Muhit Siyaset Başlığı

(falanfilan) #3203

IMF ye borç verem.

(Can) #3204

Zaten geçmişte kazanıldığını söyledim bu ünvanın. Sene 1910 değil ki ben sana şak diye göstereyim neden diye. Ki bence hala bu olayların demokrasiyle pek alakası yok. Demokrasi bir yönetim biçimidir, soy katliamlarından uzak bir konu. Özgürlük diyorsan, sohbet ettiğim Fransızların çoğunda genel olarak rastladığım bir şey. Tarih gözlemlerimden de yola çıkarak bunu dedim.

Red etmiş mi? Bakanın istifa edip etmediği hakkında bir fikrim yok ama ajanlarını kendi yargılamak istemesi, özellikle emri hükümet verdiyse sence de çok normal değil mi?

Ne alaka, istihbarat yapıyor zaten bu projeleri. Polis gibi düşün, polis topluma zararlı birini tutuklarken hükümete mi danışır, gidip tutuklar mı?

Al başka bir karşılaştırma. Fransa-ABD. İkisi de aynı mantıktan “demokratik” çünkü. Sana göre bunun temsilcisi ABD’dir bana göre Fransa. Sebepleri vardır, onlar tartışılır.

Bence de az. Ama herkesin dünya görüşü farklıdır. Herkes detaylı detaylı dile getirirse konular hakkındaki yorumlarını tartışmalar daha kaliteli ilerler.

(Haydi gel (ayran) içelim.) #3205

Yerel seçimlerin erkene alınabileceği söyleniyor… Şu şarkıyı yüksek sesle dinleyerek belki sizde seçim bıkkınlığınızı az biraz hafifletebilirsiniz.

Yerel ve genel seçim
Seçin bakalım seçin

(Can) #3206

Bundan sonrası flood. Aynı şeyleri söylemiş İnce. Bu Çarşamba, Erzurumda.

Sinirlerini bozmak isteyen varsa, Habertürkte Türkiye’nin Nabzında dış mihrakların komplo teorilerinden, Birleşik Krallığın Belçika da ki “terörü besleme” fonundan, ezoterik örgütlerden konuşuyorlar :smiley: Çok komik, oturup dinliyorum. Caner Taslaman da orada.

(Kürşad the Falcone) #3207

Onun muhabbetteki konumu ne? Merak ettim.

(Can) #3208

Bilmiyorum ki, oturuyor :smiley: Konuşan kişi kim tanıyamadım sesinden. Ama istihbarat örgütlerinin mitolojiyi sevdiğinden bahsetti, örnek olarakta ABD’nin neden bombalara “atom bomb” “nuclear bomb” değil de “armageddon bomb” dediğini verdi :stuck_out_tongue:

(Can) #3209

Muharrem İnce, Kılıçdaroğlu’na Onursal Genel Başkanlık teklifi götürmüş. İnce, Kılıçdaroğlu istemediği sürece kendisine rakip olmayacağını tekrar açıkladı az önce. Canlı izledim.

(Kürşad the Falcone) #3210

CHP, İP, SP ittifakının bozulmuş olması ne anlama geliyor? Hepsi “seçimle ilgiliydi, seçimle bitiyordu zaten, irade birliği devam ediyor” falan diyor.

(y) #3211

Yerel seçimler de kaybedildi şimdiden hayırlı olsun.Chpnin oyları iyi parti ile paylaşılacak bu da akpnin chpden kıl payı kaçırılan yerleri almasına sebep olacak

(Can) #3212

İYİ Parti CHP’nin onlara oy kaybettirdiğini düşünüyormuş. Seçim tahminlerine bakınca analiz zaten kötü demiştim meğer hiç yokmuş.

(Kürşad the Falcone) #3213

Bu video bu başlığa daha uygun. Zaten filmi 15 dakka falan konuşmuşlar.

Biz (ben) iktidarda çözülme beklenen muhalefet çözülüyor. İP’ye alternatif duruşuyla, söylemleriyle bir gaza gelip oy verdik ama umarım oluşturdukları imajın arkasında dururlar.

(Can) #3214

Başlık neden sustu anlamadım. Bugün resmen yeni sisteme geçildi, KHK’yı incelemediyseniz bir çok kurumda değişik önemli değişiklikler var.

Az sonra tören olacak sanırım.

Edit: Törene ve yeni sisteme özel para bastırıldı. Tedavüle girecek. Külliye önünde bekleyen mehter takımları, yeniçeri kostümlü bir grup var amacı ne anlamadım onların. Çirkin bir tören, padişahların koltuğa oturma törenlerine benziyor. 101 pare top atılacakmış.

(Can) #3215

O değilde ben yemini değiştirecekler sanıyordum. Tarafsız kalacağına yemin etti ya. AKP genel başkanı olarak o yemini ederken yemini bozdu.

(s) #3216

Son secimlerden beri ne zaman siyasi bir tartisma, haber gorsem kanal degistiriyorum. Bu kadar sacma seyi gormeye gercekten dayanamaz hale geldim. Kanallar tek bir elden calisir olmus, kimsenin ulkede ne oldugu bittiginden haberi yok, tum partiler kendi iclerinde kavga halinde ama ulkenin gelecegine dair hicbir sey yapilmiyor.
Dun fox tvde gosterdiler. Bulgaristan’dan insanlar bizim pazarlarimiza alisveris yapmaya geliyormus. Niye geliyorsunuz diye soruldugunda cok ucuz olduklarini soylediler. Onlarin para birimi ne bilmiyorum ama 200 lira (kendi para birimi neyse) alisveris yapip ulkemize gidiyoruz diyorlar.
Bizim vatandasimiz evine ekmek goturecek parayi bulamiyor. 74 yasinda bir teyze cikti diyor ki 40 yildir ev sahibi olamadim, kiralar artti evden de cikmak zorundayim. Bunlari gordukce kan beynime sicriyor! Artik o parti bu parti laf dalasina girerken insanlarin umutlari da bir bir yok oluyor. Kiminle konussam ulkesine kusmus herkes gitmek istiyor. Uzuluyorum, gercekten.

(marko) #3217

Bilgi olsun diye söyleyeyim, 10 yıldır krizde olan ve AB’ye bağımlı olan Bulgaristan’ın para birimi olan Leva bizim Lira’dan 3 kat daha değerli. 10 yıl önce biz gider ucuza alışveriş yapardık çünkü Türk lirası o dönem Leva’dan iki kat daha değerliydi.

(s) #3218

Bilgi icin tesekkurler. Birde satilan kiyafetleri de fazla fazla alip kendi ulkelerinde satiyorlarmis. Sonra gelip tekrar burada harciyorlarmis. Saka gibi degil mi?

(marko) #3219

Bundan yıllar yıllar önce yakın dönemde Bulgar göçmeni olan aileler Bulgaristan’da kalan ailelerine Türkiye’den para yollarlardı çünkü Türkiye çok daha iyi durumdaydı. Şimdi ise oraya tekrar göçüyorlar, bazıları vatandaşlık için başvuruyor çünkü Türkiye’nin az ötesinde kendilerine daha insan gibi davranılıyor. Ülkede onlarca insanın ölüp yüzlercesinin de yaralandığı bir kaza oluyor ve ne bir yas ilan ediliyor ne de cumhurbaşkanlığı kutlamaları erteleniyor. Sorumlu değillermiş gibi pişkin pişkin “Sorumluları bulacağız” açıklaması yapılıyor, kimse hiçbir şeyin iyiye gitmesi ve insan hayatına mal olan hatalarını gidermek için bir adım atmıyor.

Türkiye’de haritada istikrarlı bir şekilde “kavun içi olmayan” iki coğrafi bölge var, Güney Doğu Anadolu ve Trakya. Güney Doğu’da olduğu gibi silahla ve şiddetle olması gerekmez, ama belki de bizim de bu ülkeden ayrılmayı düşünmemiz lazım. Bu kadar vergi veren ve bu kadar ülkesine bağlı insanların aynı şiddetle bu kadar dışlandığı, ikinci sınıf vatandaş görüldüğü ikinci bir ülke yoktur herhalde. Ben kendi insanımın en azından saçma sapan bir Arap şeyhi kadar değer görmesini istiyorum, bu muameleyi haketmiyoruz.

(s) #3220

yazdiklarinizda haklisiniz. ozellikle dun olan tren kazasi (kaza dedigime bakmayin kesinlikle ihmal) gercekten de cok uzucuydu. Bugun yapilan kutlamalar bircok kisiyi rahatsiz etti. Twitterda yazilan yorumlari okuyunca bununla ilgili dehsete dustum. Cumhurbaskanligi kutlamalarini engellemek icin yapilmis bir tuzak oldugunu dahi soylemisler. Hicbir sey bir cocugun olumunden kiymetli degildir bu nasil bir zihniyet anlayamiyorum.
Ulkeyi terk etme meselesine gelince bu benim zaman zaman dusundugum bir konu. Gidecek yerim de mevcut ama ben gidersem sen gidersen burasi ne olacak diye dusunmeden de edemiyorum.

(İkbal Kartal) #3221

Peki gitmezsek bize ne olacak?

(s) #3222

iste bu da celiskinin en buyuk sorunu.