Muhit Siyaset Başlığı

(Can) #3030

CHP Cumhurbaşkanı adayı sanırım hala. CHP’ye dahil olduğu kesin ama parti içi meselelere girmek istemediğini söyledi. Belki de genel başkan olur bilemem.

Hayır çünkü ben bu başlığı 24 Haziran seçimlerine ithafen açmadım. Genel her konuyu konuşabiliyoruz burada. Siyaset dediği gibi İnce’nin uzun vadeli bir şey.

Normalde kampanyanın da olmamasına bakılırsa AKP’nin daha düşük bir oy alması gerekirdi. Ama verenler genelde aşiret ve tarikatlardan oluşuyor.

Katılmıyorum, başarılı değillerdi. Yanlış hedefler.

(Wet Meatball) #3031

Ya reis kapatılmayan bi burası var.Bırak dertleşelim.

(Bungalow Bill) #3032

Cumhuriyet tarihi boyunca Akp hariç hiç bir parti kurulur kurulmaz girdiği ilk seçimde %10 alamamıştır. İttifak olmasaydı %1-2 daha alırdı. 7 ay önce kuruldu bu parti, teşkilatlarını doğru düzgün oluşturamadılar, sandık yardımı almadılar, çok büyük medya ambargosu uygulandı, stantları parçalandı, ittifak yaptığı Chp destek olmadı. O terörist denilen HDP bile 90 milyon lira yardım aldı devletten. Şu şartlara ve verilere rağmen 5 milyona yakın oy alan partiye başarısız olduğunu söylemek saçma.

Akp konusunda bakılırsa özel şartların var olduğunu görürsün.

(Can) #3033

İyi Parti potansiyellerini çok zorladı. Meral Akşener belki çatı adaya uymayarak iyi yaptı ama kampanyasını İnce kadar destekleyici geçirmedi. Destekleyici olmasından ziyade, çok güvendiler. %7 almaları iyi olabilir sonuç olarak ama kendi üstüne düşeni başaramadı. Eğer %1-2 daha alsalardı, bu seçim 2.tura büyük olasılıkla kalırdı.

Sadece İP değil SP de miting yapmalıydı. Sosyal medya mitingleri yetersiz.

(Haydi gel (ayran) içelim.) #3034

İyi, kısaca açıklayayım. Solcular zorbadır, kendilerinden olmayanı küçük görür ve dışlarlar. Güçsüz oldukları yok, mağduru oynarlar sadece.
Şu sağcılık solculuk saçmalıklarından bir çıkamadık :frowning:

@KayraYesilirmak biliyorum. Zaten bunu diyorum, ip millet vekilliğinde chp den de oy çekti. Böyle olacağı çok belliydi zaten. Bu chp için ne kadar iyi oldu bu ileri ki zamanlarda göreceğiz. Chp İp arasının kötüleşmesi Akp Mhp arasının kötüleşmesinden daha muhtemel.

(Berkay Küçük) #3035

Ben iki işçinin evladıyım. 13 yaşında bu şehre gelip 15 yaşında kendi dükkanını açmış bir babanın oğluyum. Henüz kendi siyasi düşüncelerimin oturmadığını düşünüyorum. ve siyasetin kendisinden nefret eden bir insanım aynı zamanda.

Sen çok çirkin bir insansın. Zehirli düşüncelere sahipsin.

1 Mayısta sadece kendi iş haklarını savunan işçilerin üzerine binalardan ateş sıkanlar solcuydu sanırım.

Üniversitede tek isteği okumak olan gençlere bomba atanlar solcuydu sanırım.

Daha fazlasını yazarım daha satırlarca şey yazarım istesem.

Siyasi bir tercihtir solcu ya da sağcı olmak sorunlara farklı çözümler sunar iki tarafta. Bu kadardır yani sağcı ve solcu görüş vardır insan kutbu yoktur. Kişi sağcı ya da solcu olarak kutuplaştırılamaz. Keşke bunu biliyor olsaydın.

İnsanlara şuan dahi kutuplaştırırıyorsun. İftiralar atıyorsun. O lanet olası siyasetçilerden bir farkın yok. Yaptığın şeyin ne kadar ayıp olduğunun keşke farkında olsan. Çok yazık ya, çok yazık. Utan kendinden. Ben yazdıklarını okuduğum için utanıyorum kendimden. Birde siyasiler kutuplaştırmayı bırakmalı yazmışsın. Kişi önce kendinden başlamalı halbuki.

(‪Ya arkadaşlar Marvel çocukça diyenler cidden sıktı artık.13 yaşında çocuklar Dark Knight izliyor karanlık efekt görüyor sonra buraya geliyor hemen ''off çok büyük işi filmm marvel çok çocukçaa'' diyor.Marvel'da Daredevil,Blade,Ghost Rider‬) #3036

Arkadaşlar Türkiye’de diğerinden daha iyi olan bir kesim yok. Neyi tartışıyorsunuz anlamadım ki.

(Bungalow Bill) #3037

Ben Akşener’den değil İyip’le alakalı konuşmuştum. Akşener’in az aldığını düşünüyorum ama çok da yapılacak bir şey yoktu. İnce son etaplarda gayrı resmi çatı adaya dönüştü.

Olabildiği kadar iddialı olmak zorundaydı. İddiasız siyaset olmaz.

(Haydi gel (ayran) içelim.) #3038

Solcular da sağcılar kadar aşırıcıdır/faşisttirler. (Faşizm in ne olduğunu biliyorum. Hangi anlamda kullandığım belli.) Kendilerinden olmayanı hor görürler, dışlarlar, ezerler, dalga geçerler. Ülkemizden kutuplaşmanın fitilini atan en büyük iki sebepten birdir.
Ülke solculuk sağcılık saçmalıklarından çok çekti, kutuplaşmanın fitilleri o zamanda atıldı. Ve etkileri hala devam ediyor.
1 Mayıs Üniversite Öğrencileri Yürüyüşü gününden konu açılmışken. Solcular, emekçiye en çok zararı veren Sosyalizm/Komünizm gibi saçma ekonomik görüşleri savunarak işçi dostu olduklarını iddia ederler. Külliyen saçmalık.
Solcuların içinde büyüdüm. Babam eski bir solcu komünisttir. 12 eylül gibi zamanlarda içeri girmişliği bile vardır. Olgunlaşınca ve hayatın tokadını yiyince solculuktan vazgeçmiştir. Bu öyle eski bir zaman da değil en fazla 10 yıl öncesidir. Şahsen çevremden gözlemlediğim kadarı ve doğal olarak örnek bellediğim babam sayesinde bu saçmalıkları gördüm.

Ben ne pis bir insanım ne de kimseyi kutuplaşmaya itiyorum. Aksine o kutuplaşmanın sebepleri olan hastalıkları söylüyorum. Bunlar hayal şeyler, farklı görüş sunmak değil kavga çıkarmaktan başka bir işe yaramaz, yaramadı da. Siyasi taraflar solcu sağcı diye ayrılmaz, ayrılması da saçmalıktır.

(meta) #3039

Neyse ya, biraz olsun nefes alabilmek için umutlandırıyoruz kendimizi sonuçta ama pek bir şeylerin de değiştiği yok.

(Kürşad the Falcone) #3040

Bu arada kim kazanmış olursa olsun, borç stoku temelli bir ekonomik kriz kapıda. Bu ülkede büyük ekonomik krizler hep hükümet düşürdü. AKP’de erken seçimi işler daha net kötüleşmeden iktidar tazelemek için yaptı zaten. Bakalım bunlar krizle nasıl başa çıkacak. Muhtemelen kısa vade de OHAL’i kaldıracaklar ama bu işin IMF’de bitmesini engelleyebileceklerini hiç sanmıyorum. AKP’yi daha iyi günler beklemiyor, ama tabiiki bu süreç halk için AKP için olacağından çok daha sancılı geçecek.

( ◉) #3041

Bu seçimlerdeki oy kullanma oranından hoşnut musunuz? (88.50)(1 kesinlikle hayır, 5 kesinlikle evet)

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

0 oylayan

Temsil hakkı tanınmayan görüşler var mıydı?

• Evet
  • Hayır

0 oylayan

Oy kullanmamış kişiler hakkında ne düşünüyorsunuz?

• Nefret ediyorum.
  • Hoş karşılamıyorum.
  • Nötr.
  • Hoş karşılıyorum.
  • Kesinlikle destekliyorum.

0 oylayan

Hiçbiri sizi temsil etmeyen 3 alternatif görüş olsaydı, iktidardan haz etmeseniz dahi oy kullanır mıydınız?

• Evet
  • Hayır
  • Kararsızım.

0 oylayan

( ◉) #3042

Diğerine eklemeyi unuttum.

Size uygun alternatif var mıydı?

• Evet
  • Hayır

0 oylayan

(Can) #3043

Çok kötü oldum :confused:

(Can) #3044

Offff bitirdin beni amk. İçime öküz oturdu ya. :((

(Burak) #3045

Ulan bu ok zehirli işte bunu atmayın artık ya

(Can) #3046

Hüseyin ne demek istediğimi anlamıyorsun hala. Diyorum ki, AKP ve CHP seçmenini yan yana koyduğumuzda kimin daha radikal olduğu belli oluyor. Şu an iktidarda sağ, muhalefette merkez sağ ve sol olduğundan bence gerek yok tek tek parti ismi yazmaya. Ne demek istediğim çok açık.

Elbette, ama can güvenliğinden bahsetiyoruz. Kafasına silah dayananınca kimse hak hukuk diyemiyor. Çünkü seni vatan haini olarak kafanda kodlamışlar.

Ben bu gün fark ettim belki de biz kasıyoruz çok. Cidden eğitimle alakalı herşey, insan ne kadar basit düşünürse o kadar tehlikeli oluyor.

Cumhurbaşkanı olamayacağının herkes farkındaydı. Cumhurbaşkanlığı yerine milletvekilliğine oynamalılardı diyorum tekrardan.

Aaaah İnce, ah. Bu adama güveniyorum, inanıyorum ama olmadı. Yerel seçimlere ertelememeliydi. O diyecekti ben her bulduğum fırsatta mücadele vericem, bizde duracaktık yanında.

(y) #3047

Chp bu ulkede ayni kafada oldugu surece muhalifler asla kazanamaz.Anadolu ve dogudan oy alamayan bir parti nasil ulkeyi yonetmeye talip olabilir anlamiyorum.İlk oyumu chpye vererek hata etmistim bu secimlerde iyi partiden yana kullandim oyumu milletvekili secimlerinde.Ne kadar fanatik akpli varsa aynilari chp icinde de var rahatsiz edici seviye de.Chpnin parti olarak bastan asagi yenilenmesi şart.Umarim muharrem ince genel baskan olur.Kilicdaroglunun emegi cok buyuk akpnin iktidar olmasinda.Oda yandaş bana göre
Bu seçim yine gosterdi.Recep bey 90 yasinda olsa ve yine aday olsa yuzde 50 oyu cepte.

(Can) #3048

Beni CHP tarafında rahatsız eden kişiler çok sık karşı tarafı aşağılayan kişiler. İki taraf birbirine bok attıkça, iki taraf hırçınlaşıyor. Koyun, koyun dediniz koyduk gibi lafları duymasak, herkes gitse paşa paşa evinde ağlansa, öbürü gitse balkon konuşmasını dinlese…

(y) #3049

21 yasindayim.Şu yasim da dahi chp de bir problem oldugunu cok net gorebiliyorum.Vatandas tarafindan kabul edilmiyor bu parti sahiller disinda ki onlarida kaybediyor artik.Sorunun uzerine gidilecegi yer de yok biz kazaniyoruz hile var yalan var deyip camur atiyorlar hala.Chp nin bu ulkenin kurucu partisi olmanin getirdigi tepeden bakma durumu bitiriyor bence.Bir daha asla oy vermem.İyi ki alternatif olarak iyi parti geldi.Yoksa bos oy atacaktim milletvekilin de.
Chp dusmani degilim yanlis anlasilmasin sadece çok sorunlu bir parti oldugunu çok net bir daha anladim.