayacak kitlelere oynadılar. Hata idi.

(evethearteyes) #3029

Sevgili modlar şu siyaset başlıklarını kapasak mı tamamen_? Artık konuşacak, tartışacak bir şey kalmadı :cold_sweat::cold_sweat: