Muhit Siyaset Başlığı

(Can) #3139

Düyun-u Umumiye ile karşılaştırmak doğru olmaz, ama Batı eğer Türkiye üzerinde bir hamle yapacak olsaydı bu yine bu olaya benzerdi.

Düyun-u Umumiye bambaşka bir durum.

( ◉) #3140

2071 Türkiye’nin anlatan bir animasyon. Gülerek izleyiniz.

Animasyonu başarılı buldum ama hazırlayan kişi cidden ülkeden ve dünyadan kopuk yaşıyor. Sırf parası için yapmadıysa bu işi cidden hayrete düşürücü.

(Mert Özden) #3141

Hayal gücünün kıtlığı beni benden aldı.

(and this man a name) #3142

az kaldı şu patates işini bi halledelim.

(Can) #3143

Kanal İstanbul’a, Abdülhamid’e, dünyanın 3.ekonomisi olmasına ses çıkararak güldüm.

Tamam güzel hayaller bunlar, ama şu ülkenin bilim insanı en azından adayı olarak, sokaktaki takkeli şalvarlı mürit kardeşimize benden daha çok değer veriliyor. İnanın bana, özellikle doğa bilimlerinde çalışıp ömrünüzün tamamını Türkiye’de geçirmek imkansız. Çünkü imkan verilmiyor. O yüzden bunlar güzel hayaller.

Bu arada Kanal İstanbul projesinin durdurulması gerek, en azından yapılırsa da yok edilmeli. Saçma bir proje, kaldı ki tabiata büyük tehlike arz ediyor. İstanbul’u zaten genişlettiler, ne geçti ellerine bilmiyorum. Abdülhamid sevdasını ise anlamıyorum, II. Abdülhamid neden şu son 5 senedir çok popüler, anlatabilecek var mı? Bence dönemine göre en başarılı padişah kesinlikle değil ama?

(was never real) #3144

Kpss’de bi Aldülhamid sorusu bekliyorum bakalım.

(Can) #3145

Süleyman Soylu ve Kılıçdaroğlu arasında büyük gerilim var şu an. Soylu, şehit cenazelerine CHP il başkanları protokole alınmayacak diye talimat vermiş. Kılıçdaroğlu bu olaydan sonra Soylu’nun istifasını istemiş.

Gerçekten büyük terbiyesizlik, gider ayak diye mi yapıyor, bilmiyorum. Ama büyük bir ayıp. Kim olursa olsun, bu çok yanlış bir hareket ve bir siyasetçiye yakışmaz.

( ◉) #3146

İçişleri Bakanı ve üst düzey bir bürokratın, terör gibi bir konuda CHP’yi suçlaması, üstelik bunu “şehit cenazesine katılamazsınız çünkü kanları sizin üzerinizde” diyerek alçakça bir şekilde yapması terbiyesizlik değil de, CHP Genel Başkanının bu haksızlığa karşı istifa istemesi mi terbiyesizlik?

Yoksa tam tersini söylemek istedin de ben mi yanlış anladım?

(Kürşad the Falcone) #3147

MHP’ye ihtiyaçları var diye milliyetçi kesime yalakalık yapmaya çalışıyor, başka bir şey değil. Ona mı kalmış kimin cenazesine kim katılacak kim katılmayacağı belirlemek.

([Godwoken]) #3148

Süleyman Soylu omurgasız bir adam. Bu tip radikal söylemleri telaffuz edecek kadar karaktersiz. Doğal olarak tutunabilmek için kıçını yaladığı adamların tetikçiliğini yapıyor. yazık.

(Can) #3149

Terbiyesizlik yapan Süleyman Soylu. Makamına saygısızlık yapmış. İç İşleri bakanının görevi iç istikrarı sağlamaktır, bozmak değil.

Aslında yok. OHAL kaldıracağız diye mecliste oylasalar, MHP oylar altında ezilir. Kilit parti falan değil ayrıca, 60 milletvekili var ya da yoklar. AKP için önemliler sadece. Kendilerini avutuyorlar önemli parti olmuştur diye. %11’i bile AKP oyları ile aldılar.

(Can) #3150

CHP PM üyesi ve milletvekili Eren Erdem FETÖ/PDY terör örgütü üyeliği suçlamasıyla göz altına alınmış.

( ◉) #3151

Kusura bakma, siyasetçi diyince Kılıçdaroğlu’dan bahsediyorsun sandım.

Beter olsun. İran ve gerillalar kurtarsın şimdi.

Bu tutuklama özellikle CHP için “sarı öküz” meselesidir. Ancak zerre umrumda değil. Partiyi yıllarca bunlarla dolduran CHP lideri düşünsün şimdi.

Zaten yeni dönemde mv olmayacaktı. İpi önceden çekilmiş.

(marko) #3152

2007’de başlayan Ergenekon Davası gereksiz deliller nedeniyle kapatılmış. Karaktersiz insanlar masum ve bu ülkenin ileri gelen aydınlarını (Doğu Perinçek hariç) hapislerde çürüttüler ve hatta canlarını aldılar. Bu davayı açan ve “Ben bu davanın savcısıyım” diye hönkürenleri unutmadım, asla da unutacağımı sanmıyorum. Masum askerleri bu davayla hiç edenler yerlerine FETÖ’cü askerleri doldurarak ülkeyi 15 Temmuz’a getirdi, bunu da kimse unutmasın.

Netflix Türkiye
(i) #3155

(Can) #3156

Beni tüm ama tüm konu hakkında rahatsız eden şey FETÖ/PDY suçlamasıyla içeri alınması. Yani, FETÖ üyesi mi hakikaten, yoksa kendi çıkarı için istihbaratı satan bir “hain” mi? FETÖ üyeliği suçlaması ağır bir muamele getiriyor.

Benim asıl sinirimi bozan şey, istihbaratımızın neden bu kadar aciz gözüktüğü. Şimdi ben yanlış mı izledim, yoksa bir kaç Fransız gazeteci bir milletvekili aracılığıyla istihbarattan bilgi mi aldı? Bu çok düşük güvenliktir. Büyük surlarla kaplı ama altında geniş geniş tünelleri olan bir şehir.
İstihbarat, yurt dışında cadı avına yarayabilir, hatta en müsait kurumdur bunun için. Ama, istihbaratın asıl görevi bilgidir. Ve bir devletin en ama en hassas kurumu her zaman istihbarat kurumu olur. Görüyoruz ki, muhalefetten bir milletvekili rahat rahat arıyor, numara sorgulatıyor, bilgi alıyor veriyor.

Bakın bana yine bazıları sağı solu konuştum diye kızacak ama, istihbaratçılıkta kesinlikle solcu olup sağcı olmanın, bürokrasinin, hangi rengi hangi sanatçıyı sevdiğinizin bir önemi yok. İstihbaratçılıkta önemli olan şey sadakat, bilgiye verilen önem, akıl ve ciddiyettir. Ben eğer o telefondaki kurum gerçekten istihbarat teşkilatımız ise, hem Erdem’de, hem teşkilatta bu ciddiyeti görmedim. Bu sadece bir eleştiri.

Eren Erdem ise bence CHP içinden biri tarafından ihbar edildi. İhbar eden kişinin kod adı yanlış okumadıysam Sözcü’de “Ayçiçeği” diye verilmiş.

([Godwoken]) #3157

Ülkenin kaosa sürüklenmesi hoşuma gidiyor. Belli ki tek çıkar yolumuz bu.

CHP içinde tıpkı MHP’de olduğu gibi kopmak isteyen bir grup var belli ki. Bu ayrışma çatışmayıda beraberinde getiriyor. Herkes elindekileri masaya koyacak. Ben de aynı şekilde ihbarın parti kademesinden yapıldığını düşünüyorum. Enteresan şeyler olacak gibi.

Eren Erdem gerçekten suçlu olabilir.

Fakat ülke delikli isveç peyniri gibi olduğu için benim hiçbir devlet organına güvenim kalmadı.
Millete ve partilere de aynı şekilde.

(Can) #3159

Çıkarsa, kaybeden şimdiden belli. Silahlı bir halk var. Para militer bir kuvvet haline gelmiş bir halk var. Ama tabi, neden olmasın? İç savaştan kasıtlarıda buydu zaten, AKP kaybederse kötü olur dedikleri.

Bu harita CIA’ya ait Kürdistan haritası. Harita resmi değil, PKK operasyon sahasını göstermek için kullanılıyor.

Fransızların yavşak barbarlar olduğu düşündüren nedir? Bence tarihlerine bakınca bu ithamdan çok uzaklar

(Can) #3161

Tüm medeni ülkeler sömürgeciydi. Sömürgecilikten barbarlıklarına varamayız, ırkçı olduklarını da zannetmiyorum. İstisnalar vardır elbette ama, Fransızlar bence dediklerine çok uzak. Özgürlük ve demokrasi kavramlarının onlarda farklı bir değere sahip olduğu, bokunu çıkarabildiklerine hak veririm, ama bu yavşaklığı getirmez.

Daha öncelerde yazdığım iletiyi bulabilirsen mutlaka oku. O haritayı öyle göstermenin hiç bir sakıncası yok. Bu inkar edilemez bir sorun ve hukuki konuları getiriyor. Tek bölünen bizim ülkemiz değil, Irak - Suriye - İran’da bölünmüş. Rahatsız olmamak elde değil ama orası Kürtlere “Kürdistan neresidir?” diye sorsan şurası dedikleri için zaten o harita çıkmış. Bunun dışında Büyük Ermenistan haritaları falan da var. Ermenilerede güya söz vermişti Batı. Ermeniler küsmez mi Kürtler koca koca ülke kursa?

(Can) #3163

Normal görmek zorunda değilsin sadece bu hukuki bir konu, ve onu tasvir etmekte kullanılan bir harita. Videoda da muhtemelen Erzurum o operasyon sınırlarının içinde olduğu için gösterildi.

Ee tamamda sen şimdi tüm Avrupa devletlerine sömürgeci diyorsun :smiley: Almanlar barbar, Ruslar zaten barbar, İngilizler barbar, anasını satayım Danlar bile barbar. Biz de barbar oluyoruz bu durumda. Statü olarak Libya’da bizim sömürgemizdi. Japonlar da barbar oluyor. Ülke kalmadı ki? Tüm devletler neredeyse özellikle Avrupa’da sömürge işine karıştıkları için böyle bir tanım yapmak çok yanlış sonra kalkıp kendine barbar demiş olursun.

Fransızlarla Fransızca bilmeme rağmen İngilizce de konuştum. Bana kalkıp bir şey diyen, kaş oynatıp göz deviren olmadı. Hala ırkçı olduklarını düşünmüyorum.