Muhit Siyaset Başlığı

(Deniz) #3165

Tartışmaya bak. Üsluba bak. Muhitin geldiği hale bak. Cevap veremeyeceksen veya haksız olduğunu kabul etmeyeceksen (çünkü yeterli argümanın yok) o zaman ortaya bir önerme koymayacaksın. "Ben böyle düşünüyorum, hadi bakalım. Siz ne düşünürseniz düşünün"cülükle hiçbir yere varamayız. Kimsenin senin fikrini merak ettiği yok. İnsanlar biribirlerini dinleyip tartışmak için buradalar.

Seni kimse hiçbir konuda ikna edemez sen müthiş bir şeysin ne haddimize. Engin bilgilerinden yararlanmamız lazım üstat.

(I sexually Identify as an Attack Helicopter. Ever since I was a boy I dreamed of soaring over the oilfields dropping hot sticky loads on disgusting foreigners. People say to me that a person being a helicopter is Impossible and I’m fucking retarded.) #3166

Aynen he çok farklı kavramlar onlar için baksana katliam yapıyorlar.

bknz:1961 Paris Katliamı

(Kürşad the Falcone) #3167

Hükümetin ekonomi bakanlığı için Prof. Dr. Daron Acemoğlu’na teklif götürdüğü söyleniyor. Kabul etse çok iyi olur ama Daron Acemoğlu’nun böyle bir kargaşa ortamıyla ve böyle bir hükümetle uğraşmak isteyeceğini sanmıyorum. Kendisi geçenlerde de şöyle şeyler söylemişti.

( ◉) #3168

Bu adam “afedersiniz ermeni”.

Geleceğini sanmıyorum. Özellikle “biz sıçtık sen topla” tarzında.

(Kürşad the Falcone) #3169

2001 krizi sonrası Kemal Derviş’in getirilmesi benzeri bir durum. Ben de geleceğini zannetmiyorum, gel istediğini yap hiç karışmayacağız derseler beeeelki.

(Can) #3170

Paris Katliamından kastın eğer Cezayirlilere yönelik olansa, katliam emrini veren kişi Vichy hükümetindenmiş. Nazi bir Fransız siyasetçisinin verdiği emirle bir milletin karakteristiğini değiştiremezsiniz. Demokrasinin anavatanı Fransa’dır bunun nesi ters ki? Cumhuriyeti benimseyen ilk büyük devlet Fransa, arada Napoleon gibi liderlerin geçmesi oranın Avrupa’nın demokrasi kalesi olduğu gerçeğini bozmaz.

Sömürgecilik ya da Emperyalizm, Faşizm ya da Irkçılık demek değildir. Kötülüğü iyiliği tartışılır.

(I sexually Identify as an Attack Helicopter. Ever since I was a boy I dreamed of soaring over the oilfields dropping hot sticky loads on disgusting foreigners. People say to me that a person being a helicopter is Impossible and I’m fucking retarded.) #3171

Hadi bunu ırkçılara attınız kardeş Ruanda Soykırımına destek çıkanda mı o siyasetçiydi acaba ya da ‘Sinking of the Rainbow Warrior’ olayı? Ben Fransızlara bir şey demedim ama Fransa’yı yere göğe sığdıramamanı anlamadım. Demokrasi kalesi olması leş bir devlet olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Neyse ortamlarda özgürlük kavramının bir değere sahip olduğu yer dersin kim bilecek.

(Can) #3172

Benim kimseyi bir yere sığdırdığım yok. Bir katliamın sorumlusu olarak gerçekleştiren kişiyi değil, tek bir milleti sorumlu tutuyorsun. Örnek çok basit olacak ama bu Madımak Katliamından tüm Türk milletini sorumlu tutmaktan farksız bir şey.

Pekala, “leş” bir devlet dedin. Sana iki sorum var ve cevap vermeni istiyorum:

• Fransa’yı hangi ülkeyle karşılaştırarak böyle söyledin?

• Fransa hangi Fransa? 1.İmparatorluk mu, 3.Cumhuriyet mi… Bir sürü Fransa var ve seni en çok bu fikre iten olay ya da durum nedir?

Umarım yanlış anlamışımdır bu dediğini.
Kusura bakmasın kimse ama: burada bildiğimi paylaşmak, bilmiyorsam araştırıp öğrenmek, günlük hayatta konuşamadığım detaylı siyaseti konuşabilmek için yazıyorum. Uzun uzun okuyorum, uzun uzun yazıyorum. Öğrendiğim politik haberleri de burada zevkle paylaşmayı hatta bundan sonra yapılan yorumları okumayı çok seviyorum.
Dalga geçtiğinizi bilseydim emek verip, belki insanlar ciddiye alır diye yazmazdım. Saolun, varolun.

(‪Ya arkadaşlar Marvel çocukça diyenler cidden sıktı artık.13 yaşında çocuklar Dark Knight izliyor karanlık efekt görüyor sonra buraya geliyor hemen ''off çok büyük işi filmm marvel çok çocukçaa'' diyor.Marvel'da Daredevil,Blade,Ghost Rider‬) #3173

Kutluhan siyaset öğreniyor

(Oneironaut) #3174

Hocam ben gayet keyifle okuyorum yazılarını.

Belki haddim değildir, bahsettiklerim kusura bakmasın; sana verilen cevaplarda üslup sıkıntısı var(bence). Fakat, nihayetinde yazdıklarının karşı taraf için de boşa gittiğini sanmıyorum. Devam et lütfen.

(I sexually Identify as an Attack Helicopter. Ever since I was a boy I dreamed of soaring over the oilfields dropping hot sticky loads on disgusting foreigners. People say to me that a person being a helicopter is Impossible and I’m fucking retarded.) #3175

Ciddiye almasam niye cevap yazayım sana kardeşim.

Sorularına ise herhangi bir devlet ile karşılaştırmadım karşılaştırmama gerek yok zaten. Kendim için leş bir devlet olduğunu düşünüyorum. Modern Fransa’dan bahsediyorum bu arada.

Bunu anlamadım ne yönden beni neye itiyor.

Fransa devleti yazdım yukarıya onun için. Türkiye devletini sorumlu tutuyorum tabi ki Madımak Katliamında da. Bunlar oluyorsa onlar yaptı biz yapmadık diyip ortadan çekilemezsin. Bu gibi örneklemeler de yanlış bana kalırsa karşılaştırma yapmaya gerek yok. İnsanlar kötü bir şeye kötü diyebilmeli.

Yani senin bahsettiğin değerlerin daha Fransa’da daha siyasetçilere bir etkisi yokken nasıl bunların Fransa’nın bir değeri olduğunu söyleyebiliriz?

(Can) #3190

İyi niyetin ve düşüncelerin beni çok mutlu etti. @ozanndo geçmişte buna benzer bir şey yazmıştı, ayrıca teşekkür edemediysem ikinize de çok teşekkür ederim. Boşa gitmiyorsa, ne mutlu bana.

Eh iyi, peki madem.

Bahsettiğim yönetimler Modern Fransa yönetimleri. Fransız İhtilalinden sonraki Fransa yanlış bilmiyorsam tabii Modern Fransa olarak adlandırılır. Başa geçen hükümetlere göre 1.İmparatorluk, İkinci Cumhuriyet gibi isimler alıyor.
Bonaparte hanedanının yönetimleri İmparatorluk, Bourbon hanedanının yönetimleri Krallık olarak geçer. İstisna olarak bir tek Orélans Dükü (ismini hatırlayamadım) yönetime geçiyor. O da Temmuz Monarşisi oluyor.

Frankofobinin sebebi nedir diye soruyorum. Bir şeyden nefret etmek için bir sebep bulunmalı. Bu sebep nedir? Tarihten bir savaş mı, diplomatik bakış açıları mı, nedir bu?

Ben şahsen Fransız hayranı biri değilim ve hiç olduğumu hatırlamıyorum, ama bir milleti severken ya da eleştirirken en azından tarihi bir olaydan dayanağım oluyor. A milleti ile B milletini karşılaştırır, sorgularım. Herkes ya da doğru tabirle çoğu insanın olduğu gibi benim de hayranlık duyduğum tarihi devletler, kişilikler ve milletler mevcut, niye inkar edeyim? Ama sorarsan her birinin bende dayanağı var, bende sende onu arıyorum.

Söz konusu katliamların dahi iyi - kötü bir gerekçeleri bulunur. Yahudi Soykırımının sebepleri ırkçı sebeplerden daha fazladır. Merak eden varsa alıntılaması yeter. Sana anlatmak istediğim ise Yahudi Soykırımından yola çıkarak, Almanları ırkçılıktan %100 yargılamanın saçma olduğu.

Elbette çekilemezsin devlet olarak. Ama iletiyi okuduğumda benim aklıma Fransa Devleti değil Fransız halkı geliyor.
Yine aynı örnekten gideceğim: Radikal İslamcıların yaptığı bir katliamdan, bu ülkenin vatandaşı olan bir Hristiyan neden sorumludur? Ya da bu devletin bir sürü Alevi Türk vatandaşı var, kendilerine yönelik bir katliamdan neden onlar sorumlu olmalılar? Bence değiller.

Tamam da, hangi siyasetçiye. Günümüzde mi, geçmişte mi. Eğer Papon (1961 Katliamının sorumlusu adammış. Yeni öğrendim) gibi siyasetçilerse bunlar çok öznel durumlar.

Vichy Hakkında meraklılara bilgi

Vichy Fransası, aşırı sağcı ya da hayatta kalmak isteyen Fransız generallerinin, Philip Pétain önderliğinde kurduğu bir kukla devlet. Pétain, I.Dünya Savaşında Fransayı kurtaran mareşal ve halkın kahramanı olarak görülüyor o sıralarda. Nedeni bilinmez, Hitler kendisinden nefret etsede Vichy kenti civarında kukla bir devletin yönetimini, Özgür Fransa hareketine karşı ona veriyor.

Ama eğer o bakış açısını benimsediysen, yani milleti de sorumlu tutmak gerektiğini düşünüyorsan ben tamamen saygılıyım, sonuçta vicdani bir fikirdir. Neden Fransa’nın demokrasi timsali olduğunu savunduğumu soruyorsan, sebebi benim nazarımda zamanında demokrasiyi diğer İmparatorlukların baskısı altında koruyabilmeleri, şaşırtıcı miktarda devrim yapmaları gibi şeyler oluyor. Ben demokrasi hayranı, savunucusu biri değilim. Kanıtlayıcı nitelikte 10’dan fazla ileti yazdım bu başlığa ve bu girdilerin çoğunu okumamış olmanız imkansız. Ama bu onlara karşı bir nefret söylemine dayanak olamaz.

Yani, ne diyeyim ki. Affına sığınarak ben ne yazdığın cevaplarda ne de kardeşimli üslupta bir ciddiyet göremedim.
Ama samimi ve içtenlikte yazıyorsan, emeğine ve düşüncen için yine de teşekkür ederim. :slight_smile:

(I sexually Identify as an Attack Helicopter. Ever since I was a boy I dreamed of soaring over the oilfields dropping hot sticky loads on disgusting foreigners. People say to me that a person being a helicopter is Impossible and I’m fucking retarded.) #3192

Tamam da ben neden bahsediyorum sen neden bahsediyorsun. Sen değerlerden bahsediyorsun ben de tarihi olaylar gösterip sana bu değerlerin devletin yaptıklarıyla ters düştüğünü söylüyorum. Sen bana bu katliamlar haklı olabilir diyorsun biraz alakaya maydanoz. Niye sürekli geçmişe gitme ihtiyacı duyuyorsun anlamadım ben? Önceki hükümet yönetim biçimlerinden bahsetmiyorum tarih belli.

Hayatımda ilk defa duydum bunu böyle bir şey mi varmış?

‘Devlet’ yazdım onun için yukarıya bakarsan ben ne yapayım sen yanlış anladıysan.

Biraz garip bir cümle. Devlet nükleer santrali protesto etmek için gelen Greenpeace gemisini batırmış. İçinde bulunan fotoğrafçı ölmüş. Bunu neyle kıyaslayayım neye dayandırayım sen söyle. Aslında gerek yok buna terörizm denir.

edit:Siyaset tartışmak istiyorsan bence burası doğru yer değil söyleyeyim dedim.

(Berk Kaynak) #3194

Konu dışı gönderilerin hepsi silinmiştir.

(Berk Kaynak) #3195

7 gönderi var olan bir konu içinde birleştirildi: Muhit Kıraathanesi :coffee:

(Can) #3198

Haklı olabilir demiyorum. Farklı gerekçeleri olabilir diyorum. O gerekçeler kişiye göre haklı bulunabilir sadece.

Geçmişte aradığınız cevapların hepsini bulabilirsiniz çünkü. Gelecekte ve şimdide aramaktan daha avantajlı ve mantıklıdır. Olaylar sürekli dolaylı yoldan tekrar eder, benzeri yaşanır. Yine üzerine tartıştığımız demokrasi kavramı ve Fransızlar konusuda geçmişte kazanılan bir şey olduğu için de oradan örnek veriyorum.

Evet, araştırabilirsin. Fransızlara özel değil.

Özür dilerim. Orion’a verdiğim cevaptan seninle bir tartışma çıktığı için, millete bağlıyorum konuyu. Ancak ilk iletinde bana hissettirdiği milletti.

Bunu gerçekleştiren Fransız dış istihbaratı. Nükleer silahlanmaya karşı bir protesto yapılıyor, denemeyi tehlikeye atan filoyada istihbarat saldırmış. Olayın adı zaten “Opération Satanique” olarak kalmış. Utanç verici olsa da, bu da bir gerekçe. Neden istihbarat olayında etik arıyoruz ki?

Karşılaştıracak bir şey arıyorsan, KGB’nin psikolojik işkenceleriyle, CIA’in Venezuela gibi ülkelerde açlık kaosu yaratıp binlerce insanın birbirini öldürmesinin sebebi olmasıyla karşılaştırabilirsin. Sen alakasız örnekler diyeceksin ama çok alakalı aslında. Gerekçeleri istikrar ve kaynaklar çünkü.

Niyeymiş o? Bence herkes saygılı olur, zamanı gelince dalgayı mizahı yerine koyup birbirini dinlerse sorun sıkıntı kalmaz. Olmuyor da zaten.

(I sexually Identify as an Attack Helicopter. Ever since I was a boy I dreamed of soaring over the oilfields dropping hot sticky loads on disgusting foreigners. People say to me that a person being a helicopter is Impossible and I’m fucking retarded.) #3199

Derdimi anlatamadım Aurum sana ben diyorum ki senin bahsettiğini ‘özgürlük ve demokrasi’ kavramları Fransa devletinde mevcut değil he sen Fransız milleti bu değerleri yaşatıyor diyorsan ben onu bilemem hiç Fransız biriyle bu konuları konuşmadım. Devlet içinse yaptıklarına bakmak yeter gibi geliyor başka bir devletle karşılaştırmaya gerek yok.

Diğeri geçmişe gitme ihtiyacına gerek yok dememin sebebi yazdığım olaylar için o kadar geçmişe gitmene gerek yok. Sana Fransız Devrimi niye oldu diye sorsam anlaşılabilir o kadar geçmişe gitmen.

Fransız dış istihbaratı da olsa Fransa devleti olanları reddetti mi? Savunma bakanı istifa etti mi? Fransa bir kamyon para vererek ajanlarını geri aldı mı bunlara bakmak lazım. Suçu direk istihbarata atmak biraz tembellik devletler sıkışınca hep bunu yapar zaten.

Karşılaştırma mevzusu ise ben mesela ABD’nin değerlerinin demokrasi ve özgürlük olduğunu iddia etsem senin iddia ettiğin ile Fransa karşılaştırmam gerekir çünkü bunu ben iddia ediyorum. Fakat ben bunları iddia etmiyorum sen iddia ediyorsun. Gemiyi batırarak protesto özgürlüğünü hiçe saydığını gösteriyor kanıtlamama gerek yok herhalde küçük bir aramayla gerçeklere ulaşılabilir. Senin bana bunun özgürlük değerini hiçe saymadığını kanıtlaman lazım. Ben gerekçenin doğru veya yanlış olmasında değilim anladıysan.

Burada fikirleri genel olarak farklı olan insanların sayısı az, bana göre tabi ki. Yoksa dinlemekle bir ilgisi yok.

(Deniz) #3200

“I’ve seen things you people wouldn’t believe.”

(I sexually Identify as an Attack Helicopter. Ever since I was a boy I dreamed of soaring over the oilfields dropping hot sticky loads on disgusting foreigners. People say to me that a person being a helicopter is Impossible and I’m fucking retarded.) #3201

Girmesem bu başlığa inanıcam be ozan.

(Y.F Apple Guru) #3202

Ben bir yandan seviniyorum süregelen yönetim devam ediyor diye gerçekten.

Arkadaşlar ekonomik olarak durumumuz gerçekten içler acısı ülkemizde faizler olmuş %18 üstü ona rağmen Dolar 4.60 bandında dolaşıyor Euro ise 5.30 dolaylarında bu ekonomiyi kim bozduysa onların düzeltmesi veyahutta ekonomiyle birlikte bitmeleri lazım.

Biz toplum olarak maalesef ki geçmiş hatalardan ders alan ve bunlardan çıkarım yapan bir millet değiliz olamadıkta. Eğer ki bu seçimle birlikte gitseydi bu yönetim daha güçlü şekilde dönme ihtimalleri vardı o yüzden ben çok uzun sürmeden üzülerek söylemeliyim ki yeniden seçimlere gidileceğini düşünüyorum.

5 sene daha bu minvalde devlet anlayışı devam edemez. Dünyada kabul görmeyen bir tek adam rejimi seçildi, seçilir seçilmez iç işleri bakanı devletin kurucu partisine garip bir saldırıda bulundu hakeza ben de her ne kadar sevmesem de sevmeyeyim kanunlar çerçevesinde kurulmuş bir partiyi aleni şekilde tehdit etti bu gibi durumlar bizde 1 önemliyse dış yatırımcı için 10 önemli.

Bu saatten sonra haydi üretime dönüyoruz denilse bile bunun meyveleri en az 5 sene alır ancak ekonomi bir 5 sene daha dayanamaz hakeza tek yol IMF gibi görünüyor. IMF’e gidilse zaten ülkenin en büyük rezilliği o zaman ortaya çıkacak.

Devlet IMF’e borcunu kapadı diye seviniyoruz ancak illegal paralar devlete girsin göz boyama amaçlı refah ortamı yaratılsın diye IMF’e borç kapandı yoksa IMF her başın sıkıştığında sadece para alabileceğin bir yer değil IMF senin devlet olarak ekonomi planını baştan sona elden geçiren ve yapılandırmalar yapan bir platform şu zamanda IMF’e gidilirse devlet kademesindeki pislikler ortaya çıkar o yüzden o işte yaş bilmiyorum.

Bir yandan çok üzülüyorum bir yandan da sağlam şekilde çakılmamız lazım başka türlü akıllanmayız diyorum. Tahminim 2020 senesi içerisinde ekonominin de zorlamasıyla birlikte erken seçimlere gidileceği.

Eğer ki gidilmezse devlet tavizler verecek onlar da hiç hoş olmayacak taviz tahminlerim de:

1- Kıbrıs
2- Adalar
3- Ortadoğu’da sınırımızda bir devlet
4- Rusya ile ilişkilerin kopması

ilk aklıma gelenler. Benden nacizane tavsiye yüksek borçların altına girmeyin biraz yağınızda kavrulun para biriktirin.