Muhit Siyaset Başlığı

(Burak) #310

Trump ve ABD İran’a müdahale için ortam oluşturuyor. Bana sorarsanız Trump’ın başkanlığa gelişi bile İran’ı çevreleme politikasının bir parçası. Ama İran’ın bu ablukadan etkileneceğini pek sanmıyorum.

(öğnkü) #311

Meral Akşener’in kurduğu partinin adının ciddi ciddi İyi Parti olması ve partinin isminin şundan geliyor olması :arrow_heading_down:

E5057E8E-F323-44A2-98F6-FF013DD8F664

Asıl komik olan ise bu kadının aslında Foucault falan okuyan, çok bilgili ve dolu biri olması ama Türkiye’deki siyaset anlayışından ötürü bomboş siyaset yapması. İnsan gerçekten hayret ediyor.

Bu kadın böyle iken karşısındaki adam böyle.

D5B5E6C6-7091-4C91-99AB-084CA3A5F857

Tabii her ne kadar böyle olsada Meral Akşener iktidara geldiği zaman Erdoğan’dan çok farklı bir siyaset izlemez diye düşünüyorum.

(Volkan Şahin ) #312

Onun da alması gereken bir taban var. En tutkulu oy veren güruh da genelde Osmanlı, Selçuklu özlemi içinde olanlar. Ne dersen yapıyorlar, sorgulamıyorlar, biz şunun şurasının kılıyız falan diyorlar.

(öğnkü) #313

AKP, MHP ve diğerlerine göre az olsa da CHP tabanını bölmesi iyi olur. Farklı sesler her zaman iyidir. Özellikle de %10 barajı gibi bir illet varken.

(Friendly Neighborhood Spider-Man ) #314

Türkiye’de kurulan merkez partilerin sonu hiç de iyi bitmedi. İki görüşte de bulunan insanları bir arada nasıl tutacaklar çok merak ediyorum.

(Volkan Şahin ) #315

En büyük katkıyı MHP’den alacağını zannediyorum. Bahçeli’nin vasıfsızlığını fark etti çoğu. AKP’nin içinde de bir grup kararsızlar var. CHP tabanını bilemiyorum…

(Burak) #316

Her şeyden önce siyasete artık bir kadının el atması lazımdı, bu açıdan kurulan partiyi ve Meral Akşener’in siyasi varlığını gerekli görüyorum. Bu bel altı ve seviyesiz siyaset belki biraz ‘‘adam’’ olacak onun sayesinde. Aşırı milliyetçilikten doğacak ırkçılığın önüne geçebilirlerse ben partinin geleceğini parlak görüyorum. Yani sadece tek bir güruhu değil herkesi kucaklayacak siyaset lazım. Yani ‘‘Meral Ana’’ olması gerekiyor partinin başında. Avrupa’da şu aralar yükselen trend aşırı sağcılık. Almanya, İngiltere, Avusturya vs. derken bu liste uzar gider. Her ne kadar mülteciler yüzünden bize de o yol gözükse de bu batağa saplanmamamız gerekiyor. Milleti birleştiren iki olgu vardır, din ve ideoloji. Bazen bu ikisi de ortak paydada birleşebilir pek tabii. Söylemlerinden anladığım kadarıyla din ile bu işi yapmayacaklar. İdeolojik olarak ortak paydamızsa ‘‘Atatürk ve ilkeleri’’. Gerçekten her kesimden insanın geçmişinde bu kadar etkili olmuş bir insan bizim ortak paydamızdır, bunun lamı cimi yok. Başka çıkar yolu da yok. Eğer bu yoldan sapmazsa ölene kadar benden oyumu alır bu kadın.

(korhan) #317

Gerçekten ben de bir kadın görmek istiyorum üst mevkilerde fakat kadın olması artık ne kadar fark eder ülkemizde bilemiyorum. Çünkü AKP’nin kadın bakanlarını da gördü bu gözler. Sema Ramazanoğlu’nun Ensar’ı kurtamaya çalışırken dediği iğrenç şeyleri duyduk, Fatma Şahin adındaki saçmalığın farkındayız. Meral Akşener’in geçmişteki AKP bağı da biraz korkutuyor beni o yüzden.
Yine de meclis başkanlığı yaparken takındığı tatlı sert teyze imajını görünce iyi bir insana benziyor diye geçirdim içinden yani. Bugünkü konuşması da fena değildi. Bakalım belki oyumu alır.

(Burak) #318

Kadınlar yapısı gereği daha birleştirici bence, kaos yaratmıyorlar. Erkekler yok etmeye yatkınken kadınlar aksine daha koruyucu bir tutum sergiliyorlar. Belki güçlü kadın profili görmek ülkedeki ezilmiş kadınları da kendilerine getirir de biraz direnecek güç verir. Bilemiyorum ya bence gelişmeler olumlu, arkasında destek aldığı kişiler de ülkenin en eğitimli siyaset adamları neredeyse. Kaç yıldır ilk defa istediğim bir kişiye oy vereceğim, biraz heyecanlıyım da açıkçası.

(öğnkü) #319

Selin Sayek Böke’yi CHP’nin başında görmek çok isterdim ben. Ama partinin izlediği siyaset aşırı rezilce olduğu için parti sözcülüğünden istifa etmesiyle parti içinde geri çekilmiş oldu. Bir gün Kılıçdaroğlu partinin gençleşmesi hakkındaki sözlerini yerine getirip kendi de istifa ederse Selin Sayek Böke adaylığını koymalı derim. Hem Akşener hem de Böke ile birlikte gerçekten bir değişim yaşanır Türkiye siyasetinde.

(Palyaço gibi giyinen ucubelerle kötü bir geçmişimiz var!) #320

(öğnkü) #321

Meral Akşener’i kadın olduğu için desteklemek muhabbetini 20 yıl önce Çiller’de denedik arkadaşlar, o işler öyle olmuyor pek sanki. Daha farklı ve daha iyi gözükebilir birçok faktör, ama ana sebep kadın olması ve bir farkındalık yaratması ise yanlış insana güveniyoruz bence.

(Burak) #322

Nasıl yanlış insan onu bi’ açar mısın? Çiller’in bir proje olduğunu cümle alem biliyor, şu an Ak Parti kadrosunda bile yer bulabilir kendine, kimse itiraz etmez. Sırf devalüasyon skandalı ve kemer sıkma politikası yüzünden bile Çiller Akşener’le aynı kefeye konulmaz. Ayrıca Akşener de onun kabinesinde işini yapan tek insandı belki de. Tansu Çiller ve arkadaşları bir güzel kaynakları hortumladılar, amiyane tabirle keriz silkelediler. Çok yanlış ve hatalı bir örnek verdin bana kalırsa, merkez sağın içinde ve kadın figürü diye iki farklı karakteri birbirine karıştırmamak lazım. Akşener’e güvenim sırf kadın olmasından değil elbette, arkasındaki siyasetçilere de güveniyorum. Ama kadın olması benim için bir artı. Erkekleri her türlü frenleyecek, ağızlarına geleni söyleyemeyecekler. Belki kaset siyasetini de bitirecek. Belki de artık dingonun ahırı olmayacak yani meclis.

(Doğukan Çolak) #323

İYİ Partinin 2019’da iktidar olması imkansıza yakın. Düşük bir ihtimalle ana muhalefet olabilir. MHP’den büyük miktarda oy kayacaktır, ki MHP’nin baraj altı kalma ihtimali de göz ardı edilmemeli, CHP’den ne kadar kayacak kestirmek zor. Partinin kurucu kadrosu hoşuma gitti, ama dediğim gibi kısa vadede pek bişey değişmez. 2019’da meclise girmeleri de şart bu arada.

(öğnkü) #324

Bunlar olurken Meral Akşener aynı partide sırayla Kadın Kolları Başkanı, milletvekili ve İçişleri Bakanı oldu. Sorumlu değilse bile onayladığı, bu politikaların altına bir nevi imza attığı çok açık.

Meral Akşener’in bakanlığı döneminde yaşanan terör saldırıları ve faili meçhuller bu ülkenin büyük utancıdır. Kendisi bile bunu kabul etti, “işini yapmak” derken kastın buysa evet işini çok güzel yaptı.

Aynı hareketten gelen iki siyasetçi ikisi de ve Meral Akşener’in o dönemde İçişleri Bakanlığı yapmışlığı var. O zamanki ülke pratiği ile şu anki iddiası illa ki karşılaştırılacak. Kadın diye de ortaya atan sizsiniz, “Erkekleri dizginler, kadınlara güç verir” falan. Ben bu kadının hiçbir kadın eylemini desteklediğini veya ülkede toplumsal siniri yukarı taşıyan şiddet/taciz olaylarında bir tepki gösterdiğini (en azından akılda kalacak bir şekide) hatırlamıyorum. Ülkedeki" ezik kadın" profilini biraz da Meral Akşener’in mensup olduğu muhafazakar anlayışta aramak lazım gerçi, neyse o konu çok başka.

Bu konuda tek kıstasın Akşener’in kadın olmasıysa (ki ikidir öyle) Çiller döneminde gayet de dingonun ahırıydı meclis.

(Burak) #325

Ben dönemin terör ve ekonomi olaylarında sorumluların Özal ve Çiller olduğunu düşünüyorum ama seninle burada bir fikir ayrılığı yaşıyoruz galiba. Özal konusunu da deşmek istemiyorum konu çok dallanıp budaklanır, başka bir zaman tartışırız.

Mağdurun tecavüzcüsüyle evlendirilmesi yasa önergesi ve diğer birçok olaya çok sert tepkiler verdi Meral Akşener, ama senin dikkatini çekmedi galiba. Ensar Vakfı olayının bile örtbas edildiği bir mecliste üstüne benzin döküp yaksan bile dikkat çekemezsin, o ayıplar yaşandı, ileride tekrar yaşanmaması için mücadele edeceksin bu saatten sonra. Akşener’in olaylara duyarsız kalacağını, en azından sesini yükseltmeyeceğini pek sanmıyorum. Eline güç geçti, belirli oranda tepki gösterecektir ve arkasına destek alacaktır. Bu ülkenin siyasi ruhuna sağ görüş işlemiş artık bir kere, her ne kadar onaylamasam da maalesef kurtuluş da bir başka sağ partiden gelmeli. Şu an gayet iyi bir alternatif oluşturdular ve mevcut diğer alternatifler düşünüldüğünde beğenmeme lüksümüzün olduğunu da pek sanmıyorum açıkçası.

(öğnkü) #326

Şu an yaşadığımız tüm sorunların kaynağının RTE olması Süleyman Soylu’yu sorumsuz kılmaz, aynı mantık. Onaylamadığın politikaların altında imzan varsa (ki Akşener bunları onaylıyor, kabul ediyor) imzayı atmadan istifa edersin.

O dönem muhalefet milletvekili olup da itiraz etmeyen kimse yoktu, daha minor olaylarda ve genel olarak kadının silikleştirilmesi konusunda çok da karşıt bir rol oynadığını düşünmüyorum. Tam tersi kullandığı dil çok eril bir dil, feministleri falan geçtim ortalama seküler bir insanın günlük diline göre çok kabadayı-vari. Kadın siyasetçinin bir farkı olacaksa o da kıraathane sahibi gibi konuşmaması olabilir, müthiş olur bence.

Nope.

Ben beğenmiyorum valla. İktidara gelirlerse şikayet edeceğim şeylerin sayısı azalır sadece, genel bir rahatlama asla beklemiyorum.

(Burak) #327

O dönemki Özal ve Kürt vatandaşları muhabbetlerinin şu anki RTE ve Suriyeliler muhabbetlerinden bir farkı yok, olaylardan büyük ölçüde bu kararı verenler sorumlu, he diğerlerinin hiç mi suçu yok dersen evet onların da var, ama bu kararı verenlerin yanında devede kulak kalıyor kabahatleri.

Karşısında muhatap olduğu insanlara göre bir tavır takınıyor ki bence bu çok doğal. Erkeklere söz geçirecek derken tam da bu sert tavrından bahsediyordum işte, siyasi konjonktüre iyi uyum sağlayacak. Bu ülke bağırmayanı dinlemiyor maalesef Avrupa’da yaşamıyoruz. Nasıl Kemal Kılıçdaroğlu yıllar önce pamuk gibi biriyken ve şu an masaya yumruk vuracak düzeye geldiyse onun söylemlerinde de değişim olacaktır muhakkak. Adalet Kurultayı’nda Risale-i Nur okutan ne idüğü belirsiz CHP’yi kafamda bitirdiğim için sağa ‘‘bence’’ iyi alternatif oldular benim açımdan.

(Deniz) #328

http://www.zaytung.com/fotohaberdetay.asp?newsid=331366

(Burak) #329

Ksdkjssds. Ya basit seçmen için basit parti ismi ve basit logo düşüncesi iyi hoş da, bunlar da biraz fazla basit oldu. Hani güneş varsa ampule gerek yok demeye mi getiriyorlar tam anlayamadım ama biraz daha uğraşabilirlermiş sanki. Gerçi ülkeyi 15 senedir ambleminde ampul olan bir parti yönetiyor bu da pek problem olmaz herhalde.